до колко се чувствате интегрирани

  • 6 407
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 319
Седем години ти трябват.
Сега си ни тако, ни вако.
Да си знаеш.
А, и по-малко стигат, зависи от настройките в главата.
Аз съм интегрирана отдавна. Тук си е моето място. България вече ми чуждее (това, в което се е превърнала сега).

# 31
  • Мнения: 2 786
Седем години ти трябват.
Сега си ни тако, ни вако.
Да си знаеш.
А, и по-малко стигат, зависи от настройките в главата.
Аз съм интегрирана отдавна. Тук си е моето място. България вече ми чуждее (това, в което се е превърнала сега).

Точно така  newsm10
Според мен скоростта на интеграцията в новата държава е в пряка зависимост от скоростта на "дезинтеграцията" в България  Simple Smile
Колкото по-чуждо ти е в България, толкова по-старателен ще си в интегрирането на новото място.
Защото е съвсем нормално човек да има чувство на принадлежност към дадено място, където да се чувства добре, комфортно и у дома.
Когато това място не е родната му страна по една или друга причина, става много лесно да се приобщи към новото.
Не става с щракване на пръсти, разбира се - отнема време и най-вече усилия, старания, изучаване на местните културни особености, порядките в отношенията между хората и правилата, по които фукнционира обществото.
Но дали ще е 1-2-7-20 години или повече, това е индивидуално.
Хората, които са в чужбина с нагласата, че ще се върнат в България един ден - те никога не се интегрират, в мислите си те са другаде.
Тези, които са с нагласата, че ще остареят в чужбина и ще създадат свое местенце там - те се интегрират по-бързо и по-безболезнено.

# 32
  • Мнения: 4 399
Колкото по-чуждо ти е в България, толкова по-старателен ще си в интегрирането на новото място.
Защото е съвсем нормално човек да има чувство на принадлежност към дадено място, където да се чувства добре, комфортно и у дома.

С това иzобщо не съм съгласна. Има много хора на които България им е чужда по някакви причини, не искат да се връщат в БГ, чувстват се много комфортно в страните където живеят и са абсолютно неинтегрирани. Особено в Европа където има раzвита социална система, има много хора zа които е достатъчно че могат да живеят от таzи социална система, не си дават никак zор да научат еzика, нямат ама никаква представа какво се случва в държавата в която живеят, а ако по случайност научат, не им пука. Такива хора се чувстват прекрасно и са 100% неинтегрирани. На всичкото отгоре са и доста често срещани.  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 7 914
интегрирана, не интегрирана не знам, ама определено дома ми е тук в НЛ...това лято изкарах цели 4 месеца в БГ и се чувствах  като пришълец или както си казвам -  оттук съм , но съм за малко Peace

# 34
  • Мнения: 2 786
Вяра, аз не познавам хора, които хем наистина се чувстват комфортно в чужбина по всички параграфи, хем не са интегрирани.
Щом ти познаваш такива хора, значи сигурно има  Rolling Eyes
Но за мен "чувствам се комфортно там, където живея" е до голяма степен същината на "интегриран съм".
Защото ако не са интегрирани, то има чувство на дискомфорт, което пък не се съвместява с комфорта.
Интеграцията не е само научи езика, намери си работа, омъжи се и роди деца, но и познавай държавата, в която живееш, имай приятели от местните, изгради среда, бъди пълноценен човек.
Интеграцията става именно в душата и сърцето на човека, точно когато наистина се чувства комфортно там, където е.
Затова и в първия ми пост в темата започнах с това, че е добре да се изясни какво разбираме под "интеграция".
За мен или ти е комфортно -> си интегриран, или не ти е комфортно -> не си интегриран.
Тия чужденци, дето живеят само от социалната система не знам дали успяват да си купят къща например само със социални помощи или пък са добре третирани от местните  newsm78
Ще ми дадеш ли пример за държава, където чужденец може да живее прекрасно цял живот на социални помощи, може да си купи къща и да не бъде обществен аутсайдер?
Просто не вярвам, че визираната група от теб наистина се чувства много комфортно с такъв начин на живот - паразити, аутсайдери, недобре приети от местните, абе непълноценен живот  Rolling Eyes
Пък и аз говорех за интелигентните хора, които искат да постигнат нещо в живота си, не за паразитиращите  Peace


# 35
  • Мнения: 4 399
Щастлива, няма да споря с тебе защото в действителност не мога да знам как се Чувстват такива хора. Мога да съдя единствено по приказките им. Казват Че са щастливи и се Чувстват добре и аз им вярвам, защото не мога да докажа противното.  Wink Разбира се Че не си купуват къщи, обаЧе те нямат и такива потребности, къщата не им липсва. ДостатъЧно им е да си купят обувки на намаление. Как са третирани от местните, също не ги интересува особено, защото те нямат контакти с тях. Ами това е, всиЧко опира до разбиране. Голяма Част от тях се имат и за интелигентни, независимо какво си мислим ти и аз. Хора разни, идеали разни...

# 36
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Щастлива, няма да споря с тебе защото в действителност не мога да знам как се Чувстват такива хора. Мога да съдя единствено по приказките им. Казват Че са щастливи и се Чувстват добре и аз им вярвам, защото не мога да докажа противното.  Wink Разбира се Че не си купуват къщи, обаЧе те нямат и такива потребности, къщата не им липсва. ДостатъЧно им е да си купят обувки на намаление. Как са третирани от местните, също не ги интересува особено, защото те нямат контакти с тях. Ами това е, всиЧко опира до разбиране. Голяма Част от тях се имат и за интелигентни, независимо какво си мислим ти и аз. Хора разни, идеали разни...

Напълно съм съгласна с това мнение.Моите съседи са типичен пример за този вид хора.....и са щастливи.

# 37
  • Мнения: 2 786
Да, Вяра, какво казват те и какво е всъщност може доста да се различават като понятия  Peace
Пък и както казваш - разни хора, разни идеали   bouquet

# 38
  • Мнения: 5 710

Пък и аз говорех за интелигентните хора, които искат да постигнат нещо в живота си, не за паразитиращите  Peace




Историята е пълна с щастливи не-интегрирани и не паразитиращи емигранти. Които са работили, изкарвали са си парите и са си изхранвали децата в рамките на общността. Италианските емигранти например в началото на 20в. в Америка. Едва второ, трето поколение се сеща, че има нещо извън италианския квартал. Китайците - чудесно виреещи и досега в малка общност. Да, презирани, но в рамките на самата общност живеят и се множат, кой може да каже "Те са нещастни".  Китайците не паразитират. Напротив. Продават ни китайските си стоки и видимо нямат голям мотив да знаят език и да са.. интегрирани.

# 39
  • Мнения: 3 638
Тия чужденци, дето живеят само от социалната система не знам дали успяват да си купят къща например само със социални помощи или пък са добре третирани от местните  newsm78
Ще ми дадеш ли пример за държава, където чужденец може да живее прекрасно цял живот на социални помощи, може да си купи къща и да не бъде обществен аутсайдер?
Просто не вярвам, че визираната група от теб наистина се чувства много комфортно с такъв начин на живот - паразити, аутсайдери, недобре приети от местните, абе непълноценен живот  Rolling Eyes
Пък и аз говорех за интелигентните хора, които искат да постигнат нещо в живота си, не за паразитиращите  Peace

Не искам да се заяждам, на защо ли човек трябва да си купи къща, за да се почувства интегриран и да не е обществен аутсайдер  Rolling Eyes Съжалявам, но мнението ти ми звучи точно като мисленето на много от холандците, на които все чужденците им са виновни, защото идвали тук да използват "системата", чувала съм дори изказвания, че ако ги нямало чужденците местните щели да работят 4 дни, а не 5  Tired Лично аз не бих се чувствала нито по-щастлива, нито по-интегрирана с огромна ипотека (защото тук недвижимите имоти са страшно скъпи).  Въпрос на личен избор.
А по въпроса за интеграцията си мисля, че зависи много и от това дали все пак имаш местен човек до себе си. В Италия, откъдето е съпругът ми, в началото също ми беше трудно, но смея да кажа че се интегрирах много по-лесно. Просто и хората са по-отворени. Тук в Холандия сме вече почти 6 години и не мога да кажа, че се чувствам нито особено интегрирана, нито особено приета. Говоря езика, работя, имам познати, но някак си все се чувстваш различен, дори само защото сандвича ти за обяд не е като техния. Всяко нещо, което не е според техните разбирания е меко казано "странно" и честно казано понякога ми омръзва това отношение. Не смятам, че трябва да залича напълно себе си и да се "претопя" според местните порядки, за да бъда приета. А пък уж Холандия се слави като много толерантна страна - поне в чужбина  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 340
Не знам за Европа, но в Северна Америка е пълно с щастливи и неинтегрирани хора.  Всички етнически квартали са пълни с хора, които имат къщи, не си ходят в родината с десетилетия, но не знаят грам английски, нямат си хабер от доминантната анго-саксонска култура и се движат изцяло в тяхната си общност.

Така че, определено може да има щастие без интеграция.  Въпросът е колко са тези, които са интегрирани, но не напълно щастливи.  Сигурно доста по-малко...

# 41
  • Мнения: 2 563
Интегрирана се чувствам. Почти не са ми останали български навици, дори и българите в Америка понякога ме отблъскват. Но следя какво се случва в България.

Но все пак - не празнувам и не възнамерявам скоро да празнувам Деня на благодарността и разни други национални празници.

# 42
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Интегрирана. Даже и Денят на Благодарността празнувам (най-хубавият американски празник за мен).

Но българка ще си бъда винаги, родителите ми са там, корените ми. Приятелите все по-малко.

# 43
  • Мнения: 2 786
10 цента, сиси и фата моргана, имаме различни мнения, но това не е лошо като се има предвид, че сме различни хора  Peace
Или просто говорим за различни неща, което също не е толкова фатално  Peace

# 44
  • Мнения: 5 710
10 цента, сиси и фата моргана, имаме различни мнения, но това не е лошо като се има предвид, че сме различни хора  Peace
Или просто говорим за различни неща, което също не е толкова фатално  Peace



По-вероятно да е второто  Wink

Общи условия

Активация на акаунт