Имате ли проблем със следобедния сън на децата?

  • 2 452
  • 57
  •   1
Отговори
  Как се справяте или какво правите,когато детето ви отказва да спи ,следобяд?
 Имам дъщеря на 2 год. и 6 месеца,от известно време следобедният и сън се превърна в малък кошмар -не може да се укроти,върти се,скача,шава,говори и така докато се изнерви тотално и започне да плаче. Тогава ситуацията се влошава още повече-разревана,зачервена,хълцаща и отново неспособна да заспи. Досега се приспивахме с песнички и гушкане ,тези дни и по-два часа да се ,,дера,, да пея-ефект няма. Вчера опитах да приспя любимата и играчка,заедно с нея, завихме мечето,целунахме го, пожелахме му приятен сън и историята се повтори. Днес сме се приспивали до 16 часа. Чувствам се налудно-да я приспивам по 2-3 часа,тя да спи -един. А си мисля, че е малка да пропуска следобедния сън.  

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Да чукна на дърво, за сега нямам проблеми.
Ставаме рано и по обед вече е кисел и си ляга в 1 - 1.30ч (сега още спи).
И баткото, когато си е удома ляга и спи за около 2 часа...
Аз също, мъжът ми и той.
Поспаливо семейство сме.

# 2
  • Мнения: 299
Да,малка е да пропуска следобедния сън,но след като се приспивате 2-3 часа,а тя спи само 1,си направо мъчение за детето,предполагам.
При нас понякога се случва да позакъснеем с обяда,сега например с тази смяна на времето,също се пообърка режима за 2-3 дни,но ако го сложа в кошарата и не ми заспи най-много след 50-60 мин,го изкарвам и го пускам да играе,а вечерта го слагам по-рано да заспи.
Вие в колко ставате сутрин?Да не би да спи до късно и затова да не иска да спи после?

# 3
  • София
  • Мнения: 5 079
Откакто смениха времето, отказва да спи следобяд... И преди е имал такива периоди, но това време ни разказва играта. А иначе не става късно, напротив.
Едва издържа цял ден без сън и си ляга вечер с кокошките. Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 929
Когато сме в къщи трябва да легна с нея за да заспи - и то са уговорки, приказки ..... направо да откачи човек( и май заспивам преди нея  Embarassed докато я увещавам, че трябва да се спи).

# 5
  • Мнения: 1 479
С малкото не,но с баткото да Mr. GreenДо като е хубаво времето излизайте повече на вьн,да поизхабите енергия Wink

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
О,още на вашата възраст сме имали дни без следобеден съм.Ако след час/час и половина не заспи я оставям да прави каквото си иска,т.е. да стане и да си играе.Все си мислех,че вечерта ще заспи по-рано,но не се е случвало-откарва си до 23:30 часа без проблем.

# 7
  • Мнения: 3 367
Никога не съм карала никого да спи или да яде зорлем.
Не съм приспивала никога (както и не храня откакто държат лъжица,след около 18м)
Имат режим,спазва се,кой какво прави м-у 2 и 4.30 като си е в стаята на затворена врата не ме вълнува особено.

# 8
  • Мнения: 7 201
Като си е вкъщи няма проблем-спи си по 2ч. и нагоре,в градината обаче не спи винаги или ако спи-заспивал последен. Thinking

Вие в колко ставате сутрин?Да не би да спи до късно и затова да не иска да спи после?
Има го и тоя момент,ако прим. става към 9-10ч. и после за кога да заспива?! Rolling Eyes

# 9
  • София-Дружба 2
  • Мнения: 1 192
И аз не приспивам . Никога не съм приспивала всъщност .
Вече няколко пъти има периоди , в които не иска да спи следобед .
Оставям я да си гледа детски в леглото и ако иска да спи , ако не -
просто си почива 2 часа и това е.
Не знам какво да те посъветвам , явно просто не му се спи на детето .  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми беше на около 2 г и половина 3 г., когато окончателно се отказа от следобедния сън.
Е в ДГ си поспива от време на време, но всъщност доста рядко.

# 11
  • Мнения: 2 314
Не спи следобед от 3 месеца насам-значи от 2г9м.Преди това е пропускала от време на време.
В градината ми казват,че спи,но силно се съмнявам,защото вечер още в 8 ч. е в леглото заспала.
В началото ставаше много кисела ,когато не спеше следобед ,сега- не,когато й се доспи си ляга и заспива от раз.

Знам,че е хубаво да спи следобед ,но какво да направя- мисия невъзможна.

# 12
  • Мнения: 46 551
Нямаше следобеден сън на тази възраст.
Лягаше вечер в 24 ч. и ставаше на обяд с 12-13 ч. Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 6 999
Никога не съм карала никого да спи или да яде зорлем.
Не съм приспивала никога (както и не храня откакто държат лъжица,след около 18м)
Имат режим,спазва се,кой какво прави м-у 2 и 4.30 като си е в стаята на затворена врата не ме вълнува особено.

Както винаги - същото е и у нас. Само дето вратата е полузатворена и има изрично указание ако не спи да не идва да буди мен. През уикендите спя на обяд и то с удоволствие.

# 14
  • София
  • Мнения: 320
Рая не спи следобяд вече 2 седмици в яслата.Просто си събира дрешките и пантофките и сяда до лелята на пейката и така чакат децата да се наспят .А е на 2г и 2м. Иначе почивните дни спи в къщи.Надявам се да не е задълго това положение,защото е още малка.
Иначе вечер подобно на другите неспящи деца е заспала 19.30ч та до 7.30 сутринта.

# 15
  • Мнения: 3 367
Иса,и ние спим следобед уикендите,майка ми се смее че сме дресирали децата да празят тишина докато родителите им дремуцат Sunglasses
*
Между другото тази система много помогна на ния да научи часовника (със стрелки),знаеше още преди година къде е 8.30,къде 2 и 4.30 и пр,та съчетахме полезното с приятното

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
... тази система много помогна на ния да научи часовника...

Мерси за идеята   bouquet

# 17
  • Мнения: 17 407
Имаме, да. В градината почти никой не спи/3-та група са/. МОже  и да ви е смешно, обаче с баща й държим да спи. Тя има нужда, все още от този сън, иначе целият следобед е отписан.  ТАзи неделя рева един час над  домашното, щото беше крива, разбира се.

# 18
  • Мнения: 544
Вие в колко ставате сутрин?Да не би да спи до късно и затова да не иска да спи после?
Има го и тоя момент,ако прим. става към 9-10ч. и после за кога да заспива?! Rolling Eyes
[/quote]

Това мислех да кажа и аз.  Peace

# 19
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
На годинка и половина беше, когато отказа да спи следобед, ако не легна с нея, но пък заспиваше рано вечер. Следобед спеше само на морето, явно се уморяваше от плажа.
Възвърнахме следобедното спане едва когато тръгна на градина. Но и сега събота и неделя вкъщи не спи.

# 20
  • Мнения: 154
Ами не му се спи на детето, не се нуждае от тези 2ч. следобеден сън. По-добрия вариант е да се занимава с нещо, което му е приятно, ако държиш да има някакъв вид почивка, четете книжки например. Не го насилвай, я си представи, че теб някой те кара да спиш, а на теб хич не ти се спи. Няма ли да се изнервиш!?

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
До 4 годишна възраст си спеше всеки следобед, но след това отказваше в нас да спи. Аз не съм я насилвала. Сега в градината спи, но в нас не.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 064
Има дни, в които не спи, и аз не го и карам. Обикновено, когато е станал късно сутринта.

# 23
  • Мнения: 1 347
Никога не съм разбирала как така се спи насила Simple Smile

Нямаше следобеден сън на тази възраст.
Лягаше вечер в 24 ч. и ставаше на обяд с 12-13 ч. Peace
Йес, не сме единствени!  Laughing
Само не знам сега, като тръгне на ДГ, как ще стане, че там май всички спят. (Вдигането сутрин по-лесно ни се получава, когато се налага.) Надявам се да се изморява със сутрешните игри и да му се доспива.

# 24
  • Мнения: 14 133
Сашо е от ранобудниците и вси още се дремва след обед за около час.  Wink
Има и дни, в които пропуска следобедния сън, но са рядко.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 554
Не. Калоян обикновено спи минимум по 2 часа. Обикновено обаче откарва по 3-3,5 ч.

# 26
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 919
И с двете нямам проблеми със следобедния сън. Но се е случвало да го пропуснат понякога. Много рядко обаче и винаги е имало сериозна причина за това. Мисля си, че щом дъщеря ти отказва да спи, може пък да е от децата, на които просто следобедния сън не им е нужен. Познавам доста такива деца и някои са точно на същата възраст.  Thinking

# 27
  • Мнения: 1 554
за сега нямам,спи детето Peace

# 28
  • Мнения: 415
Имаме, да. В градината почти никой не спи/3-та група са/. МОже  и да ви е смешно, обаче с баща й държим да спи. Тя има нужда, все още от този сън, иначе целият следобед е отписан.  ТАзи неделя рева един час над  домашното, щото беше крива, разбира се.
Искам да попитам защо държите да спи , защото й е нужно да спи или на вас ви е нужно тя да спи? И би ли споделила как постигате това обедно спане!

Не се заяждам, просто искам да разбера къде сбъркахме с мъжа ми за този  следобеден сън!

# 29
  • Мнения: 17 407
Ми аз съм си написала,  ти  даже си го болднала изречението. Тя има, не ние- ако искам, ще си легна в другата стая, нищо не ми пречи. Държим да легне, оттам нататък е лесно, защото веднага заспива.

# 30
  • Мнения: 2 197
Дъщеря ми заспива когато и ако реши. Ако не и се спи - не настоявам. В яслата си заспива всеки ден през седмицата по часовник веднага след като я сложат в леглото. Събота и неделя и когато си е в къщи не държа на режим - когато тогава. Много пъти изобщо не спи.

# 31
  • Мнения: 148
Ами не му се спи на детето, не се нуждае от тези 2ч. следобеден сън. По-добрия вариант е да се занимава с нещо, което му е приятно, ако държиш да има някакъв вид почивка, четете книжки например. Не го насилвай, я си представи, че теб някой те кара да спиш, а на теб хич не ти се спи. Няма ли да се изнервиш!?

Проблемът не е, че не му се спи, а че не може да заспи, разликата е голяма!
Ние от 2 години го имаме този проблем, добре, че ходи на градина иначе щях да съм откачила вече 100%. Събота и неделя спи в колата в движение - единствения вариант, отдавна вече и не се опитвам да го приспивам в къщи, ужасно е! А вечер, часовете до леглото му съм ги зачислила на татко му, вдигнах ръце от приспиването, дет' се вика Sad

# 32
  • Мнения: 148
Дъщеря ми заспива когато и ако реши. Ако не и се спи - не настоявам. В яслата си заспива всеки ден през седмицата по часовник веднага след като я сложат в леглото. Събота и неделя и когато си е в къщи не държа на режим - когато тогава. Много пъти изобщо не спи.

Явно няма голяма промяна в поведението й, щом не настояваш. Ако го видиш моя какво представлява като не е спал, ще разбереш защо обикалям града като лудите само и само да заспи - по-малкото зло е!

# 33
  • Мнения: 2 090
Нямаме проблеми със спането,пу-пу fingerscrossed.От два до три часа спи следобяд детето ми Grinning,като сутрин става в 7h,вечер заспива около 22h.

# 34
  • Мнения: 351
Дъщеря ми започна да пропуска следобедното спане преди около 7-8 месеца.
В яслата, а сега и в градината заспива първа и се събужда последна. Поне така твърдят госпожите.
Но събота и неделя в къщи не мога да я накарам да спи следобед.
Отначало това ме притесняваше, вече се примирих и сега спи следобяд много рядко и само ако сама пожелае.

# 35
  • Мнения: 2 448
Между 2 и 2 и половина имахме подобни проблеми със следобедния съм и , ако го пропусне ставаше страшно кисел и изнервен, дори е заспивал на кафе в 18.30 седнал в мен. Така, че определено си имаше нужда от този сън, но беше изнервен и не можеше да заспива. След консултация с детски невролог пихме малко успокоителни и нещата се нормализираха.
Сега /почти на 5/ в градината спи без проблеми, но в къщи не го карам защото ми е по лесно вечер да заспи още в 21.  Wink

# 36
  • Мнения: 4 294
Сина ми беше на около три годинки, когато престана да спи следобед. В началото пробвах да го приспивам по всевъзможни начини, то не бяха увещания, пазарлъци... Нищо не помогна, в един момент се оказа, че губя два-три часа в молби и той пак не заспиваше. Накрая се примирих и го оставих сам да определя кога има нужда от сън.
Сега, ако е много уморен няма нужда да го подканям.

# 37
  • София
  • Мнения: 6 477
Не помня вече колко отдавна прекратихме следобедния сън - може би към 2.5 години. Сега събота и неделя се случва да легнем двете уж да спим следобед....малката госпожица чака да заспя и се измъква да нарежда кукли и да си играе тихо.
Но големия ни проблем е, че не можем да убедим едната госпожа в градината, че не е нужно с драконовски методи да я кара да спи! Малката вече като знае кой ден госпожата е следобед започва от вечерта да реве и да не иска да ходи на градина...В чудо съм се видяла...А с госпожата сигурно милион пъти говорихме...но тя ни се води, ни се кара! #Crazy

# 38
  • Мнения: 2 643
Голямата е на 5 и почивните дни не спи следобед,в градината казва,че спи.Малката е на 2г.и 8м.и спи следобед.Нямам проблеми с приспиването й,от бебе заспива още щом я сложа да легне.

# 39
  • Мнения: 3 695
Засега спи всеки ден, понякога я приспивам в количката за по-бързо и после я местя в леглото, но вие сте по-големи май за количка. Идва ми наум да пробваш да приспиваш детето по-късно примерно, когато може за него да е по-подходящ час.  Успех! Peace

# 40
  • София
  • Мнения: 7 097
Дъщеря ми спи само в градината, в къщи почти никога не спи следобед. Не настоявам.

# 41
  • Мнения: 4 784
За сега проблеми със следобедния сън нямаме. Пу-пу, спи си детето. Дано и занапред да е така. Но ако не иска да спи, няма да го насилвам. Никога не съм го слагала да спи, без да е искал сам.

# 42
  • Мнения: 2 214
Синът ми също се "пазари" като стане време за следобедния сън. Не бих настоявала да спи ако наистина го виждам, че е бодър, но той си заспива и спи по час, час и половина. Сутрин става в 10-11 ч. и към 15 ч. лягаме двамата на спалнята, взимаме си мечки, маймунки, котки, книжки.... Баща му му измисли една игра - да питаме мечо нещо и той да поклаща глава. Като много цвърчи и се хили и не иска да заспи аз питам Мечо дали е изморен, той поклаща утвърдително глава, после го питам дали иска да спи, пак поклаща утвърдително глава, после питам Мечо дали иска да спи заедно с Ники, пак поклаща утвърдително глава. Лягаме, аз започвам да галя Ники по косата и той след 5-10 минути е заспал...
Явно този период на 2 и половина е малко преходен.   33uu

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 522
От около 2 месеца не спи следобед. В 14,00 я слагам в нейното легло и стои там до 15,30-16. Почива си общо взето, говори си с куклите и т.н. В много редки случаи заспива за кратко, но ако не иска не я насилвам и не я приспивам по никакъв начин.

# 44
  • Мнения: 31
При нас спането след обяд приключи когато беше на 2!Изобщо не мога да го сложа да спи!Реве,крещи,но не заспива!Аз вече не го и тормозя ако му се спи той ще си легне!!!

# 45
  • София
  • Мнения: 15 242
На тази възраст Иво вече отдавна не спеше на обяд.  Confused
След като и на мен ми отнемаше има-няма 2 часа да го приспивам, да пея песни и да го люлея в люлката и понякога-безуспешно, реших, ,че той просто няма нужда от следобеден сън. Проблемът беше след това, когато тръгна на градина-защото там ще-не ще, трябваше да започне да лежи с децата и да пази тишина, пък ако ще да спи.

# 46
  • София
  • Мнения: 607
Никога не съм го насилвала. Ако иска - спи, ако не иска - играе си.
На тази възраст ходеше на ясла вече и там режимът през едмицата беше строг, както се сещаш.
В къщи понякога е заспивал на килима докато си е играел с играчките.  Laughing
Но да го приспивам 2 ч - просто забрави!  Naughty

# 47
  • Мнения: 3 880
На тази възраст долу-горе и моята отказа следобедния сън, вечер си лягаше в нормално време и спеше по 12-13 часа, така че за мен беше достатъчно. Не виждах смисъл да се борим 2 часа следобяд, а после да се борим още толкова и вечерта, защото като поспеше малко на обяд, после вечерта не искаше да заспива.

# 48
  • Мнения: 3 164
Имаме проблем Tiredот 2 годишен отказва да спи следобяд-сега е близо на 5г Rolling Eyesили ако заспи следобяд то е за 3ч и после ляга след 11ч вечер Wink

# 49
  • Мнения: 4 841
Синът ми е на пет и половина, но спи задължително след обед. Ако по някаква причина не спи, още към 16,00-17,00 часа започва да нервничи, да мрънка за щяло и нещяло, кисел е и може да "нажежи" обстановката около себе си до червено   Rage В редките случаи, когато не спи в градината, познавам още като му видя физиономията. Всичко това за мен е показателно, че организмът му ИМА НУЖДА от този сън.
В крайна сметка всеки човек си има биологичен часовник и лична настройка - синът ми става в срамно ранни зори, спи наобед, и си ляга всяка вечер в един и същи час - като часовник е. Докато има желание за следобеден сън, ще му го осигурявам. Единствено ме притеснява, ако не му "мине" докато тръгне на училище и липсата на сън се отрази на способността му за концентрация, но до септември 2010 г. има време и ще го мисля тогава.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
И моя син има проблем със заспиването на обяд! Почти 2-3 седмици отказваше да спи въобще и към 16-18ч ставеше нетърпим и много кисел! По-лошото е че вечер въобще не му се приспиваше по-рано и заспиваше чак към 10,30-11,00ч  #Crazy Sick.
Сутрин спи до 8-8,30ч /не е чак толкова късно/...Опитвах какво ли не и накрая разбрах,че просто иска да го гушкам и да го галя докато заспи, което за мой ужас понякого отнема по 30-40мин.
 Rolling Eyes

# 51
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Констанца беше на около 2.5г, когато се отказах да мъча и двете ни. Беше същата ситуация-сума време приспиване за 1ч сън  Tired Сега и Емма е поела на там. На обяд друсам  ooooh!, а вечер(след 22.30ч, преди това няма шанс) с мляко, след което пак се върти като обезумяла, докато каталяса. Вампирчета са и двете.

# 52
  • Мнения: 1 447
Дъщеря ми от доста малка не спи следобед,но не я и натискам да ляга.Тя и затова не иска изобщо да ходи на градина,защото там няма кой да я остави да не легне.

# 53
  • Мнения: 3 164
Синът ми е на пет и половина, но спи задължително след обед. Ако по някаква причина не спи, още към 16,00-17,00 часа започва да нервничи, да мрънка за щяло и нещяло, кисел е и може да "нажежи" обстановката около себе си до червено   Rage В редките случаи, когато не спи в градината, познавам още като му видя физиономията. Всичко това за мен е показателно, че организмът му ИМА НУЖДА от този сън. В крайна сметка всеки човек си има биологичен часовник и лична настройка - синът ми става в срамно ранни зори, спи наобед, и си ляга всяка вечер в един и същи час - като часовник е. Докато има желание за следобеден сън, ще му го осигурявам. Единствено ме притеснява, ако не му "мине" докато тръгне на училище и липсата на сън се отрази на способността му за концентрация, но до септември 2010 г. има време и ще го мисля тогава.
Peaceтака е-големият ми син спеше  следобед до 8 годишен Laughing но явно той имаше нужда от повече сън Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 2 467
Нямаме. Спи задължително. Не мрънка, защото знае, че няма алтернатива. Не допускам възможността да си играе, вместо да спи. Защото след това аз "бера плодовете" от не спането - следобеда е крива и от 17 часа започва рев безпричинен.
Та да съм допускала 2-3 пъти грешката да не спи следобед. Но повече никога. Ако ще 3 часа ще приспивам, но ще спи (обикновено не се налага повече от 20-на мин да легна до нея, а понякога са нужни само 5).
Според мен си имат нужда от следобедния сън. То и аз имам нужда  Mr. Green нищо, че прескочих 30-те...

# 55
  • Мнения: 2 587
Ако е станала късно,не спи следобеден сън,но не мисля че е проблем.Когато беше на годинка и половина съвсем беше отказала да спи на обяд за няколко месеца,но после започна от самосебе си да се буди по-рано сутрин и си го върна.

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Просто някои деца /като моите/, нямат нужда от следобеден сън на тази възраст. И по екскурзии сме ходили , и на село са играли, а вечер по-рано от 23 ч. не са заспивали, независимо че на обяд не са спали. Ние с мъжа ми също не спим през деня , та явно е наследствено. Wink

# 57
  • Мнения: 5 391
Моят син спи все още на обед, всъщност струва ми се много рано да спре да го прави.
Разбира се, напоследък обедното и вечерното лягане са съпроводени с нежелание, както и почти всичко друго, впредвид възрастта.
Но това не значи, че няма нужда от този сън.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт