"На учителя ... с любов..."

  • 11 687
  • 203
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 7 263
Lilibon според мен присъствието на родител би разсейвало и/или притеснило някои деца. Техния живот и така и така бива коренно променен в 1 клас. Те имат да привикнат с нови порядки, с нов ред, с нови правила. Според мен една майка присъствайки там по-скоро би попречила на адаптацията на детето си / това са си сам мои съждения, не претендирам, че важи за всички деца/.
Нашата госпожа винаги ни уведомява как протичат нещата в час, в междучасия, кое дете с какво има проблем и т.н.
Изхождам от опита си при работа с децата в спортна група и там често имаше молби родителите да присъстват - разрешавала съм само на първа тренировка и веднага обяснявам защо - В присъствието на какъвто и да е външен човек някои деца изпитват притеснение, други се превъзбуждат и искат да демонстрират и умения, които все още не са усвоили добре, трети пък искат и тяхната мама да дойде и настава хаос, които треньора е трудно да овладее. Освен това родителя така и няма да види точно тази картинка, която би се разиграла в негово отсъствие. Ако поне част от родителите на децата от клипа бяха в стаята те нямаше да се държат така, но това не ги променя в същността им нали?

# 106
  • Sofia
  • Мнения: 2 869

 
 Та в заключение - пак всичко опира до родителите.
Ali_sun ,
 цитираш избирателно и тълкуваш некоректно.

....и следователно очаква нещата да си бъдат на мястото.
Като види, че нещо не си е на мястото   има съответно права да потърси отговорност от обществото , на което е член.

Ако не съм си възпитала детето ,преди да навърши 10 год./както някой по-горе бе споменал/, не мога да търся отговорност от никой!
Да допуснем, че има правилници,че се спазват и т.н. ,едно дете без възпитание и ценности няма да бъде променено.Ще бъде изгонено от няколко училища ,ще остане без образование, и в края на крайщата - пак ще бъде на улицата сред нашите деца!
 Не тълкувам некоректно ,просто споделям собственото си мнение!
 Lilibon , на нашата родителска,всички родители бяхме поканени да присъстваме в някой час ,когато пожелаем.

# 107
  • Мнения: 25 725
Ти имаш ли предложение?


Имам. Някои вече ги изложих.

Написала съм ги ясно и всеки непредубеден може да разбере позицията ми. Ако си ги пропуснала и искаш да ги видиш- темата не е дълга...


 Whistling

ПП Иначе много добре се вписваш в духа на форума, поздравления! Личните нападки към човека, който мисли различно от теб тук са любим спорт. Laughing

# 108
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Lennyh, не ставаше въпрос за първи клас и за началото. Просто беше нейде в интервала 1-4 клас. А си мисля, че ако често имат гостенин, който да седи отзад и да гледа и слуша, просто ще свикнат да се държат прилично. Но мисля, че най-притеснени при такова присъствие ще са учителите, не децата.

И не смятам, че "Същността" на децата е такава. Така сме им позволили да се държат. При други обстоятелства не се държат така, значи е въпрос на навик, а не на същност.

Макар да не допускате родители на тренировки, все пак периодично ги пускате да присъстват на състезания и тогава пак виждат нещо от поведението на децата си в обществото.

Ali_sun, надявам се, че ще се възползвате.  Simple Smile Ако лошото поведение е изключение, а не правило, не мисля, че масата ще се натиска да подражава.

Само за пример - прословутата чистота и дисциплина по улиците на Западна Европа е постигната със здрави мерки и солени глоби. Като нации те не са по-дисциплинирани от нас, но са станали. Значи си има начини.

# 109
  • Мнения: 4 877
Аз не разбрах от репортажа защо не могат да се гонят нагли ученици от час. Наистина ли е така? Ами ако е заради сигурността им, викат родителите им да си ги прибират. Аз не мога да си го представя при нас такова нещо. И ако детето ти има провинение (говоря за някаква момчешка беличка, провикване в коридора в междучасие..., иначе за сбиване се гони от у-ще), понасяш си и ти последствията.

# 110
  • Мнения: 7 263
Само за пример - прословутата чистота и дисциплина по улиците на Западна Европа е постигната със здрави мерки и солени глоби. Като нации те не са по-дисциплинирани от нас, но са станали. Значи си има начини.

Виж тук не мога да не се съглася с теб. С очите си видях как караха българите в Гърция да речем / ама там е ясно, че ако превишиш скоростта и те спре полицай няма 6-5/, мрънкаха, крънкаха ама караха с позволеното и толкоз. За чистотата същата работа...
Колкото до другото пак ти казвам опитвам се да видя и другата гледна точка, но може и да си права, че при по-чести проверки и ревизиране и на часовете и на дисциплината в междучасията или пък на поведението им в двора на училището може би би имало ефект newsm78

# 111
  • Мнения: 25 725
Относно наказанията при нарушаване на дисциплината, по-скоро съм склонна да се върнат правилата, които действаха преди 1989 г. Намаляване на поведението при различни нарушения, като ученик без примерно поведение да няма право да кандидатства в елитна гимназия или висше учебно заведение.
Това много бързо би вкарало нещата в релси, ми се струва.  Thinking

# 112
  • Мнения: 7 263
Намаляване на поведението при различни нарушения, като ученик без примерно поведение да няма право да кандидатства в елитна гимназия или висше учебно заведение.
Това много бързо би вкарало нещата в релси, ми се струва.  Thinking

Точно това си помислих - това си беше наистина сериозна заплаха и колкото и да сме бягали от час и да сме вършели глупости винаги сме си имали едно наум докъде може да се стигне.

Аз не мога да си го представя при нас такова нещо. И ако детето ти има провинение (говоря за някаква момчешка беличка, провикване в коридора в междучасие..., иначе за сбиване се гони от у-ще), понасяш си и ти последствията.

Това беше едно от първите неща, за които бяхме осведомени още при записването на децата. Има ли елемент на насилие или непристойно държание към преподавател - прошка няма!

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
В общи линии съм съгласна, но без това за кандидатстването. Лошото е, че такива дисциплинарни наказания много лесно могат да придобият формата отпреди демокрацията и да стане разчистване на сметки.
Според мен не е нужно мерките да са на линията отпреди десети ноември, а да се прилагат твърдо и за всички без изключения. Има го същото и в правото - и най-суровото наказание няма да има ефект, ако се прилага по незнайно какви критерии или не важи за всички граждани.

# 114
  • Мнения: 222
Lennyh, ако наистина си склонна да ги обобщаваш за труда напр. аз бих го казала по-общо за да се решава в зависимост от нуждите. Напр.

За лоша дисциплина и други провинения които преди това са отразени в дневника от учителите /нап без учебник без домашно и др- /
вместо странното наказание , останка от социалистическо време "забележка"?!!!?

 да има наказание "отстраняване от училище за срок от 1 до 3 дни" ,  в зависимост от решението на учителския съвет. През времето за което е отстранен,  ученикът присъства в училище и полага обществено /училищно/ полезен труд по преценка .

За тези дни се пишат отсъствия. При натрупване на повече от 30 % /?/  /да кажат учителите колко/ отстъствия по даден предмет ученикът се явява на изпит по предмета.

# 115
  • Варна
  • Мнения: 2 305
За Гърция нямам наблюдения, но в Холандия е изблизано и глобите са зверски. Училищата им за 1-4 клас са едни бараки, в едни малки дворове, нашите училища са като огромни резиденции спрямо техните. Но проблемът не е в сградите.

Как Сийка е права за поведението - трябва да го има и трябва да касае бъдещето. Нямаше ли да го връщат от тази година?

И все пак смятам, че родителите трябва малко по-често да имат досег с учебния процес. Спомням си, че някога, като ученици, в часовете на класния идваха родители да разказват за професията си и какви знания са им били нужни, за да я практикуват. Какво ще кажете за нещо подобно?

# 116
  • Мнения: 4 877
Lennyh, ако наистина си склонна да ги обобщаваш за труда напр. аз бих го казала по-общо за да се решава в зависимост от нуждите. Напр.

За лоша дисциплина и други провинения които преди това са отразени в дневника от учителите /нап без учебник без домашно и др- /
вместо странното наказание , останка от социалистическо време "забележка"?!!!?

 да има наказание "отстраняване от училище за срок от 1 до 3 дни" ,  в зависимост от решението на учителския съвет. През времето за което е отстранен,  ученикът присъства в училище и полага обществено /училищно/ полезен труд по преценка .

За тези дни се пишат отсъствия. При натрупване на повече от 30 % /?/  /да кажат учителите колко/ отстъствия по даден предмет ученикът се явява на изпит по предмета.



Да, интересно е! Може би е добре да си стои за 3 дни вкъщи с родителите и да ползва "по семейни причини", т.е. родителят да си го превъзпита за тези дни. Ако не става работата, ей тук - не знам.  Не си спомням и едно време къде се пращаха след това. Сещам се само за ТВУ - ама то си беше крайно решение.

# 117
  • Мнения: 7 263
s+chris  Peace да по-добре звучи и е по-смислено!
RadostinaHZ - субективизъм винаги е възможен, но все пак решението за намаление на поведението се взима на педагогически съвет, а там все пак всички преподаватели дават мнение и оценка / тоест по-трудно би се стигнало до лични разчиствания на сметки, не че е изключено де, защото пък гарван - гарвану око не вади/, но все си мисля, че санкциите наистина са крайно необходими.
Lilibon - това последното и аз съм си мислила, че е много ценно и децата се запалват и научават за различни професии и приемат родителите по-близо до себе си и им стават интересни нещата. Но все пак това ще действа при дребните / 1 - 4-ти клас/. Замисли се дали "героите" на филма предизвикал тази полемика ще им пука "кой морук какво блъска, за да могат те да се разкарват с лъскаво телефонче, да смучат бира в 10сутринта, да пушат и ..... незнам още какво да вършат" Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
За тях си трябват крути мерки според мен Thinking Crossing Arms

# 118
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Като станат на 18-20 години много бързо ще им припари под опашката.  Mr. Green Мама и тате не са вечни. Може би малко си възпитаваме децата в самостоятелност? Може би мислят, че родителите цял живот ще са им длъжни? И затова - всички са им длъжни?

# 119
  • Мнения: 222
Аз като родител бих приела правилник в който при сериозно провинение ме извикат в училище /не дай си Боже!/ и ми кажат да си прибирам отрочето.
Харесвам и предложението на Lilibon за присъствие в часовете на един родител по някакъв график или ... При желание и възможност разбира се.
Това ще въдвори ред между децата сигурна съм в това.


***

Како Сийке, не съм тук за да си разменям язвителни бележки. Не си ме разбрала. Предлагам да не разводняваме темата, ако има нещо неясно м-у нас - има лични съобщения.

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 14:25 от s+chris

Общи условия

Активация на акаунт