Влияе ли кърменето на цвета на очите?

  • 9 392
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 479
Зна4и преобладаващото мнение е, 4е няма връзка между кърменето и установяването на окон4ателния цвят на о4ите. Аз имах пред вид, не да повлияе на генети4ното оформление на цвета, а на неговото крайно оформяне (както Хедра е споменала)....имах пред вид дали, ако например сега (теорити4но) спра да кърмя, цвета на о4ите ще стане окон4ателниям който е генети4но заложен.,,,
За сега Калки е със сиво-сини о4и, но като 4е ли това не е цвета, който ще остане....та за това питах...
10х на вси4ки

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мисля, че пак няма връзка - познавам доста черноокички кърмачета Grinning По-скоро си е индивидуално точно кога ще се установи окончателния цвят на очичките, без връзка с кърменето.

# 17
  • Мнения: 14
Още в родилния дом цветът на очите беше тъмно мътно сив. И тъй като татко му беше с почти черни очи, моите - тъмно кафяви , си знам че най-вероятно и неговите ще са тъмно кафяви. А се опитвах да го кърмя точно 1 седмица, но не мисля че кърмата влияе.

# 18
  • Мнения: 7
и аз се чудя дали може да се разбере какъв ще бъде цвета на очите на бебо,защото съм със сини очи а таткото е с кафеви.Дъщеря ми като се роди беше със сини,но за жалост я кърмих 20 дена и после и се промениха и сега са като на баща и.Сега имаме момченце на 55 дена и все още е със много хубави сини очи не са мътни а напротив искрящи и много живи та ми се иска да му останат сини та поне малко да има нещо от мен,защото по всичко друго и двамата са копие на баща си.

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
В рода на мъжа ти има ли синеоки - брат, майка, баща, баба? Ако е така, има някакъв шанс Grinning
Ако всичките са тъмнооки, тогава се радвай на синьото, докато го има Mr. Green
Цветът на очите се определя от три алела за цвят (дай да видя какво помня от генетиката на школско ниво) - кафяв, зелен и син. Кафявият е доминантен над синия и зеления, а зеления надделява над синия. Всеки от нас носи по два алела за цвят - може да има кафяв и кафяв (очите са кафяви); кафяв и зелен (очите са кафяви) и кафяв и син (очите са кафяви); или съответно зелен и син (зелени очи) и син и син (сини очи). Т.е. някой с кафяви очи може да има заложено да предаде и друг алел освен кафявия. Ако сега погледнем майката - при сини очи тя със сигурност има два алела за синьо, тъй като това е единствената комбинация, която гарантира сини очи. И понеже всеки от родителите предава по един от своите алели на детето, стават различни комбинации. Ако бащата е с два алела за кафяви очи, всичките му деца ще са с кафяви очи (независимо колко дълго се кърмят и какъв е цвета на очите на майката). Ако обаче има кафяв и зелен, е възможно да се роди дете със зелени очи (говорим пак за майката със сините очи). Ако има кафяв и син, тогава има шанс детето да наследи по един син от майката и бащата и да се пръкне със сини очички Grinning
За моя жалост аз мога да имам само синеоки и зеленооки дечурлига - мъжът ми е със сини очи, а моите са зелени (пъстри) - съответно децата ни са със сивосиньозелени очи (синът ми) и чисто сини (дъщеря ми).
Най-най-общо и опростено (надявам се генетиците да ми простят профанското обяснение, в което пропускам всички останали възможни взаимодействия за смекчаване и усилване на ефекта) е това Grinning

# 20
  • у нас
  • Мнения: 5 715
Моят син се роди със синьо-сиви очи. Много пъти се мениха, докато кърмех. И едва като спрях да го кърмя му станаха кафеви. Това за очите и аз бях го чувала и затова го наблюдавах.  Peace

# 21
  • Мнения: 287
Да ,варианти всякакви!
Свекърва ми е с кафяви (може и пъстри да минат с повече желание) ,а родителите й са с искрящо сини очи. Shocked
Племенника ми е с искрящо сини очи ,а родителите му са с кафяви (майката също може  да я разгледаме като пъстроока ,бащата е със светло кафяви )Въобще,все по-често чувам за синеоки деца от родители с кафяви очи. Grinning Ще ставаме синеока нация. Laughing

etaniel ,очите на сина ми от тъмносиво-сини сега са тъмносиви неопределени.Дълго време си мислех ,че кърмата оказва влияние-аз лично не го изключвам категорично като вариант,защото в кърмата има кръвни клетки ,та знам ли. newsm78 Но видях едно изключително некърмено момиченце на 3 години със същия цвят неопределени очи и сега съм озадачена сина ми наистина ли ще остане тъмносивоок?!
Sinara ,колко време го кърми?До колкото виждам ти си първата ,която дава положителен отговор на въпроса ,тъй че митът може и да е истина. Simple Smile

Първо - в бг езика има и буквата ' ч '
Много си досадна Жени!

# 22
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Не знам да влияе кърменето, но на дъщеря ми се промениха (само на кърма е ). Бяха сиви до към 5 месец, сега са светло кафяви. А така ми се искаше да си остане със сиви очи  Sad

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Свекърва ми е с кафяви (може и пъстри да минат с повече желание) ,а родителите й са с искрящо сини очи. Shocked
Племенника ми е с искрящо сини очи ,а родителите му са с кафяви (майката също може  да я разгледаме като пъстроока ,бащата е със светло кафяви )Въобще,все по-често чувам за синеоки деца от родители с кафяви очи. Grinning Ще ставаме синеока нация. Laughing
Генетично няма никакъв шанс от двама родители със сини очи да се роди дете с кафяви - синият цвят е рецесивен белег и се проявява само при наличието на два рецесивни алела - няма как синеоки родители да предадат алел за кафяв цвят, защото ако го притежаваха, очите им нямаше да са сини. Така че - при двама чисто синеоки родители и кафявооко дете се пита кой е бащата Laughing
При кафявооки родители няма никакъв проблем детето да е със сини или зелени очи - понеже алелът за кафяв цвят е доминантен, другият му алел може да е всякакъв и ако и другият родител е в същото положение (доминантен кафяв и рецесивен син или зелен) и също предаде рецесивния си алел, се получава съвсем лесно от двама тъмнокафявооки родители да се роди чисто синеоко детенце.
Т.е. ако в рода има (или е имало някога) синеоки, това е напълно възможно.
Само при родители със сини очи няма как да стане дете с кафяви, освен ако не се внесат нечии чужди гени Mr. Green

# 24
  • Мнения: 8 939
Дъщеря ми още е с мътно, но си личи, че са сини. Аз съм със зелено-пъстри, баща и със сини! Според мен влияе кърменето.

Hug

# 25
  • Мнения: 2 132

Първо - в бг езика има и буквата ' ч '
Много си досадна Жени!
Една реплика не ме прави досадна Laughing А на мен ми досадиха тези дето не знаят, че има букви ч и щ и пишат 4 и 6 Laughing

# 26
  • Мнения: 287
Само при родители със сини очи няма как да стане дете с кафяви, освен ако не се внесат нечии чужди гени Mr. Green
Ще се направя ,че не съм го прочела ,че опорочих майката на свекърва ми. Mr. Green Мъжа ми каза ,обаче ,че майка му е с пъстри очи ,тъй че защитихме донякъде честта. Wink Всъщност ,имах една съученичка ,която беше същият случай- родители със сини ,тя с пъстри очи (но толкова тъмни ,че минаваха за кафяви).За съжаление почина на 18г. и затова не исках да я споменавам. Cry
JeniB,права си ,разбира се!  bouquet

# 27
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Не. Моите и двамата се родиха с тъмно кафяви, почти черни очи и такива си им останаха.
По-светлите очи се променят, докато си избистрят цвета, но това е докато се натрупа количеството пигмент.
Бебета се раждат с генетично предопределен цвят на очите.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 249
Децата се раждат с генетично предопределен цвят, но същевременно има случаи, когато цветът на очите се променя под влияние на средата, лекарства и др. Обясняват го с различни неща ( и не е съвсем изяснено още), но се свързва с промяна в коичеството протеини, които произвеждат пигмента и с "включване" -"изключване" на дадн ген.

А иначе училищната ни генетика е подваждаща, защото цветът на очите се определя от няколко гена (говорят за поне 5) + че при оплождането на яцеклетката може да се получи мутация при кръстосването, така че в крайна сметка е напълно възможно (макар и не често срещано) от родители със сини очи да се роди дете с кафяви. Спи спокойно, крокодил Laughing.
Между другото училищната теория за цвета на очите е завела немалко семейства до лаборатория за установяване на бащинство Mr. Green.

Последна редакция: сб, 30 авг 2008, 13:10 от Iva_D

# 29
  • Мнения: 1 766
Моят шушон се роди със сини очи и такива си му и останаха, но неговите  бяха ясни от самото начало. Ако очичките са мътни, цветът им ще се променя още

Общи условия

Активация на акаунт