22 стотинки и една човешка грешка

  • 5 023
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 984
Почти всеки ден пазарувам в магазинчето остреща. Има почти всичко необходимо и затова. Няма наплив, няма и кой знае какви стоки. Неща за ежедневна употреба.

Днес, освен мен, в магазинчето имаше и един дядо, който беше дядо още когато аз бях малко дете. Simple Smile Мнооого възрастен, но спретнат и с лъснати обувки. Да! Обаче ръцете му бяха черни от нещоправене и с дълги нокти като на подивяла котка /домашните си ги махат отвреме навреме/. Имаше саморъчно направена, с едри бодове торбичка, от която извади половин шепа стотинки. Взе си пакет макарони и два кренвирша. Обаче...не му достигнаха 22ст. И той реши да върне единия кренвирш. Бяхме само аз, той и продавачката в магазина. Аз, с намерение да помогна, без да чакам нещо насреща, му предложих да му услужа - имах достатъчно пари в себе си. Защо да не услужа?
Дядото ме погледна с омраза, с някаква погнуса и яд. Каза, че не е дошъл моментът, в който някаква непозната ще му услужва, за да си купи кренвиршите. Ядосано тръшна стотинките пред продавачката и си взе опакования кренвирш и макароните.
Сърцето ми се сви. Защо трябваше да предлагам да помогна?! Стана ми кофти, защото човекът го бе приел като унижение.

Изобщо гледаме ли хората, на които искаме да помогнем като на хора с достойнство и предразсъдъци, настроение и схващания за живота? Или помагаме, за да помогнем и на себе си? Алтруизъм или егоизъм? Вземаме решение за живота на другите...
Задавам си тези въпроси, задавам ги и на вас...

Последна редакция: пн, 15 дек 2008, 16:07 от Мишона

# 1
  • Мнения: 2 401
Мдааа, винаги, когато съм искала да направя  подобен жест точно това ми е минавало през ума "дали няма да се обиди човека".  Дори съм питала дали имат нещо против да помогна (сериозно).  Между другото лъснатите обувки, които си забелязала са можели да ти подскажат, че може да се получи нещо подобно.

# 2
  • Мнения: 4 717
охх, много тъжно ми стана като прочетох... миличкия дядо Cry
Мишона, не мисля, че трябва да изпитваш вина, честно казано се гордея с хора като теб и подобни постъпки. Там, където живея, хората са доста по-студени и затворени в себе си, че няколко пъти ми се е случвало да виждам как инвалиди немогат да се качат в инвалидния трамвай, защото никой не им помага или пък не им дава път да минат... Confused
Ако не беше предложила 22те стотинки, сега щеше да пишеш тема как се обвиняваш, че не си помогнала...

# 3
  • Мнения: X
 Често, когато става въпрос за стари хора много внимавам с добрите намерения. Мога да разбера реакцията на стареца, попадала съм на такива хора, на ръба на мизерията или пос-коро с двата крака вътре- но горди. Ти може да го мислиш просто за един клет старец, но той сигурно е преживял война, оцелял е , надживял е връстниците си ...той се помни млад и корав мъж и не му се ще да се примири със старостта и да се предаде...естествено, че няма да позволи една жена да му плати макароните в магазина.
Няма да забравя дядо ми, болен от склероза как в последните дни от живота си плачеше на рамото на баща ми като дете от безсилие и от срам, че се налага някой друг да го обслужва. Докато можеше да става се поддържаше спретнат и чист.
Мишон, не му се сърди на дядото, не мисля, че е искал да те обиди  Hug

# 4
  • Мнения: 473
Милосърдието е едно от най-ценните човешки качества. Мнозина обаче тълкуват жестовете на милосърдие като вид съжаление, а всички хора мразят да ги съжаляват. Много е трудно да се намери начин да помогнеш на хора в неравностойно положение или на някой случаен непознат, който е изпаднал в подобна ситуация като тази за която пишеш. Със сигурност на твое място също като теб бих предложила помоща си, въпреки че е изтълкувана грешно.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 383
В подобни моменти човек действа импулсивно и няма кой знае какво време за размисли. Дядото не е бил на кеф. И как да е? И аз нямаше да съм на негово място.
В подобна ситуация можеш да направиш партия с продавачката, която пък да замаже ситуацията пред дядото. Има начини.

# 6
  • Мнения: 7 114
Мишон,  Hug.
Сложно нещо е човешката гордост и ти го знаеш.
Даже и да познаваш човека насреща почти толкова добре колкото и себе си, няма гаранция че гордостта му няма да застане между вас.

# 7
  • Мнения: 24
Мишона, едва ли някой го вълнува, какво мисля по въпроса...само исках да кажа, че ме кефи как пишеш!

# 8
  • Мнения: X
Мишона,трябва да се гордееш с тази си своя постъпка  bouquet
По добре ли е да го гледаш бездушно и с насмешка(била съм свидетел и на такова нещо).Отвратително е!!!!
Не си го направила с лоши чувства,така ,че няма какво да го мислиш толкова.
Hug Hug Hug

# 9
  • Мнения: 3 634
Мишона, на този дядо освен достойнството нищо не му е останало. Той е от "онова" поколение мъже, ценосттите му са съвсем различни. Ти си постъпила правилно, но от нашата гледна точка.  Peace

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 795
22 стотинки - да. Но човешка грешка защо? Никога не се знае каква ще е реакцията отсреща.
Да си кажа и аз една случка. Моя милост в магазина, с детето. Плащах си на касата, когато влезе възрастен, одърпан човек и започна да моли някой да му даде 50 стотинки, че не му стигали. Бръкнах, дадох му и той взе, че си купи цигари.  Crazy Мислех, че човекът няма за хляб, а то цигари... Какво пък, имал нужда, дала съм му.
Друга случка - веднъж в тролея - возя се седнала и по едно време гледам в тълпата пред мен - възрастен човек, ама едвам се крепи. Станах, поканих го да седне и в този момент видях, че човекът е с един крак и патерици. И този човек просто отказа да седне. Едвам се държеше в тълпата, блъскаха го отвсякъде, но отказа.
Та, исках да кажа, че понякога оставаме изненадани накрая.

# 11
  • Мнения: 804
Мишон,  Hug Не се чувствай гузна. В такива моменти човек реагира спонтанно и с най-добро желание да помогне.

Това ми напомни за нещо което ме възхити по Великден. Много възрастна жена поиска от месаря "агнешко за 2 лева". Месарят, млад и усмихнат мъж, отряза едно хубаво парче, сложи го на кантара за миг, опакова го и го подаде на жената с думите "Ей госпожа, точно за 2 лева отрязах!". Тя усмихната благодари и го похвали за точното око. Всички освен нея видяха, че месото беше за много повече от 2 лева. На опашката стана някак топло, чуха се думи от рода на "ашколсун бе момче". Само един вампир просъска "к'во му се радвате, той от вас ще ги избие!"
Такива ми ти работи Мишон.

# 12
  • Мнения: 264
И аз на твое място бих постъпила по същия начин. Само, че не знам дядото защо е реагирал по такъв начин. Можеше най-учтиво да каже, че няма нужда.

# 13
  • Мнения: 71
Мишона,трябва да се гордееш с тази си своя постъпка  bouquet

 Peace

Изпадала съм в подобна ситуация...Кофти е. Поне си опитала. Ти знаеш, а и другите, които са постъпвали така, че не става дума за егоизъм или подобни... просто си искала да помогнеш. Но човекът е бил прекалено горд. Решението да приеме или не - негово.

Сещам се обаче и за нещо друго - колко пъти са ме срещали хора с думите "Не ми стига n-брой стотинки (никога по-малко от 50) или лева, за да си купя хляб/ лекарства/ билет, а съм от Незнам-си-къде и сума ти други извинения, които в първия момент ти звучат съвсем реални и като ситуация, в която самият ти би могъл да изпаднеш. Но когато след това видиш как вместо хляб се купува алкохол / цигари... или дрога... Изведнъж ти се изпарява цялото желание да помогнеш следващия път на когото и да било.

Не вярвам да съм единствената, на която да е отказано да отидеш с човека до магазина и да закупиш освен "половин хляб" и още нещо... "не, не ти ми дай парите.." ами - няма пък.

# 14
  • Мнения: X
Права си Саня.
И аз давам пример. Мъж някъде към 40-45 седнал на улицата и проси, със зачервени воднисти очи. Вони на алкохол.Казва: "Никой не ми вярва, но аз имам заболяване . Моля Ви дайте ми някой лев за храна!". Мъжът ми му казва: "Добре, щом си гладен, наблизо има дюнери, пици и разни други неща за хапване. Ела със нас да ти купим нещо.", а мъжът отговори :"Ааа, не , не искам от тези неща, зле ми се отразяват на черния дроб, дайте ми пари."

# 15
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
много е трудно да дадеш пари на някой в такава ситуация без да го обидиш .... да не кажа невъзможно.
за просяците не коментирам.

# 16
  • Мнения: 502
     Да,винаги и във всичко трябва да сме тактични с хората. И когато предлагаме помощ,и когато самите ние се нуждаем от такава. Но в конкретния случай,Мишона,не се коси толкова. Сигурна съм,че си била внимателна и мила,когато си искала да му услужиш,но...
 Има си такива кисели хора,не само стари,но и млади. Целият свят им е крив. Така си представям аз този дядо.

# 17
  • Мнения: 984
Хора, постъпката ми беше абсолютно първосигнална. Всеки от вас е постъпвал така някога.... Rolling Eyes

Кое е водещото, когато се опитваме да помогнем на някого в беда - алтруизмът или егото? Струва ми се, че отговорим ли си на този въпрос, ще си отговорим и на въпроса защо в нашата държава има толкова много нуждаещи се и, в същото време, толкова малко реална помощ.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Преди 10 дни ми се случи нещо подобно. Бях на пазара и купувам мандарини на малката. На същата сергия жената продаваше и парчета тиква, от тия дето им викат "цигулки". Една баба пита продавачката дали има още тикви, чакала пенсията за да си купи едно парче - "Сезона мина, а ние още не сме опитали тиква". Стана ми толкова мъчно, бях на косъм да й предложа да й купя тиква, но си представих каква конфузна ситуация би се получила ако тя реагира като стареца в първия пост, това ме спря. Не съм сигурна че постъпих правилно. Жалка и тъжна случка, парче тиква не би струвало повече от левче.
Иначе така ми се е случвало да помагам на дете в кварталния магазин, не веднъж и не е имало проблем, децата имат по-малко скрупули.

# 19
  • Мнения: 4 300
Алтруизмът обслужва егото. По същество  нещата са същите, като в темата ( заключената) с даренията.
Много добре трябва да се премислят нещата, когато се отнасят за други хора, моделът Аз просто не рбаоти ( това принципно, не конкретно за този случай). Иначе аз винаги си усмирявам първоначалните реакции, броя до десет и обикновенно не се намесвам. Винаги си имам едно наум колко е лесно да о**ра нещата, да обидя човек или чрез непремерена намеса да забъркам каша.

# 20
  • Мнения: 984
Е, Рокси, това последното, което си написала...мммм...не е точно така. Отстрани погледнато. Confused

# 21
  • Мнения: 502
     Всички хора,дето пращат есемесчета,дават дрешки,играчки и лакомства,са в повечето случаи анонимни. Рядко някой от тях надписва чувала с дрешките,но го занася от сърце. Виж,някои хора обаче имат нужда да застанат нависоко,да се провикнат силно,всички да видят и чуят колко са милосърдни и колко важни неща правят. Те пък задволяват само и единствено егото си. Хората са различни. Истинското милосърдие е голяма рядкост,но се среща и в днешни дни. И слава Богу!

# 22
  • Мнения: 984
Слава Богу, наистина, че в човешката природа надделява съзиданието! maraidara, Hug

# 23
  • Мнения: 2 577
Може да се каже, че от две години се опитвам да се занимавам с благотворителност и  да помагам...
нагледах се на много неща...
Убедих се се в едно - помагай само на този, който ИСКА да му бъде помогнато.

# 24
  • Мнения: 89
Мишона, според мен правилно е това, което си направила, защото си усетила вътрешен порив и си го направила, реакцията вече е друг въпрос, да правим каквото трябва или по - точно мислим за правилно, а да става каквото ще !
И аз често се замислям над тези ситуации, но обикновено ако не реагирам на момента и не предложа помощ, после се чувствам глупаво, гузно и т.н. Няма еднозначен отговор, защо правим благотвортелни постъпки, обикновено е заради себе си, а да си призная, понякога ако някой просяк е мноого досаден, му давам пари само и само за да ме остави на мира. Иначе предпочитам сама да решавам на кого и колко да дам и обикновено избирам ненатрапчиво протегналите ръка хора, не някой, който ме дърпа неистово за палтото ...
Преди месец два в центъра на Варна, някакъв човек на средна възраст с вид на бачкер, почна да ми говори някакви неща нещо средно между хвалби за външния ми вид и просия за конкретна сума за "чорба". Имах едри пари и стотинки, които бяха по - малко от това, което искаше, но му ги дадох. И човекът ги взе и с все сила ги запрати по мен, крещейки и обиждайки ме, че това било подигравка и тези пари за "чорба" не стигали  Shocked. Направо се втрещих, щеше да ме набие  Confused. Но хора всякакви, това не ме е отказало да давам, ама ми стана доста тъпо след тази случка ...

# 25
  • София
  • Мнения: 2 840
Наскоро пред магазин в квартала, синът ми ме задърпа да помогнем на някакъв "беден човек". Аз бързам, не гледам хората около себе си, но малкият наблюдава. Спрях се, огледах се, никъде не видях просяк и казах на сина си, че не виждам беден човек. Обаче него го беше обхванало желание да помага и това е, трябваше да се даде на някого нещо. Гледам, до входа една жена продава нещо като ябълки - дребни, събирани от земята, сещате се за какво говоря - и някакви букетчета - листа с дребно цветенце. Запътвам се към нея и я пита:"Извинете, вие бедна ли сте?" Тя ме поглежда и казва:"Не. Аз не съм бедна. Не прося. Аз продавам". "Жалко" - казах аз - "синът ми имаше желание да помогне на беден човек, но вие не сте такъв. Все пак, искате ли тези 5лв.?"
И тя протегна ръка. И ги взе. Рече да си взема букетче поне. Аз си взех.

Всъщност, нямам идея какво е това гордост и какво общо има то с парите. Предложих на някаква жена 5лв. Изобщо не виждам нищо обидно в тая работа, не съм искала нищо. На мен са ми правили далеч по-неприлични предложения. Впрочем и те не са ме скандализирали, както почти нищо в живота.

# 26
  • Мнения: 256
Имах подобна ситуация лятото. Тръгвахме на море и стоях на терасата да чакам таксито. Виждам един дядо, рови в кофата. Затичах се към него и му подадох цяла торба с колбаси, защото нас нямаше да ни има 2 седмици и щяха да се развалят. Той ме погледна и каза, че събира хартия. Въпреки всичко му обясних каква е ситуацията, че всичко си е ок с храната и т.н., но не пожела да я вземе. Закачих я на кофата и докато се кача, вече я нямаше. Надявам се той да се е върнал и да я е взел.
Разбирам ги хората, но пък ми е ужасно кофти за пенсионерите, някои от тях живеят ужасно, хранят се само с хляб и кисело мляко, а здравословните им проблеми изискват друга храна .... няма как, такъв е животът.

# 27
  • София
  • Мнения: 172
Всичко зависи от човека, на който искаш да дадеш едно рамо.
Била съм свидетел как дядо в подобна ситуация прие помощта с благодарност и с думите, че ще върне парите на другия ден - ще ги остави при касиерката на магазина...
А предполагам, че му е било доста неудобно и притеснено, но успя да поеме подадената ръка, за което му се зарадвах.
Подала си ръка, човекът не е бил готов да я поеме, хора разни... Риск губи, но и риск - печели. Ако ти е на сърце продължавай все така да поемаш риска на човещината   bouquet

# 28
  • Мнения: 843
     Разбирам те.
     Преди доста години имах магазин за хранителни стоки -  там съм имала доста подобни случки, но като  продавач.  Хем ти се иска да помогнеш,   хем така да извъртиш хватката, че да не обидиш човека,  особено пред други клиенти.
      Ето една ситуация. Това съм го писала и тук , но отдавна.  Една  мъничка и много възрастна жена - около 90, мила, крехка, спретната.  Всеки ден си купуваше нещо от сорта на хляб, мляко и кремвирш или маргарин.
     Един ден, обаче  се закова пред витрината...  седя около 10-на минути, клиентите я подминават, прескачат, ние си мълчим ия изчкаваме  - рядко възпитан клиент ,  ..
     После пристъпи и с един  ужасно  "прегънат"  от неудобство глас помоли за малко маслини за  0.80ст, колкото  да ги опита, че и били любимите.   Само с поглед се разбрахме и продавачката/ аз съм на другия щанд/ и отмери поне едно 400гр/ подаде ги.
     Тази жена се сви на две буквално от неудобство и отбялаза, че това е много и наистина не желае..  Хукнах аз към нея, псувайки се наум за тъпизма, който сътворих.  Заобяснавах, че тази партида  маслини ми свършва  и просто   искам да се оттърва, че не съм идкала да я обидя, просто  ме улеснява и мен, пък и за нея ще е приятно да я почерпим За  ЗДРАВЕ  / идиотии/,  нопък дамата се кандърдиса , но взе  САМО половинката.   След време разбрах, че това е преподавателка на майка ми от френския колеж.
      Много ми се иска да помагам,  но те не искат подаяния, просто искат достойни старини. /  Може да е банално,  но ето  аз, Мишон, и доста хора тук се  сблъскват с  последните Мохикани/

Последна редакция: пн, 15 дек 2008, 21:26 от Найка

# 29
  • София, България
  • Мнения: 5 598
Направо се разревах, докато четях темата.
Колкото и да се плюем, че грам човещинка не ни е останала...
докато следвах във Франция ме обраха до шушка. Беше ужасно, докато си взема заплатата нямах дори какво да ям. Унижението беше ... Стигнах дотам,че отидох да си взема консерви от Червения кръст. Дотам пеша, ама на връщане се развихри страшна буря, аз натоварена с 20 кг консерви. Молих се като куче, шофьора на автобуса да ме качи, като 100 пъти му повторих, че ако мине контрола, аз ще си взема фиша за глобата. .. Вървях си 5 км пеша под дъжда и плаках като съдрана. Не вярвам, че в уж безчовечната България това изобщо може да се случи. 

# 30
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Толкова е тъжно... Sad

# 31
  • Мнения: 2 093
Според мен не трябва да се обезкоражаваме от подобни случки, а да слушаме сьрцето си. По добре да се почустваме гадно, отколкото да подминем човек, който найстина има нужда от помощ, само защото се притесняваме че ще го обидим. Преди няколко месеца, една от учителките в детската градина имаше голям проблем. Самотна майка с три деца-момчета, най-големия и син беше бльснат от кола. Много и беше тежко и трудно. Майката на едно детенце организира кампания за сьбиране на средства и закупихме доста подарьци. Учителката много се трогна. Най-важното в случея, не бяха подарьците, а това че казваш на някого изпаднал в нужда, че хората не са безразлични и са готови да протегнат рька за помощ.

# 32
  • Мнения: 836
Тези стотинки са толкова малко, на фона, на това, което му е отнето...

Предполагам, че този човек много е работил и много е дал.


ПП. Мишона, аз също бих реагирала като теб.
Но, понякога физическата нищета не е най-голямото страдание, а това няма как да се прозре от пръв поглед...

# 33
  • Мнения: 2 381
....На същата сергия жената продаваше и парчета тиква, от тия дето им викат "цигулки". Една баба пита продавачката дали има още тикви, чакала пенсията за да си купи едно парче - "Сезона мина, а ние още не сме опитали тиква". Стана ми толкова мъчно, бях на косъм да й предложа да й купя тиква .....

Kупуваш тиквата, настигаш я и казваш "Днес имам рожден ден/ имен ден/ прекрасен ден, много бих желала да ви почерпя за повода" Wink

Върши чудна работа безотказно Simple Smile

ПС не го приемай лично. Просто твоето мнение ми попадна за цитат.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Kупуваш тиквата, настигаш я и казваш "Днес имам рожден ден/ имен ден/ прекрасен ден, много бих желала да ви почерпя за повода" Wink

Върши чудна работа безотказно Simple Smile

ПС не го приемай лично. Просто твоето мнение ми попадна за цитат.
Наистина добра идея. И аз мисля че щеше да свърши работа, но за жалост не ми мина през ума нищо подобно в този момент.

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
 Confused

# 36
  • Мнения: X
Всъщност, нямам идея какво е това гордост и какво общо има то с парите. Предложих на някаква жена 5лв. Изобщо не виждам нищо обидно в тая работа, не съм искала нищо. На мен са ми правили далеч по-неприлични предложения. Впрочем и те не са ме скандализирали, както почти нищо в живота.
И аз мисля така. Но знам, че има и хора, които след помощта, която им окажеш дори ще те намразят. От все сърце. Затова, че са зависели от теб и че ти си им оказал снизхождението да им помогнеш. Че си ги унизил. Не е хубаво това. Човек трябва да е смирен. Да търси подкрепа, когато има нужда. И да оказва подкрепа, когато може, защото не се знае кога ще иска и той.

# 37
  • Мнения: 17 407
Да, тези въпроси съм си задавала и аз, правейки така нареченото "непоискано добро". После винаги, или почти винаги съм се ядосвала. На себе си. И така до следващия път.

# 38
  • Мнения: 2 386
Изтрих си написаното и си поплаках.

# 39
  • Мнения: 5 622
Помагала съм по този начин. Никой не ми се е обиждал.

Преди два-три месеца в плод-зеленчука до нас се оказах сама в магазина. Даже се наложи да изчакам човека зад касата..
Докато си избирах каквото ми трябваше се появи жена на около 45 години, изгеждаше много "очукана" от живота, такава свита, съсухрена, видимо нещастна..Ужас  Confused Видях я, че се оглежда в магазина и се суети нещо... Аз си напазарувах и вече като платих и си тръгнах тя се престраши да ме пита дали имам да и услужа със стотинки да си купи ябълка. Или да съм и била купила аз   Confused
Много и се ядяло и междувременно забеляза цената и започна да пита дали нямало и по-евтини ябълки...

Казах и, че нямам стотинки. Не и купих и ябълка.
Извадих два лева и и дадох да си избере най-хубавата ябълка и каквото още и се ядеше. Не ми се разсърди слава Богу, но на мен ми стана тъпо. Защото тези два лева за мен може да са нищо, но за нея май се оказаха цяло съкровище. Като пиша сега и пак ми се свива сърцето от спомена и случката  Confused

Подобно на случката с дядото в магазина ми се случи и на мен скоро в магазина на ъгъла до нас. Дядото пред мен, пак с такава стара торбичка, стари дрехи и обувки, но много мило, добродушно и..нещастно излъчване беше пред мен. Пак така си купи един- два кренвирша и още нещо дребно, но като започна да вади пари(разбирайте дребни стотинки!!!), парите не му стигнаха. Обръща, обръща портмонето, но не, просто вътре вече нямаше нищо..  Confused И аз предложих да му доплатя каквото не му достига. Не знам дали му е станало неудобно или какво, но не отказа помощта ми, макар да беше смешна, за някакви стотинки..Взе си поупките и на излизане ми благодари. Аз съответно побързах да му кажа, че няма за какво да ми благодари и, че се радвам, че съм помогнала. Страшно уважавам възрастните хора и много, рядко, да не кажа НИКОГА не ми се е случвало някой да ми се изръби. Може да е просто късмет а, може би усещат, че съм крайно позитивно настроена към тях, не знам, но е факт, че са благоразположени към мен и ми отвръщат със същото мило отношение, с каквото се отнасям и аз към тях.


Истината е, че такива случки се запечатват в спомените  и карат човек сещайки се за тях да му засяда буца в гърлото....

# 40
  • Мнения: 1 205
На мен ми се е случвало два пъти. Единят път беше с една стара жена на която не и достигаха паричките и искаше да върне въпросната храна, казах на продавачката, че аз ще ги платя, а бабата беше супер удивена.
Вторият път беше за едно детенце, искаше нещо от баба му, а тя нямаше парички да му го купи. Пак така казах на продавачката дайде на детенцето аз ще платя. То толкова се зарадва, а баба му почна да благодари. И в двата случая съм казавала, че няма за какво и затова сме хора.
Смятам, че няма нищо по-нормално да постъпя по този начин. Не ги приемам като просяци, може просто в момента да нямат достатъчно пари в себе си.

# 41
  • Мнения: 452
разревахте ме момичета с тези тъжни случки

# 42
  • Мнения: 2 018
Всички освен нея видяха, че месото беше за много повече от 2 лева.

И не започна ли бабката да ходи всеки ден при момчето, да си купува агнешко за два лева? Joy И да си мисли, че комунизма се върнал...  Crazy
Шегичка  Laughing

По темата - правила съм го няколко пъти /това като теб Мишон/ и никой до сега не ми е отказвал да му доплатя стотинките. Един път го направих от яд, заради продавачката, а другия път съжалих бабичката. Кеф ми стана!



О-о-о-о, ама вие пак бършете сълзи и сополи...

# 43
  • София
  • Мнения: 1 735
Много мъчно ми стана.
Направо се разревах, докато четях темата.
Колкото и да се плюем, че грам човещинка не ни е останала...
 .. Вървях си 5 км пеша под дъжда и плаках като съдрана. Не вярвам, че в уж безчовечната България това изобщо може да се случи. 
И аз мисля,че в БГ нямаше да ти се случи.Но навсякъде по света има и добри хора и безчовечни същества.
Към авторката,смятам че си постъпила правилно,въпреки че старата школа са възпитавани в други идеали.И ние имаме подобна случка.На наше приятелско сем. на дъщеря им дадох мои дрехи/повечето неносени/.Момичето мн. се зарадва.Вечерта ревяща,дойде и ни ги върна.Баща и така беше наредил.Още ми е мъчно за момичето.

# 44
  • Мнения: 3 216
Много тежка и истинска тема. 

Винаги в такива ситуации си представям как това би могло да бьде някой мой близьк.  Sad

# 45
  • Мнения: 804
И не започна ли бабката да ходи всеки ден при момчето, да си купува агнешко за два лева? Joy И да си мисли, че комунизма се върнал...  Crazy
Шегичка  Laughing

Ох, Бо, момчето вече не продава в този магазин. Не знам дали е случайно съвпадение или някой колега се е намесил.

# 46
  • Мнения: 494
Божеее,колко тъжно Sad
Тъжното е,че не му достигат не да си купи мерцедес,а за храна.
И жалко,много жалко,че твоята история не е единствена и че толкова хора живеят в мизерия,глад и нищета!

# 47
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 090
Алтруизмът обслужва егото.
Това е най-точната мисъл, която съм чела напоследък във форума Simple Smile

     Всички хора,дето пращат есемесчета,дават дрешки,играчки и лакомства,са в повечето случаи анонимни. Рядко някой от тях надписва чувала с дрешките,но го занася от сърце. Виж,някои хора обаче имат нужда да застанат нависоко,да се провикнат силно,всички да видят и чуят колко са милосърдни и колко важни неща правят. Те пък задволяват само и единствено егото си. Хората са различни. Истинското милосърдие е голяма рядкост,но се среща и в днешни дни. И слава Богу!
Гледаш на егото прекалено едностранчиво. Не само парадът на милосърдие задоволява егото. Когато направиш анонимно дарение, колкото и малко да е, ти се издигаш в собствените си очи, => задоволяваш егото си. Колкото и Фройдистки да звучи Simple Smile

Да кажа две думи за реакцията на дядото. Въпросът е, не колко от вас се поставят на неговото място, а колко от вас СА на неговото място?
Най-просто казано: когато даваш непоискана помощ, ти ясно показваш, че виждаш, че този човек има някакъв проблем. Натякваш му го. Което е унижението! Ако гледаш встрани и си подсвиркваш, показваш, че не забелязваш, сякаш всичко е наред, сякаш човекът си е като всички нас. Само тогава той се чувства като всички нас.

Говоря като човек в неравностойно положение и не ме е срам да го призная. Аз съм млада, широкоскроена и напълно разбирам, че за "нормалните" хора е трудно да проумеят защо аджеба тази се сърди като й помагат. За това не показвам обидата си пред тях /те не са виновни!/, но после плача насаме от унижението си. А възрастните са по-консервативни, директни и е нормално да реагират първосигнално.

Изобщо това е една много ... фина тема. Не знам кой доколко ще ме разбере, за това за да сте сигурни, че няма да сгрешите, не правете непоискано добро! Боли повече, отколкото предполагате Tired

А хората, на които видимо не им пука, които се правят, че не виждат - не бъдете сигурни, че го правят от непукизъм, може да е точно обратното Confused

# 48
  • Мнения: 984
Не е вярно това, че всяко дарение обслужва егото. NAN повярвай, има хора, които дават на другите, за да им помогнат, а не да се себеутвърждават.

# 49
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 090
Не е вярно това, че всяко дарение обслужва егото. NAN повярвай, има хора, които дават на другите, за да им помогнат, а не да се себеутвърждават.
Разбира се, че даваш, за да помагаш. Това е очевидното Simple Smile Говоря за това, което не се вижда, а само се усеща. Става ти хубаво, като помогнеш, нали?!

# 50
  • Мнения: 984
Това, че на мен ми става хубаво като помогна не означава, че помагам, за да се себеутвърждавам. Понеже си подчертала "ти". Принципът на удоволствието ръководи детето при всичките му действия, но имаме и развитие на ценностна система, която пък се формира посредством социален опит.

# 51
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 090
Това, че на мен ми става хубаво като помогна не означава, че помагам, за да се себеутвърждавам. Понеже си подчертала "ти". Принципът на удоволствието ръководи детето при всичките му действия, но имаме и развитие на ценностна система, която пък се формира посредством социален опит.
Ей, ти пък да не се обиди Stop  Нали питаш какво мислим по въпроса за егото и алтруизма?. Това мисля аз и едва ли има смисъл да убеждавам някого, който е убеден в друго.
А ти си постъпила съвсем човешки. Peace
Но ако искаш да разбереш как се чувства другата страна, ето, написах ти го по-горе. Оттук нататък решението си е твое на кого и как ще помагаш Peace

ПП. Идеята с рожденния ден и тиквата ми харесва, както и смигване на продавачката или пък: "Ох, тук имам някакви стотинки, които дрънкат и много ме дразнят"... и ги оставяш на тезгяха, сякаш за да се отървеш от тях Peace

# 52
  • Мнения: 984
Не, не! Не се засягам Simple Smile, аз съм си такава, реагирам на момента. Peace Понякога това помага, но понякога вреди. Тип ВНД, така да се каже.

# 53
  • Мнения: 1 629
оф, четири страници страници размисли и страсти по най-нормалната постъпка.  Кой не би искал да доплати на човека? Кой? Да си каже, да му пуснем тема.
Мишон, както не е видно от форома, е нормален човек с нормални постъпки.
няма грешка, мишон, средностатистически добър човек си ти, уви.

# 54
  • Мнения: X
Хайде и аз да споделя моята случка.

Седим преди няколко години с приятелки на втория етаж на софийските Хали, на масите пред заведенията. Може би някои са забелязали, че там винаги се въртят възрастни хора, оглеждайки масите за остатъци от храна. Винаги съм мразела това място по тази причина.  Cry С каквото и настроение да съм отивала там, винаги съм се връщала ужасно разстроена.
Та седя си аз с приятелките и виждам как спретнат, но беднооблечен старец оглежда всяка маса.
Почаках да ни задмине и го догоних, бутайки му в ръката 5лв под предтекст,че са паднали от него. Той в началото не искаше да ги вземе, но аз толкова убедено настоявах, че са се изтърсили от него, че накрая ги взе.

Ох, темата ме разстрои.  Cry

# 55
  • Мнения: 502
      Грешно сте разбрали темата на авторката. Казано е-направи добро и го хвърли в морето. Няма нужда да разправяте по форуми на кого сте дали пет лева.
   Алтруизмът бил подхранвал егото? Няма такова нещо. Ето какво означава алтруизъм според уикипедия:
 Алтруизмът (на латински: alter - друг) е самоотвержена грижа за благото на другите. Алтруизмът е смятан за добродетел в много култури и е централна идея в религиозните традиции. Той е противоположен на егоизма.

Алтруизмът може да бъде различен от чувствата за вярност и дълг. Алтруизмът е идеята да се помага на другите без да се мисли за отплата, докато дългът може да се изразява в служене на личности (цар, крал...), огранизации (правителства...) или идеи (патриотизъм, комунизъм...). Някои могат да изпитват едновременно дълг и да са алтруисти, докато други не.

   Сами разбирате,че алтруизъм и егоизъм са две противоположности и няма как едното да подхранва другото.

# 56
  • Мнения: X
      Грешно сте разбрали темата на авторката. Казано е-направи добро и го хвърли в морето. Няма нужда да разправяте по форуми на кого сте дали пет лева.
 


Мното добре разбрах за какво иде реч в темата, а ако това с 5-те лв визира моя пост, значи ти си ме разбрала погрешно.  Naughty

Винаги когато съм искала да помогна на някого, винаги съм се поставяла "в неговите обувки" и съм реагирала според това как бих се почувствала на негово място. 

# 57
  • Мнения: 502
  Не искам да засягам никого,просто мисля,че изместихме идеята на авторката. Мир! Peace

# 58
  • Мнения: 2 478
Когато съм искала да помогна на някого винаги е било от добра воля,никога не съм търсила признание или благодарност.
Друга причина,поради която платих една версия на дядото в кварталното магазинче е,че никой не знае кога ще се озове в същата ситуация.Дядото беше влязъл да си оправи висящата сметка,купи си още няколко неща от първа необходимост и пак не му достигнаха парите.Останаха му 2 лв и нещо,които той каза,че ще плати на следващата пенсия.Когато си взе торбичката и излезе за мен нямаше по естествено нещо от това да му платя оставащата версия.Не съм се замислила дали е редно или не,дали ще се обиди ако разбере.
Стана ми ужасно болно,че един възрастен човек е принуден да изживее този срам с липсващите 2 лв.

# 59
  • Мнения: 4 300
Хайде да си оставим правото на лично мнение. ОЧевидно е, че след като пиша тук, мога да чекна алтруизъм в Гугъл.
Обясних какво имах предвид, казах и че аз най вероятно нямаше да постъпя така. Затова сме различни, защото постъпваме различно и мислим различно. Няма нужда нито да сме еднакви, нито да си лепим етикети.
Нан се опита да обясни нещата от другата страна.

П.С. Не говоря за очакване да се върне нещо, самият факт че на теб ти става по добре след като си помогнал трябва да те кара да се замислиш. Кое накланя везните и кара да се опиташ да помогнеш, когато знаеш че има и шанс да унизиш? Аз мисля, че е точно това- да знаеш там вътре в себе си, че ти си се опитал и че ти не си бездействал.

# 60
  • Мнения: X
Пак ви напомням една висша християнска добродетел, която е съвсем забравена в днешно време - смиреността. Ако човек е смирен, за него няма да е проблем да поиска помощ, когато има нужда и когато е слаб и да е благодарен, когато я получи, дори без да я иска. Ако всичко в него ври и кипи, ако постоянно търси зад добрите жестове на хората скрити коварни подбуди, целящи да го унижат, животът му просто ще е по-труден. 
Прекалената гордост и безкомпромистност не е за хвалба. Стигнала съм до този извод благодарение на горчив личен опит. И още нещо, което смятам, че е вярно: никой не може да ни унижи, ние се унижаваме.

# 61
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 090
И още нещо, което смятам, че е вярно: никой не може да ни унижи, ние се унижаваме.
Принципно си права, Жаве, но какво пречи на останалите да ни предпазват от това, да се унижаваме сами?! Отговорът: Незнанието. Незнанието кой от какво би се унижил. За това казвам, че аз не се сърдя на хората, които ме карат да се унижавам - те НЕ ЗНАЯТ. Сърдя се обаче на тези, които добре знаят това /казала съм им/, и въпреки всичко искат да ми "помагат".
Това за смирението е хубаво, но прекалено хубаво за човешката ни същност Rolling Eyes, за това го изключвам като вариант.

Кое накланя везните и кара да се опиташ да помогнеш, когато знаеш че има и шанс да унизиш? Аз мисля, че е точно това- да знаеш там вътре в себе си, че ти си се опитал и че ти не си бездействал.
И аз не мога да намеря друга основателна причина newsm78

ПП. Е сега вече изместихме темата Grinning

# 62
  • Мнения: 2 563
И аз мисля, че помагаме и даряваме, защото това ни носи вътрешен комфорт и в това няма нищо лошо. Не е толкова важно защо го правим, а какъв е ефектът от действията ни.

Аз работя във финансирането на средна по размер НПО в САЩ. Пращам призиви за дарения и общувам с дарители ежедневно. Някои хора искат да им се признае щедростта, да бъдат сложени на уебсайт, да се нарече нещо в тяхно име. Други искат да са анонимни. На мен ми е все едно, защото с парите им постигаме хубави неща.

Но си е  нужна съобразителност, защото е много лесно с "помощта" си да накараш някой да се почувства непотребен и безполезен. Случвало ми се е да видя как една жена буквално завлече непознат сляп човек в автобуса, без да го пита, без нищо, хвана го за палтото и го набута вътре. От желание да помогне, разбира се, но можеше първо да попита.

# 63
  • Мнения: 2 386
Изобщо не се сещам какво да допълня след казаното от Хиър, освен може би, че учебниците по поведенческа не са библията на живота.

# 64
  • Мнения: 14 494
Пак ви напомням една висша християнска добродетел, която е съвсем забравена в днешно време - смиреността. Ако човек е смирен, за него няма да е проблем да поиска помощ, когато има нужда и когато е слаб и да е благодарен, когато я получи, дори без да я иска. Ако всичко в него ври и кипи, ако постоянно търси зад добрите жестове на хората скрити коварни подбуди, целящи да го унижат, животът му просто ще е по-труден. 
Прекалената гордост и безкомпромистност не е за хвалба. Стигнала съм до този извод благодарение на горчив личен опит. И още нещо, което смятам, че е вярно: никой не може да ни унижи, ние се унижаваме.

съгласна. ако не можем да приемаме неочакваните добрини животът ни би бил много много труден

# 65
  • Мнения: 940
Доста често пазарувахме от един магазин, и пред него всяка вечер имаше клошар--просеше пари за ядене. Един път му взехме хляб, наденица и сирене. Излязохме и му подадохме торбата. Той не беше доволен от това, което получава. Гледаше торбичката и си мърмореше нещо. Аз благодарност не очаквах, изглеждаше доста изстрадал.
След няколко дена, обаче го видях вътре--купуваше си алкохол и броеше стотинки и метални левчета. Повече не му купихме нищо.
И още една история, при която унижих една позната без дори да го искам:
Преди една година моя приятелка роди. Приятелят й я изостави докато беше бременна и замина в чужбина. Тя остана с майка си и баща си. Той взема добра заплата, но е пред пенсия. Майка й взема съвсем минимални пари. Преди да роди, аз от добри чувства й казах, че ще отидем да я видим, да каже от какво има нужда и ние ще купим. Имах предвид, че ще е подарък. А тя се засегна и каза: "Ние всичко ще си имаме, нищо не ни трябва". Някак си се почувствах тъпо.

# 66
  • Мнения: 12 670
Хич не ми е по сърце тази християнска добродетел. Предпочитам гордостта. И тактичността.
Много хора просят за алкохол и цигари. Щом са стигнали до там, аз не мога да ги съдя.

# 67
  • Мнения: 984
Случвало ми се е да знам, че моя близка има нужда от обувки за детето си, но да не й предложа помощ /примерно да дам обувките на моето дете, които са носени два месеца, защото крачето расте бързичко/, защото знам, че ще се засегне. А тя купи на детето боти втора употреба. Всеки прави своя избор според гордостта си /интересно.../ Rolling Eyes.

Съгласна съм, че криворазбраната гордост /и за себе си говоря/ носи само обиди и нещастия.

Мюриел Hug, излишно беше да ни казваш кое е видно и не-видно във форума. Хората си имат мнение вече. Аз пък си имам самооценка, която не те засяга. Peace

# 68
  • Мнения: 543
По въпроса за алтруизма и егото ще цитирам поета:

"а той беден, гол, бос, лишен от имотът,
за да е полезен дал си бе животът!"

Има хора, които не се чувстват добре ако около тях някой не е добре и е в тежко положение.

Алтруизмът е саможертва, да се поставиш на последно място при нужда. Благотворителността е благородство но е различно от алтруизма.

# 69
  • Мнения: 502
По въпроса за алтруизма и егото ще цитирам поета:

"а той беден, гол, бос, лишен от имотът,
за да е полезен дал си бе животът!"

Има хора, които не се чувстват добре ако около тях някой не е добре и е в тежко положение.

Алтруизмът е саможертва, да се поставиш на последно място при нужда. Благотворителността е благородство но е различно от алтруизма.


   
  Много добре си го казал. Peace Изводът от тази тема е,че благотворители много,но истински алтруисти почти не се срещат. Впрочем,това винаги е било така,откак свят светува. Нищо ново под слънцето.

# 70
  • Мнения: 54
  Очите ми се насълзиха докато четох. Мишона, ти си искала да направиш добро друг е въпроса кой как го приема. Трудно е човек пред себе си да  признае , че е зле и има нужда от помощ, но и това е достойно за възхищение, да запазиш духа си силен въпреки всичко.

Последна редакция: ср, 17 дек 2008, 12:12 от Caraline

# 71
  • Мнения: 167
Алтруизмът е саможертва, да се поставиш на последно място при нужда. Благотворителността е благородство но е различно от алтруизма.

Много добре казано.
Напоследък все по- често се замислям като помагам на някой дали го правя заради себе си или заради него. И максимата "Прави непоискано добро" има смисъл да правиш добро не на някой, който не иска да му се помага, а на някой, за който знаеш, че ще е унижение да поиска да му се помогне. В такъв смисъл - направи доброто преди да те е помолил, но само ако знаеш, че има нужда от него. Иначе няма смисъл да развяваме благородството си под носа на тези, на които им е трудно и искат да се справят сами. Преди около месец имахме подобна случка - с една приятелка искахме да помогнем на една самотна майка, която имаше проблеми с плащането на наема, а се оказа, че всъщност й навредихме като й казахме - ето има много хора, които искат да ти помогнат, всичко ще бъде наред. Тя реагира точно като този дядо озлобено и помисли, че искаме нещо от нея и за това й помогаме... Аз научих урока си - преди да помогнеш на някой трябва да го познаваш и след това да прецениш кое е най - доброто, което можеш да направиш за него. В случаи като този да помогнеш на случаен човек в магазина и аз така бих реагирала - бих предложила да дам тези 22 ст, а ако получа гадно отношение няма да се сърдя.
Въпроса е кое е по - малкото зло - да унижиш без да искаш някой предлагайки му помощта си или да замълчиш и да оставиш някой без храна, защото не са му стигали 22ст?Аз не бих замълчала и не то не защото егото ми иска да помогна на някой, а защото би ми било гадно да си представям, че този, човек е можел да има нужда от помощ, аз съм можела да не му я окажа и съм замълчала само, защото е имало вероятност да го обидя. Наиситна е много финна темата. И е факт, че да правиш истинско добро за хората не е толкова лесно, а трябва да се учим на това.   

# 72
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 090
И аз мисля, че помагаме и даряваме, защото това ни носи вътрешен комфорт и в това няма нищо лошо. Не е толкова важно защо го правим, а какъв е ефектът от действията ни.


Ама разбира се, че няма нищо лошо в това Peace  Даже смятам, че сме длъжни да правим това, което ни носи вътрешен комфорт /без да наврежда на комфорта на другия, разбира се/. Че кой по-добре от нас самите ще го направи?

С последните десетина поста съм абсолютно съгласна  bouquet

# 73
  • Мнения: 54
 
[/quote]

 И максимата "Прави непоискано добро" има смисъл да правиш добро не на някой, който не иска да му се помага, а на някой, за който знаеш, че ще е унижение да поиска да му се помогне. В такъв смисъл - направи доброто преди да те е помолил, но само ако знаеш, че има нужда от него.     
[/quote]

   Peace Момента наистина е много тънък. Възхищавам ти се на проницателността. Наистина е така. Това е истинската помощ, да помогнеш в подходящия момент без да унижиш човека.

Hear Aqain, съгласна съм с теб, че преди да се помогне трябва да си дадем сметка за последствията от тази помощ. Много хора не се замислят за това.

# 74
  • Мнения: 2 161
Мишон,човек с лъснати обувки не би приел помощ от непознат.

# 75
  • Мнения: 836
Мишон,човек с лъснати обувки не би приел помощ от непознат.



Именно.
Човекът не иска и не се е предал.

# 76
  • Мнения: 984
Да, но аз лъснатите обувки ги видях след това, след като си отворих голямата уста. Ако бях огледала човека, ако го бях преценила, както повечето хора преценяват /гадаят, защото никога не можеш да си сигурен/, моментът щеше да премине и човекът щеше да си тръгне така или иначе.
ЧОвекът е предаден, ако ме разбирате.

# 77
  • Мнения: 836
...
ЧОвекът е предаден, ако ме разбирате.

T.e. предали са го?
Или не те разбирам?
Simple Smile

# 78
  • Мнения: 984
Ако беше станало така, първо да го огледам, после да видя дали мога да отделя от скъпоценните си стотинки и накрая да помисля дали няма да го унижа, предлагайки му помощ - да, щях да го предам, щях да го оставя да се оправя сам. И така трябваше да стане, както ме съветвате тука. Simple Smile

# 79
  • Мнения: 167
Когато нямаш време да прецениш и трябва да действаш бързо според мен правилното е това, което ти си направила - предложила си помощта. И аз мисля, че е по - важно да не го оставиш сам да се оправя ако има нужда отколкото да му нараниш егото.  Мисля, че повечето хора в тази ситуация биха се зарадвали и това би стоплило някаква частица от премръзналата им душа.

Общи условия

Активация на акаунт