на 4 год в къщи

  • 2 579
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 6 999
Гледането вкъщи не е само детето  да е здраво и нахранено, а и поемане на функциите на родител и учител взети заедно. Не мога да си кривя душата, за това е нужно и майката да има необходимите знания и ниво на образованост, поне каквото е това на учителките в градината (иначе какъв е смисълът?).

Абсолютно си права.  Peace
Все пак учителите в градината са учили да са учители, а майките колкото и да са образовани - не са. За мен е абсолютно непонятно как в градината са научили дъщеря ми да прави 'звуков анализ' на думите или да пише печатно... На мен дори не би ми хрумнало да уча 4 годишно на подобно нещо. Градината не е място, където децата се 'срещат с други деца', тя е място за изграждане на социални умения и придобиване на знания... или поне това би трябвало да бъде. Въпреки че за повечето родители е важно дали детето е яло, спало и дали Иванчо е бил със сополи или не...

# 31
  • Мнения: 5 183
Синът ми тръгна на градина на 3 години и половина, и то защото беше в списък на чакащите за най-добрата детска градина в квартала и се обадиха да започва или губим реда.
Не сме имали проблеми с адаптацията, нито плач.
Огромно удоволствие му беше да ходи там, както и да ме гушне в края на деня.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 880
Въпреки че за повечето родители е важно дали детето е яло, спало и дали Иванчо е бил със сополи или не...

ето, аз съм от тези родители Mr. Green
не държа детето ми на 4 г. да прави звуков анализ на думите (замисляла ли си се всъщност каква глупост е този предмет?), нито държа да пише печатно.
но държа на грижите, които му помагат да расте щастлив и здрав (а именно да му отдават нужното внимание, според характера и индивидуалността му, да е весел и усмихнат, когато го взимам и държа на идеята за по-малко иванчовци със сополи).

не виждам какво повече мога да искам от едно 4 годишно хлапе, освен да има щастливо и необременено детство.

# 33
  • Мнения: 2 556
Мен също основно ме вълнува детето да е здраво и  спокойно. Не ме притеснява общува ли с връстници, учат ли го учители и знае ли английски на 4 години примерно. Пуснах сина си на 3 години на градина - мисля, че сбърках. Детето изкара един куп болести, а когато ходеше, ходеше с огромно нежелание. Защо му причинихме това и аз се чудя. Точно заради приказките, че "трябва да свиква" май само. Е, не мисля да повторя с дъщеря си тази грешка. Ще я пусна най-рано на 4 години на градина. Нямам нищо против ранното пускане на градина, но при мен просто не даде добри резултати.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 999
...да прави звуков анализ на думите (замисляла ли си се всъщност каква глупост е този предмет?)...

Не е предмет, а умение и е първата крачка и към писането и към четенето.  Peace

... освен да има щастливо и необременено детство....

Не е по темата и не желая да влизам в спор. За мен детето ми не е 'билогична' единица, която се нуждае само от храна, сън и игра и всичко, което по някакъв начин я предизвиква интелектуално я прави обременена... В този смисъл намирам, че въпреки знанията и уменията и дори точно заради тях, има щастливо детство.  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Между другото, дори детето да не е учило вкъщи по материала за ДГ в предучилищната се учат същите неща и няма опасност да остане неподготвено за училище. Звуков анализ на изречение, ц;ифри, букви, писане на ченгелчета, учене на някакви природни науки, всичко е застъпено в учебната програма на подгответата.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 999
Радостина, така е.
Но има и съвсем различни неща. В нашата градина ги наричат 'ситуации'. Имат ситуации 'магазин' - играят си с разни плодове и зеленчуци, продават, купуват - кой кога са на пазара...
Ситуации за семействата - научават кое дете какви роднини има, от къде са, къде са, какво работят... Това на площадката го няма, нито ние бихме се сетили да ги разиграваме.
Ситуации за сезоните и различните им проявления.
До преди 'семейната' ситуация дъщеря ми упорито твърдеше, че "семейството' се състои само от майка, баща и 2 деца. Всичко друго не е семейство...

Сигурна съм, че всяка майка ще скочи как е учила на това детето си и у дома или как рано или късно и това ще научат. За мен обаче първо много малко хора, да не кажа никой, отделя специално внимание на това и второ има значение дали един мозък работи или не...

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 13:30 от Isa

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Права си. ТОва вече си опира до мирогледа на родителите и от готовността им да похарчат много време, усилия, че и пари.

# 38
  • Мнения: 157
Аз съм твърдо За ходенето на детска градина, както казва моят кум / има три деца/ "Трябва да стане социално животно". И от хубавите и лошите неща в детската градина деца извличат много ползи и се учат на много неща които ние не можем да им предоставим при домашни условия. Въпрос на избор.

# 39
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Моят син тръгна сега на градина на 5г

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Според мен другите майки не могат нито да бъдат прави, нито да грешат, защото само ти знаеш кое е най-доброто за детето ти. Ако ти и детето ти се чувствате добре така, ако ти чувстваш, че то получава това, което ти би искала то да получава (грижи, внимание, обучение и т.н.), значи това е най-добрата ситуация за вас. Няма значение какво казват или мислят другите...

# 41
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Щерката посещаваше ДГ само 1г. Предучилищна група, защото стана задължителна. Ако не беше така, щях до 1-ви клас да си я гледам у дома.
И когато тръгна знаеше в пъти повече от всяко едно дете, ходили на ДГ от яслата още. Е, не знаеше какво е да се бута, нахалства и бие, но това и до сега не го е овладяла...

# 42
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Синът ми е на 3 години и половина и не ходи на ДГ.От няколко месеца се чудя дали изобщо да го пускам на градина.През април го бях записала по негово желания и беше там за ден и половина.От тогава не ще и да чуе за градината.Имам възможност да си го гледам и мисля така да направя.Ще изчакам момента,в който той сам ще пожелае отново да ходи на ДГ.Иначе има желание,но иска да е с мен.

Общи условия

Активация на акаунт