Кой крив, кой прав?

  • 3 363
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 099
Отдавна се каня да призова лудото стадо да престане да пресича в тумба, чиято характерна особеност е, че е дъъъъъъъъъълга и не бърза! По-компактно и по-чевръсто, народееее! И спрете да скачате от трамвая на островчето и оттам - на шосето - винаги в края на поставеното за ваша сигурност островче има пешеходна пътека! Аз не съм длъжна да ви спирам преди нея! И стига пресичахте пред превозното средство! За къде, за гробището ли бързате?!
Мога и още, но тук ще спра! 

# 31
На мен открай време ми идват в повече  малоумните шофери пък. Как пък мен никога не ме изненадА някой заспал пешеходец?  Ама  това сищурно щото напълно съм осъзнала факта, че не живея в гората и като шофер съм много по-опасна от  двайсетина нагли пешеходеца.
Само обърни внимание на поста си. Въобще не  намираш за ненормално това, че другия шофьор идиот  ви е заслепил, ревеш срещу пешеходците..  ooooh!

пп. Сега прочетох какво са изписали и другите преди мен. Става ми ясно що за шофьорки сте.
Минзухар, не ме нападай без да  си разбрала!Заслепи ни другия, как да не го приемам за ненормално? Заслепи ни, да, но ако тези клявки не вървяха по шосето и да ни заслепи и да не - те  нямаше да са жертвите, нали се сещаш?Или не ти е минало през ума.При това  съпруга ми е страшно съвестен гражданин, дава път и е мн културен на пътя.ЗАтова се ядосвам.Аз пък съм начинаеща и  ме е страх с такива пешеходци.Длъжни сме да ги пазим, но те са самоубийци, как да ги опазиш такива?
   В моя случай, заради който е  и тази тема, тротоарите са свободни и ПОМЕТЕНИ дори, като камарите листа  са на шосето, от което то е стеснено.Осветление няма  точно на това място. Но въпросните пешеходци/а те не са само  дамите от разказа ми, а всички до един в квартала/ си ходят по платното!!!
   При това вчера сутринта станах свидетел на техния разказ на спирката, където се жалваха пред всички, че някакъв луд  им викал, че ще ги ошамари.А те му взели номера и щели да напишат жалба.Е ???Да са се замислили за  положението, че можеше да са на друго място вече...Добре, че моя скочи, а не излязох аз да г пооскубя.Така нагло се държаха.Разбирате ли, че след конфликта на тоя завой, те продължиха да си вървят по платното най-невъзмутимо и колите да ги заобикалят.Това какво е сега?
Аз не бих си рискувала живота, разбирате ли? Макар да съм шофьор съм много страхлива и пресичам САМО на светофар.Дори и тогава внимавам.Когато бях с количка  НИКОГА не я пусках от тротоара или  да я карам на платното.Че това е лудост ooooh!И в града ни има коли по тротоарите, но съм внимавала.Ако не бях, досега и аз и детето щяхме да сме покойници, понеже една кола щеше да ни отнесе на зелено.Добре , че не  минах като овца , а се огледах, въпреки зеленото.'
  Съжалявам Софиянците.Аз съм живяла там около 2-ве години и то в далечната '86-'87-ма г.И тогава не беше цвете, аз  все търсех с кого да пресека и  не вярвах, че има хора , които пресичат кръстовищата по диагонал.
   Искам да ви кажа, че за целия си живот съм видяла един -единствен пешеходец, който на пешеходна пътека при това Naughty, подаде сигнал с ръка, че ще пресича.При което всички коли спряха да го изчакат, а беше гъч.Бях  на кормуване и инструктора ми каза- Ето този мъж със сигурност е живял на запад.Какво повече да си говорим?

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 15:52 от gerik

# 32
  • Мнения: 2 716
Спазвай дистанция!
Шофирай със съобразена скорост!
Гледай!
Обърни внимание на правописа си  Wink

Паркирани на тротоара коли,препречващи пътя на пешеходците, има само в центъра. Можете да се преместите в краен квартал. Или в квартал. Живеенето на пъпа наСофия носи и някои неудобства.

С уважение: Кола на пешеходец  bowuu

# 33
  • Мнения: 6 619
Ето, има нови по-високи глоби за шофьорите ,които не дават предимство на пешеходна пътека,минават на червено и т.н.
Глоби за пешеходци  Naughty

# 34
# 35
  • Мнения: 411
Мда...любимите ми жалващи се шофьори,споменаващи "запада" и поведението му на пътя.Само,че ако в Бг има 5 правила,които не могат да се спазят, запада има 55...как  да стане?.Как все някой друг носи отговорността за предпоставка за ПТП.
Авторката-гледам от Русе си.Айде мръдни да пошофираш малко из Румъния,че ти е близо,да видиш там,как се скубят пешеходци ooooh!
Гледай сега..това е международен път,по който минава целия изток към запада,респективно  и обратно.



Виж го колко е "широк",а движението е неописуемо  през нощта,не е осветен,Както караш и ти изкачат от нищото хора с табелки,за къде искат да пътуват.И така в продължение на около 300 км,село до село.И кво правим тогава,спираме,скачаме и навикваме стопаджиите.Дали?.Полицейски патрул има през  3-5 км.Ограничение на скоростта-40 км.
Така шофира въпросният запад.
Наемайки се да шофираш,трябва да си наясно,че всяка секунда пътят може да ти предложи изненада.Ако не си готова да отреагираш,не завъртай ключовете на контакта!

# 36
  • Мнения: 6 619
F*** Me I Am Famous и какъв е извода ти  newsm78

Наемайки се да шофираш,трябва да си наясно,че всяка секунда пътят може да ти предложи изненада.Ако не си готова да отреагираш,не завъртай ключовете на контакта!

Това определено ни е ясно сигурно си го разбрала от постовете в темата!
А съвета ти да "мръднем " до Румънско лекичко неадекватен ми се вижда .

# 37
  • Мнения: 411

А съвета ти да "мръднем " до Румънско лекичко неадекватен ми се вижда .
Съвет-не.Пожелание за посещение с учебна цел!Някой ,някъде говори за "западни" порядки.Румъния вече е "западна" държава,но там пешеходците са в пъти по-лоши от българските.
Никой шофьор,обаче,не тютка,не дюдка и не ги наказва с нарицателни + евентуално оскубване,заради собственото си неуравновесено състояние.
Има куп причини,поради които,един човек може в даден момент,да се озове на платното за движение.
Подозирам,че щом се почесвате,не познавате ЗДП.Та,за да избегна втори опит за заяждане,ще обясня-този закон "казва",че водачът винаги е длъжен да  има такова поведение на пътя,което не предполага предизвикване на ПТП.Водачът,не пешеходеца!
В случая работи чл.20 от този закон,а именно:
    Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) Водачите са длъжни да
контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.
(2) Водачите на пътните превозни средства са длъжни при избиране
скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на
местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания
товар, с характера и интензивността на движението и с всички други
обстоятелства, които имат значение за безопасността на движението
. Водачите
са длъжни да направят всичко възможно, за да намалят скоростта или да спрат
превозното средство във всички случаи, когато възникне опасност за
движението.

.....
Извод:
Ако караш с 20,опасността да нараниш сериозно някого е много малка.

# 38
  • Мнения: 216
Да, като караш с 20 и удариш друг водач. има 2.5% той да загине , но има и друг момент- нарича се забавяне на движението, което също е против правилника. За това имаш превозни средства, които не се допускат по магистрали и др. ,а мястото на пешеходеца е на тротоара, и пресичане само на светофар и пешеходна пътека, или ако са блокирани заради ремонт, по "запада" обозначават с флагчета, от каде да се минава. и глоби за пешеходци трябва да има, зашото и те са у4астници в движението.

# 39
  • Мнения: 411
Да, като караш с 20 и удариш друг водач. има 2.5% той да загине , но има и друг момент- нарича се забавяне на движението, което също е против правилника. За това имаш превозни средства, които не се допускат по магистрали и др. ,а мястото на пешеходеца е на тротоара, и пресичане само на светофар и пешеходна пътека, или ако са блокирани заради ремонт, по "запада" обозначават с флагчета, от каде да се минава. и глоби за пешеходци трябва да има, зашото и те са у4астници в движението.
Simple Smile
Пътната обстановка около LA,няма нищо общо WinkЗаконите също.Изобщо не може да става  дума за сравнение,и вие го знаете по-добре от мен(предполагам)Т.нар. "забавяне на движението",като законова постановка,се заобикаля с пускане на аварийни,и пропускането на останалите участващи в същото това движение.Несъобразената скорост се описва като основна причина за пострадал пешеходец.Несъобразената скорост може да е и в рамките на позволената.20-те километра са образни.Тук фактор са  реакции,състояние на автомобил,които са строго индивидуални.И все пак-говорим за населено място,а не за магистрала.Там положението на пешеходеца е друго.За глобите съм съгласна,но песимистично настроена откъм прилагане.Все пак-това е Бг.

# 40
  • Мнения: 2 401
Евала Факи.   newsm10

# 41
  • Мнения: 6 619

А съвета ти да "мръднем " до Румънско лекичко неадекватен ми се вижда .
Съвет-не.Пожелание за посещение с учебна цел!Някой ,някъде говори за "западни" порядки.Румъния вече е "западна" държава,но там пешеходците са в пъти по-лоши от българските.

 Обикновенно хората се учат на нещо по-добро .Евала на обратното не давам.
Тъй че,мерси за пожеланието няма да се възползвам.
Примери за добра култура на движение / и като пешеходец и като шофьор/ приемам .
Надявам се ,че по този начин ще учите и децата си ,а не с примери за лоши пешеходци.
Понятие несъобразена скорост е супер субективно и хлъзгаво .
Преживяно:карам по уличка с предимство бавничко на една пресечка на ъгъла има контейнер ,изведнъж профучава пред колата дете може би на 3год.  само късмета ни спаси от беля.Въпреки ,че карах бавно ако го бях ударила при падането пак можеше да се случи нещо фатално.
В случая за да е  съобразена скорстта ми трябваше просто да не се движа.
Майката вървеше на метри след него по средата на улицата ,окото и не мигна .След като видях ,че тя не реагира и не се притесни от това което можеше да се случи откачих и и се разкрещях за това ,че не си пази детето.Съответно бях напсувана и ми беше казано ,че аз съм длъжна да и пазя детето.
На детето вече му беше даден пример от майката какъв пешеходец да е.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 536
Още един пресен пример от неделя. Предполагам ежедневие.
Ходихме до Техномаркета. Покрай Метро.
По пътя натам, след БАН е пълно с пешеходци, които умишлено и упорито вървят по улицата, въпреки че тротоар има! И се цупят на колите! Луди хора!

# 43
  • Мнения: 411
Цитат
Понятие несъобразена скорост е супер субективно и хлъзгаво
Само ако не познавате закона,себе си и автомобила си.В закона е посочено много точно,с какво трябва да бъде съобразена скоростта на движение.

Цитат
карам по уличка с предимство бавничко
Предимство пред пешеходците НЯМАТЕ.Как отсъдихте,че карате"бавничко"?Вярвам,че когато някой от Ф1 кара със 150,му се струва бавничко...

Цитат
че аз съм длъжна да и пазя детето.
Според закона за движение по пътищата,на държавата в която шофирате...да длъжна сте.

Примери много мога да  дам от  достатъчното си навъртяни  километри в Бг,Европа и др.Ето един:съвестен пешеходец.Върви по тротоара,спъва се и се изтъркулва на платното за движение.И...?Слизаме и скубем,щото той няма работа там,и платното е за автомобили?
Ако не можеш да приемеш,че шофирането е риск,просто не шофирай.Не отричам- фактът,че може да нараниш някого е стряскащ и  ситуацията не е винаги,изцяло в твой контрол.Но това е положението на пътя.Или го приемаш,или-градски транспорт.
Наблюдавам как напоследък,Сульо,Пульо и брат им  макия Колю се качват на автомобил и карат,с мисълта,че някой друг ще носи последствията от тяхното невежество.С удоволсвие бих погледала как вие,с вашето убеждение в правотата ви,ще шофирате в центъра на Београд...или в Албания.
Никъде  извън Бг не съм видяла някой да ругае пешеходец.Никъде!Може би,защото не съм попадала на български шофьори Laughing

# 44
  • Мнения: 640
И аз ще дам пример за движение в чужбина. Една малка страна като Малта, където няма светофари, улиците са тясни, тротоарите - широки и без коли по тях, в момента, в който пешеходец стъпи на улицата, колата спира на мига. Не те псуят, не те хокат, пазят те!

Общи условия

Активация на акаунт