Отговори
# 15
  • Мнения: 6 441
Хриси,страхотно си се справила! Hug
Мило ми стана и мъчно,че не се кърмим вече Sad

# 16
  • Мнения: 376
Хриси не мога да отворя статията тук при нас, не знам какво цензурират. Моје ли някои да я копира и пеиства тук? Мерси!  bouquet

# 17
  • Германия
  • Мнения: 8 099
За Мартани:

Да, все още кърмя!

Част първа:

Налага ми се да повтарям тази реплика откакто бебето ми беше на 2-3 месеца.

Сега то е на 7, а положителният отговор на въпроса „дали още кърмя” води до все по-искрено учудване и неразбиране от отсрещната страна.

На осмелилите се да ме попитат „А докога смяташ да кърмиш?” вече полу-сериозно, полу с усмивка отговарям „до първи клас” или „отглеждам си новия Крали Марко”.

Така темата някак си се приключва, въпреки че неразбирането от другата страна продължава да се усеща.

Много, много искам да обясня защо за мен кърменето е толкова важно, приятно и неповторимо изживяване. Много искам да отбележа и, че и аз преди да родя мислех, че ще кърмя „максимум 3 месеца”.

Защо кърмя и продължавам да го правя:

Изключително лесно е. И приятно. В топлите дни мога да си позволя да съм по цял ден навън, без да се притеснявам че „папото" ще свърши.

Мога да храня бебето си навсякъде – паркове, градинки, ресторанти, молове. Кърменето навън е нещо съвсем естествено, все по-разпространено (дори в България) и притеснително само първите няколко пъти.

Нищо не може да замени общуването с бебето по време на кърмене. Блажената му доволна усмивка след първите няколко глътки, пълния с обич поглед, дланта му върху гръдта ти, сладкото унасяне.

Гърдата е като магическа пръчка – в моменти на нервност, истерия, неутешим плач, проблеми със заспиване, прави чудеса.

Облекчение от финансова гледна точка – все още не съм ползвала шишета и биберони залъгалки, както и не съм купувала адаптирано мляко.

През нощта не се налага да ставам от топлото легло, за да приготвям адаптирано мляко.

Безбройните предимства за кърмачето и майката от здравословна гледна точка няма да изброявам подробно, но все пак ще спомена някои от тях:

Кърмените деца *:

-са по-малко предразположени към затлъстяване, когато станат възрастни

-имат по-добър имунитет

-развиват по-рядко склонност към зависимости (алкохол, храни, наркотици)

-показват по-висок коефициент на интелигентност

-развиват по-добро зрение.

А знаете ли, че кърмещите жени**:

-се възстановяват по-бързо след раждането

-страдат по-рядко от рак на гърдата

-запазват по-добре бюста си (парадоксално, но факт!)

Част втора:

В първата част се разбрахме, че кърменето е много, ама много хубаво нещо и за майката и за бебето, и за таткото също.

Разбира се, има я и обратната страна на медала, но неприятните неща са нищо в сравнение с плюсовете и другите положителни емоции.

-Лично аз на първо място по неудобност слагам нощното кърмене. Много рядко кърмаче спи цяла нощ. Разбира се, има и изключения (щастливките да почерпят).

-Често има проблеми в началото – разранени зърна, бучки, несигурност около това дали кърмата ти стига. Всичко това обаче отминава бързо и безболезнено, обикновено след първия месец.

В подобни моменти много важна е психологическата подкрепа първо от таткото, обкръжението и не на последно място - на педиатъра (ако веднага съветва да дохранвате, да давате вода или сокчета, сменете го без никакви угризения!).

-Кърменето изисква строг хранителен режим – никакво пушене, минимално или никакво количество алкохол, здравословно хранене като цяло.

-По време на кърмене не могат да се пазят диети. Самото кърмене обаче хаби изключително много калории и лично аз без спорт и диети след първите 5 месеца възстанових теглото си от преди бременността.

-Първите 6-7 месеца не можеш да се отделиш от кърмачето за повече от 3 часа. Е, винаги можеш да оставиш малко изцедена кърма и да излезеш на романтична вечеря с таткото или на сладка раздумка с приятелки.

В заключение искам да кажа, че кърменето е изключително позитивно, приятно, неповторимо изживяване, носещо само ползи за вас и вашето дете.

Може би на пръв поглед изисква много лишения (ах, как искам да изпия повече от една биричка и малко мартини, а после да спя цяла нощ, та чак до обяд на другия ден), но като се замисля, че в случая освен мен има едно малко същество, чието бъдеще определям с действията си, отлагам няколкото бирички и наспиването за... за първи клас.

Бих искала и да се извиня на майките, желаещи да кърмят, но поради една или друга причина, не успели.

Бих искала и да призова колебаещите майки (между гърда и шише) –да изберат най-естественото и добро за детето си.

Бих искала да поздравя всички кърмещи, дългокърмещи майки, както и всички татковци, които подкрепят половинките си в това начинание.

И бих казала на всички четете, четете, четете, желанието за кърмене и добрата информираност са почти 100% гаранция за успешно кърмене!

# 18
  • Мнения: 80
Хриси,страхотно си се справила! Hug
Мило ми стана и мъчно,че не се кърмим вече Sad


Ааа, без да ти е мъчно Hug
Сигурна съм, че си преизпълнила плана и пазиш само положителни спомени  bouquet.

# 19
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Страхотна и вдъхновяваща е статията, която прочетох тук, в темата! Всчико в нея е изстрадано и се надавам да спечели повече мами за каузата.

Макар че се убедих, че човек сам трябва да го преживее, за да се убеди, че е истина. Сития на гладния не вярва и туйто.

Браво!  Hug

# 20
  • София
  • Мнения: 308
Браво за статията!!!  newsm10
Дано повече бъдещи майки я прочетат!
При мен с кърменето се получи както с поговорката "Апетитът идва с яденето". Докато бях бременна на един дъх изчетох всички статии в Библиотеката и бях убедена че ТРЯБВА да кърмя, но по-скоро някак по задължение. Кърменето ми изглеждаше трудно и смущаващо, обвито в мистерия. Все пак не бях виждала друга жена да кърми. И си мислех че най-много до 9 месеца ще издържа.
Обаче я ме вижте сега - вече сме на 10 мес. и продължаваме да се кърмим нон-стоп. И колкото повече време минава, толкова повече отлагам отбиването във времето. Първо си мислех до 1,5 г., сега до 2 г. Иска ми се тези неповторими моменти на близост да не свършват.
А на въпроса "Все още ли се кърмите?" отговарям учудено с "Да, защо? Вредно ли е?" hahaha

# 21
  • Мнения: 402
Страхотна е статията!  Peace

# 22
  • Мнения: 60
ееех че ми стана хубаво след като ги  прочетох тези статии  bouquet

# 23
  • София
  • Мнения: 864
bravos!

# 24
  • Мнения: 121
Браво Хриси!  smile3501 bouquet Hug
Страхотно и неуписуемо се чувства всяка кърмеща жена- това го разбрах сега, когато след първото неуспешно кърмене се заинатих и изчетох всичко, поощряващо кърменето. Така че напълно те разбирам и споделям  вълнението и радостта ти от кърменето също вече 7-ми месец.  Peace

# 25
  • Мнения: 4 242
Много добре казано!   bouquet
Само ще вметна и аз за режима, никакъв не съм пазила, никакви ограничения с нито едно от децата си.
И количеството храна не ми се отразява на количеството мляко, там важат течностите.

# 26
  • Мнения: 1 219
Хриси-писи,сега попаднах на темата.Наистина е чудесна.Ние с теб се знаем и от друг форум-априлки2008 LaughingТака е момичета-трябва да се подкрепяме и да стимулираме другите бъдещи мамчета да кърмят своите бебчета.Няма по-хубаво от това да се кърми с риск да стана банална е така.  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт