Защо майките искат 1 год. пълно майчинство?

  • 4 842
  • 104
  •   2
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами... Няма кой да гледа децата, за това.

# 76
  • Мнения: 2 070
Не знам дали сте го споменали, но и заради Кърменето все пак. Не вярвах, че майка ще си отбие детето и ще се върне на работа, но се запознах с толкова много майки, предимно живеещи в Сф, свикнали с високия си стандарт, на които след като им спрат обезщетението - отбиват детето и тръгват на работа. Става дума за максималното обезщетение от около 1000 лева ли колко беше там тавана...
По-добре година, отколкото 9 месеца да кърмиш и да си с детето си...

# 77
  • София
  • Мнения: 18 679
А, с това последното хич не съм съгласна...Аз кърмих и работих месеци наред, а познавам майки, които се върнаха на работа на шестия месец и кърмиха по 2-3 години, така че това специално е въпрос на организация и най-вече на желание. Виж, ако някоя жена иска да отбива, но не иска да си признае и се оправдава с връщането на работа, това вече е доста странно Simple Smile
Иначе подписах петицията, разбира се. Кой не си е свикнал със стандарта Wink

# 78
  • Мнения: 2 070
Аз до година и два месеца кърмих по 4-5 пъти на ден, не бих могла да кърмя толкова, ако работех в Сф при сменяне на два вида градски транспорт. Да не говорим, че на около годинка Яна имаше период около месец, в който почти отказа друга храна  и беше почти само на попара и кърма. За каква организация става дума - да обикалям града ида се връщам да кърмя, не става да се изцеждам и т.н....

# 79
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ще ти кажа, на пример 3 месеца по 1000 лева са три хиляди заем върху вече съществуващия ми... А мен ме спира и останалата една година, но се надявам след време и това да се промени  Peace
Аз разсъждавам по глобално примерно спираме кризата в момента ,а не помощите от държавата.
Нима си мислиш, че парите от майчинството са помощи?
Ти не се ли осигуряваш?
Мислиш ли, че тези осигуровки не трябва да бъдат получени никога?
Кризата е друга тема и няма общо с майчинството, освен, че тези, които в момента са по майчинство са малко по-защитени.
Ами не ми се нахвърлйте за това ,че решението ми да имам дете не зависи от соц. политика на държавата.Работила съм спестила съм и т.н.По -тъпото е ,че в детските градини групите са по 30 деца .
Наистина смятам ,че майчинството  в БГ е добре уредено поне на този етап от състоянието на държавата.
Тези ,които ги касае тази промяна /с високи доходи/  би трябволо да са поспестили нещичко и ако искаме нещо то трябва да не е за пари кеш ,а за изграждане на детски кътове ,детски градини по -добри условия в училищата .......

Не бъди толкова категорична. Това са МОИ пари, които аз съм заделяла, за да осигурявам СЕБЕ СИ и чак тогава ОСТАНАЛИТЕ. И повярвай ми, ако си извадя извлеченията за тези фондове, ще се окаже, че държавата МИ ДЪЛЖИ доста повече от това, което се събира за 1 година 90% от заплатата.  Това са прости сметки, Илиянче, и те касаят не Фонд Социална Инфраструктура на общината, а фонд Бременност и майчинство. Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

# 80
  • Мнения: 6 618
Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

Имала отделно перо , ама няма нищо налице  Close

# 81
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

Имала отделно перо , ама няма нищо налице  Close

Това вече а съвсем различно нещо. Ти съгласна ли си да си даваш част от заплатата за съседката, че не й стигат парите за ракия, например? Горе-долу същото е, но на микро-ниво.

# 82
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Но грешката си е в мен , че не изисквах от работодателя ми да ме осигурява на реалната заплата...
Изискваш, ако се съгласи.
Това не е концерт по желание, в работодателя е и ножа, и сиренето.
Ако прецени, че съответният кадър му е ценен, може и да е склонен да го осигури на реална заплата.
В противен случай ще е много удобен момент да покаже вратата на съответния служител с мотива, че отвън поне 10-ина чакат за неговото място и то без претенции за осигуровки. В настоящия момент също така може да си измие ръцете и с кризата.
Пропуснах - възможно е да подходи и йезуитски, да се съгласи, но в случай, че поемеш и неговата част от осигуровките, изобщо не е малък %.
Би ли се съгласила? Аз лично - не, по-скоро ще се върна на работа, пък ще се водя в майчинство и освен обезщетението ще си вземам и заплатата.

# 83
  • пак там
  • Мнения: 2 885
CTramell, доколкото зная, в рамките на следващите максимум две години ще принудят всички работодатели да осигуряват на реалните заплати - доста затягат режима в момента - и откъм проверки, и откъм санкции.

# 84
  • Мнения: 4 181
          Я ме поправете, ако бъркам -- ако една жена се осигурява на 240 лв, след като роди, ще взема девет месеца по 216 лв, а после, до втората година, по 220 лв на месец, така ли?    Thinking

Да   Peace, знам че е смешно но е така. Аз примерно 9 месеца вземах към 170-180 лв. и след 9-тия месеца 220 Laughing. Но грешката си е в мен , че не изисквах от работодателя ми да ме осигурява на реалната заплата (всъщност всички във фирмата се осигуряваха на минимална, нищо, че се вземаха много повече), сега може да се е променила политиката, все пак ме няма повече от година там и въпреки че ходя не обсъждаме заплати с колегите.
Единственото което знам , за себе си лично , че в момента в който се върна на работа пак независимо дали ще е на старата ми работа или на нова , ще изисквам да ме осигуряват на реална заплата и то не защото имам намерение да имам второ дете, на този етап не искам второ въобще.
Извинявай, но това не е възможно  Rolling Eyes. В Кодекса за социално осигуряване пише, че получаваш 90 процента от заплатата си, но не по-малко от МРЗ.

# 85
  • Мнения: 4 181
Въпроса на Борис за мен не се нуждае от коментар, защото е чиста провокация.

Искам само да благодаря на всички, които подписаха петицията и я разпространиха   bouquet

Днес има заседание на коалицията, на което ще обсъждат въпроса.
Подписката продължава, защото смятаме непосредствено преди гласуване в зала да внесем и натрупаните допълнителни подписи  Peace

# 86
  • Мнения: 2 070
Според мен въпроса не е провокация, ако следиш и другите теми на Борис
Не е много в час просто човека и първосигнално пита за каквото чуе тук там

Дано успеем и този път!

# 87
  • Мнения: X
Аз искам само едно нещо да кажа по темата. Идеята е, понеже, който не е гледал деца и мисли, че майките по цял ден кършат ръце, та да му кажа.
И аз така се чудех какво толкова правят майките по цял ден, че са уморени, какво толкова му гледат на едно дете. Е, като се роди първото ми дете разбрах какво правят. Свят ми се завиваше по цял ден с едно чепато бебе. Като тръгнах на работа си починах. Наистина.

# 88
  • Мнения: 6 618
Така че не им е мястото в сметките за изграждане на детски кътове, градини или училища. За тези неща държавата си има отделно перо в бюджета.

Имала отделно перо , ама няма нищо налице  Close

Това вече а съвсем различно нещо. Ти съгласна ли си да си даваш част от заплатата за съседката, че не й стигат парите за ракия, например? Горе-долу същото е, но на микро-ниво.
За ракия на съседката не искам да давам за някой по-нуждаещ се обаче -да.

# 89
  • София
  • Мнения: 932
          Я ме поправете, ако бъркам -- ако една жена се осигурява на 240 лв, след като роди, ще взема девет месеца по 216 лв, а после, до втората година, по 220 лв на месец, така ли?    Thinking

Да   Peace, знам че е смешно но е така. Аз примерно 9 месеца вземах към 170-180 лв. и след 9-тия месеца 220 Laughing. Но грешката си е в мен , че не изисквах от работодателя ми да ме осигурява на реалната заплата (всъщност всички във фирмата се осигуряваха на минимална, нищо, че се вземаха много повече), сега може да се е променила политиката, все пак ме няма повече от година там и въпреки че ходя не обсъждаме заплати с колегите.
Единственото което знам , за себе си лично , че в момента в който се върна на работа пак независимо дали ще е на старата ми работа или на нова , ще изисквам да ме осигуряват на реална заплата и то не защото имам намерение да имам второ дете, на този етап не искам второ въобще.
Извинявай, но това не е възможно  Rolling Eyes. В Кодекса за социално осигуряване пише, че получаваш 90 процента от заплатата си, но не по-малко от МРЗ.

През 2007 година минималната беше 180 лв. аз на толкова се и осигурявах. И понеже реших, че може и да съм объркала, си проверих в НОИ преди секунди преводите, ами първия ми превод за 220 лв. е юни месец тази година , след като дъщеря ми навърши 9 месеца. Преди това 180 лв. , а когато бях в болнични, защото лежах месец за задържане в болница и по-малко  Sick. Аз затова после и работих ,нищо че можеше цяла бременност да си изкарам в нас и сега съжалявам на моменти , защото работата ми беше свързана с много хора и много отговорности -(държах парите на фирмата все пак) , освен всичко друго и толкова нерви изхабих до края, че сега няма защо да се чудя защо имам неспящо и ревливо дете  Laughing ( това на шега де ) .

П.П. - Поправям се , до януари 2008 г. , вземах 180 лв. после ми ги направиха 220, защото и минималната стана толкова. Заблудих се защото чак от май , месец започнаха да ми даватцялата сума от 220 , преди това все разпокъсано. Но преди това бях на 180лв. Грешката е моя   bouquet

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 13:28 от nellyani

Общи условия

Активация на акаунт