фолиева киселина

  • 11 410
  • 117
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 627
Вече определено много се ядосах Twisted Evil

Явно за някои жени е голямо събитие,че трябва всеки ден да пият по едно хапченце,имащо само положителни свойства,това наистина е голям проблем!На тези същите препоръчвам да влязат във форума за проблемно забременяване и да видят с какви неща се борят жените там и след това,без много много да му мислят да си изпият хапчето,защото на дете,родено с някакъв дефект,едва ли ще му пука за хипарските разсъждения на майка му и желанието и за връщане към природата!На всички жени пожелавам здрави бебета,а тези,които не се грижат за здравето на бъдещите си деца-дано Бог ги пази,щом майките им не искат!

Дали са само положителни свойствата - това обсъждахме. Но ти го приеми априори за вярно, щом така ти харесва.
А пък за съвета много много да не се мисли -  Joy Мисленето не е задължително, който не желае, да не го прави.


valeria22, напълно съм съгласна с всичко, което казваш за храната. Постъпвам също като теб, когато пазарувам, особено за децата. Peace

# 106
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Време е Херка да заключи тая тема най-накрая  ooooh!

# 107
  • Мнения: 22
zdravejte izvinqvaite che pisha na latinica no preinstalirah komp i oshte ne sa mi napravili kirilicata.Ta imam edin malko typichyk vypros.Kupih si folieva kiselina no se okaza che e 5mg.Tova nali e poveche ot 0.4 mkg .po kolko tabletki da piq na den Thinking.Izvinqvaite,znam che vyprosa e typichyk no se obyrkah s tiq mkg i mg. Na opakovkata pishe ot 1 do 3 tabletki dnevno...az piq po edna sutrin i vecher.Mersi predvaritelno, Embarassed

# 108
  • Мнения: 268
Ауууу, не знам  newsm78
Моята е 400mcg и такава е и дневната доза, но да не те объркам по-добре да кажат момичетата, които са по запознати.

# 109
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Rozalinda 02, малко ми е странно - не стига, че е толкова голяма дозировката, ами и два пъти дневно  Thinking

Аз започнах да пия фолиева киселина след преглед при гинеколог, въпреки че си я бях купила вече, и даже му занесох кутийката  Peace
На  гореспоменатата фирма GNC е, 400 мкг. Той ми изписа някаква друга, местно производство, която взимах известно време, но тази на GNC най-добре ми понася. Имай предвид, че може да ти се наложи да я взимаш през доста продължителен период, препоръчват да се започне 4 месеца преди опитите за бебе, но, за съжаление, бебето не идва в деня, в който си го поръчаш... Аз взимам вече почти година  Peace

# 110
  • Мнения: 838
Четох листовката на NEOPHOLIC, но не разбрах дали се разработва синтетично фолиевата киселина или се извлича от природните източници. Знаете иначе ли в кои плодове, зеленчуци се съдържа в по-голямо количество? Кое е по-добре - NEOPHOLIC или FOLACID?

# 111
  • Мнения: 718
kolibka, аз пиех NEOPHOLIC, някои казват, че тя е по-добра, но кой да знае  newsm78. Иначе откакто почнаха да ми следят бременността в Лондон, не ми препоръчват определен тип ФК, само казват, че трябва да приемам по 400 мкг. Можеш да си я набавяш и с плодове и зеленчуци (порови в нета, със сигурност ще намериш точно кои, да не говоря на изуст)  Hug

# 112
  • Мнения: 2 617
Единственото, което може да се каже със сигурност в полза на Неофолик, е, че блистерите са за предпочитане пред шишенцето (Фолацид), тъй като там при всяко отваряне се получава някакво окисляване.
Всичко останало са подробности и наистина в нета има много информация за храните, в които има повече фолиева киселина.

# 113
  • Мнения: 838
а има ли смисъл да пиеш фолиева киселина по време когато си на противозачатъчни?

# 114
  • Мнения: 2 617
а има ли смисъл да пиеш фолиева киселина по време когато си на противозачатъчни?
Ако смяташ веднага след спирането им да започнеш опити за бебе, струва ми се, че да. Нали препоръчват да се пие поне 3 месеца преди планирано забременяване.

# 115
  • Мнения: 838
Ето нещо по-подробно за Фолиевата киселина:

Източник: http://mania-bg.net/advice/713-statia-5.html

Какво е фолиевата киселина и откъде можем да си я набавим

Фолиевата киселина е витамин от групата на В витамините / B9 /. Този витамин може да понижи риска от появяване на увреждания на мозъка на бебето (anencephaly) или на гръбнака му (spina bifida), ако жените имат достатъчно фолиева киселина в тялото си преди да забременеят.

Американската Национална Здравна Служба препоръчва всички жени, които планират бременност да поемат по 400 микрограма (0.4 mg) фолиева киселина дневно. Непланирана бременност, обаче никой не очаква. Но това се случва – всеки ден. Де факто около половината бременности не са планирани. Това е причината поради която трябва да се приема достатъчно фолиева киселина всеки ден, докато има възможност за жената да забременее, защото когато разбере че е бременна мозъка и гръбнака на бебе то й вече са формирани. Ежедневния прием на фолиева киселина от 400 mcg. може да предотврати до 70% от някои сериозни увреждания по рождение.
Извод: Всяка жената в детеродна възраст се нуждае от ежедневен прием на фолиева киселина дори, ако не планира бременност скоро. Фолиевата киселина е необходима за правилния растеж на клетките и развитието на ембриона.Макар да не е известно как точно защитава от дефекти на невралната тръба (ДНТ), ролята й във формирането на тъканите е съществена. Фолиевата киселина е свързана с производството на здрави и жизнени кръвни клетки и недостигът й е една от главните причини за анемия, особено при хора с бедна диета. Недостигът на фолиева киселина се свързват освен ДНТ и други неблагополучия при бременността – мъртво раждане, преждевременно раждане, спонтанни аборти, недоносено дете, прееклампсия, отлепване на плацентата, хидроцефалия, заешка устна, вълча уста, синдром на Даун, умствено изоставане, сърдечни дефекти. Фолиевата киселина е необходима за образуването на ДНК, нужна за бързия клетъчен растеж в ранната бременност. Важна е и необходимостта от фолиева киселина за поправка и производство на РНК и ДНК. Дефицитът й може да доведе до намаляване на ДНК синтезата, и от там – на клетъчното делене. За повечето жени един лесен начин да са сигурни, че приемат достатъчно фолиева киселина е да приемат синтетична фолиева киселина на таблетки. В България основен източник за набавянето й се явява хлябът, чрез него се задоволява 50% от дневната нужда за организма. Човешкото тяло не произвежда фолиева киселина, нито може да съхранява запаси от нея за продължително време, а естествената фолиева киселина, набавяна с храната, са изключително нестабилни и бързо губят своята активност по време на обработка и съхранение. Фолиевата киселина, постъпваща с храната, попада в черния дроб и плазмата, както и в червените кръвни клетки, където се свързва с глутамати и желязо, за да се формира хемоглобин. Фолиевата киселина се съдържа в някои храни като авокадо, агнешко месо, аспержи, бирена мая, броколи, говеждо месо, грах, домати, ечемик, зеле, зрял фасул, карфиол, кълнове, леща, неполиран ориз, паста, пресен портокалов сок, пшеница и пшеничен зародиш (пълнозърнест хляб и варива), ряпа, свинско месо, соя, спанак, сушените плодове, цикория, цитрусови плодове, черен дроб, в редица тъмно-зелени зеленчуци, и т. н. Чернодробното депо за фолиевата киселина е достатъчно да покрие нуждите на организма за 3 месеца при пълно прекратяване на вноса. Дневна нужда 100 mcg, при бременни 400 mcg.

Какво е дефект на невралната тръба ( ДНТ )?

Между 17 и 30 ден след зачеването ( или 4-6 седмица след последната менструация на бременната жена ), се формира невралната тръба на ембриона и после се затваря. После невралната тръба на бебето се превръща в гръбначен стълб, гръбначен мозък, мозък и череп. Дефект на невралната тръба се появява, когато не се затвори правилно невралната тръба и оставя образуващия се мозък в контакт до околоплодната течност. Двата най-важни дефекта са anencephaly и spina bifida.

Какво е anencephaly и spina bifida?

Anencephaly и spina bifida са вродени дефекти, които се появяват в първите четири седмици на бременността, често преди жената да разбере че е бременна. При неправилно развитие на костния канал, в който се разполагат главния и гръбначния мозък се говори за Spina bifida. Засегнатите прешлени имат дефект от външната част, така че костният пръстен не се затваря напълно около гръбначния мозък. Така остава отвор и понеже външната част стои разделена, се говори за bifid. Този дефект може да засегне 1 или повече прешлена, но най-често е около нивото на кръста. Степента на засягане определя различните форми spina bifida. Spina bifida oculta е най-леката форма – има непълно затваряне само на костния канал, който е покрит с тъкани и кожа, обикновено не се подозира наличието й. При meningocele на нивото на кръста има киста, съдържаща гръбначно-мозъчна течност. При myelomeningocele (по-тежката форма) в кистата преминават и нерви, заедно с част от гръбначния мозък. Други по-чести дефекти на невралната тръба са аненцефалия (пълна или частична липса на главен мозък и череп), енцефалоцеле (неразвитие или непълно развитие на черепните кости), хидроцефалия (от гръцката дума Hydro = вода и cephalie = мозък – натрупване на голямо количество течност в главния мозък) и други.

Какво да направя, ако имам предишна или настояща бременност/дете с ДНТ?

Трябва да се обърнете към специалисти! Най-напред – генетичен консултант, който да Ви разясни какви са рисковете за настоящата и евентуална следваща бременност, както и да Ви даде съвет за профилактика преди настъпването на следваща бременност. Той може да Ви насочи към специалист акушер-гинеколог, който ще следи чрез ултразвук развитието на Вашето бебе от самото начало и особено внимателно – невралната тръба. При нужда ще Ви бъдат предложени изследвания, които да диагностицират дали има проблем или да гарантират раждането на здраво дете при следваща бременност. И не на последно място – не бива да забравяте и за профилактичния прием на фолиева киселина. Най-малко 2-3 месеца преди зачеването, както и по време на бременността си – поне до 12-14 г. с., приемайте минимум 5 mg (0,005 g) фолиева киселина дневно.

Кой може да има бебе с дефект на невралната тръба?

След вродените сърдечни дефекти, случаите на дефекти на невралната тръба са най-честият вроден структурен дефект – приема се, че честотата е около 1 на 500 живородени деца. Не е възможно да се предскаже коя точно жена ще има този проблем. В 95 % от случаите, при които се раждат деца с този вроден дефект, жените не са имали такъв случай в семейството преди това. Въпреки това има известни рискови фактори:

    * Жени родили дете с дефект на невралната тръба има риск с 20 пъти по-голям да родят друго дете с такъв дефект.
    * Жени с инсулин зависим диабет
    * Висока температура в ранния етап на бременността
    * Нисък социално икономически статус
    * Дефекта на невралната тръба се среща по-често при бели жени отколкото при черни
    * Определени медикаменти срещу припадък
    * Медицинско диагностицирано затлъстяване


Като високо рискови се определят жените, които са имали предишна засегната бременност, те самите имат ДНТ, или има фамилна обремененост в тяхното или на съпруга им семейство. Жените от тези групи би трябвало да приемат ежедневно по 5 mg фолиева киселина най-малко 1-2 месеца преди забременяването и след това. В България практиката е като профилактична доза да се предписват 3 x 1 таблетка от 5 mg дневно.

Къде и колко се съдържа фолиевата киселина?
Храна                 Количество    Фолиева киселина    Процентно съдържание
Портокалов сок    1 чаша        109 mcg*                    27%
Замразени малини    1 чаша            65 mcg                            16%
Леща(сготвена)    1/2 чаша         179 mcg                      45%
Спанак(сготвен)    1/2 чаша    131 mcg                      33%
Боб                     1/2 чаша    128 mcg                            32%
Аспержи(сготвени) 1/2 чаша    121 mcg                            30%
Ряпа                     1/2 cup          86 mcg                            21%
Стафиди             1 чаша            402 mcg                           100%
Жито                     1 чаша            301 mcg                            75%
Фъстъци             1/3 чаша    117 mcg                           29%
Семки                 1/3 чаша    109 mcg                      27%
Варени пилешки дробчета 1/4 чаша 269 mcg                 67%
Говежди дроб    1/4 чаша    162 mcg                      40%

# 116
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
kolibka, добре е  да се направи пауза между хапчетата и бебеправенето, за да се изчисти организма и да се регулира/възстанови естествения цикъл на нещата - хормони, яйчници, фоликули, фази и т.н.

# 117
  • Мнения: 838
искат след спирането на противозачатъчните - пия ги заради поликистозни яйчници (Диане 35) да ми изпишат хапчета за стимулиране на овулацията и да пристъпваме към забременяване.

Общи условия

Активация на акаунт