Бебетата на ясла от 3-месечни?

  • 10 520
  • 228
  •   1
Отговори
# 210
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 851
А не си права за това, че се сърдиш на 3-месечните, че изместват 3-годишните.
Защо да не съм?

Аз това толкова много пъти го писах в тая тема, но няма да ми попречи нищо пак да го напиша.

Хубаво - въпреки всичките недомислици, които ще лъснат - нека има бебешка група.

Защо трябва обаче тя да е за сметка на другите деца? Защо при положение, че няма и сега достатъчно места, се добавят нови групи? Защо не се разкрият генерално повече места, които да поемат както малкото бебета за бебешките групи, така и стотиците деца, които всяка година не намират място в детско заведение?

Защо се променя наредбата така, че поставя родителите в патова ситуация с вързани ръце и дете, което да няма какво да правят до септември?

# 211
  • Мнения: 9 990
Не е за сметка на никой.Аз това се опитвам да ти кажа, че не може да поставяш нещата на подобен кантар-само от твоята камбанария.Аз, като майка и на бебе и на поотраснало-знам и двете камбанарии.При мен, случая откъм години и месеци лично ме касае, защото се получава според теб, че голямото ми дете е гонено за сметка на малкото ми.Няма такова нещо.
Реално погледнато-всяко лято родителите/голяяяма част де, не всички/ са поставени в патова ситуация, така или иначе сборни групи лятото много рядко се събират.Говоря за Сф де.Казват-не може, търсете си правата.Към момента, за да има група, бройката на децата не трябва да пада под някакъв минимум.Лятото-всички по села и паланки и за една сборна група едва се събират деца.После-що не работи градината 3 месеца-еми-няма желаещи да я посещават през това време.

# 212
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 851
пенелопа - точно там е проблемът.

Бебешките групи са за сметка на някого - на тригодишните, в случая.

Нищо чудно това на свой ред да рефлектира някак върху предучилищните групи в градината, както някой справедливо отбеляза.

Затова именно беше досегашната наредба, която даваше право детето да остане в ясла до 6 месеца след навършване на 3 години. Защото хайде, за месец-два все ще си намериш спасение - отпуска, ще дадеш някой лев някой да го гледа...
Но по новата наредба - такова право получават децата само, ако имат медицински проблем. А такива, слава Богу, са малко.
От друга страна, това означава, че родителите, чиито деца са родени през първите месеци на годината, или трябва да вадят фалшиви бележки, или да напускат работа, за да гледат детето.


Открий разликите:

Старата наредба:
Чл. 22. (1) Децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;
2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;
3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина.

Новата наредба:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1991 г.) Органът по здравеопазването при общинския народен съвет, на чиято територия се намира яслата, по изключение може да разрешава оставане на децата в детските ясли по медицински показания до 6 месеца след навършване на 3-годишна възраст."

# 213
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 851
Реално погледнато-всяко лято родителите/голяяяма част де, не всички/ са поставени в патова ситуация, така или иначе сборни групи лятото много рядко се събират.Говоря за Сф де.Казват-не може, търсете си правата.Към момента, за да има група, бройката на децата не трябва да пада под някакъв минимум.Лятото-всички по села и паланки и за една сборна група едва се събират деца.После-що не работи градината 3 месеца-еми-няма желаещи да я посещават през това време.
Дори и така да е...
(а то не е навсякъде - в Пловдив си работят градините целогодишно, например, изключая прословутите ремонти)

Едно е месец през лятото да си гледаш детето. Друго е от януари-февруари-март до септември да си го гледаш. Нали?

# 214
  • Мнения: 3 595
Има и още нещо, докато майките на децата под 10 месечна възраст имат право на отпуск за гледане на малко дете, тези на 3 годишните нямат такова  Peace

# 215
  • София
  • Мнения: 958
Бу - не ме очудва нищо вече. Особено това да се пльосне един закон без изобщо да се предвиди реално и на практика какви ще са последиците, има ли ресурси за професионалното му изпълнение и т. н.

Работила съм към социалните и на такива безумия съм се нагледала...... Whistling
Малко професионалисти и много спуснати хора на позиции, където трябва да бъдат експерти, тръгнали и минали по  дългия път......Това е ралността..

# 216
  • Мнения: 9 990
Реално погледнато-всяко лято родителите/голяяяма част де, не всички/ са поставени в патова ситуация, така или иначе сборни групи лятото много рядко се събират.Говоря за Сф де.Казват-не може, търсете си правата.Към момента, за да има група, бройката на децата не трябва да пада под някакъв минимум.Лятото-всички по села и паланки и за една сборна група едва се събират деца.После-що не работи градината 3 месеца-еми-няма желаещи да я посещават през това време.
Дори и така да е...
(а то не е навсякъде - в Пловдив си работят градините целогодишно, например, изключая прословутите ремонти)

Едно е месец през лятото да си гледаш детето. Друго е от януари-февруари-март до септември да си го гледаш. Нали?
Да, Бу, така е, очевидно Пв не е Сф.Едно е един месец, друго е три.Изпитвала съм го лично.Като няма сборна-няма и всъщност на мен ми е все тая ще изпишат ли детето, няма ли-така или иначе три месеца е Никъде. Wink
Колкото до наредбата-в старата градина на голямата беше точно така-дете се изписваше от 1 до 20 юни  и по изключение оставаха още 6 месеца.Аз разлика не намирам ThinkingИ точно по такова изключение голямата остана още 6 месеца.

# 217
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 851
Колкото до наредбата-в старата градина на голямата беше точно така-дете се изписваше от 1 до 20 юни  и по изключение оставаха още 6 месеца.Аз разлика не намирам ThinkingИ точно по такова изключение голямата остана още 6 месеца.
Да, пенелопа - това е старата наредба.
Новата, която я заменя, обнародвана е в ДВ в един ред заедно с цялата наредба за яслите и бебешките групи, казва, че детето се изписва при навършване на 3 години. Точка. Ако ще на втори януари да ги навърши - ако няма специални медицински проблеми, които да послужат за извинение да остане още 6 месеца в яслата, се изписва и родителят какво си го прави - негов проблем.

# 218
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Недомислието на тази Наредба е пълно ... самият персонал в яслите не може да си представи, как ще се справи с бебешката група ... при условие, че новата Наредба регламентире и смяна на персонала. Числеността се запазва, но ще бъдат освободени сестрите, за сметка на лели .... / 440 лв за сетрите - 250 за лелите  Naughty/.В момента в нашата ясла са 3 сестри и една леля на група. Следва да станат две сестри и две лели. Сега работят по следният график:
Една сестра първа и една сестра втора смяна.
Една сестра и лелята - редовна смяна.
Това означава 3 жени от 8 до 4 часа.
Според новата наредба ще са по сестра и леля на смяна, което прави по две жени ... сами те не са наясно как ще организират гледането на 18-20 деца само две ....

# 219
  • Мнения: 9 990
Еми незнам, да питат нашите-ние сме с две сестри и една леля.Лелята е от 9 до 5 най-късно.Сестрите са на първа и втора смята от 7 до 7 вечер.Децата са повече от 20.Аз разлика за при нас не виждам, явно в Пв е по-различно. Thinking

# 220
  • Мнения: 489
Това го има в Щатите, имам приятелка там, която работи в такава забавачница. Не мисля, че това е правилно, децата имат нужда от майките си поне до 2г. възраст. Дори да се въведе в Бг не бих дала детето си на такава възраст. Освен това наистина ще трябва доста персонал, а децата няма да получат необходимата грижа...

Последна редакция: пт, 30 яну 2009, 17:52 от DEZIRELA

# 221
  • София
  • Мнения: 38 861
Всъщност, ако наистина стане това, ще има страшен наплив за тая яслена група.
Поне в София.
Защото като запишеш бебето ще е най-сигурно че ще се добереш до място в градина въобще!
Друг въпрос е дали наистина ще го водиш или само ще плащаш таксата и ще си държиш мястото.

# 222
  • Мнения: 9 990
..е, нали драмата е, че като станат на 3г ги гонят, кел файда, че на 3м е прието детето, проблема остава очевидно... Thinkingт.е.-до градина така и не стига детето, ако е имало неблагоразумието да се роди в началото на годината.Или грешно съм разбрала пак, простете...

# 223
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 851
пенелопа, съвършено вярно си разбрала Peace
И здравното министерство прехвърля топката на общините по градове и райони, въпреки че те са източника на идиотската наредба. Нелепица.

# 224
  • София
  • Мнения: 38 861
..е, нали драмата е, че като станат на 3г ги гонят, кел файда, че на 3м е прието детето, проблема остава очевидно... Thinkingт.е.-до градина така и не стига детето, ако е имало неблагоразумието да се роди в началото на годината.Или грешно съм разбрала пак, простете...

Ааа, щом си се записала един път в градината под каквато и да е форма после трудно ще те отпишат.
Те на 3 г. го гонят от яслата, обаче са длъжни да сформират 1ва група първо от ясленчетата, пък после от новозаписаните 3-годишни.
Така че, работата поне ще е малко по-сигурна така.

Общи условия

Активация на акаунт