410 дни платено майчинство - мисията Е възможна - 2

  • 53 588
  • 322
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 690
Нещо започнах да се обърквам - коя декларация трябва да подам при положение, че не са ми изтекли 315-то дни, а искам да удължа до 410. И кога трябва да се подаде?

# 241
  • София
  • Мнения: 1 358
За майчетата, които са в заварено положене и  са им изтекли 315 дни в декларацията по чл. 50 на редът където пише "да ми бъде отпуснато парично обезщетение за бременност и раждане, считано от .................. 20....г.", коя дата се пише 135-я ден или дата 01.01.2009

И аз това се чудя, мисля че се пише датата , от която е трябвало да се излезе в този болничен, а те ще изплатят само оставащото. Въпроса ми е и от коя дата да си пусна прекратяването на отпуската, за да съвпадне с датата на новата за остатъка до 410 дни. Не зная кога ще занесат в НОИ декларацията и ако се получи прекъсване между дата на прекъснат отпуск и новия такъв ?

# 242
  • София
  • Мнения: 263

Аз имам един въпрос. Колко от вас, които сами си внасят осигуровките се осигуряват на реалната си заплата, на която работодателя не е пожелал да ги осигурява и колко от вас си внасят осигуровки на по- висока заплата, от тази която всъщност получават?
Получавам 700 лв. заплата, но ме осигуряваха на 225, докато аз сама не пожелах да си я вдигна, заради бременността на 500. След като разбрах обаче, че се изчисляват/изчисляваха 6 месеца назад, но не от термина, а от 45 дни преди термина, ми излезнаха криви сметките и си вдигнах последните 2 месеца на 1000. Така щях да имам 2 месеца на 225, два на 500 и два на 1000. Но уви, месеците на 225 ще са не два а 8, познайте защо Thinking Излизам болничен 45 дни преди термина на 15 януари.
А сега към един друг въпрос. Може ли някой да ми каже как да си изчисля обезщетенията, които ще ми изплащат? Аз съм стигнала дотам, че имам сбора на заплатите една година назад, имам сбора на работните дни една година назад и съм изчислила на базата на тези сборове колко са ми на ден 90% от средната заплата.Сумата за един ден по колко да я умножа, за да ми се получи сума за месец? Или всеки месец ще е различно,в зависимост от работните дни?

# 243
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
oki4a ,изчислила си 90 процента от брутното,нали?Сега изчисли и среднодневно нето /събираш нетните заплати и делиш на работните дни/.Сравняваш среднодневно нето с 90 процента от среднодневно бруто и взимаш по-малката цифра.Това ще ти е дневната ставка за обезщетението.Тя ще се умножава по работните дни в месеца,за който се изплаща обезщетението.

# 244
  • София
  • Мнения: 79
Здравейте, и аз имам един въпрос, аз съм от така нареченото заварено положение, в момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, но 410-дневният срок ми изтича на 10 януари. Според вас има ли смисъл да предприемам нещо и всъщност това означава ли, че ще ни изплатят 90-те процента от заплатата и за тези 3 месеца разлика, които се получават, като си приспаднат обезщетението от 220 лв. на месец?

# 245
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Pinkie ,ще ти се плати обезщетение от 1 до 10 януари.Няма да се плаща за периода преди 01.01.2009г,защото закона влиза в сила тогава.

# 246
  • София
  • Мнения: 79
Много благодаря за светкавичния отговор  bouquet

# 247
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Нещо започнах да се обърквам - коя декларация трябва да подам при положение, че не са ми изтекли 315-то дни, а искам да удължа до 410. И кога трябва да се подаде?

Щом все още получаваш обезщетение за 315-те дни, то декларация Приложение 2 към чл. 4 от Наредбата за обезщетенията се подава след като изтекат тези 315 дни, т.е. за остатъка до 410 дни.

# 248
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396

Аз имам един въпрос. Колко от вас, които сами си внасят осигуровките се осигуряват на реалната си заплата, на която работодателя не е пожелал да ги осигурява и колко от вас си внасят осигуровки на по- висока заплата, от тази която всъщност получават?
Получавам 700 лв. заплата, но ме осигуряваха на 225, докато аз сама не пожелах да си я вдигна, заради бременността на 500. След като разбрах обаче, че се изчисляват/изчисляваха 6 месеца назад, но не от термина, а от 45 дни преди термина, ми излезнаха криви сметките и си вдигнах последните 2 месеца на 1000. Така щях да имам 2 месеца на 225, два на 500 и два на 1000. Но уви, месеците на 225 ще са не два а 8, познайте защо Thinking Излизам болничен 45 дни преди термина на 15 януари.
А сега към един друг въпрос. Може ли някой да ми каже как да си изчисля обезщетенията, които ще ми изплащат? Аз съм стигнала дотам, че имам сбора на заплатите една година назад, имам сбора на работните дни една година назад и съм изчислила на базата на тези сборове колко са ми на ден 90% от средната заплата.Сумата за един ден по колко да я умножа, за да ми се получи сума за месец? Или всеки месец ще е различно,в зависимост от работните дни?


Трябва да изчислиш и средодневното нетно възнаграждение за 12-месечния период, което се получава като разделиш сбора от нетните месечни заплати на броя на работните дни. След което сравняваш 90% от брутното възнагражение с нетното и ако първото надвишава второто, то нетното дневно възнаграждение е база за обезщетението. Това число се умножава по броя работни дни през които си в болничен за бременност и раждане за съответния месец.

# 249
  • Мнения: 233
Здравейте, и аз имам един въпрос, аз съм от така нареченото заварено положение, в момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, но 410-дневният срок ми изтича на 10 януари. Според вас има ли смисъл да предприемам нещо и всъщност това означава ли, че ще ни изплатят 90-те процента от заплатата и за тези 3 месеца разлика, които се получават, като си приспаднат обезщетението от 220 лв. на месец?
Aз съм в същото положение и се чудя дали изобщо си струва да се занимавам с попълването на документи.

# 250
  • Мнения: 65
Нещо започнах да се обърквам - коя декларация трябва да подам при положение, че не са ми изтекли 315-то дни, а искам да удължа до 410. И кога трябва да се подаде?

Щом все още получаваш обезщетение за 315-те дни, то декларация Приложение 2 към чл. 4 от Наредбата за обезщетенията се подава след като изтекат тези 315 дни, т.е. за остатъка до 410 дни.

Защо след като изтекат тези 315 дни? Заглавието на документа е: "МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50, ал. 1 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни". Не значи ли, че след като изтекат 135-те дни се подава? Мисля, че не трябва да се чакат да 315.

Т.е. един и същ документ ли ще подават: 1. лице, което днес ползва 200 дни
и
2. лице, което днес ползва 130 дни?

# 251
  • София
  • Мнения: 1 352
По принцип се подава след изтичане на 135 дни до 410. Преди беше от 135 до 315.
Тези майки, който са в заварено положение обаче подават същата молба - декларация, само че ще е за остатъка до 410 ден.
И след като вече веднъж са подали за периода от 135 до 315, сега трябва да подадат от 315 до 410 ден.

# 252
  • София
  • Мнения: 1 358
По принцип се подава след изтичане на 135 дни до 410. Преди беше от 135 до 315.
Тези майки, който са в заварено положение обаче подават същата молба - декларация, само че ще е за остатъка до 410 ден.
И след като вече веднъж са подали за периода от 135 до 315, сега трябва да подадат от 315 до 410 ден.
Моля само за едно уточнение. Моите 315 дни изтекоха на 8.11.2008. Сега декларацията за остатъка трябва да я подам за отпускане на парично обезщетение от 8.11.2008 или пак да си пиша 12.05.2008 - първоначалната дата, а те го преизчисляват?

# 253
  • София
  • Мнения: 1 352
По принцип се подава след изтичане на 135 дни до 410. Преди беше от 135 до 315.
Тези майки, който са в заварено положение обаче подават същата молба - декларация, само че ще е за остатъка до 410 ден.
И след като вече веднъж са подали за периода от 135 до 315, сега трябва да подадат от 315 до 410 ден.
Моля само за едно уточнение. Моите 315 дни изтекоха на 8.11.2008. Сега декларацията за остатъка трябва да я подам за отпускане на парично обезщетение от 8.11.2008 или пак да си пиша 12.05.2008 - първоначалната дата, а те го преизчисляват?
При теб след като са ти изтекли 315 дни на 8.11, след 01.01.2009 г. за да се възползваш от промените трябва да подадеш заявление при работодателя ти, за ползване на отпуск за бременност и раждане по § 3в, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 410 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тук нататък според мен всичко зависи от тази дата. Примерно, ако отпускът ти е разрешен от 05.01.2009 г., Приложението 2 също трябва да е от тази дата за остатъка до 410 дни, и Приложение 12 също трябва да е считано от датата на разрешаване на отпуска.
Обезщетението за бременност и раждане ще се изплаща от датата посочена в заявлението до изтичане на 410 дни, не се изплаща за периода преди 01.01.2009г.

Последна редакция: ср, 07 яну 2009, 19:53 от anii_ta

# 254
  • Мнения: 4 753
имали значение дали на заявлението пише 2.01 или 5.01? нали помежду са само почивни дни...

2.01 се отработва на 10.01... Мисля, че трябва да се подадат от 2.01.

Общи условия

Активация на акаунт