Чимен ?

  • 23 286
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 163
чемен и чимен едно и също ли е ?

# 31
  • Мнения: 1 283
няма май синоним, аз го търсих преди няколко години - не намерих  newsm78

И го търсих за суджуци разни  Laughing Освен за меса, за друго не знам за какво се използва. Ще чакаме Пепика да каже  Wink
Пепи, като баш канибалката, а.... Ние го правим само на пастърма и рибица. Няма кой да се занимава със суджуци, иначе със сигурност се слага и там, но е подправка само за колбаси, за готвене не съм ползвала, защото са ми казвали бабите, че горчи в яденето. Яла съм кълцано месо на скара с чимен, нямам думи, страхотно е. Ако намеря рецептата /не обещавам/ ще ви я пратя.

# 32
Скоро гледах някъде при нас насипна такава подправка newsm78 А ти за какво ще я ползваш?
[/quote    kjavascript:void(0);
newsm53  :love001:ak ste ia izpolzvas to4no tia niama vkys nito miris newsm53 newsm53]

# 33
  • Мнения: 5 001
чемен и чимен едно и също ли е ?
Да,едно и също е....Просто "И"-то е заменено с "Е"......

[Ние го правим само на пастърма и рибица.

Аз точно рибица искам да направя на кайзер....

# 34
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
в северна африка  го мелят с много други семена от подправки и билки,както и нахут, леща, бадеми, лешници, други ядки!добавя се малко мед -имат си то4на субстанция като вид, слага се в топло мляко и сутрин се пие, много добре е за децата и подрастващите, леко гор4и и се добавя захар! но това е местна традиция и може би има смисъл!убедила съм се,4е традициите винаги имат  резон!
но ,ако правите смес, дайте да ви я смелят на проф машина! не знам в бг имат ли такива магазин4ета за услуги!

# 35
  • София
  • Мнения: 1 163
TheNMaster аз мисля че се сдобих със тая подправка. В Кауфланд има два вида смлян сминдух на една и съща фирма. Едната си личи че е от изсушеното растение и зеленее, а другата е една такава бежава, мисля че са семенцата. Взех я нея нея. И на двата вида пакети пише че със семена от сминдух се приготвя шарена сол.

# 36
  • Мнения: 5 001
TheNMaster аз мисля че се сдобих със тая подправка. В Кауфланд ........
Мирише ли на подправката? Нали се сещаш на какво мирише пастърмата....

# 37
  • София
  • Мнения: 1 163
ми не мога да преценя, но  е горчиво на вкус Sick

# 38
  • Мнения: 66
Ако не съм закъсняла с отговора на Красно село на пазара има.
Смлян в малки пликчета.

# 39
  • Мнения: 5 001
Благодаря ти jijomimi  Hug

Една приятелка ми донесе две пакетчета  Party Party Party Party
Дръжте се! Почвам пастърмата  Crazy Crazy Crazy

# 40
  • Мнения: 226
Свекърът ми прави всяка година по няколко връзки сминдух. Не съм забелязала семенцата му да са по-особени. На вид прилича на люцерна, но по- висока. Мисля, че цъфтеше с едни такива лилави цветчета. На следващата година и да не е саден излиза като саморастник. Свеки го бере като цъфне. Изсушава го и  го  съхранява на връзки. В тяхния край правят червен курбан, в който, когато количеството е голямо  пускат цяла връзка.  Този, който ми даде  стрих и го смесих с чубрица, розмарин, черен, червен пипер и сол- за шарена сол.
Ще погледна дали съм стрила всичкия, който ми даде и дали има семенца там, че не помня как точно го търках и ако някой иска, ще му пратя. Ако не,... до година пак ще има.
Тук на сминдуха казваме мерудия. А чимена и аз се чудих от къде ще намеря за същото мезе. Иван Звездев го прави с тази подправка, но не каза друго име. Правилно ли разбрах, че семената на сминдуха са въпросния чимен?

# 41
  • Мнения: 5 001
Правилно ли разбрах, че семената на сминдуха са въпросния чимен?
Ами така казаха уж Laughing.....

# 42
  • Мнения: 25 651
Ще погледна дали съм стрила всичкия, който ми даде и дали има семенца там, че не помня как точно го търках и ако някой иска, ще му пратя. Ако не,... до година пак ще има.

Има, но са малки и незрели. Сминдухът се бере зелен и после се суши. За да се добият семената, явно трябва да се остави да узреят и тогава да се оберат шушулките.  Thinking

# 43
  • Мнения: 226
Как`Сийче, не се сещам да има шушулки. Цвета е един такъв - малка топчица светло виолетова на цвят, като този на люцерната. Не знам дали го обяснявам добре. Да не би да говорим за различни растения? Че по различните краища на страната на едно и също нещо по различни начини казват newsm78. За името разчитам на свеки, че той разбира от тия неща, ама ми е далечко да направя снимка на суха връзка сминдух.
Правилно ли разбрах, че семената на сминдуха са въпросния чимен?
Ами така казаха уж Laughing.....
Ако е така, ще излезе, че го имам пък го търся по пазарите  Joy

# 44
  • Мнения: 5 001
джиджи биджи ,Много народ казват на чимена крива мерудия,ама не е същото.Мерудията си е мерудия.....То затова тука изпаднах в чуденка как се казва.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Общи условия

Активация на акаунт