манджичка която ме връща в детството

  • 33 778
  • 96
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 884
На баба ми киселите динки от зимната туршия в буре...

# 31
  • София
  • Мнения: 1 529
 Врачанският тутманик със сухи чушки и зелени подправки и лапад,пълнените сухи чушки с праз,картофената чорба на другата ми баба и доматеното и пюре за топене и прясното масло увито в лист от тиква и айрана от буталката....  chef

# 32
  • Мнения: 3 537
Постна картофена яхния и яхния с пилешко месо...баба ми ги правеше , правила съм, но не е същото на вкус. Simple Smile
Правеше и една закуска на която казваше "мачкан"-нарязва хляб на малки кубчета и го запържва в малко масло докато леко хване розова коричка, накрая го избъркваше със натрошено сирене и се скъсвахме да ядем....простичко ,но много вкусно Grinning

# 33
  • Шумен
  • Мнения: 403
Баба вече не готви-но никога няма да забравя мажджата, която още като се сетя, усещам аромата и вкуса й - бакла с ориз и много сметана на фурна.А какви пити,баници и мекици правеше, и баклави...всичко сготвено то нея ми беше вкусно.Вече не готви, но винаги опитва на сол манджите на майка и мойте  Hug

# 34
И от двете си баби има любими манджи! Едната правеше страхотни пълнени чушки с боб (изсушени червени чушки, попарват се и се пълнят с предварително сварен и овкусен зрял боб). А от другата най-много обичам т. н. "гюзлеми" или нещо подобно, забравила съм вече как ги наричаше, тя сама си точеше корите и от тях правеше едни квадратни банички, които после пържеше в мазнина - невероятна всусотия!

# 35
  • Мнения: 1 726
Каква е тази "ПЪРЖЕНА ТУРШИЯ" newsm78

# 36
  • Мнения: 105
 Flutter На баба коричките със сирене, ..  Blush тиквеник, баница с точени кори, содени курабийки, пилешка каша, постни лозови сърмички, пържено месце (което затваряше в буркани), сърмички с пуешко  Hug .. и др. вкусотии

# 37
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Яхнийките на баба.......Мммм!  Peace

# 38
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Eто на баба цацата:1кг.цаца,1/2ч.ч.олио,1/2ч.ч.оцет,2дафинови листа,15 зърна черен пипер,5 зърна бахар,4-5шайби лимон,5 маслини.Рибата се изчиства (глави и вътрешности),слага се в тенджера,добавят се олиото,оцета,подправките,лимона и маслините. най-отгоре.Вари се на много тих огън поне 2 часа,докато остане на масло.Сервира се топла като основно с картофки или изстудена, като мезе за всичко с градус.

# 39
  • Мнения: 2 070
тутманика на баба ми ,беше несравним.
и правеше някаква 'лятна 'манджа,домати ,чушки,патладжан,кромид,
чесън и магданоз.всичкото това запържено,после сгъстяваше с брашно,и ни го мажеше на филийки ,като лютеница.разкош

# 40
  • Мнения: 1 949
Сетих се един специален СОС на едната ми баба (лека й пръст), правя го често за всякакво месо. Тя го правеше най-често със заешко  Heart Eyes Значи варят се заедно: картофи, моркови, лук, чесън, целина, зрънца бахар. След това всичко се пасира и отделно се прави запръжка с червен пипер и доматен сос, към която се добавя соса. Залива се свареното (или печено) месо с този сос и още мъничко се дозапича. Става разкошно.

Бабиният тиквеник също ставаше невероятен - с точени кори, канела и орехи   chef

# 41
  • Мнения: 2 804
Лютика от сухи червени чушки , варени картофи и лук .
А също така и сухи червени чушки попарени и напълнени с гъст селски боб запечени във фурната .

# 42
  • София
  • Мнения: 12 560
Тиквеникът, т.наречената спорна манджа - свинско с доматен сос - невероятна е, така и не мога да я направя като нея. Пълненото й пиле с кисело зеле, картофите с ориз на фурна - знам, че никога никога няма да имат същия вкус.
Полятите биди, баклата с листа от алабаш и още много.

# 43
  • Мнения: 2 804
Забравих да спомена лучник и саламура от пиле с люто пиронче .

# 44
  • Мнения: 774
Момичета, страшни сте! Толкова много неща ми припомнихте!

Едната ми баба правеше страхотна ръчно точена баница и домашна юфка. Още си сопомням корите, които съхнеха върху снежнобели чаршафи из цялата къща на баба.

Тя приготвяше и най- вкусния борш с набран зелен и зрял фасул от градината.

При прабаба ми опитах най- вкусната картофена яхния и най- вкусните катми.

Другата ми баба правеше страхотни постни супи (супа от бамя ми беше любима), паниран карфиол, пържена риба с бял сос, бухти, пухкав кекс. За Нова година задължително се приготвяха сладки розички и локумки, които тя нареждаше в огромни купи из цялата къща и ние - внуците, ядяхме, ядяхме - до насита. Пак за  Нова година приготвяше и една торта с маслен крем с 6 блата и цялата посипана с орехи. Спомням си в детството ми, когато нямахме миксер, как баща ми бъркаше маслото с пудрата захар за тоя прословут маслен крем.

Тази ми баба си записваше повечето рецепти в едно малко тефтерче и когато почина, то остана за мен - избеляло и с мазни петна – но най- скъп спомен от нея! Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт