Уволнение от работа&бременност

  • 2 540
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 061
Единствения начин да не могат да те пипнат е  прословутата бележка да я връчиш в присъствието на адвокат и шефа да се подпише, че е уведомен в негово присъствие. Иначе работодаделя винаги може да извърти нещата и в началото на бремеността да уволни като претендира, че не е бил уведомен. Такива случаи колкот искаш за съжаление Rolling Eyes
Аз додах бележката, пефът ми се разписа пред мен, че е уведомен, заведохме я с входящ номер в пощата и така

A ако си разменяте имейли във фирмата не пречи да сканираш въпросната бележка и да я изпратиш с "retun read receipt", които съобщения да си архивираш някъде. Аз лично така бих направила при липса на деловодство.

# 31
  • Мнения: 3 379
Nai-dobra rabota shte ti svarshi edin bolnichen svarzan s bremennostta ti - po-siguren dokument ot tozi niama.

# 32
  • Мнения: 961
И аз не знаех, че трябва да се представи документ, удостоверяващ бременността. Добре, че има интернет и дами като вас да се информирам.   bouquet За следващото дете ще знам.  Wink

# 33
  • Мнения: 651
Мили дами ЧНГ! Не съм уволнена.На постоянен трудов договор съм.Не съм се регистрирала като бременна.Просто зададох въпроса,за да съм наясно.Благодаря на всички за отг.   bouquet

# 34
  • Мнения: 822
Радвам се ,че не си уволнена!Дано да сме ти били полезни.Лека бременност!

# 35
  • Мнения: 860
Nai-dobra rabota shte ti svarshi edin bolnichen svarzan s bremennostta ti - po-siguren dokument ot tozi niama.

Винаги има начин да те махнат има милиони врати в закона и тези бележки каква гаранция са при съкращение на щата или закриване на отдела?!?!Никаква.
Съгласна съм болничния е най-добрата гаранция и няма мърдане държавата е дала достатъчно дни за да си стои майката вкъщи и да си носи бебето.

Радвам се, че авторката е на постоянен договор, но при разбран работодател няма проблем, иначе пак си течението........

Лека бременност и едно здравичко бебче през новата година Hug

# 36
  • Мнения: 1 817
За да си защитена по време на бременност, трябва писмено да си уведомила работодателя си ( и той да подпише, при това лично най- добре).
После може да те уволни само при съкращаване на щата, с разрешение от БТ.

Това е.При постоянен трудов договор може да те уволни само при съкращаване на щата, но трябва да си го уведомила, за по-сигурно ПИСМЕНО. Успех!

# 37
  • Мнения: 3 621
За да си защитена по време на бременност, трябва писмено да си уведомила работодателя си ( и той да подпише, при това лично най- добре).
После може да те уволни само при съкращаване на щата, с разрешение от БТ.
Това е.При постоянен трудов договор може да те уволни само при съкращаване на щата, но трябва да си го уведомила, за по-сигурно ПИСМЕНО. Успех!
не е така, трябва да се закрива цялото предприятие, за да може да се съкрати бременна или майка на дете до 3-годишна възраст
ето цитат от КТ:


Специална закрила срещу уволнение е въведена и за бременни и жени, майки на деца до 3-годишна възраст, както и на жени, които ползват отпуск поради бременност.
Съгласно чл. 333 от КТ:
А/ Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само при закриване на предприятието, т.е на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ (чл. 333, ал. 6 от КТ). В този случай не се търси съгласие от инспекцията по труда.
Б/ Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена само: при закриване на предприятието (чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ);
- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7 от КТ);
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8 от КТ);
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 9 от КТ);
- при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор (чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ);
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
В случаите на дисциплинарно уволнение това може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда, за останалите случаи обаче не се търси съгласие от инспекцията по труда.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 11 340
За да стане още по-ясно цитираното от Nefertity - отпуск за бременност и раждане са 410-те дни, през които се взема 90%, тогава закрилата от уволнение е почти пълна, т. е. може да бъде уволнена само при закриване на предприятието.
Останалите случаи, които са изброени в предния пост, важат за бременни, които са уведомили работодателя си. Ако той не е бил уведомен, може да уволни бременната на общо основание.
Болничния помага единствено дотолкова, че за уволнение по време на болничен трябва да се иска разрешение от ИТ (което не е невъзможно да бъде получено).

Това, което не е особено известно и все още няма такъв прецедент в България, но аз доста съм го мислила е, че България е ратифицирала Европейската социална харта, при което същата има превес над вътрешното законодателство (в случая - Кодекса на труда), в която е регламентирано, че от момента на уведомяването работодателят няма право на никакво основание да уволнява бременна служителка. Така закрилата от уволнение става абсолютна, но не е ясно какво ще бъде развитието на евентуално съдебно производство, тъй като и съдиите масово спазват само националното законодателство, без да се съобразяват с европейското. Все пак добър адвокат може да спечели подобно дело със сигурност. Thinking

# 39
  • Мнения: 3 379

Болничния помага единствено дотолкова, че за уволнение по време на болничен трябва да се иска разрешение от ИТ (което не е невъзможно да бъде получено).


В случая болничният с основание, свързано с бременността, е надлежен документ от здравни органи, с който си уведомил работодателя - това е 100% гарантирано уведомление (след като болничният е стигнал до НОИ) и не може да се счита, че няма такова. Т.е. ползваш защитата за бременни според Кодекса.

Това за Европейската социална харта е много интересно, къде я има публикувана и къде има информация, че България я е ратифицирала и трябва да я спазва?

# 40
  • Варна
  • Мнения: 11 340
С тебе май на ЛС трябва да минем и да си обсъждаме казуси. Wink(

Аз те разбрах за болничния като удостоверителен документ, обяснявах на тези след теб, които си помислиха, че е сигурен начин за избягване на уволнение.

Европейската социална харта е ратифицирана от поне 5 години, доста сериозно се бях задълбочила в проблема при предната си бременност. Ако имаш правна програма, със сигурност я има там, както и датата, на която е ратифицирана. Ако нямаш, мога да я потърся в следващите дни и да ти я копна. Peace

# 41
  • Мнения: 651
Тази седмица ще ходя да се регистрирам като бременна.Не знаех,че е толкова важно.Първа ми е,а и дек м. работим по 12-13 часа на ден без прекъсване.Едвам издържах.Благодаря на всички!

Общи условия

Активация на акаунт