Израел 14

  • 28 565
  • 287
  •   1
Отговори
# 240
  • T"A
  • Мнения: 2 515
VIKULA, радвам се, че се включи с мнение по темата   bouquet като една израелка с опит в тази държава  Hug И мъжът ми така ми е разказвал - че например през 90-те години не е имало хляб по време на Песах и те, понеже не спазват кашрут, е трябвало да пътуват до Яфо, ако искат да си купят хляб. Което си е неудобство - за един хляб да пътуваш до друг град! А сега можеш да видиш на много места некашерна храна, което е заслуга в голяма част на руснаците, които са дошли  Wink

Пете, само така  Peace
 Преди повече с е съобразявах , но  то и те трябва да се съобразяват малко с  другите , не само с тях си  Simple Smile

Веднъж ме бяха хванали лудите и казвам на мъжа си "Не те ли е срам - аз говоря на твоя роден език, изучавам културата и обичаите, с които ти цял живот си живял - не че се оплаквам, аз го искам, а и съм избрала да живея тук така или иначе, ама ти не знаеш нито езика, нито познаваш от каква култура идва жена ти". И явно много строго съм звучала, защото той точно тогава започна да учи български  Blush Въпреки че няма кой знае какъв напредък и български така и не учи, но поне осъзнава, че трябва да направи някакво усилие. Напоследък като се прибира от работа, ми вика по стълбите "Здрасти!" - голяма радост е за мен, ама от "Здрасти" нататък трябва и разговор да може да води  Mr. Green

# 241
  • Мнения: 51
Ех,тая Нова година деее !Хубава тема сте подхванали Simple Smile

Как сте момичета и момче?
Аз се бях нагласила да празнуваме тая година в БГ ама не стана Sad
Нашите решиха да ходят с брат ми в Италия и аз се отказах,малко криво ми стана ама хайдеее...да се радват хората Simple Smile
Мента
аз за езиците нищо няма да кажа  Mr. Green Нали мъжо знае бг и ми е лесно,но като се сетя какво ме чака  #Crazy
не му се сърди на човека и той има желание като мен, има време  Wink
Петя,нищо не казваш за Саги - какво стана с градинката,преодоляхте ли периода на адаптация?

# 242
  • Мнения: 2 952
А , Снежи ...Саги  си влиза сам и  затваря вратата на градината  ...от далече  ми вика "Бай , има" и това е ...Никакви намеси в нищо не иска вече ...пре голям е !  Joy

К'во стана с инстант пудинга ?

# 243
  • Мнения: 13
Имам един познат който живее в Израел , та и него бях питала ( той е мн затворен , като го питам какъв си - той отговаря Българин , но условията в бг са много зле и за това е избрал Израел , но иначе постоянно Бг телевизия гледа , Бг сайтове , понякога имам чувството че изобщо не е там . Бях го питала там за събитията с тракториста - той вика - оо не съм гледал новини  ) Но за Коледа вика - ейй момиче май си прекалила с ракийката  Joy Ква Коледа бре , тука до скоро можеха да те нападнат ако носиш кръстче , ти Коледа хаха ....   И аз  Shocked   
 [color=deepsky   blue] Миши ,[/color] много си хубава ... бебока е мн сладка , да са ти живи и здрави !  Wink
Цитат
"Недей, бе, каква бира, както си ме хванал през кръста само бира ми липсва" 

 Joy Познато Ми звучи , имам един  съсед  , бяхме гаджета в  втори клас  Joy , ма скъсахме защото сестра му не ме харесваше нещо ... мм То0о0олкова сладък е  станал ( колкото повече расте толкова по хубав става ) и намери  да дойде в нашата компания точно като си фанах гадже , живота понякога си прави егати майтапа  Joy
Ментичка твоят мЪж е положил поне някакво старание и е мн . сладко и мило от негова страна ,  няма как да не ти стане ГоТ  Wink  Бих искала да те попитам 2 неща , ако мислиш че са прекалено лични не ми отговаряй  . Първото е ,че съм остана с впечатлението ,че имаш еврейски  корени  - наистина или бъркам ! И второто е   Тъй като с твоят МъЖ изглеждате доста либерални , светски хора ..... положителни , авантюристи ..  Как разрешихте религиозния казус , смисъл ... ти  каква религия изповядваш ( понеже Петето е ходила на курсове и т.н. )   bouquet
Пете за  мюсюлманите , че  почитат Исус и Дева Мария - да и аз знам така . Но те почитат  и Моисей ... Май уважават всички пророци ... Но определено това не ни сближава .......  Разбиранията на мюсюлманите за Бог Отец и Исус   са доста различни от тези на християните и тяхното уважение ( което няма лошо де ) на нас християните ни се с струва половинчата работа !  Peace   bouquet 
 А б Е кЪде изЧезна МеЧеТо ? newsm78

# 244
  • Мнения: 51
ох пропуснах да кажа - Миши,много сладки снимки   bouquet

Ами Пете,не съм стигнала до пудинга  Confused направо имам блокада тея дни от дребните,хич не ми оставят време Simple Smile
Но ще го издиря,в нашИя град всичко можеш да НАМЕРИш Simple Smile

# 245
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Снежана, ти си тук видна кулинарка   chef Браво на теб! Аз ползвам инстант пудинга за едно "мързеливо тирамису" - вкъщи много го харесваме  Heart Eyes А как се разбираш с родата на мъжа си? Моят мъж вдига телефона, казва "Здрасти, как си?" и при първата непозната дума като отговор ми лепва слушалката на ухото  Grinning
Анди, аз бях писала по този въпрос, но това беше в периода на твоя бан  Confused Трудно е да се каже, че вкъщи изповядваме някаква религия, защото и двамата сме светски хора, да не казвам атеисти  newsm78 но определено вярваме повече в човека отколкото в Бог. Това не пречи да уважаваме религиозните хора, напр. никога по време на постите на Йом Кипур не бихме излезли със сандвич на улицата  Naughty На свети места, без значение за коя религия, не съм си позволявала да ходя с открите рамене и пр. Произходът ми е еврейски по баща, това ми даде право на алия в Израел, и се придържам към еврейските традиции, често дори в по-голяма степен, отколкото собственият ми съпруг, чиито прадядо е бил равин  Wink
Това, че мъжът ми не е женен за еврейка по майка, не е новост сред приятелите му - някои от съпругите минаха гиур, но други - не. Отделно в компанията имаме приятели, които, въпреки че са евреи (и по майка и по баща, и от поколения живеят в Израел), са светски и не спазват религиозните изисквания за живот  Peace

За плюшенето мече и аз се питах  Thinking сигурно е заета с ученето  Hug

# 246
  • Мнения: 2 952
Как така  бе ..с кръстче си ходят хората  .... глупости малко мис е вижда - доста  остро се  е изказал, но пък не знам какво може да е видял , кога и къде ...

Ми евреите  пък като хич не  броят Христос  дори за пророк ? Абе ...това с религиите - трябва човек да е попрочел видял и  с отворени очи и уши да не слага табута  , а да  се информира ....Иначе  сходството на християнството и юдеизма  е  самата  Библия , която в по-голямата си част (Стар Завет) е  точен превод на  Танаха на евреите.

 Hug Wink До после!

# 247
  • Мнения: 51
Ментичка за кулинарстването ,слабост ми е .Обичам да готвя и да пробвам разни рецепти(горкия ми мъж)  Grinning
Особено са ми слабост сладкишите,но за жалост не ми остава много време.
Иначе с родата се разбираме на жаргонния арабски - е отне ми малко време но спокойно се пазаря  Mr. Green смятам ,че се оправям макар и да има още много да уча Simple Smile

# 248
  • Мнения: 28
Ей,каква раздумка сте завъртяли тези дни,браво Simple Smile
Като ви чета, /сега наваксвам за няколко дни/усещам,че вие момичета от Израел сериозно ме предизвиквате да се заинтересувам повече от културата и традициите на родната страна на мъжа ми...като сме в БГ и всичко около нас е толкова далечно от онази реалност не съм се замисляла сякаш,че за него би било специално да правя някои неща по "техния"начин.Възхищавам се от вас и от такива като вас,които променят толкова много,всъщност изцяло живота си в името на любовта към човека до себе си...ама че сълзливо стана Simple Smile,но наистина го мисля.
Мента,никога не съм си помисляла,че не само аз не мога да карам колело,много се бях комлексирала по въпроса Embarassed Joy
Петя,вие стагнахте ли се за рожденния ден на Саги,утре е нали?Как ще празнувате?
Хайде на всички приятна вечер!

# 249
  • Мнения: 2 952
A ...утре  вечер на петъчната вечеря - цялата рода  сме у свекъра и  там ще е тортата , децата , балоните , подаръците  ....Деетео като види какви подаръци сме му взели ще се пощури от радост ....Едни комплекти - къщата (моадон шел ) Мики Маус ...вътре  с  всичко, кола дето се отваря и от там всякакви чудесии .... абе мани ...ще потърся в нета ако намеря да ви покажа ...Свекъра даде пари да му купим от тях подарък ...Хубаво направи ...той не знае какво ...И другите ще носят утре подаръци ..И за Шахар трябва да има ... Весело ще е ! В градината иначе не се празнува на самия ден , а събират няколко деца на един ден заедно - рожденици ...Така ще е малко по-късно там.

Айде лека вечер и от мене!  Peace

# 250
  • Мнения: 323
Ето моя кратък разказ за Италия

Италия се оказа малко по различна от това,което очаквах.Успяхме да видим съвсем на бързо само Венеция,Милано и едно малко градче Сондрио,което се намира на 20 км.от швейцарската граница.
Във Венеция пристигнахме малко късно,но все пак успяхме да видим централната търговска улица,ако може така да се нарече.Самият град има старинна атмосфера,която просто трябва да се усети и види,някак си не може да се опише.Сградите са стари и олющени,но има закон,който не позволява те да бъдат засега ремонтирани с цел да се запази имено този старинен дух.Цените са убийствено високи,просто надминаха очакванията ми,но пък магазинчтета за маски и костюми /имам предвид венециянския бал през февруари/ са просто фанастични.Има такива със златно покритие и струват 100 евро,има и такива,които са по 20,30 50 евро.Аз си купих дамска чанта от един бутик.Другият магазин,които ме впечатли беше стъкларския.Венеция е известна сас стъклопроизводството си.Освен това можеш да посетиш и работилница,в която се правят стъклени изделия.
Като цяло италиянците са наистина добри дизайнери.
Площадът"Сан Марко" е доста голям.Видяхме прословутата катедрала "Сан Марко",Двореца на Дожите,Часовниковата кула.Тази катедрала е направо невероятно архитектурно творение
После видяхме и моста на въздишките.Аз отначало си мислех,че е нещо сваързно с любовта,но се оказа,че по този мост за последен път са минавали осъдените на смърт и са поглеждали Венеция са последен път преди да бъдат удавени и са въздишали.И Канале гранде,основна пътна артерия на Венеция.В този град има няколко стотин моста.Не се качихме на гондола,защото беше вече доста тъмно,но ни казаха,че това удоволствие струва 50 евро на час.
Всички казават,че Венеция е великолепна през февруари по време на карнавала.Било голяма фиеста,а ние уцелихме Хелуин и там много хора бяха маскирани,беше доста забавно.
За Милано няма какво да коментирам.София е доста по чиста от това,което видях там.Стъпвах върху наилонови пликове с боклуци и то на централен булевард.Метрото им е също толкова мръсно и в този момент се почуствах  горда,че саъм бг.гражданка.Нашето метро поне засега е доста по чисто.Катедралата на площад Дуомо е също толкова невроятна,колкото тази във Венеция.Тя е в неоготически стил построена.Строежът и е продължил от 1386г до 1820г.,висока е 108м и е дълга 158 м.До нея се намира замъка Сфорцеско и Ла Скала.
За жалост не можахме да посетим Санта Мария деле Грацие кадето се намира оригинала на Тайната вечеря на да Винчи.Казаха ни,че там се влиза сцс записване и ние се отказхме.В милано има още много какво да се види,но ние бяхме за 4 дни,в които изминжахме големи разстояния от единия град до другия и много неща не успяхме да видим.А пък за капак не летището си изгубих и якето,с което бях там.Това е в общи линии,не съм особено доволна,следващият път ще е за по дълго време

# 251
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тигър, как от толкова малко информация позна, че съм била на офаней арим (mountain bike) - оказа се прав в предположението си!  Peace Днес ми дадоха обикновено колело и веднага усетих разликата, въпреки че все още всичко ме боли - все едно съм си потрошила тялото  ooooh! Но е голям кеф, днес карах сама и не можех да повярвам какви разстояния изминавам  Mr. Green

Пете, аз съм чела един разказ за раждането на рожденика - много красиво си описала там как е минало yes Flowers Rose Flowers Four Leaf Clover и сега имаш чудесен повод да пуснеш един линк  Whistling А ние сме на рожеден ден на братовчеда на мъжа ми - става на 5 и все още не съм измислила какво да купя  Thinking Приемам всякакви идеи (за дете, което всичко си има  Laughing) Петя, а на малката Шахар нещо ще подарите ли - че тя е на таква възраст - хем разбира много, хем не разбира много  Mr. Green

Криси, благодаря ти за прекрасния разказ! Хвърли поглед на тази снимка  Wink - венецианско стъкло: http://media.snimka.bg/1132/008519733-big.jpg И ние бяхме толкова очаровани от тези произведения на изкуството, че дори отидохме до остров Мурано, от където е традицията на венецианското стъкло и бяхме в работилница - направиха конче пред очите ни! А най-странното е, че на мен Венеция не ми се видя толкова скъпа, защото все сравнявах с Париж и Рим  Blush Вие къде спахте - в Лидо ли или в самия град?

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 21:17 от Mentha

# 252
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За кръстчетата да споделя впечатления... Мисля, че когато идват туристи, те нали говорят и на чужд език и лесно ги разпознават, е по-приемлива да са с кръстчета, в смисъл, че на израелците като че ли по- не им прави впечатление. Но когато напр. някой е направил алия заради еврейския си произход - е, тогава, струва ми се, много им се набива в очите  Confused Трудно им е да преглътнат как някой е евреин или съдбата му е свързана с еврейския народ, а е с кръст  newsm78 Но аз някак ги разбирам - и в християнска държава на друговерците се гледа по-така - с неразбиране, не винаги неодобрение, но ...

Аз познавах една девойка - еврейка, която е дошла по закона за репатрацията (Хок аШвут) и тя се влюби в един чех, който беше тук с работна виза. Но визата му изтече и той не можеше да напусне Израел, защото имаше риск властите да не го пуснат после навръщане. И нали тук няма граждански брак - тя прие католическо (мисля, че беше католическо) кръщене и се ожениха в църква и така го оставиха тук. Както и да е, но после тя ходеше с кръстче и съм била свидетел на това как я питат защо и наистина не им е лесно да го преглътнат...

eli6eva,   Blush не ми се води по акъла  Laughing Питай мъжа си Peace, може би той самия да се влече от българското и да не иска да пази връзка с  традициите на семейството си  Peace Макар че аз при всички случаи съм "за" това да опознаеш културата му, на мен би ми и било интересно   bouquet Ти как разговаряш със свекърите си?
Радвам се да те видя отново в "редиците" на израелската тема  Hug

# 253
  • Мнения: 2 952
   Ето набързо пускам линкове  на подаръка с Мики Маус :

http://www.thewwwbestbuys.com/images/playset_mickeyplayhouse7.jpg 

Мента , това  е хит !(250 шекела горе долу , има го и в Хаци Хинам при играчките).
  ( случайна снимка от нета )

Още това :
http://cn1.kaboodle.com/hi/img/2/0/0/d/a/AAAAAnCuEcoAAAAAAA2kYA.jpg 
http://as7.dsi.go.com/is/image/DisneyShopping/45776?$full$

Такива неща  също:
http://images.birthdayexpress.com/bexpress/assets/product_images/BDD2671.jpg

Утре сутринта ще оставим Саги в градината и отиваме за още подаръци , и на Шахар нещо също ...Ще  видим какво ...Те с ега са така - и на двамата трябва и на всичкото отгоре пак ще се карат и ще има рев за подаръците  , ама ...  Rolling Eyes  Simple Smile

Криси, хубав разказ ! Все пак си попътувала и би трябвало да се радваш както на бремеността , така и на пътуването....По-ведро давай! Бебето има нужда от доброто ти настроение ...то и мъжът ти сигурно  Wink . Вглеждай се в положителните неща, събирай впечатления , попивай духът на местото  , на което си ...Не е нужно да е перфектно . От  сърце ти желая  леко да си ДоБременЕЕш и да се  чувстваш добре ! Simple Smile  Peace




# 254
  • Мнения: 720






Напоследък като се прибира от работа, ми вика по стълбите "Здрасти!" - голяма радост е за мен, ама от "Здрасти" нататък трябва и разговор да може да води  Mr. Green
[/quote]




Сладур.. Grinning, ми поне го научи след ''здрасти'' да казва и  ''дай пари за пасти'' Simple Smile
Моя ми мъж , нали в България е поживял доста , та сега заедно си тъгуваме за нея ....В началото като дойдохме в Англия нямаше много бг и спокойно можех да му се ''карам'' без да ни слушат хората наоколо Wink


Чета ви тука с тези кръстчета  нето разправяте newsm78, ..
Ами какво е отношението тогава към местните християни, те предполагам носят кръстчета , ходят по църкви... ? Трябва да обясняват на всички че са християни ли?Това пречи ли им в обществото по някакъв начин?

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 23:34 от harriet TJB

Общи условия

Активация на акаунт