Апартамент или къща?

  • 9 496
  • 139
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 427
 newsm03

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 21:37 от E.L.

# 106
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Давай  Sunglasses

# 107
  • Мнения: 1 560
Аз работя между Приселци и Близнаци (но не съм от работещите момичета на пътя Wink ). Живея в центъра на Варна, на удобно място, но с гледка към съседите и вечен проблем с паркирането. В Приселци има и детска градина, и училище. Вече две семейства наши приятели си купиха парцели и получиха право за строеж. Наистина се стига бързо до града, Близнаци има по-красива гледка и е по-близо до морето. Мисля си, че проблемът ще възникне като децата тръгнат на средни училища или пък след 4-ти клас (нямам представа  в Приселци училището до кой клас е), сутрин родителите ще карат децата, а след занятия сами ли ще пътуват от Варна? Иначе за големи хора е лесно - 15 минутки и си в града. Иначе къща е чудесно. Ние мове би след години ще си направим къщичка до Златните със страхотна гледка  към морето, мъжа ми имат малко място там, на 10 км от центъра на Варна, но пак не ми е ясно какво ще правим с децата.

# 108
  • Мнения: 1 427
Аз точно заради децата и училището съм се ориентирала към околните села. Иначе вилните зони,Бриз,Планова също е хубаво. Но по селата поне осн.у-ще имат повечето,а и има автобуси до града. След 8-ми клас,дори и в града да си,пак ще пътуват до гимназиите с автобус.

# 109
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Не обичам да живея в къща на село.
През лятото като ходим у наши познати, на село, хем са на 5 минути от града и въпреки това се чувствам ужасно.
Представям си какво е да си повече от 1 седмица в къща не село .... брррррррр. Не благодаря
Училища наистина има, но  са на много ниско ниво. Ясно се вижда разликата в развитието на децата. И тя никак не е положителна.

Затова предпочитам голям апартамент, мезонет, в не толкова централен квартал на града, с добри комуникации.
Мисля, че това е идеалния вариант за мен.

# 110
  • Мнения: 5 393
При първа възможност бих заменила апартамента за къща.

# 111
  • Мнения: 5 710
32г. съм живяла в апартамент. От 3г. живея в къща с двор.
Да си призная в къща ми харесва повече. Имам си своето пространство, което мога да променям както си искам,
няма съседи през стената, няма разни съкооператорски взаимоотношения.
Колите са в гаражи, не на улицата, в двора могат да тичат и играят деца, има трева,  дървета, чудесно е.
Не съм забелязала поддръжката на къщата да изисква повече от тази на апартамента ( но и къщата е нова).
Дворът е проблем обаче, тъй като не съм свикнала да се грижа. Но сме намалили грижата до минимум - имаме само трева, 2 магнолии, бор и 2 нара. Грижата се изчерпва в косенето на тревата пролет-есен, дърветата ги подрязват работници.
Има и метене, събиране на листа, добър фитнес на въздух. Щастливи сме тук.

# 112
  • София
  • Мнения: 1 900
Цял живот съм живяла в къща, от една година живея в апартамент. И определно къщата ми липсва.

# 113
  • Мнения: 4 454
И ние сменихме апартамент в центъра за къща извън...НО хората са различни и не може да се твърди ,че едното е по-хубавото.Ами ако се почувстваш нещастна без до болка познатата забързаност и пренаселеност на града?Имам съседка/градско момиче/,която има всички удобства в новата си къща и все пак не им се радва.Не и харесва да е толкова отдалечена,да няма хора и коли на улицата.Дразни се от ''крякането'' на птиците Laughing/.Тук деня започва с птичи песни,има едно-две кафета но са далече,един магазин и много красота и природа ,за който има очи за тях.А мацката се дразни ,че никой не обръща внимание на марковите и дрешки,не може да оцени спокойствието ...........не е щастлива Sad
Освен това в къща подръжката е по скъпа и трудоемка.Например за ремонт на покрив това лято 18 000-30 000 според квадратурата,а в блока се дели на много собственици и не се усеща.Магазина не е от типа ''от пиле мляко''.Понякога спира тока/при буря/.А веднъж на няколко години така ни засипва сняг ,че два три дни може да се окажем под домашен арест.

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 15:52 от mamamari

# 114
  • София
  • Мнения: 958
Ако съм с много високи доходи и възможности не бих се поколебала........
Къща, ниска, на две нива, със зелена трева, люлка, ........ Simple Smile

Но да живея в къща, която  не мога да поддържам - не бих направила този избор.

# 115
  • Мнения: 1 064
Целият разговор се води от гледна точка на РОДИТЕЛИТЕ: къде ще се чувствам по добре, на удобно разстояние ли ми е училището, има ли детска градина.. и т.н. - НО ЗА КОГО ДА Е УДОБНО? Аз бих мислила за детето ми дали ще е добре - на какво ниво ще е училището, в каква среда ще израстне, с какви хора ще общува ... и други такива... Аз само изкарах детето си от кварталното училище и го записах в центъра, и станах придворен шофьор, но колкото и да се старая, пак не е добре - детето ми пак не е толкова свободно, колкото другите ...

Чета, че конкретният спор е за Варна. Там имахме апартамент на Червения. Слизах по джапанки до плажа за минути, разхождах се в градината и по главната, без да се нуждая от транспорт. Сега сме на Траката в къща. Ходя на плаж с колата, а паркирането ми отнема повече време и от придвижването. За всичко ми трябва кола и време за придвижване. И не говорете, че Приселци, Близнаци и прочее "близки" селища са на 15 минути, то само да влезеш във Варна и да стигнеш до нужното ти място, е повече време. Ако броите само минутите до табелата на Варна, ще се съглася.

Обаче в този спор няма единствено вярна страна. Аз страдам за апартамента, а татко е по-щастлив от всякога в къщата. Защото неговите нужди нямат нищо общо с моите нужди. Затова решението къща или апартамент е изцяло лично решение, зависи само от това какво ни прави щастливи.

# 116
  • Мнения: 1 427
В събота с колата ходихме до Звездица и засичахме време. Wink От Катедралата до табелата Звездица е точно 10,3км и го взехме за 8 мин спокойно шофиране. От Възраждане,където сме сега, до Катедралата са 5,5км и ги вземаме за 15мин в почивните дни.През седмицата отиват към 40мин. Е, Червеният площад е съвсем друго,но пък там е и доста шумно,а и къде ще си пуснеш децата да играят-по тротоарите е пълно с паркирани коли,градинки няма,улиците са опасни. Все си мисля,че точно за децата ще е по-добре да растат на чист въздух на село.Място за игра много,няма движение по улицата,няма наркомани и наркодилъри....А нивото на училището на село дори може би е по-добро-малки класове и учителите имат повече възможност да обърнат индивидуално внимание на учениците.
Не мога да си представя какво детство би имало детето ми между панели и булеварди.

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 20:07 от E.L.

# 117
  • Мнения: 1 064
E.L., даваш ли си сметка, че вече си решила? В тази тема получаваш мнения ЗА и мнения ПРОТИВ, а ти винаги намираш доводи да обориш мненията ПРОТИВ. Това означава, е в сърцето си ти знаеш какво ти е нужно и какво точно искаш. Къде ще бъдеш щастлива. Което означава, че вече няма връщане назад, защото ако не се преместите, вече никога няма да си напълно доволна.
Аз гласувах за апартамент, но по принцип. За теб идеалният отговор е къщата в Близнаци. /Ще си съседка с една моя братовчедка Wink

# 118
  • Мнения: 452
Къща с изглед към морето с двор и басеин !
Апартаментите не могат да се сравняват с това,но младите хора обичат големите градове с дискотеки ,заведения,където могат да се забавляват!
Като мине определено време и човек почва да търси спокоен живот далеч от стреса на големия град!

# 119
  • Мнения: 5 710
Свекърва ми, като са взимали местата е била възмутена как  я забиват в нищото нея, гражданката Simple Smile)
Сега кварталът е от най-скъпите в града ни, има мн. добра инфраструктура, ясла, училище, търговски центрове, банки, поща, фитнеси, басейн,  болница. Така, че според мен изборът до голяма степен зависи от това какви са преспективите за развитие пред едно място и какво иска човек от него.
Аз на село не бих отишла  - хората гледат животни, по улиците трака селскостопанска техника, различно е.
Ако трябва да избирам къде да отглеждам дете - тук или в центъра на София без колебания бих избрала къщата, двора, простора ( е, относителен), по-чистия въздух, спокойствието, почти никаква криминалност...
Един ден ще имаме проблеми малко с излизанията на децата,  но градски т-т има, има колела, моторетки разни. Има начини, докато вземат книжка да не им тежи, че не живеят под дискотеката;-)) А и майка им сигурно ще ги чака зад някой ъгъл да ги взима  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт