Фитнес за мозъка?

  • 6 121
  • 75
  •   1
Отговори
# 60
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
тормозя го с абстрактни и фундаментални въпроси.

# 61
  • Мнения: 7 122
Всеки ден си разлиствам речника(немски) и уча нови думи или си припомням забравени.

# 62
  • Мнения: 2 757
Когато нямах какво да правя се занимавах с шах, судоку... Сега толкова ме уморява ежедневието, че предпочитам да си почивам и физически и умствено всяка свободна възможна секунда. Забелязвам, и че с годините спада IQ то ми, а с него спада и желанието ми умствено развитие.  Blush Демек верно си е, че ако не те бива за нещо то и не те влече  Peace

# 63
  • Мнения: 2 757

Малтретирам детето с образователни пъзели и игри от 10 месечно. На децата на близки приятелки също подарявам такива. Щот всички мъкнат маркови дрехи и голеееееми кукли/коли....

И аз моите, ама кел файда. До ден днешен 3 год ми син не проявява интерес към пъзели. Не знам дали и най елементарен може да нереди, поне не съм го виждала. Ако прояви изобщо интерес, го губи преди да го завърши. Познавам по малки деца обаче, които сами си ги търсят и си ги ползват по предназначение. Демек да ги редят, щото моите за сега само ги развалят и захвърлят

# 64
  • Мнения: 1 547
... Това е идеята и на книгите. Влизаш, четеш, анализираш, мозъка работи, но в същото време не се чувстваш напрегнат, натоварен. ...


Това е така, книгите са 100% предназначени за мозъчна профилактика.

Какво се получи към момента, да видим. Една качествена програма трябва да включва: книги, тестове, професионални задачи, синтезиране и предаване на разнородна информация към децата ни, кризисен брейнсторминг... Ще добавим и пъзелите /според мен страхотно нещо/, и Нинтендо-то, и останалите игри, както и редовни дози шоколад, вино, рибено масло и сурови ядки. Дали е достатъчно това, за един грамаден и ентелегентен мозък? Crazy Все пак всичките ни мисли, решения, чувства, осезания, всичко тръгва оттам, важно е...

# 65
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Цитат
един грамаден и ентелегентен мозък

това е 80% ДНК и 20% труд ...

# 66
  • Мнения: 1 547
това е 80% ДНК и 20% труд ...

По въпроса за ДНК-то: мярнах информация, че са напоследък са открити качествени изменения в два човешки мозъчни гена, тоест еволюцията си върши работата - натоварването усъвършенства.

По въпроса за труда, ето какво открих из Интернет - елементарни, но полезни упражнения за мозъчен тонус. Висшият пилотаж в практиките за мислене и мозъчно развитие са личен избор и дълбока материя, затова се ограничавам само в тези, с по-лесна смилаемост и приложимост  Mr. Green

1. Бройте от сто до нула, като изваждате от предишната цифра числото 2: сто, деветдесет и осем и т. н.

2. Направете същото упражнение, като вадите по 3: сто, деветдесет и седем и т. н. Упражнението може да се усложнява с увеличаването на умалителя.

3. Произнасяйте последователно буквите от азбуката, като казвате по едно име с всяка от тях: Антон, Борислав и т. н. На следващия етап можете да промените задачата, като редувате женски и мъжки имена, изброявате градове, плодове или зеленчуци.

4. Решете десет аритметични примера, като събирате произволни двуцифрени числа, например 12 плюс 27 е равно на 39. Можете да опростите или усложните това упражнение, като използвате едноцифрени или трицифрени числа, както и умножение вместо събиране.

5. Назовете първата дума, която ви хрумне. Измислете й от една до три рими. Например: път-прът и т. н. След това измислете една до три близки по значение думи: например автомобил, кола, возило. Направете упражнението с пет различни думи.

След предприетата мозъчна атака направете няколко физически упражнения, съчетаващи гимнастика и масаж, които способстват за подобряване на мозъчното кръвообращение.

1. Седнете, спуснете краката си от леглото. Интензивно разтрийте дланите една в друга, докато почувствате топлина до върховете на пръстите си.

2. Направете с двете длани няколко движения, имитиращи измиване на лице: дланите се движат от центъра на лицето нагоре и встрани, след това надолу по бузите към шията. Изпълнявайте движенията леко, без натиск.

3. С натиск погладете с длани шията от врата към раменете по 4 пъти от всяка страна.

4. Масажирайте с лявата рака дясното рамо от врата към ставата. Направете същото и от другата страна.

5. Направете няколко завъртания и наклони с главата вдясно и вляво. Извършвайте това упражнение бавно, като постепенно увеличавате амплитудата на движенията. Не накланяйте главата назад - може да доведе до нарушаване на кръвообращението.

6. Поставете ръце на кръста, направете няколко кръгови движения с раменете, като ги повдигате, издавате назад и ги отпускате.

7. С основата на дланите разтрийте гръдния кош. Добре е, ако при това се появи желание да вдишате дълбоко.

Ако усетите лека умора или главозамайване, отново за няколко минути легнете, докато не се почувствате по-добре. Помнете, че основният принцип на всяка тренировка, и особено в третата възраст, е постепенност и постоянен контрол на самочувствието!


И още нещо, ако все още имате търпение  Joy

1. Вашият мозъка обича цветовете. Използвайте цветни химикали и/или цветна хартия. Цветовете помагат на паметта.
 
2. Вашият мозък може ефективно да се фокусира и концентрира до 25 мин (за възрастни). Правете 10 минутна почивка на всеки 20-30 минути от запаметяването.
 
3. . Вашият мозък трябва да бъде отпочинал, за да запомня бързо и да реконструира качествено. Ако сте изморен, направете 20-минутна дрямка преди да започнете да учите (запаметявате), в противен случай си губите времето.
 
4. Вашият мозък е като двигател, има нужда от гориво. Едва ли ще сложите мръсен бензин в Ламборджинито си (ако го имахте). Мозъкът ви е доста по-ценен от едно Ламборджини. Полуфабрикатите, снаксовете и всичко, което се нарича "Junk food", както и всякакви имитации на храна, пълни с химикали и консерванти отслабват вашето тяло и ум. Скорошно проучване показа, че коефициентът на интелигентност на хората зависи от начина им на хранене.
 
5. Вашият мозък е като океан от електро-химична дейност. Ако сте обезводнени, липсва достатъчно водна среда за протичане на тези реакции. Фокусирането и запаметяването стават по-трудно. Пийте достатъчно вода (сокове, кафе, сода и други напитки не са заместител!). Често главоболията са свързани с дехидратация.
 
6. Вашият мозък обича въпросите. Когато при четене или друта дейност на възприемане на информация възникнат въпроси, мозъкът автоматично търси отговори, което прави запаметяването на ситуацията по-лесно.
 
7. Вашият мозък и тяло имат свой собствен ритъм - в различни части на денонощието сме в по-добро физическа или умствено състояние. Можете да спестите време като учите през тези пикови периоди.
 
8. Вашият мозък и тяло комуникират постоянно. Ако тялото ви е отпуснато, това е като съобщение за мозъка "това не е важно", така че той не обръща необхдомото внимание на случващото се. Когато трябва да научите нещо, стойте седнали и леко наклонени напред, за да поддържате ума си нащрек.
 
9. Вашият мозък се влияе от миризмите. Използвайте ароматизатори, за да подобрите способността за концентрация на мозъка. Можете да пробвате с мента, лимон и канела.
 
10. Вашият мозък има нужда от кислород. Излезте навън и се упражнявайте.
 
11. Вашият мозък се нуждае от пространство. Не е удачно да се учи в малки, претрупани пространства.
 
12. Вашият мозък има нужда от организация на пространството около вас. Скорошно изследване показа, че деца, които израстват в спретнати и подредени домове се представят по-добре в образованието си. Защо? Защото като се тренира да организират външната среда, мозъкът се научава да организира и информацията вътре в него. Това от своя страна прави рекунструкцията й по-лесно.
 
13. Вашият мозък би трябвало да го е запомнило, но тъй като това е от голямо значение, ще го повторя още веднъж: пазете се от стреса. За да избегнете последствията от него правете физически упражнения.
 
14. вашият мозък не знае какво не можете да направите, докато не му кажете. А какво в действителност му казвате? Вслушайте се във "вътрешния си диалог". Спрете негативното в него и го заменете с позитивна, окуражителна нагласа.
 
15. Вашият мозък е като мускул - може да бъде трениран и да заяква, на всяка възраст. Без извинения. Спрете с умствения мързел. Професионалните атлети тренират всеки ден, вие можете да го правите също. Ако няма за какво да мислите - измислете си!
 
16. Вашият мозък има нужда от повторение. По-добре е да се повтарят често кратки фрази, отколкото дълги фрази.
 
17. Вашият мозък разбира по-бързо отколкото четете. Използвайте молив или пръст, за да водите очите си. По този начин те се движат по-бързо.
 
18. Вашият мозък се нждае от движение, особено ако запомняте предимно механично (има три типа запаметяване - визуално, звуково и механично).
 
19. Вашият мозък търси шаблони и взаимовръзки. Когато учите нещо, запитайте се: "На какво ми напомня това?". Това ще помогне на процеса на запаметяване, тъй като свързва новата информация със старата по асоциативен път.
 
20. Вашият мозък обича да се забавлява! Способността ни да помним е в пряка зависимост от това колко се веселим.

 

# 67
  • Мнения: 4 371
Снощи в БТВ новините имаше репортаж, който ми напомни за тази тема. Четат и черпят идеи хората.

Крейзи, благодаря за това със синия шрифт  bouquet

# 68
  • Мнения: 2 070
Не обичам математически  и логически задачи. Мисля, че общуването е достатъчно на първо време за поддържане на мозъка и взаимоотношенията. Но не да говориш за неща от ежедневието и общи приказки.
А йога и гингко билоба смятам добре действат на оросяането, от къв зор да се напрягам да решавам задачи. От сега съм в ужас за училищео на децата, нямам идея кой ще им помага по математика или физика, дано не се налага. Определено няма да съм аз.

# 69
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Стана дума и за разтоварването. При мен най-добри резултати дава доброто физическо натоварване - независимо дали това е каране на колело, излъскване на къщата, катерене по баири или прекопаване на цветя или зеленчуци в двора на дядо. След такава дейност мозъкът ми е проветрен, прояснен и готов за нови подвизи  Laughing

# 70
  • Мнения: 1 547
Снощи в БТВ новините имаше репортаж, който ми напомни за тази тема. Четат и черпят идеи хората.

Мда, и аз го мернах. Държа да отбележа, че нямам общо с тоз вълнуващ очерк  Mr. Green

Ще се радвам, ако темата поживее и се надявам, че синият списък ще бъде допълнен - има още много неща, които могат да разкрасят мисловната ни дейност. Пък ако някой просветен посочи и някое и друго книжно заглавие, ще бъде чудно.

# 71
  • Мнения: 4 371
Не съм визирала теб Simple Smile
Отдавна знам, че журналистите първо нашия форум отварят. И то клюкарника сигурно Mr. Green

# 72
  • Мнения: 2 401
Аааааа тука ли бил фитнеса, за който намеква майната. Отивам на първа стр., имам много да чета.. после ще отговоря.. да не се изложа  сега де. 

# 73


10. Вашият мозък има нужда от кислород. Излезте навън и се упражнявайте.

Чао ви,фитнес -манячки бг -мами,излизам навън  от тази тема.

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 20:01 от пловдивчанка

# 74
  • Мнения: 690
Crazy_chick, мерси много за идеите  Hug
Започнах да обновявам немския си и решавам GMAT за удоволствие (ей това преди 5г не бих го написала Wink ) ОБАЧЕ, все още не мога да запеметя в колко пъти на ден се кърмим с щерката  Blush

Общи условия

Активация на акаунт