как приготвяте ориза за да не се слепва?

  • 24 773
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 166

Ако ориза е за ядене - много важно е да се запържи докато стане прозрачен.
За гарнитура си имам отделна рецепта!


А оризът за гарнитура не е ли за ядене?  Laughing Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 1 341

[/quote]


А оризът за гарнитура не е ли за ядене?  Laughing Wink
[/quote]


Oризът за гарнитура се вари - без пържене - после се ЯДЕ или се гледа и никой не смее да си хапне!!!!

# 17
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Както Блонди е казала, трябва много хубаво да се измие оризът, преди да почне да се готви. Също така запържването е много важно. Аз, след като съм го запържила, го правя в съотношение 1:3. Все пак и от ориза си зависи, бланшираният наистина не се слепва, но, поне за мен, не е така вкусен

# 18
  • Smallville
  • Мнения: 994
Аз имам практика нищо да не пържа и ориза и той не го запържвам.Винаги ми се слепваше.Но скоро открих един трик,за да го предотвратя.Оризът се измива много добре,до бистра вода,след което се разбърква много добре със повечко (аз лично ползвам) зехтин,без да се слага на котлон,директно в тавата.Но много хубаво се обърква,дори малко го оставям да постои,зрънцата стават прозрачни,както като се запържи.После добавям вода или бульон,според случая,в съотношение 1 към 3,като си приготвям и още една чаша,която добавям към края на печенето.Става вкусно и зрънцата се отделят както запърженият ориз.Но по здравословно Peace

# 19
  • Мнения: 80
Както Блонди е казала, трябва много хубаво да се измие оризът, преди да почне да се готви. Също така запържването е много важно. Аз, след като съм го запържила, го правя в съотношение 1:3. Все пак и от ориза си зависи, бланшираният наистина не се слепва, но, поне за мен, не е така вкусен
Много точно казано PeaceАз капвам няколко капки лимонов сок за да не се слепва Peace

# 20
  • Мнения: 5 001
Както Блонди е казала, трябва много хубаво да се измие оризът, преди да почне да се готви. Също така запържването е много важно. Аз, след като съм го запържила, го правя в съотношение 1:3. Все пак и от ориза си зависи, бланшираният наистина не се слепва, но, поне за мен, не е така вкусен
Много точно казано PeaceАз капвам няколко капки лимонов сок за да не се слепва Peace
Лимоновият сок още помага да стане снежно бял на цвят.....

Иначе и на мен не ми харесва бланширания...

# 21
  • Според сезона
  • Мнения: 297
Аз като го запържвам , слагам малко оцет. После водата ми е 1:3.Ние също не обичаме бланширан ориз - купувам Балдо - с едри и бели зърна и не се смива.

# 22
  • Мнения: 389
аз го запържвам .Но виж за оцета/лим.сок / не знаех/ Друг начин е много добре да се измие .
danibaby хареса ми итвоя начин,ще го пробвам
 mata_kosmata и твоя начин за пилафа е интересен

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз измивам много добре и накисвам във топла вода.Никого не ми се е слепвал.1:3 е като съотношение ориз вода.С четири чаши ни е много разварен.

# 24
  • Мнения: 1 176
Май всеки си има предпочитани варианти за ориза и универсална рецепта няма. Аз го измивам много добре и обикновено го оставям малко да постои след това. Незнам защо го правя и дали има значение. По-скоро оризът чака, докато водата, в която ще го готвя заври. Винаги го слагам в гореща вода, без значение дали е за гарнитура или на фурна с месо например. Пропорцията ми е 1 към 3, за бланширания ориз - 1 към 4. Махам го от огъня, преди водата съвсем да е извряла и обикновено го захлупвам с капак да се задуши. Т.е. при мен работи правилото добре измит ориз - в гореща вода.

# 25
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Измивам добре със студена вода. В зависимост за какво го правя е и съотношението му с водата. Но за да не слепне още преди да е съвсем готов го изключвам и го оставям да се надуе в останалата вода, Става разкошен. А и олиото не спестявам (само за ориза, иначе готвя с малко олио)  cook

# 26
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
аз знам че сложи ли се лимонов сок не се слепва

# 27
  • Мнения: 1 282
Препържвам до прозрачно, заливам го с гореща вода 1:3, не бъркам по време на готвене.  Mr. Green


# 28
  • Мнения: 6 461
Запържвам ориза до като се "оцъкли" и след това го варя 1:4.
Слагам съда с ориза в мивката и пускам студената вода леко и на края го отцеждам в гевгир.
Дори и не го разбърквам ,когато се вари.

Ако ориза е за гарнитура ,рецептата е :

Ориз
Кромид лук
Масло
Сол
Лукът,почистен и нарязан на ситно ,се задушава в маслото.Прибавя се почистеният и измит добре отцеден ориз и се пържи за около 10- 15 мин.
Залива се с кипяща вода или прецеден бульон в съотношение 1:2 , посолява се и заедно с черния пипер,който е на зърна се кипва на силен огън,след което се задушава на тих огън за около 17-20 минути,без да се бърка.

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 09:52 от Дими

# 29
  • Мнения: 3 675
Доколкото знам кафявия ориз не се слепва, поне при мен е така, май му викат бланширан. Peace

Общи условия

Активация на акаунт