Програмата за детегледачките - 3

  • 48 844
  • 718
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 1 352
Момичета,

Налага се спешно да започна работа.
Дъщеря ми е на 1,3 м. Искам майка ми да поеме отглеждането и до 3 г възраст по програмата , но тя не е в България в момента. Въпроса ми е мога ли да наема някой, докато се прибере майка ми и после да сменя детегледачката? И още тъй като съм самоосигуряващо се лице, кой трябва да ми издаде удостоверенията, които издава работодателя?

Благодаря!

Никой ли не може да ми отговори  newsm78
Майката може да си смени детегледачката, но трябва да го заяви писмено в Дирекция "Социално подпомагане"
За самоосигуряващите се лица удостоверенията се издават от НОИ.

# 661
  • Мнения: 4 915
....При прехвърляне на майчинството на работеща по ТД баба, прехвърлянето се прекратява с навършване на 2 години на детето т.е с изтичане на отпускът за гледане на дете до 2 години и бабата трябва да се върне на работа. 
А Програмата "В подкрепа на майчинството" е до навършване на 3 години на детето.

Тоест - 3 години изплащане е само за бабите, които са наети по Програмата за детегледачки.  Thinking
При положение, че бабата е била на ТД, не става ли да се удължи отпуската й с още една година, за да гледа внучето си и да получава 220 лв? Бях останала с впечатление, че говорят по медиите,  че бабите по принцип ще получават майчинските 3 години, независимо дали са наети като детегледачки, или им е прехвърлено майчинството.  Rolling Eyes Грешно ли съм разбрала... Confused

Не става свекърва ми да прекъсне трудовия договор с фирмата и да се регистрира към Бюрото по труда за Програмата, защото е в пенсионна възраст и не мога да я броят като безработна, нали?

Правилно ли преценям, че получаването на майчински за нашия случай (баба на ТД, не към Програмата)приключва до втората годинка, освен ако не си наема детегледачка от Бюрото по труда?

Извинете, че сигурно питам едни и същи неща по различен начин, но искам да си го изясня добре.  Simple Smile

Последна редакция: сб, 10 яну 2009, 12:41 от Free Soul

# 662
  • Мнения: 230
здравеите,
имам запитване и на мен днес ми съобщиха 4е за момнта парите са свършили, но все пак казаха да си подам документите тъй като се очаква към края на месеца да се поднови програмата.
1.
Искам да попитам тези които вече са в програмата как стои въпроса с изненадващите проверки и какво ще стане ако соц работник осъществил тази проверка примерно свари маиката с детото вкъщи
моля някои ако е запознат да каже, тъй като жената която съм наела няма да е постоянно с детото ми и се притеснявам да не стане някое недоразумение
2.
също така ако след 7м решим да тръгнем на ясла има ли проблем да си прекратя договора с детегледачката и детето ми да си ходи на ясла
3.
след като е вдигната мин р.з на 240лв- колко реално ще взема детегледачката и тези пари може ли да искам да ми ги превеждат на мен и след това тя да ги полу4ава от мен

благодаря за отговорите   bouquet

# 663
  • София
  • Мнения: 1 352
здравеите,
имам запитване и на мен днес ми съобщиха 4е за момента парите са свършили, но все пак казаха да си подам документите тъй като се очаква към края на месеца да се поднови програмата.
1.
Искам да попитам тези които вече са в програмата как стои въпроса с изненадващите проверки и какво ще стане ако соц работник осъществил тази проверка примерно свари маиката с детото вкъщи
моля някои ако е запознат да каже, тъй като жената която съм наела няма да е постоянно с детото ми и се притеснявам да не стане някое недоразумение - Едва ли се правят повече от 2 -3 проверки месечно, но ако установят, че детегледачката я няма на работното място без оформен документ за отпуск или болничен може да последва някаква санкция, като прекратяване на договора примерно. Дори и ти да си в къщи, трябва и детегледачката там.
2.
също така ако след 7м решим да тръгнем на ясла има ли проблем да си прекратя договора с детегледачката и детето ми да си ходи на ясла - Трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие, когато детето започне на посещава ясла.
3.
след като е вдигната мин р.з на 240лв- колко реално ще взема детегледачката и тези пари може ли да искам да ми ги превеждат на мен и след това тя да ги полу4ава от мен - около 190 лв. Няма как да ти превеждат на теб парите. Все пак детегледачката е сключила договор с ДСП и те са неин работодател, а не твой.

благодаря за отговорите   bouquet

# 664
  • Мнения: 230
 
 
anii_ta     bouquet  отново
някои може ли да  ми каже нещо повече за тези проверки, на какъв принцип са -тъй като моята детегледачка ще е само следобяд в къщи какво мога да направя аз ще се водя на работа но работата ще си я водя от вкъщи.
какво мога да направя в случая
моля някои които знае нещо за тези проверки да ми пише 4е ве4е мн се притесних  Praynig
 
 

# 665
  • Мнения: 497

Не става свекърва ми да прекъсне трудовия договор с фирмата и да се регистрира към Бюрото по труда за Програмата, защото е в пенсионна възраст и не мога да я броят като безработна, нали?

Правилно ли преценям, че получаването на майчински за нашия случай (баба на ТД, не към Програмата)приключва до втората годинка, освен ако не си наема детегледачка от Бюрото по труда?

Пенсионер може  да бъде регистриран към Бюрото по труда, това е идеята на програмата. Пенсионерът си получава пенсията и паралелно работи като детегледачка на внучето ( примерно) и получава заплата от 240лв (около190лв чисто) и му се зачита като стаж.

# 666
  • Мнения: 318
anii_ta   bouquet благодаря!

Удостоверението от НОИ трябва да взема преди или след като започна работа, защото тук четох противоречиви мнения.

Адреса на който ще бъде гледано детето може ли да е различен от адреса на майктата? Може ли да бъде отглеждано в дома на детегледачката и съответно нейния адрес да бъде посочен? Или някакъв друг адрес? Питам, защото ние живеем извън града, транспорт няма - само такси. Аз искам детето да бъде в дома на гледачката или евентуално в апартамента на майка ми, който е свободен, в града е и има удобства.

Майката може да си смени детегледачката, но трябва да го заяви писмено в Дирекция "Социално подпомагане" в смисъл, че трябва да ги известя в някакъв срок - например едномесечен, че искам да прекратят договора на детегледачката и да я заменят с друг човек?

# 667
  • Мнения: 601
Още не са ми се обадили. А подадох документи и средата на декември.
Утре ще отида в социалното за да попитам кога ще разгледат и моите документи.
Някой беше писал, че вревменно са спрели да подписват договори, но приемали молби.

# 668
  • Мнения: 230
Моля,  Praynig Praynig Praynig
ако има някоя мама, която вече е по програмата моля да ми пише- може и л.с  Praynig Praynig Praynig

# 669
  • Бургас
  • Мнения: 641
Ние сме включени в програмата. Какво по-точно те интересува?

# 670
  • София
  • Мнения: 212
Искам да задам въпроси по моя случай
Майка ми е пенсионерка и живее на село-50 км от вкъщи,където мисля и да ми гледа детето-това проблем ли е ?
Какви документи ни трябват и на мен и на майка ми за да влезем в програмата ?
Колко ще взима майка ми допълнително към пенсията ?
Благодаря предварително.!
П.П.
И има ли изискване да си с по-голям стаж от 6 месеца преди да влезеш в майчинство за да ползваш и тази програма ?? (защото аз съм се усигурявала само 6 месеца,малкия сега е на 1г 8месеца)

# 671
  • Мнения: 4 915
......Пенсионер може  да бъде регистриран към Бюрото по труда, това е идеята на програмата. Пенсионерът си получава пенсията и паралелно работи като детегледачка на внучето ( примерно) и получава заплата от 240лв (около190лв чисто) и му се зачита като стаж.

Благодаря много!
  bouquet

# 672
  • Благоевград
  • Мнения: 84
Здравейте, майчинството ми изтича на 31 януари 2009.Мисля веднага да излезна в платен отпуск за 2-те години, т.е от 2 февруари излизам в платен отпуск.Мога ли на същата дата да ми издадат бележка, че съм се върнала на работа, за да си подам документите за програмата?

# 673
  • Мнения: 21
Здравейте, удостоверението  и служебната бележка от работодателя ли се взимат или първото трябва да е от НОИ.   Има ли пречка след като не съм ползвала отпуска по чл.164 ал.1 от КТ, работя след изтичане на 315 дни и детето ми е на една година да се включа в програмата.

# 674
  • Мнения: 497
anii_ta   bouquet благодаря!

Удостоверението от НОИ трябва да взема преди или след като започна работа, защото тук четох противоречиви мнения.

На мен  ми казаха , че по-лесно щяло да бъде   издадено удостоверението преди да съм започнала работа . А аз вече работех от два дена  ooooh! Въпреки това една служителка ми каза , че ще ми го издаде. А други ми казаха , че трябвало да мине първия месец за да бъде обработена заплатата ми и чак тогава да ми го издадат. Така ,че провери преди да си започнала работа.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт