22 стотинки и една човешка грешка

  • 5 039
  • 79
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Пак ви напомням една висша християнска добродетел, която е съвсем забравена в днешно време - смиреността. Ако човек е смирен, за него няма да е проблем да поиска помощ, когато има нужда и когато е слаб и да е благодарен, когато я получи, дори без да я иска. Ако всичко в него ври и кипи, ако постоянно търси зад добрите жестове на хората скрити коварни подбуди, целящи да го унижат, животът му просто ще е по-труден. 
Прекалената гордост и безкомпромистност не е за хвалба. Стигнала съм до този извод благодарение на горчив личен опит. И още нещо, което смятам, че е вярно: никой не може да ни унижи, ние се унижаваме.

# 61
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
И още нещо, което смятам, че е вярно: никой не може да ни унижи, ние се унижаваме.
Принципно си права, Жаве, но какво пречи на останалите да ни предпазват от това, да се унижаваме сами?! Отговорът: Незнанието. Незнанието кой от какво би се унижил. За това казвам, че аз не се сърдя на хората, които ме карат да се унижавам - те НЕ ЗНАЯТ. Сърдя се обаче на тези, които добре знаят това /казала съм им/, и въпреки всичко искат да ми "помагат".
Това за смирението е хубаво, но прекалено хубаво за човешката ни същност Rolling Eyes, за това го изключвам като вариант.

Кое накланя везните и кара да се опиташ да помогнеш, когато знаеш че има и шанс да унизиш? Аз мисля, че е точно това- да знаеш там вътре в себе си, че ти си се опитал и че ти не си бездействал.
И аз не мога да намеря друга основателна причина newsm78

ПП. Е сега вече изместихме темата Grinning

# 62
  • Мнения: 2 563
И аз мисля, че помагаме и даряваме, защото това ни носи вътрешен комфорт и в това няма нищо лошо. Не е толкова важно защо го правим, а какъв е ефектът от действията ни.

Аз работя във финансирането на средна по размер НПО в САЩ. Пращам призиви за дарения и общувам с дарители ежедневно. Някои хора искат да им се признае щедростта, да бъдат сложени на уебсайт, да се нарече нещо в тяхно име. Други искат да са анонимни. На мен ми е все едно, защото с парите им постигаме хубави неща.

Но си е  нужна съобразителност, защото е много лесно с "помощта" си да накараш някой да се почувства непотребен и безполезен. Случвало ми се е да видя как една жена буквално завлече непознат сляп човек в автобуса, без да го пита, без нищо, хвана го за палтото и го набута вътре. От желание да помогне, разбира се, но можеше първо да попита.

# 63
  • Мнения: 2 386
Изобщо не се сещам какво да допълня след казаното от Хиър, освен може би, че учебниците по поведенческа не са библията на живота.

# 64
  • Мнения: 14 503
Пак ви напомням една висша християнска добродетел, която е съвсем забравена в днешно време - смиреността. Ако човек е смирен, за него няма да е проблем да поиска помощ, когато има нужда и когато е слаб и да е благодарен, когато я получи, дори без да я иска. Ако всичко в него ври и кипи, ако постоянно търси зад добрите жестове на хората скрити коварни подбуди, целящи да го унижат, животът му просто ще е по-труден. 
Прекалената гордост и безкомпромистност не е за хвалба. Стигнала съм до този извод благодарение на горчив личен опит. И още нещо, което смятам, че е вярно: никой не може да ни унижи, ние се унижаваме.

съгласна. ако не можем да приемаме неочакваните добрини животът ни би бил много много труден

# 65
  • Мнения: 940
Доста често пазарувахме от един магазин, и пред него всяка вечер имаше клошар--просеше пари за ядене. Един път му взехме хляб, наденица и сирене. Излязохме и му подадохме торбата. Той не беше доволен от това, което получава. Гледаше торбичката и си мърмореше нещо. Аз благодарност не очаквах, изглеждаше доста изстрадал.
След няколко дена, обаче го видях вътре--купуваше си алкохол и броеше стотинки и метални левчета. Повече не му купихме нищо.
И още една история, при която унижих една позната без дори да го искам:
Преди една година моя приятелка роди. Приятелят й я изостави докато беше бременна и замина в чужбина. Тя остана с майка си и баща си. Той взема добра заплата, но е пред пенсия. Майка й взема съвсем минимални пари. Преди да роди, аз от добри чувства й казах, че ще отидем да я видим, да каже от какво има нужда и ние ще купим. Имах предвид, че ще е подарък. А тя се засегна и каза: "Ние всичко ще си имаме, нищо не ни трябва". Някак си се почувствах тъпо.

# 66
  • Мнения: 12 680
Хич не ми е по сърце тази християнска добродетел. Предпочитам гордостта. И тактичността.
Много хора просят за алкохол и цигари. Щом са стигнали до там, аз не мога да ги съдя.

# 67
  • Мнения: 984
Случвало ми се е да знам, че моя близка има нужда от обувки за детето си, но да не й предложа помощ /примерно да дам обувките на моето дете, които са носени два месеца, защото крачето расте бързичко/, защото знам, че ще се засегне. А тя купи на детето боти втора употреба. Всеки прави своя избор според гордостта си /интересно.../ Rolling Eyes.

Съгласна съм, че криворазбраната гордост /и за себе си говоря/ носи само обиди и нещастия.

Мюриел Hug, излишно беше да ни казваш кое е видно и не-видно във форума. Хората си имат мнение вече. Аз пък си имам самооценка, която не те засяга. Peace

# 68
  • Мнения: 544
По въпроса за алтруизма и егото ще цитирам поета:

"а той беден, гол, бос, лишен от имотът,
за да е полезен дал си бе животът!"

Има хора, които не се чувстват добре ако около тях някой не е добре и е в тежко положение.

Алтруизмът е саможертва, да се поставиш на последно място при нужда. Благотворителността е благородство но е различно от алтруизма.

# 69
  • Мнения: 502
По въпроса за алтруизма и егото ще цитирам поета:

"а той беден, гол, бос, лишен от имотът,
за да е полезен дал си бе животът!"

Има хора, които не се чувстват добре ако около тях някой не е добре и е в тежко положение.

Алтруизмът е саможертва, да се поставиш на последно място при нужда. Благотворителността е благородство но е различно от алтруизма.


   
  Много добре си го казал. Peace Изводът от тази тема е,че благотворители много,но истински алтруисти почти не се срещат. Впрочем,това винаги е било така,откак свят светува. Нищо ново под слънцето.

# 70
  • Мнения: 54
  Очите ми се насълзиха докато четох. Мишона, ти си искала да направиш добро друг е въпроса кой как го приема. Трудно е човек пред себе си да  признае , че е зле и има нужда от помощ, но и това е достойно за възхищение, да запазиш духа си силен въпреки всичко.

Последна редакция: ср, 17 дек 2008, 12:12 от Caraline

# 71
  • Мнения: 167
Алтруизмът е саможертва, да се поставиш на последно място при нужда. Благотворителността е благородство но е различно от алтруизма.

Много добре казано.
Напоследък все по- често се замислям като помагам на някой дали го правя заради себе си или заради него. И максимата "Прави непоискано добро" има смисъл да правиш добро не на някой, който не иска да му се помага, а на някой, за който знаеш, че ще е унижение да поиска да му се помогне. В такъв смисъл - направи доброто преди да те е помолил, но само ако знаеш, че има нужда от него. Иначе няма смисъл да развяваме благородството си под носа на тези, на които им е трудно и искат да се справят сами. Преди около месец имахме подобна случка - с една приятелка искахме да помогнем на една самотна майка, която имаше проблеми с плащането на наема, а се оказа, че всъщност й навредихме като й казахме - ето има много хора, които искат да ти помогнат, всичко ще бъде наред. Тя реагира точно като този дядо озлобено и помисли, че искаме нещо от нея и за това й помогаме... Аз научих урока си - преди да помогнеш на някой трябва да го познаваш и след това да прецениш кое е най - доброто, което можеш да направиш за него. В случаи като този да помогнеш на случаен човек в магазина и аз така бих реагирала - бих предложила да дам тези 22 ст, а ако получа гадно отношение няма да се сърдя.
Въпроса е кое е по - малкото зло - да унижиш без да искаш някой предлагайки му помощта си или да замълчиш и да оставиш някой без храна, защото не са му стигали 22ст?Аз не бих замълчала и не то не защото егото ми иска да помогна на някой, а защото би ми било гадно да си представям, че този, човек е можел да има нужда от помощ, аз съм можела да не му я окажа и съм замълчала само, защото е имало вероятност да го обидя. Наиситна е много финна темата. И е факт, че да правиш истинско добро за хората не е толкова лесно, а трябва да се учим на това.   

# 72
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
И аз мисля, че помагаме и даряваме, защото това ни носи вътрешен комфорт и в това няма нищо лошо. Не е толкова важно защо го правим, а какъв е ефектът от действията ни.


Ама разбира се, че няма нищо лошо в това Peace  Даже смятам, че сме длъжни да правим това, което ни носи вътрешен комфорт /без да наврежда на комфорта на другия, разбира се/. Че кой по-добре от нас самите ще го направи?

С последните десетина поста съм абсолютно съгласна  bouquet

# 73
  • Мнения: 54
 
[/quote]

 И максимата "Прави непоискано добро" има смисъл да правиш добро не на някой, който не иска да му се помага, а на някой, за който знаеш, че ще е унижение да поиска да му се помогне. В такъв смисъл - направи доброто преди да те е помолил, но само ако знаеш, че има нужда от него.     
[/quote]

   Peace Момента наистина е много тънък. Възхищавам ти се на проницателността. Наистина е така. Това е истинската помощ, да помогнеш в подходящия момент без да унижиш човека.

Hear Aqain, съгласна съм с теб, че преди да се помогне трябва да си дадем сметка за последствията от тази помощ. Много хора не се замислят за това.

# 74
  • Мнения: 2 161
Мишон,човек с лъснати обувки не би приел помощ от непознат.

Общи условия

Активация на акаунт