КАТ-знаят ли катаджиите английски?

  • 2 274
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 887
... Онзи ден , на Околовръстното, пътувах с приятеля ми, колата е с немски номера... Какъв смях беше докато ги слушах как се обясняваха с приятеля ми. То беше повече мучене отколкото говорене...
Приятелят ти е мучал на български?




 ooooh! Не съм се изразила правилно Blush Приятелят ми е немец също, та само катаджията мучеше на български Mr. Green

# 16
  • Мнения: 4 555
... Онзи ден , на Околовръстното, пътувах с приятеля ми, колата е с немски номера... Какъв смях беше докато ги слушах как се обясняваха с приятеля ми. То беше повече мучене отколкото говорене...
Приятелят ти е мучал на български?


 ooooh! Не съм се изразила правилно Blush Приятелят ми е немец също, та само катаджията мучеше на български Mr. Green

Ти много правилно си се изразила, просто не схвана иронията в репликата, отправена към теб.

# 17
  • Мнения: 1 887
Ескарина , Hug!
Не се загрях навреме, еми понеделник е все пак Joy

# 18
  • Мнения: 3 423
Бих била щастлива да знаят български.
Имам чувството, че понякога не разбират.

# 19
  • Мнения: 1 317
Със сигурност знаят "половина" на много езици.
Миналата седмица са спрели моя приятелка румънка, само това са й казали "150 лв. акт или jumгtate".

# 20
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Ох, пак сме се изложили пред чужденците!
Моля, да вземем всички мерки и като дойдат инструкции, да сме готови всички- и в училищата, и вкъщи да си общуваме на английски (или пък какъвто трябва друг някакъв език). Стига вече само събираме срам, я!

# 21
  • Мнения: 335

Е, то си имаше инструкции. Кирилицата нали почти беше отменена: ноу кирилитса - ноу проблъмс. Бът с нашия балкански маниер пак спряхме прогреса в наште земи още преди няколко години, когато един професор го предложи.

Българите - все "подир после". Само в ЕС и при новите роднини влязохме предварително - баш преди да ги тръснат кризите им.

Заради кризата ЕС затваря трудовия си пазар за българи
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3141&sectio … 16&id=0000101

Затова пък - заради членството ни Българският език - официален за Европа
http://news.ibox.bg/news/id_1858527429

Малко шеговито ми се получи...

# 22
  • Мнения: 3 675
Да, след като езикът ни ще стане официален в ЕС, защо нашите мили катаджии ще се мъчат да говоря инглийски  Mr. Green, след като чужденците могат да се научат да говорят български.

# 23
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
gitadam, българският език все още е официален език на Република България.  А "нашите мили катаджии" са държавни служители.
В ЕС, доколкото съм запозната, английският език не е официален и няма предимство пред другите езици- значи ли това, че нашите държавни служители трябва да изучат всичките езици на ЕС, за да могат да обслужват адекватно туристите и разбира се, за да можем накрая да спрем да се срамуваме пред чужденците?

# 24
  • Мнения: 335
По-скоро значи, че ще трябва да си сменим и паспортите, и шофьорските книжки и всякакви други лични документи, за да си предоставим биометричните данни (по народному - "майчино мляко") на същите тези, заради които им въвеждат на катаджиите ни английския.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Заради кризата ЕС затваря трудовия си пазар за българи
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3141&sectio … 16&id=0000101
И за румънци, нека да бъдем точни Wink

Иначе от личен опит, не, не ползват английски. Тукашните полицаи пък само английски владеят  hahaha Но ако попаднат на чужденци, имат подкрепление. От офиса им осигуряват преводач по радиоуредбата, за да могат да се разберат с нарушителя, на езика, който владее, на място Wink
В Швейцария пък не си правят труда актовете да ги пишат на английски, независимо че ги пращат в Англия. Получихме си го написан на френски  Laughing Но то се разбираше за какво става дума, превишена скорост, дължите еди колко си франка глоба Wink

# 26
  • София
  • Мнения: 8 940
Дали в Англия ще ми напишат акт на Български? Или пък във Франция или Германия?  newsm78 В последните две едва ли ползват и английски (за актовете става реч). Пък ние все да угодим на другите.
Хареса ми за мученето на български и мълчането на португалски. Joy

# 27
  • Мнения: 1 887
За фишовете си мисля, че няма как да стане! Обаче пък в 21 век, в Европа, в ЕС, все си мисля, че един средностатистически, образован държавен служител, трябва поне малко от малко да поназнайва една, две думи "инглийски", нужни за провеждане на един елементарен разговор.
Фиш в Германия не съм получавала,и за там се съмнявам , че някой ще ми го напише на език , различен от немския, но пък напр. като отидеш да се регистрираш по местоживеене формулярите са на мин. 5 различни езика, включително руски и турски.

Не става въпрос за угаждане, а за интеграция към едно общество, към което все пак имаме претенции да членуваме!

# 28
  • Sf
  • Мнения: 808
Да - фифти и после тенк Ю  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 1 572
Да - фифти и после тенк Ю  Mr. Green
Joy Joy Joy
или фифти фифти ако са двама  Joy Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт