За еманципацията на жените в домакинството

  • 3 956
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 475
       Та какво ме провокира, да пусна темата, онзи ден говоря с една приятелка, да ми прати снимка да я видя/в друг град е/  и тя ми каза, нямам време да се снимам! Казах и ок нямаш време докато си на работа, а след това като се прибереш, кво ти пречи да се щракнеш- при което тя каза, че няма никакво свободно време след работа и почна, аз трябва да чистя, да готвя, да гладя, при което аз и казвам е това всеки ден ли го правиш, и тя да Shocked!Казах и ти си бременна ,редувайте се с твоя мъж да ти помага, неможе всичко ти да правиш, той да си идва от работа и само да яде и тя ходи на работа, а тя ми отговаря, моя мъж не е като твоя, да ти помага за всичко, както знам , така ще си действам!
      Стана ми странно, защото не е само тя, има още хиляди такива  млади жени, които спазват патриархалните традиции, че мъжа нищо не трябва да прави в къщата, а за мен не трябва да е така! Не, че моя е златен в домакинството, но аз съм го научила, че каквото и да правим в кухнята, почистването, простирането,готвенето, трябва да ми помага и винаги го викам, не че немога сама, просто не желая само аз да се нагърбвам с домакинството и той естествено не ми отказва!Има дни в които се редуваме, единия ден той готви и мие чинии в другия аз, а откакто съм бременна, изобща аз не чистя, само той!
     Та вие съгласни ли сте с мен, че съвременната жена трябва да е еманципирана и в кухнята най-общо казано??!!

# 1
  • Мнения: 46 518
И ти не звучиш много убедително  Simple Smile щом това, което пипне мъжът вкъщи или по детето го приемаш за "помощ"  Laughing
Мъжът и жената по нищо не се различават вкъщи, поддържането на дома е нещо неизбежно, което трябва да се дели на броя на хората, които обитават дома. Не е само за единия по подразбиране, а другия да му "помага". Това се нарича пребиване от слугинстване.
Вариантът домашна помощница също е решение.

У нас всеки си има задължения, горе долу разделени по равно и всеки си гледа неговата част. Например той готви, аз се занимавам с прането, ако единия е болен, естествено, че другият ще ги поеме.

Изключвам само жените, които са здрави, неработещи и с деца, които не са вкъщи.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами на който както му харесва Peace И аз имам колежка, която ми казваше, че си ляга в 12, защото в 10, след като приспи детето, започва да готви и глади тепърва Rolling Eyes На мене това ми е странно, но тя явно така си е свикнала...Не знам, може би си мисли, че мъжа й не би се справил толкова добре, колкото нея в занимаването с детето, готвенето или гладенето...Абе който както си е свикнал Peace И на мене ми се чудят много хора как пускам чужд човек вкъщи, че й сам го оставям, обаче на мене не ми пука - имам доверие на жената, не ме е срам, че ще ми види някой неразтребен шкаф или мръсното пране Laughing
Всеки трябва да живее тека, както намира за добре. Не се наемам да съдя кой е по-по-най прав.

# 3
  • Мнения: 205
 И аз мисля като Никол...в нашата къща няма мъжки и женски задължения или някакво разделение...ако и двамата ходим на работа, след това си оправяме заедно къщата, готвим заедно и така...разбира се е имало моменти, в които само единия от нас е работел, и в такава ситуация естествено другия е поемал по- големите домашни грижи...аз патриархалните традици не мога да ги приема- за мен мъжът и жената са равнопоставени човешки същества и всичко в живота ми се върти около това виджане. А за жените, които така си живеят- те са си го избрали, явно им харесва. Всеки има право на своя собствен избор какъв живот да живее!Усмивки на всички  bouquet

# 4
  • Мнения: 408
Всеки си има мнение по въпроса,всеки си е намерил начин как да живеят заедно.Всичко е до разбиране на партньорите и това как се чувстват добре,пълноценни и щастливи.Ние сме такова семейства каквото не харесваш Mr. Green.Парите са негово задължение ,а къщата и бебето моя.В къщи понякога готви.Всъщност аз започнах да готвя от както се наложи да готвя за бебо,преди това той готвеше и сега понякога.Чинии никои не мие освен съдомиалната.Аз пускам пералня,чистя....гледам си и детето.А когато се налага голямо чистене(като местене  на  мебели ,пране на килими...)много активно се включва.Не работя.Ако приятелката ти е бременна и й тежи наистина трябва да й помага с нещо понякога.
Въпрос на лично мнение.

# 5
  • Мнения: 6 993
Някои неща ги правя аз, други той. Някакси с времето така се разпределиха.

# 6
  • Мнения: 712
Нямаме разпределение на "задълженията". Просто всеки подхваща това, което е належащо да се свърши, за да има Вила Вилекула що-годе приемлив вид. Но като се замисля... готвенето е приоритето негово, за сметка на това цялата дандания в мивката след това е за мен. Освен ако наистина не се прибера дълго след като е готов и тогава явно го досрамява да си гледа кочината  Mr. Green  Прането си е мое удоволствие - съвсем буквално го казвам, не му разрешавам да доближи пералнята. За сметка на това му връчвам легена да простира винаги щом си е вкъщи... и после мрънкам, че не сортира щипките според цвета на дрехата  Laughing Чистенето обикновено пак аз го поемам (освен прозорците - така и не достигнах неговото майсторство  Wink). Той чисти главно ако съм била на гости при родителите ми и дойде време да се прибирам  Mr. Green
Изглежда, че аз поемам по-голямата част от домакинството  Sad но пък той работи точно два пъти повече от мен... В крайна сметка, живеем си добре и на никого не тежи неговата си част, не сме стигнали до момента, в който да се изправим един срещу друг и да си кажем: "Ама ти направи това и това, пък аз свърших повече работа от тебе!" Щастливи сме в кукленската си къща - разхвърляна, разпиляна, но весела  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 495
Абсолютно съм съгласна с мненията дотук, че не трябва жената да е по подразбиране домашна прислужница и че трябва да има разделяне на задълженията. Но наистина хората са различни, особено в по-малките градове се пречупват по-трудно вековните традиции и влиянието на чуждото мнение е много силно.
При мен какво се получава, аз работя колкото и мъжа ми на 8ч работен ден, обачее пътувам повече от него. Като ме гледа колко уморена се чувствам след работа сам моят мъж ми предлага да свърши нещо, което съм взела за свое задължение. Понякога се чувствам гузна като се случи той повече да дава от себе си и се старая да наваксам и аз. В началото се карахме буквално за всяка чиния или тава кой ще измие. А сега всеки гледа да свърши каквото може.

# 8
  • Мнения: 337
У нас всичко досега се дели поравно. Изключвам адски мъжки неща, които естествено аз не върша, но извън това вършим всичко заедно.
Много мразя мъже от гореизброените и е много жалко за тези жени, обаче кой как си ги научи.
Като има маша /жена за всичко /, защо да си гори ръцете човека........ #Cussing out

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
че не сортира щипките според цвета на дрехата  Laughing
аййййййййййайй, убита съм Shocked

# 10
  • Мнения: 301
Аз върша повечето домакинска работа  Mr. Green поне така си мислех преди да пратят мъжа ми за два месеца в чужбина служебно. Той не готви, не пере и не глади. Чисти с прахосмукачката по команда, пазарува по списък + 10 допълнителни запитвания към мен по мобилния, носи всичко тежко, кара детето накъдето трябва (това ме измъчи), обгрижва всичката техника в нас и прави леки ремонти, занимава се с майстори, плащания, колите и мотора, ... и мие прозорците. Даже може 2 часа да занимава детето и почти да го нахрани. Не мога да се оплача от преди - сега, като не е тук обаче вия...

# 11
  • София
  • Мнения: 7 191
У дома имаме обща домакинска работа, която си разпределяме по равно.

Но има много жени, които от аморе гранде в началото на съвместното си съжителство с Мъжа, започват да вършат всичко.
След 2 години мъжът вече е свикнал.
Кой както си постели, в края на крайщата.

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
... Той не готви, не пере и не глади. Чисти с прахосмукачката по команда, пазарува по списък + 10 допълнителни запитвания към мен по мобилния, носи всичко тежко, кара детето накъдето трябва (това ме измъчи), обгрижва всичката техника в нас и прави леки ремонти, занимава се с майстори, плащания, колите и мотора, ... и мие прозорците.
Същото важи и за нас. Само дето не мие прозорци, но си глади ризите. Не успях да се преборя с дълбоко вкоренената идея за "мъжка" и "женска" работа. Има известен баланс, но пак повечето неща мен чакат Tired

# 13
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
аха и на 5-я ден прогледнала ....

# 14
  • Мнения: 473
Вкъщи аз готвя, пера /пере пералнята/, грижа се за подреждането, но мъжа ми помага като чисти, простира, поправя всичко, което е необходимо. Мога да се справя с всичко сама, но не го правя.

# 15
  • Мнения: 301
Мога да се справя с всичко сама, но не го правя.

Аз пък не мога! Глезла съм някаква явно. Мога да се справя c всичко за една седмица, но два месеца...издъхнах. Два месеца само аз и детето (на 3 г.) - няма баби, приятелки, комшийки ... помощ никаква...само двамката и целия хаос софийски (детето пък се скъса да боледува). Колкото и да съм се оплаквала преди, че не помага или малко помага ... сега с удоволствие бих му събрала чорапите, който зарязва навсякъде. Понякога е по-кофти, когато липсва не просто физическата помощ, а по-скоро психологическата. Няма даже на кой да се оплачеш и накараш, пък той да ти каже "за..би го това пране, пиле".

