Работна тема "Детските площадки в България"

  • 27 838
  • 374
  •   1
Отговори
# 315
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
Да...и на мен ми стана тъжно, кофти работа.
А за какво всъщност си говорихте с кмета на район Надежда повече от час?

# 316
  • Мнения: 1 517
хммм, аз пак да досаждам с темата за антените на мобилните оператори: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=381989.0
Пиша го тук, защото има такава антена точно до една чудесна детска площадка в моя район, която аз усърдно избягвам, но повечето майки, на които споделям че съм притеснена от присъствието на това нещо там, хич не се трогват... Можем ли да взмем някакво отношение по въпроса?

# 317
  • София
  • Мнения: 6 263
Ели, личното ми мнение го знаеш, но така или иначе въпросът не касае пряко проблема с ДП, а разполагането на тези антени по принцип - върху жилищни сгради, срещу ДГ и т. н.  Peace

# 318
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Извинявайте, ако вече сте го коментирали, но виждам че повечето от заинтересованите тук питат къде какво се случва и дали има движение по въпроса. ..
Имам предвид как стоят нещата по принцип и не само за ДП, ами и за повечето дейности по населени места, вкл. изграждане и подобряване на улична мрежа, ремонти на училища и спортни зали и пр.
Като начало, може да намерите стратегическите планове на съответната община, която ви вълнува и там да прочетете целите и мерките, които са поставени и които би следвало да се изпълнят със съответните срокове и източници за финансиране.
В тези стратегически програми трябва да са разписани идеите за развитие и начините за постигането им. Повечето ги има публикувани в нета, ако са читави са доста подробни.
Та мисълта ми е, че ако има някой намерение да предприема нещо, това е първото място, където трябва да е упоменато. Не че не може да се направи и без да е разписано, но когато е в плана, има повече основания да се настъпват общинарите да изпълняват което са обещали... Wink

# 319
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
На 18.03.2009г. СНБМ участва в семинар „Детски и спортни площадки – стандарти за безопасност и игрова стойност”, организиран от „Bulgarian playground company” /BPC/. Представиха се чуждестранни компании, произвеждащи детски  и тийнейджърски съоръжения и Роспа България. Присъстваха представители на СГО и отделните райони, както и представител на МРРБ.
Презентациите:
1.   BPC – Цветелина Бондева.
Представи концепцията за вечноиграещия човек – всички се нуждаят от игра докато са живи. Съоръженията тр да са с висока игрова стойност, залагат на безопасността и качеството, изчистена и ясна концепция. Необходим е подбор за различните възрастови групи, достъпност за деца с увреждания. Налагал се терминът „игрова зона”, а не ДП. Др. фактори, к са от значение за дружеството – дълъг живот на продуктите, лесна поддръжка, екологична насоченост. Реална изградени обекти в СФ – „Вила вилекула”, прощадка в Западен парк и др. Имат договор за подновяване на съоръженията в парк Оборище. Ще изграждат екопътека със забавления в парк Витоша.
2.   Kompan – Андреас Ларсен.
Датска компания, създадена през 1970г. Създателят й е склуптор. Установил, че децата играят, катерят се по произведенията му, така било поставено началото. В продуктите си не използват PVC, ултравиолетови стабилизатори, непознати тропически видове дървета и пр.
2.2   Жанет Фиш Йесперсен.
Много емоционална и артистична презентация. Представиха жената като международен мениджър на институт за развитие на игри. Държат на обратната връзка с децата-правят пилотни проекти напр. в у-ща, след което сондират мнение на деца, преподаватели, родители. Говори за безопасни ДП, но с предизвикателства, за да се задържат там децата. Здраве и игра, обучение и игра. Световната здравна организация препоръчва поне 1ч. дневно активност. Раздели прощадките за игра според възрастта на децата:
   А/ 2-6г.   сензорни стимули, ярки цветове, ролеви игри /имитират възрастните/.
   Б/ 6-12г.  ако имат обособени места за игра има спад на вандализма.
   В/ 12-16г. съоръженията се съобразяват с другите пропорции на тялото /като при възрастните/, игри с правила, съревнования.
Според тази жена на ДП най-опасен за детето е възрастният, които крещи „внимавай”. За момичетата следва да се предвиждат др. вид забавления, з те не играят футбол. Установили са, че харесват игрите с баланс. Като цяло залагат на динамиката, напр. продукти, които се въртят.
3.   Corocord Raumnetz – Андреас Ашман.
Малка немска компания, предприятие с 30 служители в Берлин. Продуктите им са ръчно производство, пространствени мрежи направени от въже със стоманена основа. Ще изградят такава в парк Оборище. Продуктите им са инресни, но представянето беше ужасно скучно.
4.   Concrete Sportanlagen – Цветелина Бондева.
Фирма от САЩ. Правят скейтпаркове по нова технология. Отреден им е терен до х-л Хилтън за „София скейт парк”. Имат и проект за „Сливен скейт парк”.
5.   Роспа България – Ивайло Сиркаров.
СНБМ е в контакт с тях. Няма да се спирам подробно кои са, имат и нет страница. Представи Роспа, критериите за безопасност, различните видове инспекции според новата наредба. Участват в написването на стандартите.

В дискусията се установи известно противоречие м/у представителката на МРРБ и районите. Коментираха ЗУТ и новата наредба, най-вече за това, че според новите изисквания ДП са строителен обект – минават през всички тромави и задължителни процедури и докато при новоизграждащите се е ясна процедурата, то тя не е ясна при необходимостта от подмяна на отделно съоръжение.
В отговор на поставения от СНБМ въпрос кога и кой ще отстрани опасните съоръжения и ще постави нови, съгласно европейските стандарти, стана ясно че до 2013г. съоръженията ще се отстранят, но.....няма предвидени средства за изграждане на нови...

