Пангасиус ?!?!

  • 135 773
  • 206
  •   1
Отговори
# 75
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Впрочем, мъжа ми купи въпросната риба от Хасково, като ми каза по телефона, че било виетнамски шаран newsm78
Не,не е шаранова,по скоро прилича на сом,може да са от адно семейство,не съм сигурна.Аз лично я пека на грил-тигана,защото е мазна.Става супер.Докато се пече,наистина понамирисва на тиня,но на вкус е много добре.Въобще не ме смущава,че е от Виетнам.Няма кости,вкъщи я харесваме,студена е по-вкусна,между другото.Ето какво представлява,прилича на американски(канален) сом.

   Но става доста по-голяма от него,а тези филета дето ги продават са от риби по около килограм.

Последна редакция: сб, 24 яну 2009, 02:36 от enze

# 76
  • Мнения: 3 219
Ами ако си прочела по-напред в темата ...и аз казах, че е страшно мазна като я пекох на скарата. Втория път я опекох във фурната  с т.нар. "суха панировка", не беше лоша, но студена беше по-хубава. Мисля, че повече няма да купя Rolling Eyes

# 77
  • Мнения: 6 390
Момичета, извинявам се, че нахлувам. Не искам да развалям атмосферата, но прочетете за пангасиус повечко. Това е една наистина много вкусна риба, която обаче живее и се лови в реката Меконг във Виетнам. Не съм сигурна за точния брой на химичните заводи които изливат помията си там. Не живеяя в България. Тук тази риба замръзена от около 7 евро за килограм сега и правят  оферти за по 2 евро за да се купува. Смята  се за една вредна за здравето риба.
и къде е това ТУК
дай линк че е вредна, нали не смяташ че с едно изречение няма да замислиш никого дали да я купува тази риба...

# 78
  • Мнения: 1 983
Снощи точно готвих такава риба. Наръсих я с подправка за риба някаква. С малко зехтин я запържих в тигана.
Стана чудна. Не миришеше на риба докато я пържих, камо ли на тиня. Crossing Arms

# 79
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз веднъж сготвих такава риба. Изпекох я без мазнина на грил-тигана, много ни хареса на всук. Скоро пак ще купя такава риба.

# 80
  • София
  • Мнения: 56
Впрочем, мъжа ми купи въпросната риба от Хасково, като ми каза по телефона, че било виетнамски шаран newsm78
Не,не е шаранова,по скоро прилича на сом ...
Скоро правих на фурна, по някоя от описаните тук рецепти. Страшно имаше вкус на шаран. Първо си помислих че от бременноста ми се е попроменил вкуса, но сега като чета тук ... явно не е от моето усещане, посто типично речна риба. Може би трябва да се взимат по-малки парчета, защото по края на големите имаше сланинки и тлъстинки.
Въпреки това ми хареса.

# 81
  • Мнения: 22
Нямам намерение да убеждавам никой за това какво да слага на децата си за ядене. Става ми обидно когато злокачествени храни се пускат на нашия пазар. Намерете си линкове на български. При италианските мами въпроса с тази риба е разнищен. Както винаги по нашенските форуми първо се заформят нападки. Потърсете си в нета и четете. Аз не съм в истерия понеже моите близки са предупредени. Рибата е токсична.
Добър апетит.

# 82
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Нямам намерение да убеждавам никой за това какво да слага на децата си за ядене. Става ми обидно когато злокачествени храни се пускат на нашия пазар. Намерете си линкове на български. При италианските мами въпроса с тази риба е разнищен. Както винаги по нашенските форуми първо се заформят нападки. Потърсете си в нета и четете. Аз не съм в истерия понеже моите близки са предупредени. Рибата е токсична.
Добър апетит.
А месо от магазина не купуваш ли?Знаеш ли с какво се хранят животните,и то не само в БГ,навсякъде(ние не сме открили нищо).Известно ли ти е с колко хормони ги блъскат за бърз растеж,а също и с антибиотици?Пък и откъде знаеш точно до какво вредно производство се намира фермата,в която са отгледани?Така че,мисля,че тази риба не е по-вредна от всички меса,продавани по магазините.Та вземи малко се информирай и ти,не само тази риба е токсична,а много неща ,които ядем,повечето.Но това значи,че трябва да отидеш да живееш някъде високо в планината,да си отглеждаш всичко сама и да си спокойна,че семейството ти яде чиста храна.

# 83
  • София
  • Мнения: 614
ciceri , аз преди да си купя пангасиус, понеже знаех, че е виетнамска риба, се поинтересувах доколкото мога обстойно какъв е случаят. Действително, реката, в която вирее тази риба, е една от най-замърсените в света. Но разбрах и друго - че в момента държавата Виетнам е заложила много на производството й, за да пробие на европейския пазар, и рибата, която е за износ, се отглежда във ферми, а не се лови в реката. Много ме съмняваше и цената и се разрових и за това.  Пангасиусът бил риба, която расте бързо и за 4-5 месеца достига тегло 1.5 кг - готово за пазара. Затова е ниската й цена, поне така разбрах.

Друго, което научих е, че в момента масово се внася в много европейски страни и също толкова масово се купува и използва. В Италия, където предполагам живееш,  дори се снабдяват училищните столове с нея. Мисля си, че ако е бъкана с отрови и арсен, едва ли би била допусната на италианския пазар. Ако в България фалшив здравен сертификат би минал безпроблемно, както явно смяташ ти, едва ли в една развита европейска държава като Италия това би станало, без да предизвика скандал.

Та това, което исках да ти кажа е, че истината обикновено е някъде по средата и не бива, след като си прочел нещо на едно място, да отсичаш от раз като първа инстанция. Така че, не се обиждай, че някой те е нападнал. Да не се повтарям, enze го е казала много точно преди мен. Peace

Между другото, мамите в бг.мама са суперинформирани жени, откъдето и да ги хванеш - независимо дали живеят в София, Ню Йорк или някоя италианска провинция. Не подлагай това на съмнение  Peace И да, всеки има право на информиран избор как да храни семейството и децата си. Затова и сме тук и си помагаме в този избор.

 

# 84
Здравейте,искам да попитам възможно ли е да има два вида внос на пангасиус?
Нашето семество откри тази риба в р-т Ла Пастария и много ни хареса.Купихме от Пикадили на цена 19 лв. кг,охладено филе.Стана вкусно,НО се оказа че имало Пангасиус  за 7лв. в една рибна барачка.Взехме си и от там,но разликата във рибата беше огромна.Тази евтината миришеше на тиня и нямаше нищо общо с това което сме яли.
Та питам-възможно ли е да има два вида пангасиус и  на каква цена я купувате?

# 85
  • София
  • Мнения: 12 174
Здравейте,искам да попитам възможно ли е да има два вида внос на пангасиус?
Нашето семество откри тази риба в р-т Ла Пастария и много ни хареса.Купихме от Пикадили на цена 19 лв. кг,охладено филе.Стана вкусно,НО се оказа че имало Пангасиус  за 7лв. в една рибна барачка.Взехме си и от там,но разликата във рибата беше огромна.Тази евтината миришеше на тиня и нямаше нищо общо с това което сме яли.
Та питам-възможно ли е да има два вида пангасиус и  на каква цена я купувате?



Купувам от Елемаг за около 20 лева. Няма нито грам прилика с вкуса на шаран- аз не понасям шаран и не бих яла нещо подобно на него.
Колкото да отровите- заради тях не трябва въобще да се яде риба, която не е плувала в свободни води. Сьомгата, например, ако е гледана в развъдници е тъпкана с живак. Аз в България не съм виждала сьомга от Северно море, а и на цената, на която я продават не  възможно да е такава. В книгите за здравословно хранене казват следното "Всички храни съдържат по нещо вредно, а за да не се натрупват в организма е хубаво храните да се редуват". В тази връзка, ако не се яде пангасиус всеки ден няма да се отровим повече, отколкото като ядем пиле или други храни. Wink

# 86
  • Мнения: 22
ciceri , аз преди да си купя пангасиус, понеже знаех, че е виетнамска риба, се поинтересувах доколкото мога обстойно какъв е случаят. Действително, реката, в която вирее тази риба, е една от най-замърсените в света. Но разбрах и друго - че в момента държавата Виетнам е заложила много на производството й, за да пробие на европейския пазар, и рибата, която е за износ, се отглежда във ферми, а не се лови в реката. Много ме съмняваше и цената и се разрових и за това.  Пангасиусът бил риба, която расте бързо и за 4-5 месеца достига тегло 1.5 кг - готово за пазара. Затова е ниската й цена, поне така разбрах.

Друго, което научих е, че в момента масово се внася в много европейски страни и също толкова масово се купува и използва. В Италия, където предполагам живееш,  дори се снабдяват училищните столове с нея. Мисля си, че ако е бъкана с отрови и арсен, едва ли би била допусната на италианския пазар. Ако в България фалшив здравен сертификат би минал безпроблемно, както явно смяташ ти, едва ли в една развита европейска държава като Италия това би станало, без да предизвика скандал.

Та това, което исках да ти кажа е, че истината обикновено е някъде по средата и не бива, след като си прочел нещо на едно място, да отсичаш от раз като първа инстанция. Така че, не се обиждай, че някой те е нападнал. Да не се повтарям, enze го е казала много точно преди мен. Peace
 



  Поздравления за това , че си търсила инфо. Истината е в това, че тези <ферми> са заградени участъци в реката в която рибата ниама място да се движи, така е лесна за хранене и бързо наддаване, което я прави и мазна. Няма нужда от риболов , което пък се отразява на цената. За пречистване на тази река не става дума никъде. В нея тече всичко но не и Н2О. Няма пречиствателни съоражения. Имаше скандал и той беше за това че по ресторантите, за да се избегнат неудобни въпроси , рибата се е предлагала като морска, както и за храненето по детски столове и градини.  Разликата от България е тази, че стават скандали, никой не си казва..,,<абе то всичко е отровно> Контрола е засилен, не се предлага рибата по обществени заведения, който е запознат не я купува от магазина ако случайно е попаднал на нея.
 Благодарение на  скандала  изчетох  и изслушах достатъчно, и се почувствах длъжна да споделя тук, когато видях какъв е апетита по този пангасиус.  Това е много малка част от казаното в нета. Който може да чете ит. нека види за какжо става дума. Съжалявам но нямам много време за превод, казах накратко как се развиха нещата тук.
http://www.fainotizia.it/2008/10/23/il-pesce-pangasio-il-veleno-e-servito
http://www.lastampa.it/redazione/cmsSezioni/societa/200810artico … i/37728girata.asp
http://trashfood.com/2007/12/gamberetti-fuorilegge.html
http://www.stabiachannel.it/news/index.asp?idnews=5724
http://www.maniago.info/viewtopic.php?f=5&t=313
   

# 87
  • Мнения: 1 906
Снощи ядох страшно вкусен пангасиус. Естествено питах за рецептата  Laughing :

Филето от пангасиус се панира с брашно и яйце. В друг тиган се задушават пресни печурки (колкото се може по-големи), грах и царевица и едро нарязан на полумесеци червен лук. Като се задушат зеленчуците се слага и филето за малко. Сервира се горещо. Адски вкууусно!!!

# 88
# 89
  • София
  • Мнения: 12 174
ciceri   След последният линк направо ми се повръща. Sick Благодаря и за предишните. В тях се прокрадваха повече съмнения отколкото факти, но след снимките не бих хапнала повече такова нещо. То не остана вече какво да ядем. За децата да не говорим /не че ми е хрумвало да дам на детето точно пангасиус, де Wink

Общи условия

Активация на акаунт