Чимен ?

  • 23 288
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 001
От къде в София мога да си купя подправката чимен? Убих се да търся,навсякъде ме гледат "умно" и вдигат рамене,а повечето даже и не са я чували..... Искам да направя кайзер пастърма....

Благодаря на всички отзовали се !

# 1
  • Мнения: 1 283
От къде в София мога да си купя подправката чимен? Убих се да търся,навсякъде ме гледат "умно" и вдигат рамене,а повечето даже и не са я чували..... Искам да направя кайзер пастърма....

Благодаря на всички отзовали се !
Търси по пазарите, аз оттам си я намерих, където продават подправките Peace

# 2
  • Мнения: 5 001
Търсила съм.....Или не познават такава подправка или ме гледат лошо....

# 3
  • Мнения: 1 283
Търсила съм.....Или не познават такава подправка или ме гледат лошо....
Joy Joy Joy hahahaАми гледай ги и ти лошо. Аз си я купих от Пловдив- четвъртък пазара, има всякакви подправки Peace

# 4
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Скоро гледах някъде при нас насипна такава подправка newsm78 А ти за какво ще я ползваш?

# 5
  • Мнения: 5 001
А ти за какво ще я ползваш?
Ще правя кайзер пастърма.....Без чимен вече не е кайзер,а обикновенна пастърма.... Sad

Търсила съм.....Или не познават такава подправка или ме гледат лошо....
Joy Joy Joy hahahaАми гледай ги и ти лошо.
hahaha hahaha hahaha hahaha
Абе гледам,ама няма Ифект Joy Joy Joy А на пазара съвсем не уцелвам...Абе поне да ми бяха казали "Няма,свърши"....Поне да разбера,че съм на прав път с търсенето.... ooooh!

# 6
  • Мнения: 25 651
Жената, която продава подправки на нашия пазар твърди, че чимен наричат семенцата на сминдуха. Така и ги продава - цели. Отказва да продава на прах, защото били много твърди и трудно се мелели.
Не знам дали е така, но пробвай да си намериш семена и да ги смелиш.

# 7
  • Мнения: 5 001
Жената, която продава подправки на нашия пазар твърди, че чимен наричат семенцата на сминдуха.
Не,не е сминдух...Сминдуха си е мерудия....Имаме го на вилата.....
И на чимена семената много трудно се мелят.....Разрових се аз из интернет,но и там няма яснота по въпроса кое точно е чимен....Никой не казва дали има някакъв синоним на чимен,за да е по-лесно да се ориентира човек....

# 8
  • Мнения: 9 111
няма май синоним, аз го търсих преди няколко години - не намерих  newsm78

И го търсих за суджуци разни  Laughing Освен за меса, за друго не знам за какво се използва. Ще чакаме Пепика да каже  Wink

# 9
  • Мнения: 5 001


И го търсих за суджуци разни  Laughing

Я,и в суджуци ли се слага?  newsm78
Брей......Аз само на пастърма съм го слагала....

# 10
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Да проверявам има ли още в онзи магазин, в който видях и да ви разпращам ???Hug

# 11
  • Мнения: 5 001
Да проверявам има ли още в онзи магазин, в който видях и да ви разпращам ???Hug
Хе-хеееее,ако е за София,само ми кажи къде е магазина и ще отида....Ама,ако не е ...Тогава е проблем.... Laughing Laughing Laughing

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Не,не е сминдух...Сминдуха си е мерудия....Имаме го на вилата.....


е добре де, аз си купих сминдух и са семена Shocked
исках шарена сол да правя.
какво се слага вътре в таз шарена сол: семената или зеленото?

тцтцтц, май пак се минах ooooh!

Названието “чимен” се използва само за семената, докато “сминдух … ата “шарена сол”.

# 13
  • Мнения: 5 001
Асе,пак се намеси с полезен линк  Hug Hug Hug Hug Hug
У нас се използва зелената част на сминдуха....Тате го мели заедно с чубрица,мащерка.Така се съхранява в стъклени бурканчета.Когато искаш да използваш мерудийката,прибавяш червен пипер към част от сместта и сол.Разбъркваш добре и поръсваш на хлебчето.


А твоите семена ....Като смелиш,мирише ли на чимен?Оня характерен мирис на подправката?

# 14
  • София
  • Мнения: 1 163
еее и аз точно я издирвам тая подправка, че и аз съм решила пастърма да правя.Сега поне разбрах че не съм търсила в правилната посока. То било семенцата на сминдуха ooooh!

# 15
  • Мнения: 5 001
sillsav ,виждам,че си от София... Hug
Ако намериш някъде...СВИРКАЙ!  Praynig

# 16
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мастер, да си призная нямам идея каква миризма има чимена.
взех семенцата заради шарената сол ooooh!
исках да правя и да подарявам Rolling Eyes

сега се оказва, че ми трябва друго Crossing Arms
и къде ще намеря сега зелената част  Thinking
ох, не е лесно ooooh!

аз купих чимена от азиатците Laughing
било съставка в кърито Peace

# 17
  • Countryside
  • Мнения: 11 631


е добре де, аз си купих сминдух и са семена Shocked
исках шарена сол да правя.
какво се слага вътре в таз шарена сол: семената или зеленото?

Асе, в шарената сол се слага зелен смлян сминдух. Освен него се слага червен пипер, самардала, малко сол и чубрица. Поне аз така знам от баба и така си я правя.
Мастърчо, на пазара в Младост има една леля дето продава много готини подправки и има страшно много неща, ако ти е на път мини да видиш, може и да има (аз оттам съм купувала ванилия на шушулки, канела на пръчки, самардала, прясна чубрица и други). Има и сергия на самия пазар и павилионче в търговската част.  

# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Камамбер, аз друга рецепта намерих и си харесах...

чубрица, сминдух (къде ли ще го търся пак Confused), червен пипер, печена царевица за пуканки (неопуканите), тиквени семки, дива мащерка, сол и по желание джоджен.

ще потърся и зелената част на сминдуха, ако не намеря, слагам чимен Crossing Arms

# 19
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Камамбер, аз друга рецепта намерих и си харесах...

чубрица, сминдух (къде ли ще го търся пак Confused), червен пипер, печена царевица за пуканки (неопуканите), тиквени семки, дива мащерка, сол и по желание джоджен.

ще потърся и зелената част на сминдуха, ако не намеря, слагам чимен Crossing Arms
Ооо да, ами самардалата е див лук, може да е като вариант на дивата мащерка  Thinking А това за царевицата е вярно, аз обаче я пропускам, че е доста трудоемко да се пече и мели  Confused Джоджен на шарена сол аз не слагам  Rolling Eyes
Ама, този чимен е на зърна, ако се опиташ да го смелиш дали ще стане newsm78 Да ти пратя сминдух по пощата, само да не го помислят за друг вид трева  Mr. Green

# 20
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
знам какво е самардала, направих си тази година 150 гр.
но това не е подправка за всеки.
мащерката я харесват повечко хора.

не знаех, че тези семена са толкова твърди, смятах всичко в мелачката за кафе да меля.
ако не намеря зеленото на сминдуха, ще ти пиша на лични.
мерси за предложението  Hug

# 21
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
знам какво е самардала, направих си тази година 150 гр.
но това не е подправка за всеки.
мащерката я харесват повечко хора.

Тук си права, не се харесва на всеки самардалата, аз просто я обожавам, че и трудно се намира. Иначе, нямаш проблем да ти пратя сминдух, само кажи  Hug Аз обаче определено се навих пробвам и шарена сол с дива мащерка, заинтригува ме.

# 22
  • Мнения: 5 001
Много е ароматно,когато се сложи мащерка в шарената сол  Peace Peace Peace

# 23
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Много е ароматно,когато се сложи мащерка в шарената сол  Peace Peace Peace
Ти марш към пазара в Младост за чимен  Mr. Green Ако не намериш мога да преслушам родопските ми баби, но незнам кога ще е това, при всички случаи най-рано декември.

# 24
  • Мнения: 5 001
Ти марш към пазара в Младост за чимен  Mr. Green 
Слушам!


 Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

Абе все се надявам да открия някъде....Явно не търся на подходящите места.....

# 25
  • Истанбул
  • Мнения: 307
Здравейте  bouquetМалко да ви помогна.Чеменът е растение наречено Trigonella foenum-graecuМ,расте от Изток до Бяло море.На англ/е fenugreek на исп,Alholva ,Fenogreco на китайски hu-lu-ba,КАТО ПОДПРАВКА СЕ иЗПОЛЗУВАТ СЕМЕНАТА СТРИТИ НА ПРАХ/В Турция чемен чесън доматена паста се прави смес и с нея се обработват парчетата месо сушат се и така се приготвя пастърмата Laughing

# 26
  • Мнения: 5 001
haksev ,благодаря ти!    bouquet

# 27
  • Истанбул
  • Мнения: 307
Да ви пиша 1 бърза рецепта за чемен който може да се маже на филии,защото истинския е много миризлив Mr. Green #Cussing outусеща се даже в 00 и в потта ужас Sick Sickсега вземате 1 бурканче от детски храни пълно с лйутеница или апетитка ако е лйуто още по=добре ако е рядко добавете малко трохи или галета сложете кимион чесън и смлени орехи/става много вкусно всичко е на око според вкуса  bouquet

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
къде е чимена в последната рецепта?

толкова ли е миризлив чимена  newsm78
аз не се сещам какъв аромат или вкус има подправката,
а и още не съм отворила пакетчето... Thinking

# 29
  • Истанбул
  • Мнения: 307
Допълвам и поправям лъжлив чемен

# 30
  • София
  • Мнения: 1 163
чемен и чимен едно и също ли е ?

# 31
  • Мнения: 1 283
няма май синоним, аз го търсих преди няколко години - не намерих  newsm78

И го търсих за суджуци разни  Laughing Освен за меса, за друго не знам за какво се използва. Ще чакаме Пепика да каже  Wink
Пепи, като баш канибалката, а.... Ние го правим само на пастърма и рибица. Няма кой да се занимава със суджуци, иначе със сигурност се слага и там, но е подправка само за колбаси, за готвене не съм ползвала, защото са ми казвали бабите, че горчи в яденето. Яла съм кълцано месо на скара с чимен, нямам думи, страхотно е. Ако намеря рецептата /не обещавам/ ще ви я пратя.

# 32
Скоро гледах някъде при нас насипна такава подправка newsm78 А ти за какво ще я ползваш?
[/quote    kjavascript:void(0);
newsm53  :love001:ak ste ia izpolzvas to4no tia niama vkys nito miris newsm53 newsm53]

# 33
  • Мнения: 5 001
чемен и чимен едно и също ли е ?
Да,едно и също е....Просто "И"-то е заменено с "Е"......

[Ние го правим само на пастърма и рибица.

Аз точно рибица искам да направя на кайзер....

# 34
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
в северна африка  го мелят с много други семена от подправки и билки,както и нахут, леща, бадеми, лешници, други ядки!добавя се малко мед -имат си то4на субстанция като вид, слага се в топло мляко и сутрин се пие, много добре е за децата и подрастващите, леко гор4и и се добавя захар! но това е местна традиция и може би има смисъл!убедила съм се,4е традициите винаги имат  резон!
но ,ако правите смес, дайте да ви я смелят на проф машина! не знам в бг имат ли такива магазин4ета за услуги!

# 35
  • София
  • Мнения: 1 163
TheNMaster аз мисля че се сдобих със тая подправка. В Кауфланд има два вида смлян сминдух на една и съща фирма. Едната си личи че е от изсушеното растение и зеленее, а другата е една такава бежава, мисля че са семенцата. Взех я нея нея. И на двата вида пакети пише че със семена от сминдух се приготвя шарена сол.

# 36
  • Мнения: 5 001
TheNMaster аз мисля че се сдобих със тая подправка. В Кауфланд ........
Мирише ли на подправката? Нали се сещаш на какво мирише пастърмата....

# 37
  • София
  • Мнения: 1 163
ми не мога да преценя, но  е горчиво на вкус Sick

# 38
  • Мнения: 66
Ако не съм закъсняла с отговора на Красно село на пазара има.
Смлян в малки пликчета.

# 39
  • Мнения: 5 001
Благодаря ти jijomimi  Hug

Една приятелка ми донесе две пакетчета  Party Party Party Party
Дръжте се! Почвам пастърмата  Crazy Crazy Crazy

# 40
  • Мнения: 226
Свекърът ми прави всяка година по няколко връзки сминдух. Не съм забелязала семенцата му да са по-особени. На вид прилича на люцерна, но по- висока. Мисля, че цъфтеше с едни такива лилави цветчета. На следващата година и да не е саден излиза като саморастник. Свеки го бере като цъфне. Изсушава го и  го  съхранява на връзки. В тяхния край правят червен курбан, в който, когато количеството е голямо  пускат цяла връзка.  Този, който ми даде  стрих и го смесих с чубрица, розмарин, черен, червен пипер и сол- за шарена сол.
Ще погледна дали съм стрила всичкия, който ми даде и дали има семенца там, че не помня как точно го търках и ако някой иска, ще му пратя. Ако не,... до година пак ще има.
Тук на сминдуха казваме мерудия. А чимена и аз се чудих от къде ще намеря за същото мезе. Иван Звездев го прави с тази подправка, но не каза друго име. Правилно ли разбрах, че семената на сминдуха са въпросния чимен?

# 41
  • Мнения: 5 001
Правилно ли разбрах, че семената на сминдуха са въпросния чимен?
Ами така казаха уж Laughing.....

# 42
  • Мнения: 25 651
Ще погледна дали съм стрила всичкия, който ми даде и дали има семенца там, че не помня как точно го търках и ако някой иска, ще му пратя. Ако не,... до година пак ще има.

Има, но са малки и незрели. Сминдухът се бере зелен и после се суши. За да се добият семената, явно трябва да се остави да узреят и тогава да се оберат шушулките.  Thinking

# 43
  • Мнения: 226
Как`Сийче, не се сещам да има шушулки. Цвета е един такъв - малка топчица светло виолетова на цвят, като този на люцерната. Не знам дали го обяснявам добре. Да не би да говорим за различни растения? Че по различните краища на страната на едно и също нещо по различни начини казват newsm78. За името разчитам на свеки, че той разбира от тия неща, ама ми е далечко да направя снимка на суха връзка сминдух.
Правилно ли разбрах, че семената на сминдуха са въпросния чимен?
Ами така казаха уж Laughing.....
Ако е така, ще излезе, че го имам пък го търся по пазарите  Joy

# 44
  • Мнения: 5 001
джиджи биджи ,Много народ казват на чимена крива мерудия,ама не е същото.Мерудията си е мерудия.....То затова тука изпаднах в чуденка как се казва.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

# 45
  • София
  • Мнения: 1 163
TheNMaster ти я почваш , а аз вече си я хапвам  hahaha, само дето стана ужасно солена, та следващия път ще я държа по-малко в сол.

# 46
  • Мнения: 5 001
TheNMaster ти я почваш , а аз вече си я хапвам  hahaha, само дето стана ужасно солена, та следващия път ще я държа по-малко в сол.
Ах тиииии.....Дразниш,а?!  hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha

Колко държа месото,че стана солено? И вкакво го кисна в сол или в саламура?

# 47
  • Мнения: 25 651
Рогата мерудия му казват по нашия край.  Laughing
"Рогата" именно заради шушулките, които приличат на рогца.

http://www.gfmer.ch/TMCAM/Atlas_medicinal_plants/Images/mp0112.jpg
http://www.uni-graz.at/~katzer/pictures/trig_05.jpg
http://dacnet.nic.in/spices/photogallery/Photos/Spices/FENUGREEK01.jpg
http://www.vortexhealth.net/galactogogue.jpg
http://www.gaiaherbs.com/images_herbs/Fenugreek.jpg - чимен

ПП А на кое растение казвате "мерудия"? Защото съм чувала в някои краища на България и на магданоза да казват така...  Laughing

# 48
  • Мнения: 5 001
Сийче,аз знам за мерудия едно растение,което прилича на люцерната.....Може и сминдух да му викат,но не знам със сигурност....Нашите го прибавят сушено(листата) към шарената сол.....
А магданоза си го знам - магданоз( не мерудия)

# 49
  • Мнения: 25 651
Видя ли снимките, които постнах? Същото ли е?

# 50
  • София
  • Мнения: 1 163
TheNMaster държах го 7 часа в морска сол

# 51
  • Мнения: 9 111
Сийче,аз знам за мерудия едно растение,което прилича на люцерната.....Може и сминдух да му викат,но не знам със сигурност....Нашите го прибавят сушено(листата) към шарената сол.....
А магданоза си го знам - магданоз( не мерудия)

под това мнение и аз се подписвам  Peace и на моето село всичко това е точно така  Grinning

# 52
  • Мнения: 5 001
Видя ли снимките, които постнах? Същото ли е?
Сийче,видях снимките.Същото е,дето му викаме мерудия....


TheNMaster държах го 7 часа в морска сол

Множко ми се вижда...Сигурно затова е станало солено...

# 53
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Аз не изчетох цялата тема, ама да кажа, че на пазара в Младост 1 в София има един магазин за подправки и там има всичко, сигурна съм, че преди години съм го виждала това чудо там. Жената е много веща в подправките и много любезна.
Също и тук във Варна им се върти, че съм го виждала на колхозния. Ако го мерна ще взема и съм готова да ти го пратя  Peace

# 54
  • Мнения: 5 001
Ако го мерна ще взема и съм готова да ти го пратя  Peace
Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug
Благодаря ти! Много си мила.Трогна ме!  Heart Eyes
Една приятелка ми донесе вече и то точно от Варна  Laughing Laughing Laughing
Сега през почивните дни,запрятам ръкавите и почвам.... Crazy

# 55
  • Мнения: 226
Само да кажа, че в рецептата на Иван Звездев /по-скоро на госта му-не помня кой беше/, филенцето престоява 48 часа в солена саламура. Изважда се и се притиска между две дъски / стегнато беше, като с дърводелски стяги/  Стои така още 48 часа. Поръси го с червен пипер, чубрица, 2,3 лъжици червено вино. Ако някой е гледал това предаване, може да ме поправи дали нямаше и лъжица брашно/ и въпросния ЧИМЕН.
Семенцата - чимен които как `Сийка е показала не ми изглеждат познати,  newsm78
Не ми приличат на семената на сминдуха, за който аз говоря. Иначе листата ми изглеждата такива /без въпросните шушулки. Как`Сийче, тези семена от това растение на предните снимки ли е?

Намерих точната рецепта. Майтор беше Христо Гърбов
http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=date&id=3767

Последна редакция: чт, 06 ное 2008, 15:04 от джиджи биджи

# 56

Проверено днес - чимен смлян и на зърна има на пазара в Младост 1.

От бизнеса е останала само сергията. Продаваше снахата. Според нея чимен и сминдух е различно. Били от едно семейство, но все пак различни. Така като гледах, май и семената се различаваха. Въпреки че семена на сминдух последно съм виждал миналата година.
Нямах много време, само се раздумахме набързо. Въпреки това обсъдихме и тарус и калофер. Личи си че са информирани относно подправките.

След намирането на чимена, проблем остана месото... стяги си имам  Wink Wink, винце също !

Общи условия

Активация на акаунт