Раждането - какво мислите

  • 5 452
  • 108
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 5 079
Много интересна статия, прочетох я на един дъх. Мога само да съжалявам, че в Б - ия не сме и няма да достигнем до това ниво (скоро). Първото ми раждане беше много далеч от раждане, тип - с мисъл за родилката... Но все пак от всяко правило, дори от най - бруталните практики си има изключения.
Да вярваме, че все пак са останали лекари, които мислят и за благото на родилката, не само за себе си, и които биха насърчили по - удобни пози, естествено раждане, биха приели ролята на дулата, биха ти дали бебчето веднага на гърда... Praynig

# 31
  • Мнения: 10 011
Неизвестната Диана Вапцарова се върнала от село в Германия и е готова да прави обобщения от световен мащаб.
Защото след като конференцията е била в Германия едва ли се е касаело за практики на територията на БГ.

"...болниците са място за бизнес..." така ли? Здравни осигуровки си плащаш като поп! Социални също! И не си избираш колко. Просто процент от заплатата заминава всеки месец. И цент не съм платила за нещо екстра в самата болница!

Може би конференцията е била организирана от акушерки с частна практика. Именно те въртят бизнес с домашни раждания и подкопават доверието към лекарската помощ.

"...Болниците обаче не осигуряват условията необходими за естествено раждане. Вместо да осигурят атмосфера на сигурност и доверие, те инжектират раждащите жени със синтетичен окситоцин..."

Кои болници? Два пъти съм раждала и не мога да се въздържа просто!

Никога не са ми скачали по корема, за такова нещо чувам за първи път тук, в БГ мама!
Секцио по желание няма!
Бебето се дава веднага на майката. Прилага се на гърда още в родилна зала!
Има съветници по лактация.
Шев и кройка само с местна упойка. Нищо не се усеща! Конците са органични, не се ходи на сваляне.

"...Замисляли ли сте се някога защо майките се връщат на работа няколко седмици след раждането и оставят децата си на детегледачки? Вероятно има някаква връзка с липсата на естествения окситоцин по време на раждането...."  

Уау! Крилата фраза на годината.
Има липса на финанси, не на окситоцин!
Майките които аз лично познавам нямат избор. Колко плач им е струвало това, те си знаят.

Толкова глупости виждам тук (в статията), че не мога да повярвам!
А раждането във вода не минава по-бързо! Водата те отпуска, контракциите намаляват. Мои приятелки са излизали от вана по тази причина, а мен лично водата ме дразнеше- хора всякакви.
Оставиха ме да правя каквото ми е удобно, в пози удобни на мен.

Лошо написана статия в евтин, сензационен стил, който поражда страх при не раждалите жени и присмех  при ветеранки.

Към авторката на темата: Лекарите и акушерките са на наша страна и на страната на децата ни!
Дано нещата в БГ родилни домове се подобрят.
Ако ти предстои раждане потърси маймунската тема.
 Peace

Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 11:46 от Pansy Goldworthy

# 32
  • Мнения: 3 483
Казвали са ми, че "скачат" по корема, защото има риск след доста напъни, ако все още не е излязло бебето , контракциите да предизвикат отлепване и на плацентата, а тогава всички знаем какво става

# 33
  • Мнения: 1 473
Тази статия може да впечатли само жена която не е раждала.
Раждала жена знае много добре какво и е минало през главата, какви емоции и чувства са я изпълвали в часовете на раждане.
Даже се питам автора на статията колко деца е родил.

Не разбрах, защо се правят такива напъни, да се омаловажи ролята и значението на съвременната медицина и да се върне раждането в 15 век.

Ако не бяха докторите, да ме оперират за 20 минути, след повече от 10 часа болка моето бебе нямаше да се роди живо, макар че имах пълно разкритие, щеше да се задуши.
А аз даже и да бях оцеляла, щях да умра от мъка.
Видях си детето веднага след като го извадиха, мъжът ми присъстваше на операцията и двамата преживяхме момента, за което сме много щастливи. Обичам си детето и не мисля, че чувствата ми са по малки, от тези на жена родила по естествен начин, въпреки че всъщност изобщо не ме интересува кой какво чувства.
За мен е важно, че детето ми се роди живо и здраво и ни беше оказана помощ навреме.
Раждах в Германия, където здравната застраховка покрива всички разходи по раждането, независимо какво е то, нормално или секцио, и мога да кажа, че и там първо се гледа здравето на бебето и майката и слава Бога, че иначе милите и симпатични акушерки доста животи да са изпуснали.
Няма раждане в къщи.
Има родилно, има болници с родилни отделения.
А акушерките са помощен персонал, които следят състоянието на майката и бебето, грижат се да ти е добре, насочват те със съвети,  но раждането се извършва от доктор.
Не се заблуждавайте, че само в България е така.
 
На която жена и предстои раждане, пожелавам всичко да мине бързо и безпроблемно.
Да прояви търпение, защото това което ще изживее лично няма статия, разказ, филм или каквото и да било там да й разясни.
Да бъде силна и да има доверие на лекарите и медицинския персонал, защото недоверието води до страх, а кой има полза от страх.

# 34
  • Мнения: 9 814
По пътя на логиката в тази статия дъщеря ми трябва да е крайно отчуждена от мен, както и аз от нея.
А коя за Бога е тази Диана Вапцарова и защо се цели да се стресират жените, които раждат за първи път?
Кому е нужна тази пропаганда.
Раждането в лечебно заведение или у дома, по естествен път или чрез секцио е въпрос на личен избор.
Всяка една от нас пишещите тук обича детето си и хич не ми се слуша/чете за разни женички, които видиш ли обичали децата повече от колкото аз своето.

# 35
  • Мнения: 2 746
Да, може - статистиката - при това значително по- висока смъртност както на новородени при раждане, така и на родилки при раждане.
Именно поради липсата на "неестествените" съвременни средства за обезопасяване на този иначе доста опасен за живота при хомо сапиенс процес.

Кати, ако правилно съм те разбрала говориш за статистика от времената преди лекарската помощ да стане масово явление, нали така? В такъв случай съм съгласна с тебе. И много ме дразнят статии като горецитираната, които се опитват да ни убедят в обратното!

Ех, ако имах време бих написала тема "Опасни съвети за раждането"!

Момичета, вярвайте на лекарите си, които ви следят отблизо, а не на писанията в някакви си статийки от съмнителни автори!

# 36
  • Мнения: 6 274
Какво мисля ли ?
Ами, това, което виждам, още в първото изречение на статията е, че е написана страхотна глупост....
Второ - както и много майки преди мен са ти казали - оргазъм при раждане е глупост, която не знам кой и защо я е измислил...
И искам да ти кажа, че тези, които сме раждали в болница, съвсем не сме единствените, които не са изпитали това чувство...
Чела съм доста разкази на родили сами, вкъщи...
Да, вярно - може да им е било по - добре, по - спокойно и т.н.
Но никоя не споменава за нищо, близко до оргазъм...
И третото, което мисля, почти изцяло съвпада с написаното от Пандора...
Не мога да рабера защо само ръчкаш из разни такива теми, а не си бременееш спокойно, пък като родиш, живот и здраве, да дойдеш и да кажеш що е то раждането и има ли почва оргазмът в него...
  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 340
Другата тема за секциото я заключиха преди да напиша нещо. Тази тема е сходна, само че с противоположен избор за това мисля, че мога да го напиша тук.

Всъщност как ражда човек няма значение. Въпрос на личен избор и стечение на обстоятелствата.

Това което всъщност мен ме интересува, а сигурно и всички тук е това което получаваме в болницата.
Не ме интересува кой как ражда. Не искам никой да бива принуждаван да ражда естествено примерно. Или обратното.

Аз поне искам учтиво отношение от медицинския персонал, хигиена, запазване на елементарното човешко достойнство и съобразяване с майка и бебе.

В темата за секциото имаше изредени много минуси за нормалното раждане. Примерно не може да те оставят разчекнат и гол на стола срещу отворена врата. Или докато раждаш без разрешение да се изсипят студенти. Всъщност можете сами да изчетете черните списъци, темите за болниците и темата за лекари причинили смърт долу в справочника. И е факт, че човек няма какво да направи срещу тези неща. Без значение какво е избрал или какво иска.
Представете си, че ви обдишва студент без опит и без да го наглеждат по време на операция - това което е станало с 23 годишното момиче починало миналия месец при операция на киста.
Нещо да се промени?
Потресена съм от реплики прочетени тук или чути от познати - реплики от лекари в болницата. И как да имаш доверие на човек ако посрешне с думите "Здравейте крави"?

Прави сте, уплашена съм. И ме е гнус от обстановката в болницата. И нямам избор. Не ме е страх от болка или травми, а от това, че могат да ги причинят нарочно или ей така.

А да, тези раждали в Германия и получили перфектни грижи, не виждам защо се бъркат в тема за български болници. Да, в Германия никой не ти скача по корема. Но аз нямам възможност да пътувам. Не, че не се замислих над това.

Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 14:33 от bgbabba

# 38
  • Мнения: 6 274

Прави сте, уплашена съм. И ме е гнус от обстановката в болницата. И нямам избор. Не ме е страх от болка или травми, а от това, че могат да ги причинят нарочно или ей така.

Напротив, имаш избор...
Раждаш си вкъщи и си спестяваш тези така плашещи те процедури и отношение...
Въпреки всички разкази от много мами, че има и много добри специалисти, прекрасни хора и страхотни раждания...

# 39
  • Мнения: 340

Прави сте, уплашена съм. И ме е гнус от обстановката в болницата. И нямам избор. Не ме е страх от болка или травми, а от това, че могат да ги причинят нарочно или ей така.

Напротив, имаш избор...
Раждаш си вкъщи и си спестяваш тези така плашещи те процедури и отношение...
Въпреки всички разкази от много мами, че има и много добри специалисти, прекрасни хора и страхотни раждания...


Това не е избор. Напротив, едно време когато човек пазаруваше и имаше малко магазини продавач/ката можеше да те изгони ако не си и симпатичен, да си ходиш в къщи.
Сега можеш да отидеш в съседния супермаркет и да не ти пука. Това е избора.

А да, аз мога да отида в някоя съседна страна да раждам. Но тогава е хубаво да ми се върнат всички здравни осигуровки за доста години назад. Защото се оказва, че плащам за лошо отношение и хлебарки, и ако не ми харесва да ходя да мра?

# 40
  • Мнения: 6 274

Прави сте, уплашена съм. И ме е гнус от обстановката в болницата. И нямам избор. Не ме е страх от болка или травми, а от това, че могат да ги причинят нарочно или ей така.

Напротив, имаш избор...
Раждаш си вкъщи и си спестяваш тези така плашещи те процедури и отношение...
Въпреки всички разкази от много мами, че има и много добри специалисти, прекрасни хора и страхотни раждания...


Това не е избор. Напротив, едно време когато човек пазаруваше и имаше малко магазини продавач/ката можеше да те изгони ако не си и симпатичен, да си ходиш в къщи.
Сега можеш да отидеш в съседния супермаркет и да не ти пука. Това е избора.
Ами ако следваме логиката за магазините, тогава роди в частна болница и там ще изпълнят желанията ти...

# 41
  • Мнения: 340

Прави сте, уплашена съм. И ме е гнус от обстановката в болницата. И нямам избор. Не ме е страх от болка или травми, а от това, че могат да ги причинят нарочно или ей така.

Напротив, имаш избор...
Раждаш си вкъщи и си спестяваш тези така плашещи те процедури и отношение...
Въпреки всички разкази от много мами, че има и много добри специалисти, прекрасни хора и страхотни раждания...


Това не е избор. Напротив, едно време когато човек пазаруваше и имаше малко магазини продавач/ката можеше да те изгони ако не си и симпатичен, да си ходиш в къщи.
Сега можеш да отидеш в съседния супермаркет и да не ти пука. Това е избора.
Ами ако следваме логиката за магазините, тогава роди в частна болница и там ще изпълнят желанията ти...

Българска частна болница ли визираш? В момента не са ли всичките със статут на частни болници - т.е ООД и т.н?
Малко по надолу има здравен справочник, прочети внимателно какво са написали хората за частните болници. Никой не се съобразява, нещата са същите, че и по зле. 

# 42
  • Мнения: 6 274
Българска частна болница ли визираш? В момента не са ли всичките със статут на частни болници - т.е ООД и т.н?
Малко по надолу има здравен справочник, прочети внимателно какво са написали хората за частните болници. Никой не се съобразява, нещата са същите, че и по зле. 
Да, българска частна болница имах предвид...
Или пък другият вариант е, както и аз, а и много други мами те посъветвахме - намери си подходящият човек и можеш да родиш така, както искаш, дори и в една обикновена болница, каквато например е "Шейново"...
Примерно, казвам...

# 43
  • Мнения: 9 814
bgbabba, ти явно наистина си страшно изплашена от предстоящото раждане, престоя ти в болницата и всичко останало.
Карай го по-спокойно. Риск винаги има, независимо къде и по какъв начин ще родиш.
Не си мисли че, лекарите в българските болници са едни касапи, които искат да видят сметката на всеки попаднал в ръцете му пациент.
Избери лекар, на който да се довериш и мисли малко по-положително.
Раждането е най-хубавият и незабравим момент в живота ти. Да, ще има болка, но това е най-сладката болка.
Ако наистина изпитваш панически страх от раждането и болниците е най-добре да потърсиш на време помощ от специалист.
Този ти страх може да ти изиграе лоша шега, когато настъпи раждането.

# 44
  • Мнения: 10 011

А да, тези раждали в Германия и получили перфектни грижи, не виждам защо се бъркат в тема за български болници.


Темата е "Какво мислите за тази статия"

"...Броят на случаите на цезарово сечение в световен мащаб достига космически размери и то не заради медицинска необходимост, а по избор. В Бразилия 90% от ражданията са с цезарово сечение. Това вече е нормалната практика. По цял свят в момента са много модерни така наречените дизайнерски раждания. Майките стигат до там, че ходят на астролози, които им казват в кой ден и час е най-благоприятно да се роди детето им според това какво иска майката да бъде то. И така майките ‘дизайнват’ своите деца според желанията си..."

Това е цитат от статията, заради която е пусната темата.
Как така родилите в чужбина не могат да се включат с мнения!
И от кога Бразилия е мерило по каквото и да било! (освен по футбол, пардон)

И без извинение БГ бие и Африка по окултни практики.

Общи условия

Активация на акаунт