# 320
  • Мнения: 5 401
хммм, аз пак да досаждам с темата за антените на мобилните оператори: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=381989.0
Пиша го тук, защото има такава антена точно до една чудесна детска площадка в моя район, която аз усърдно избягвам, но повечето майки, на които споделям че съм притеснена от присъствието на това нещо там, хич не се трогват... Можем ли да взмем някакво отношение по въпроса?

Ели, като ми остане време ще ти препиша едно изследване не само за влиянието на антените, но и на безчичните интернет устройства върху здравето на децата и възрастните За съжаление резулатите от него са негативни, те проблем за нас има Четивото е копие от хартиен носител и можеш да го постнеш където сметнеш за подходящо   bouquet

Ели, личното ми мнение го знаеш, но така или иначе въпросът не касае пряко проблема с ДП, а разполагането на тези антени по принцип - върху жилищни сгради, срещу ДГ и т. н.  Peace

Ами нека Ели копира поста си в Инициативи

Изчезнаха ми точките  Shocked

# 321
  • Мнения: 1 517

Не знам има ли смисъл да пиша, вече съм доста обезсърчена, особено като гледам и писанията в другата тема. А и като гледам по колко сериозни теми няма реакции, съвсем... Sad
Прати ми когато имаш възможност, даже вкъщи сме с безжичен рутер .. Sad Sad

# 322
  • някъде на юг
  • Мнения: 280
Да се запиша и аз в темата.Аз съм от малък провинциален град и миналата година м. юни пододохме молба до кмета за изграждане на детска площадка ......и досега резултат няма!Има само обещания.Решили сме няколко майки да пуполяризираме повече идеята като се свържем с редактора на регионалния вестник за публикуване на статия по случая.Прочетохме отвореното писмо на плевенските майки до кмета на общината и с тяхно позволение ще взаимстваме малко отнего.Ще докладвам за развръзката....

# 323
  • Мнения: 17
Здравейте ,
бих искала да се допитам до по-опитните защото на майките във Владая  ще ни се наложи да минем по пътя с подписката до общината . Аз живея тук , където няма нито едно съоръжение или детска площадка. Преди две седмици ходих до кмета , който ми обясни  че той няма никаква възможност да изгради детска площадка, защото няма собствен бюджет. За такова нещо трябва да се обърнем към кмета на община Витоша, но  това трябвало да направим като изготвиме писмо придружено с подписка. Ще съм много благодарна ако някоя от майките , която е минала по този път сподели с нас опита си в тази насока и ни помогне за каузата. Малко съм обезкуражена като  чета  за състоянието на детските площадки в центъра на София , но трябва да опитаме , та дори и да не се получи точно за нашите деца . Детската площадка , на която аз съм играла от години не прилича на такава , съорженията ги няма , а самата местност е така буренясала, че миналата година обикаляюки с количките видяхме змия на улицата до нея. Предварително благодаря.       

# 324
  • София
  • Мнения: 6 263
Да се запиша и аз в темата.Аз съм от малък провинциален град и миналата година м. юни пододохме молба до кмета за изграждане на детска площадка ......и досега резултат няма!Има само обещания.Решили сме няколко майки да пуполяризираме повече идеята като се свържем с редактора на регионалния вестник за публикуване на статия по случая.Прочетохме отвореното писмо на плевенските майки до кмета на общината и с тяхно позволение ще взаимстваме малко отнего.Ще докладвам за развръзката....

Ще чакаме скоро да се похвалите с положително развитие, т. е. с ДП.  Peace

# 325
  • София
  • Мнения: 6 263
Pipi6emet, по този път лично е минала  ДеЩоВиди - тя принципно е от Плевен:

... Прочетохме отвореното писмо на плевенските майки до кмета на общината и с тяхно позволение ще взаимстваме малко отнего. ....
.

Можеш да й пишеш и на ЛС. Ако прецениш, че СНБМ може да ви е от полза и за още нещо, казвай.  Hug

# 326
  • Мнения: 17
" Спящата красавица ", благодаря ти за информацията . Обърнах се към " ДещоВиди" и се надявам да откликне на молбата ми. Надявам се да се  организираме колкото може  повече майки , за  да се преборим за така бленуваната детска площадка преди да свършат всички общински  имоти , на които това може да стане . Ако постигна нещо непременно ще пиша.  Praynig   

# 327
  • София
  • Мнения: 6 263

Има интересно инфо за ДП в района на НДК и разясняване кой стопанисва зелените площи (вкл. парковете и ДП в тях) в СО - Дирекция "Зелена система" на общината. А общинската фирма "Озеленяване" се конкурира с частни фирми при изпълнението на ОП за поддържането на зелените площи.  Peace

# 328
# 329
  • Мнения: 59
Здравейте Simple Smile
пиша ви по повод темата за ДП ,
отскоро съм в жк "Сухата река " и чакам бебе , което ме провокира да потърся в квартала детски площадки ....Sad
Познайте какво открих , има само 1 която е изградена както трябва , и то е на един детски клуб.
Повярвайте ми боли ме сърцето като си представя къде ще водя бебо на разходки (по СТРАХОТНИТЕ  ни улици)
Незнам към кой да се обърна за съдействие ....

Общи условия

Активация на акаунт