# 16
  • Мнения: 2 448
Няма лошо да има разделение на мъжка и женска работа, стига женската да не е цялата , а мъжката да е останалото.  Laughing

# 17
  • Мнения: 139
Български мъж не би ме изтраял и 2 дни - само чинии мия и то от време на време. Веднъж седмично 1 от всичките манджи правя аз. Половинката ми даже ме сресва. Жалко, че няма да имам възможност да видя онази източна жена, неговата майка, и да й благодаря, че го е възпитала толкова грижовен.
Ама и аз готованец не бих си взела Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 7 992
В началото, преди да дойде "новия ред", у дома имахме големи разправии за това кой какво да върши. Мъжът ми идваше от къща, в която майка му е маниак на тема чистота, блясък и гланц, докато аз съм възпитавана в бохемска среда, в която винаги насладите за душата са били в пъти по-важни, отколкото да дежуриш с парцала вкъщи.
Отне ни около 2-3 години, докато се напаснем изцяло и докато той установи, че всъщност аз не само, че не искам, но и категорично отказвам да присвоя всички домакински задължения. Дотолкова, доколкото и двамата сме работещи, с равен принос в семейния бюджет и с еднакво ниво на натовареност, считам, че и задълженията трябва да са поравно. Има негласно правило, че аз пера и готвя веднъж седмично (макар и него да го научих  Mr. Green), а той чисти, мие прозорци, тенджерите след моето готвене, реже и чисти продуктите за манджите и пуска съдомиялната. Аз правя кафето рано заран, будя го и когато съм в настроение, сервирам масата. И така сме постигнали относителна симбиоза.  Laughing
Накратко: Категорично отхвърлям патриархалния ред, защото когато той е бил наложен, позицията на жената в семейството е нямала нищо общо с днешния динамичен живот.

# 19
  • Мнения: 5 940
Не сме си ги разпределяли точно по равно, графици не сме правили. Всичко стана някак естествено. Предимно съпругът ми готви, защото обича да го прави, защото това за него е начин на разпускане. Готвене всеки ден мен лично би ме натоварило безумно.  Помага ми и в чистенето, най-често събота и неделя, защото просто няма физическа възможност да го прави през седмицата. С останалото криво ляво се справям сама.
Има жени, които просто не изтърпяват гледката на мъж, заел се с домакински задължения. Смятат го за скверно навлизане в полето им за самоизява. 
Има и мъже, които сериозно се опасяват, че ще пострада мъжествеността им от пет измити чинии. Обикновено поговорката "търкулнало се гърнето, та си намерило похлупака" си важи и за тази житейска ситуация.

# 20
  • Мнения: 76
винаги се правят компромиси - бе компромиси не може да се живее - дали с домакинството, дали с вниманието за детето или пък к кариерата - това е

# 21
  • Мнения: 2 563
И двамата не сме обсебени от чистота. У нас много често е разхвърляно и мръсно. Който е на кеф, чисти. Той готви и пазарува, аз пера и пускам прахосмукачка, оправям сметки и файлове. Той сам си носи ризите на химическо, въобще не се занимавам с това. Като усети, че ми е много натоварено, поема сам всичко.

Единствената ми забележка е, че няма усет към разтребеното и чистото и трябва да му казвам кое как да бъде.

# 22
  • Мнения: 304
Най-странно ми е че много млади мъже са наследили от бащите си да лежат и да четат вестник и около тях да обикаля милата женица с парцала или пък като се седне на масата се започва: "подай солта, нарежи хляб, сипи ми бира" ooooh! абе боже все едно някои им е длъжен. Да бе да..... Ама майките така ги учат. Всичко е в семейството модела се прехвърля от баща на син ит.н.

# 23
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Слугиня в къщи няма. Всеки върши по нещо и никой не чака другия да го обслужва. Ако никой няма желание да направи нещо, просто не прави нищо и така. Въвела съм демокрация в семейството  Mr. Green Иначе слугинажа край няма.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 819
В къщи изцяло аз се занимавам с домакинската работа. И не ми тежи. Не работя. Имам достатъчно време. Предпочитам през деня да свърша всички домакински задължения, за да може вечерите да са пълноценно прекарани със семейството.
От друга страна, съпругът ми много иска да помага. Ама аз не искам. Всяко негово ходене до магазина е последвано от няколко телефонни обаждания от сорта: "Къде са кокосовите стърготини?", "От коя марка да купя?", "А сали вместо едно голямо да взема две малки?".  hahaha hahaha Не мога да разбера как някой, който взема всеки ден решения в офиса не може да реши дали да купи средни или големи яйца??!! И аз се изнервям...

# 25
  • Мнения: 227
При нас нещата са по следния на4ин - от както съм тук (3години) не работя, а си гледам къщата и детето. Мъжът ми работи 6 дни в седмицата и до късно (понякога и до 23ч.), прибира се след 2 часа път, 4есто е в командировки и много трудно би ми помогнал за каквото и да било докато работи така. Но, например, винаги той приспива детето(тя ляга късно), докато аз имам друга работа, сега например е в по4ивка цял месец и мога смело да заявя, 4е дори върши пове4е неща от мен - мие съдовете, 4исти, 4есто преоблича и храни малката... с две думи, когато има възможност се включва доста активно във всичко удома. От друга страна, аз като не ряботя и ми се струва кофти той след работа.. изморен, да го карам да прави нещо повече, при положение, 4е аз друга работа освен домашната нямам и имам времето и възможността да се занимавам със къщата и детето. Но сме говорили, 4е например и ако аз работя, нещата ще са 50% -50% ...тоест за всеки "по нещо".. Hug Peace

# 26
  • Мнения: 4 292
У дома всичко правим заедно и няма нужда да се моля и да казвам. Само че на мен друго ми прави впечатление - как има жени, които не си мърдат пръста за нищо и не могат едни яйца да изпържат. Сигурно от еманципацията ще да е.

# 27
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Знаеш ли, аз когато бях бременна не исках никой да ми помага в домакинството - направо изпадах в истерия. Мъжът ми го наричаш "синдром на гнездене" както птичките свиват гнезда преди това. Домът ми никога не е бил толкова излъскан и подреден както тогава, а аз по принцип съм си педант.
И след като веднъж ходих след мъжа ми докато той чисти с прахосмукачката и му казвах къде е пропуснал, после пък се разплаках защото не е подредил чашите в шкафа както аз правя, той се отказа да помага.
Сега помоща му е в гледането на децата, готвене когато почива, хвърляне на боклук и чат - пат простира (защото аз и за простирането съм с претенции).

Така, че недей да мериш всички по своя аршин.
И въпреки че имах тежки бременности, след като спря повръщането бях пълна с енергия и направо ОБИЧАХ да си излъсквам дома.

# 28
  • Мнения: 1 517
В къщи повечето домакинска работа е моя: и като количество и като време. Но ми помага често. Той пък си има други ежедневни задължения, за които аз понякога помагам. тъй че има известна доза разделение на труда.
По принцип, когато и двамата работят (е носят почти еднакви доходи) е редно да си поделят всички останали задължения: домакинство, деца, но и цепене и мъкнене на дърва, грижа за домашните животни, ако ги има (в началото имахме овце, кози, кон, кокошки...сега куче и риби  Mr. Green ), човъркане в градината...щото не всички живеят в апартаменти.
У нас се случва от време на време известен период да се разиграва следния сценарий: и двамата се връщаме по едно и също време от работа, той сяда на ракийка, а аз се мятам: домашни недописани, манджи, пране и т.н....и накрая ако вземе и направи забележка за нещо си, избухвам, насмитам го и си сменяме ролите  Mr. Green

Истината е, че трябва да живеем с мисълта, че има ли работа, тя трябва да се свърши. А не кой ще я свърши. Ще е този, който може в момента. Не е важно, че съм измила повече чинии от него. Важното е, че за сега не се чувствам прекарана и използвана, нито пък той. А най-важното е, че когато ми е зле и не съм в състояние да свърша нищо, знам, че ще ме замести и ще го свърши ПОЧТИ  Mr. Green както искам аз (а не като при моя приятелка, която след седмичен престой в болница намира всички чинии в мивката, всички дрехи в коша за пране - неизпрани...).

# 29
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Вкъщи чисти, който свари. След половин час ако детето си е вкъщи все едно никой не е подреждал. Готви, който има желание. Ядем от едно и също ядене макс. 2 пъти и после се хвърля, така че готвим в малки количества и то рядко- 2, максимум 3 пъти в седмицата. През седмицата сме на работа по цял ден и вечер хапваме навън или си правим салата или нещо готово от магазина. Пера аз, по 1-2 перални пускам на ден, също и аз простирам и гладя, харесва ми да го правя, а  и използвам момента да изпуша една цигара на терасата  Mr. Green Той кара и прибира детето от ясла или го закарва при бабите ако е болно. Ходи с него  и на лекар. Моята работа е в предимно в офис, с фиксирано работно време, той има повече свобода и съответно през делничните дни той отговаря за детето, поне докато съм на работа. Да не забравя най-важното нещо свързано с детето- през нощта когато плаче и се буди ставам само аз, винаги така е било, но пък събота и неделя като се събуди в 8ч той става с него, а аз си поспивам понякога и до 11ч.  Mr. Green
Общо взето сме на принципа- има нещо за вършене, който е свободен и има желание ще го свърши, ако никой от двамата не иска и не е неотложно оставяме го за по-късно или и двамата се включваме, за да стане по-бързо.

# 30
  • София
  • Мнения: 1 735
За две неща съм благодарна на свекърва си -първо,че е родила мъжа ми и след това,че го е научила да върши много работа вкъщи.Безценен е! LaughingМного зависи мъжът какъв пример е имал при родителите си.След като заживяхме сами,някак от самосебе си си разпределихме домашните задължения и не се разправяме на такива теми.Само готвенето нещо му се опира. Mr. Green

# 31
  • вкъщи
  • Мнения: 704
права си  и моя ми помага в домакинството .неможе аз всичко да вършаи за децата ми помага

# 32
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Абе,  не го разбирам това,  с еманципацията в кухнята Thinking
все сме недоволни, не ни помагат за домакинството, за децата, все
за нещо мрънкаме. Колко пъти съпрузите ви се сърдят, че не
отивате да ремонтирате колата, да преинсталирате компа,
да смените крушката в коридора, да преточите зелето  Wink

# 33
  • София
  • Мнения: 17 283
evil, а колко често се налага да се вършат тия мъжки задължения, м? Понеже разтребване, сервиране, оправяне на легла, миене на чинии - си е ежедневно, даже и по няколко пъти на де. И на това ли ще ми се съпостави сменянето а крушката?
Аз от година и нещо живея сама и всичко, което си изброила (без зелето, не знам какво е това Wink ) си ги върва сама. Ако някой сега дойде и ми каже идвам да живея при теб, мъжката или женската работа предпочиташ - ооо, мъжката взимам веднага  Joy Joy

# 34
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Бърди , заповядай  все нещо ще се разберем за мъжката и женската работа. Wink
Да права си не я вършат всеки ден, но не истерясват и не правят драми,когато
нещо трябва да се направи.
Много често ми се е налагало да живея сама, не ми е тежало домакинството,
не съм мрънкала... вършила съм и мъжката и женската работа, защото няма кой
да я свърши. Дразни ме като цяло това, че домакинстването явно се върши
от повечето с нежелание и досада.
С две ръце съм за това да ни помагат у дома, когато сме уморени и не можем
сами да се справим, ама да е задължително Naughty
Имам чувството,че повечето жени ги е яд по-скоро, отколкото имат нужда от помощ,
милото гледа телевизия, тя готви или мие чинии. Е, що и тя да не се излегне
на дивана?!!

# 35
  • Мнения: 712
Дразни ме като цяло това, че домакинстването явно се върши
от повечето с нежелание и досада.
С две ръце съм за това да ни помагат у дома, когато сме уморени и не можем
сами да се справим, ама да е задължително Naughty
Имам чувството,че повечето жени ги е яд по-скоро, отколкото имат нужда от помощ,
милото гледа телевизия, тя готви или мие чинии. Е, що и тя да не се излегне
на дивана?!!
Домашната работа става досадно задължение, когато легне на плещите на единия, плюс всичко останало което има да свърши. И аз не бих искала кой знае колко "помощ" вкъщи, ако бях домакиня и това ми беше работата. Но когато и аз ходя на друга работа и се прибера вечер и захвана подреждане, готвене, пране, гладене, чистене... а моичкия се излегне на диванчето, че и мрънка от там "сипи, налей, нарежи", не яд, не крясъци, ами живота ще му се стъжни!
Ами нормално е да иска и жената да легне и да си почине след тежък ден, а не да слугинства. И тя е изморена, нали? И тя е човешко същество, което има нужда от почивка. И когато се чувства прецакана от мъжа до себе си, изоставена, когато има нужда от помощ, щото тоя мъж е възпитан, че домашната работа е задължение на жената... естествено се стига до трупане на отрицателни емоции, които после избиват.
Извинявайте, ама е невъзможно една жена да работи на пълен работен ден няколко "професии" - съвестен служител, образцова домакиня, идеална майка, очарователна съпруга. Но на всички ни се иска да сме такива, затова имаме нужда от помощ в някои неща, за да се получи и всички да са доволни. Затова е важно и мъжа да поеме някои от домакинските задължения и това да се приема като нещо естествено. Без да му се кланяме и да го благославяме, че "помагал"...

# 36
  • Мнения: 2 309
Не ми тежи домакинската "професия" - разтоварва ме!
Правя всичко с кеф и много настроение  Heart Eyes
Не изисквам от съпруга си да ми помага,но винаги когато съм зле,лошо ми е и т.н. чисти,готви,върти се на пета около мен,занимава се с детето...винаги!!!Това ми стига Heart Eyes

# 37
  • София
  • Мнения: 175
На мен пък ми тежи, не обичам нито да готвя, нито да мия чинии. Не виждам защо трябва да правя всичко самичка, при условие, че не го използвам само аз. И какво, ако мъжът ми изкарва повече пари? Да взема да му се кланям и да тичам със салатата и ракията? А ако аз изкарвам повече пари? Мразя мъже мърлячи, които стоят и чакат да ги обслужват, все едно не са си вкъщи. Не ме кефи и разделението "мъжка и женска" работа. Мога да се справям с всичко сама /ако нещо ми идва напреки, искам помощ от приятел или плащам на специализирано лице/, съпругът ми също. Ще го сметна за подценяване, ако цялата домакинска работа е прехвърлена на мен. Или гледането на детето. Не коментирам случаите, в които някой от двама ни е болен - тогава нещата се поемат от здравия партньор.

# 38
  • Мнения: X
Аз заради това не държа да ме възприема като перфектната домакиня, защото така много лесно ще реши, че като мога да се справя с камари дрехи за пране, готвено по три пъти на ден и лъснати до блясък подове, бидейки все така работоспособна и неуморна и готова за още и още купища чинии за миене, значи нямам нужда от помощ и току виж тръгнал за риба, оставяйки ме в любимата ми роля на Пепеляшка. Друго си е да забравя съвсем случайно някоя паяжина на тавана да виси като гирлянд с извинението, че не мога да стигна до там (милата аз  Laughing), или пък да го помоля да извади горещата тава от печката, защото тежи и пари, и ето го моят принц- дотърчава с метла или ръкохватка в ръка, готов да помогне на несръчната си жена и да спаси семесйтвото от гладна , паяжинясала смърт. Друго си е да покажа, че мога да ползвам отвертка и чук,четка и да сменям крушки но съвсем друго си е да знам, че няма да ми се наложи да лепя сама тапети или пък да сглобявам гардероби докато съм с него. Не знам еманца ли съм, или пък най-обикновена лигла, но така погледанто  отстрани даже си завиждам на моменти  Laughing

# 39
  • Мнения: 46 518
...
Да права си не я вършат всеки ден ...

Това значи ли, че като направя пролетно почистване, мога да си клатя краката до другата пролет?
Не могат да се сравняват неща, които отнемат от временто ни всеки ден и такива, които се вършат веднъж на няколко месеца - например основно почистване на кухненските шкафове.


Много често ми се е налагало да живея сама, не ми е тежало домакинството,
не съм мрънкала...

То когато човек живее сам, няма и много за вършене  Laughing

С две ръце съм за това да ни помагат у дома, когато сме уморени и не можем
сами да се справим, ама да е задължително Naughty

А защо ние? Само ние ли ядем, само ние ли цапаме, само ние ли ходим до тоалетна и имаме мръсни дрехи newsm78

Имам чувството,че повечето жени ги е яд по-скоро, отколкото имат нужда от помощ,
милото гледа телевизия, тя готви или мие чинии. Е, що и тя да не се излегне
на дивана?!!

Така е. Не може след работно време единия да почива, а другия тепърва да започва. Когато работата е разпределена се свършва за наполовина по-кратно време и двамата имат възможност да седнат за заслужена почивка.

П.П. Къде е проблемът в сменянето на крушка? Не бих стояла на тъмно, само и само, защото някой го е нарочил за "мъжка" работа.

# 40
  • Мнения: X
Живяла съм в семейството на маниакални чистници. Всички жени вкъщи - майка ми, баба ми, прабаба ми държат на чистотата, на сготвеното, изгладеното, подреденото и т.н. Това не включва мъжете. Майка ми е луда за връзване на тема чистота. Тя е от типа жени, които като ги питаш какво са правили през уикенда казват: "Изпрах, изчистих, сготвих 5 манджи, оправих, лъснах това или онова." В същото време мрънка, че никой у дома не й помага и никой не цени слугинския й труд, но никога не приема предложението да остави поне веднъж мъжете вкъщи да се оправят без сготвено и изчистено. Винаги поклаща глава: "А, не може..."

Аз съм точно обратното. Мъжът до мен живее сам от 8 клас - учил е в техникум в чужд град, след това е бил студент, пак сам. Винаги домакинстваме заедно. Имали сме периоди, в които работим толкова, че почти не се прибираме. Никога не е ставало дума за това, че има неизмити чинии, не е изпрано или не е почистено. Просто, след като работим наравно, ако домакинството изостава, няма виновни /примерно аз, защото съм жена/. Когато бях бременна и трябваше да лежа 1 месец вкъщи, не позволи да остана в болница. Гледа ме, чисти сам, работеше през това време вкъщи, носеше ми храна в леглото 3 пъти дневно, извеждаше кучето и чистеше и след него. Никога не го е споменал, като нещо, което му е тежало.
 
Като се роди детето имахме търкания докато свикне, че грижите са детето са по 24 часа и колкото и да ни е гадно на моменти, това е. Каквото мога аз с детето, може и той. Не е ставал нощно време, защото кърмих дълго. А имаме приятели, които не са къпали детето си нито веднъж, не са приспивали бебе и се чудят как така аз мога да излизам и да се прибирам в малките часове по женски, а детето да е с татко си... Хора разни, златните мъже са малко.  Grinning

# 41
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Мишленце, поздрави за добрия мъж.

Вкъщи всичко по домакинството го върша аз. Но не ми пречи. Има периоди когато съм прекалено уморена и тогава не пипам нищо, но не очаквам мъжа ми да го върши. Просто така се получи, не сме се разбирали такава да е системата. Когато обаче аз легна болна милото ми прави бъркани яйца (само това може) и чай и обикаля в два през нощта града за аптека. Или пък само защото точно сега пък съм решила че умирам за шоколад, той яхва колата и отива да търси любимия ми вид. Заради това не смятам, че ми е длъжен с нещо в домакинството - не го може, не го прави, но пък прави за мен други неща.

# 42
  • Мнения: 5 710
в домакинството върша почти всичко сама.
когато кажа нещо да се направи - се прави, но инициатива не му идва отвътре да поеме за нищо.
върши 3-4  негови неща, от които аз не отстъпвам. понякога се ядосвам. друг път го разбирам. мъжът ми няма никакви .. хм, изисквания към мен - чистене, готвене. никакви. благодарен е, че 'му давам да яде", както се изрази снощи, например;-)))
имам всичко, което е измислила техниката, за улесняване на домакинската работа.
за сметка на това, че не се впуска в домакинската работа има доста други неща, които са ми по-важни да ги прави.
в момента мисля, че сме се 'наместили' към семейния живот. всеки си има роли и се чувстваме добре.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Никол направо ме разпиля, отивам да си ближа раните  Laughing
Хващаш се за всяка дума, сигурна съм ,че си ме разбрала,  Peace
но не искаш да признаеш ,че масово се дири сметка на мъжете какво правят
и защо аджеба толкова почиват , а жените "горканки" си скъсват задниците
от бачкане от сутрин до вечер.
Изцяло ми звучиш :"Аз ти дадох това, ти какво ще ми дадеш в замяна" Confused
Научи се да даваш за да получаваш е казъл някога мъдреца  Sunglasses

# 44
  • Мнения: 2 448
Никол, имам чувството, че много се страхуваш да не се прецакаш.  Laughing
Може би в живота не си така, но като пишеш така звучиш.

Що се отнася за дома, все не съм доволна, когато някой друг е свършил нещо, ами такава съм си, никой не го прави по добре от мен.  Mr. Green Едни чинии да умие мъжа ми и забелязвам да речем, че не е измил добре мивката и минавам след него.
Не казвам, че той нищо не прави, просто аз съм свикнала да харесвам моя начин повече.
За момента проблема ми е решен, той работи аз пари, аз се занимавам с детето и къщата.  Simple Smile

# 45
  • Мнения: 46 518
evil , pasinet, на вас може да ви звучи, както ви е удобно  Hug но мисълта ми е, че един дом се прави от двама, не от един, нищо не си дължим в замяна един на друг, дължим го на себе си, когато за уютът на един дом се грижат и двамата, той е по-сладък и хубав Wink

# 46
  • Мнения: 5 710
evil , pasinet, на вас може да ви звучи, както ви е удобно  Hug но мисълта ми е, че един дом се прави от двама, не от един, нищо не си дължим в замяна един на друг, дължим го на себе си, когато за уютът на един дом се грижат и двамата, той е по-сладък и хубав Wink

тоест, да разбирам ли, че моят живот не е толкова сладък и хубав, колкото твоя, защото аз поемам ..хм, около 80 процента от домакинската работа?  И имаш ли база за сравнение с " по-сладък и хубав" или така си говориш принципно  Grinning

# 47
  • Варна
  • Мнения: 3 953
защото аз поемам ..хм, около 80 процента от домакинската работа? 
Ужас ! Ти добре ли си 80 процента, бързо напускай темата, ще те линчуват  Laughing

# 48
  • Мнения: 5 710
Ами давам си повече точки, заради баните  Mr. Green

# 49
  • София
  • Мнения: 7 191
Явно зависи от хората.
И аз съм от несамопрецакващите се.
80% ми звучат като доживотна присъда.
 Mr. Green

# 50
  • Мнения: 5 710
Е, все пак отчети, че не всички сме ..хм, маниакално привързани към чистотата и реда.
Някои 50%-ни  домакини сигурно биха ме взели за патологична мързелана.

# 51
  • Мнения: 46 518
%-тите не знам как точно ги изчислявате, но за крайностите иде реч, може би най-добре ще ме разберете с пример - не се отразява добре на децата, да гледат как единия им родител седи и се чуди какво да си пусне по кабелната, а другия сяда само по време на вечерята (и то няколко пъти, защото само той знае къде е хлябът, солта и т.н.). Не конкретизирам полът умишлено, защото ги има и обратните случаи  Laughing

Децата също трябва да участват в домакинството, как ще им обясните защо жените и децата го правят, а мъжете не?

Има обаче жени, които обичат да слугуват и за тях това е дори чест, лошо няма, щом им носи удоволствие, всеки с маниите си, но аз говоря за общия случай - обикновени, работещи мъж и жена  Peace

Абе, с две думи, не знам какво му е странното от това човек (без значение дали има пишка или не) да полага грижи за дома си, щом живее в него newsm78

# 52
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Е, все пак отчети, че не всички сме ..хм, маниакално привързани към чистотата и реда.
Някои 50%-ни  домакини сигурно биха ме взели за патологична мързелана.
Е,  в това можеш да си 100 %  сигурна  Mr. Green

# 53
  • София
  • Мнения: 7 191
По рождение недолюбвам домакинската работа.
Домът ми не блести от ред и чистота.
Не искам да живея в музей все пак.
Но и при това положение има толкова много за вършене, че просто не мога да си представя само един човек да върши всичко това.
Нали идеята да бъдеш заедно с някого е да правиш нещата заедно.
И животът да бъде съвместно начинание.
А животът се състои от много проценти ежедневие...

# 54
  • Мнения: 2 448
Цитат
Абе, с две думи, не знам какво му е странното от това човек  да полага грижи за дома си, щом живее в него

Ами точно за това става дума, че всеки се грижи с каквото му е кеф, а не всичката работа разделена наполовина едва ли не по списък. Ти ще правиш това, аз друго, и докато не свърши работата няма да почиваме.
Няма такъв филм. Може и двамата цяла вечер да не станем единия от ТВ-то другия от компа и на другия ден да я мислим.  Laughing


# 55
  • София
  • Мнения: 7 191
За съжаление чак кеф от миене на чинии или прозорци не ми се случвало да изпитам.
Кефът е след това, когато вече е чисто.

# 56
  • Мнения: 2 448
За съжаление чак кеф от миене на чинии или прозорци не ми се случвало да изпитам.
Кефът е след това, когато вече е чисто.

А, прозорците са най гадното нещо, но виж миенето на чинии ме успокоява.  Laughing
Това му е кофтито на хората които обичат чистото като мен, че не могат да търпят разхвърляно. Мъжа ми например разпилени чорапи и дрехи по пода както и трохи по масата му създавали уют!!!  #Crazy Ами не мога да го търпя аз и това е.  Confused Добре, че като цяло ми е приятно да върша домакинска работа и готвене. Честно казано времето с детето ме изморява в пъти повече, голям дивак е малкия.  ooooh!

# 57
  • Мнения: 5 710

Нали идеята да бъдеш заедно с някого е да правиш нещата заедно.


Причината да бъда с мъжа си е, защото се обичаме и сме щастливи и спокойни заедно.
Очакването за разделяне на всичко по равно за мен е нереалистично, ненужно и натоварващо.
Например, ако него го е гнус да мие баните , аз го правя, защото искам да му спестя неприятни усещания.
Той пък знае, че буквално  повръщам от чистенето на водния филтър на прахосмукачката и го чисти той.
Да, като ..хм,  усилие и време  нещата са несравними, и моят процент е по-голлям,  но аз не страдам от чувството за  прецаканост.
Идята ми  е, че баланс може да се достигне и без да се мерят човеко-часове физически труд с парцала.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Айде, не откачайте по тези битовизми, кой колко чинии измил,
кой пуснал прахосмукачка във вторник, пък тя измила банята в сряда,
щото  видите ли бил негов ред, а сега дето не е взел детето от детската,
ще бели картофи,  за яхнията, та да му дойде акъла. Sunglasses

# 59
  • София
  • Мнения: 7 191
Хората, респективно двойките, са различни, и разбира се не е добра идея да се мери с човеко-часове  Mr. Green
Ще се повторя, но аз съм от хората, за които домакинската работа е досада.
Но познавам достатъчно еманципирани жени, които са напълно различни от мен.
Предполагам изводът от подобна тема е да се види какви социални модели има.
Иначе рецепта няма.

# 60
  • Мнения: 46 518
pasinet, ще я мислите, ако имате възможност, а ако нямате?
Ако се приберете и няма нищо за ядене, детето е малко и не може да се къпе самО и има пълна пералня, какво ще направите? Мъжът ти ще седне с краката на табуретката, докато ти търчиш из къщата или едниия ще сготви, а другият ще пусне пералнята и ще изкъпе детето? Примерно де, не се хващай за разпределението ...
Ето, за такива неща говоря, не за мерене на човекочасове  Crazy за неделното чистене, карам насила мъжа ми да излезе с детето на разходка, за да изчистя аз основно. И нямам нищо против. Но, когато нямахме дете, щеше да ми е много странно той да си държи вдигнати краката, докато минавам с парцала и да вика "Айде по-бързо, че съм гладен, чакам си чинията"

...
Няма такъв филм. Може и двамата цяла вечер да не станем единия от ТВ-то другия от компа и на другия ден да я мислим.  Laughing


Представи си, че за някои жени няма такъв филм, ще ги натрепат и изгонят, ако не са изпрали, изгладили, сготвили, изчистили и оправили детето. И всичко това, докато мъжът им "заслужено" почива или пие бира някъде. Нагледала съм се на такива семейства, може би затова съм толкова крайна, когато се отвори дума Sunglasses


П.П. Прозорци обичам да мия, без майтап, но откакто живея в ап. с PVC дограма, старите дървени, особено па двукатни, само като се сетя и  ooooh! това въобще и не го броя, то е веднъж на няколко месеца ...
Чинии обичам и аз ги поемах, но преди заедно с подсушаването (не държа нищо на сушилки и т.н. джунджурии на показ) ми отнемаше половин час ooooh! което е адски много време през делничните дни. Сега си стоят в миялната до другия ден, тъкмо са идеално сухи  Whistling

# 61
  • Мнения: 2 448

...
Няма такъв филм. Може и двамата цяла вечер да не станем единия от ТВ-то другия от компа и на другия ден да я мислим.  Laughing


Представи си, че за някои жени няма такъв филм, ще ги натрепат и изгонят, ако не са изпрали, изгладили, сготвили, изчистили и оправили детето. И всичко това, докато мъжът им "заслужено" почива или пие бира някъде. Нагледала съм се на такива семейства, може би затова съм толкова крайна, когато се отвори дума Sunglasses


Ще бъде наритан разбира се. Аз сега чистя напълно , защото не работя, мислиш ли че поемах цялата домашна работа преди.  Wink Чак толкоз не съм изтрещяла. Покрай проблемите с детето и липсата на баби и друга възможност за жена да го гледа, решихме че е по добре аз да си остана в къщи. Иначе познай как ще стои гладен вечерта, то детето и без друго само сандвичи яде и не се налага да готвя заради него.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт