Газта е спряна ?

  • 33 979
  • 1 058
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: 13 800
На въпроса какво имаме в Чирен още в събота бях пуснала няколко линка, ама не четете.

"Запасите от газ в хранилището в Чирен ще стигнат до края на зимните месеци, съобщи вчера началникът му Младен Йорданов на заседание на кризисния щаб към кмета на община Враца. По думите на Йорданов съоръженията на подземното хранилище работят нормално и при максимално натоварване.
Йорданов уточни, че рискът от евентуално изключване на компресорите при срив в електроснабдяването в района на Враца заради претоварване на електрическата мрежа е минимален. Капацитетът на газохранилището е 1,3 млрд. куб. метра. От тях обаче могат да се използват само 540 милиона, тъй като останалите се държат като задължителен минимален запас, който осигурява нормалната работа в хранилището.
Желателно е от запасите да не се взима, обясни междувременно премиерът Сергей Станишев. В случай, че кризата се задълбочи обаче, ще се черпи и от тях, увери Станишев. Заради кризата добивът в хранилището вече е увеличен с 30 процента. "Булгаргаз" е инвестирал 20 млн. лв. за допълнителни сондажи в Чирен."
------
"Полезните количества синьо гориво в него ще стигнат за половин година, каза началникът на хранилището Младен Йорданов. Той увери, че са взети всички мерки за безопасност на единствения у нас подземен склад за природен газ"
-------
... на дълбочина 180 метра в тяхното землище се съхраняват 1.2 млрд. куб. м газ. Сега в селото е тихо и спокойно, но на площадката на хранилището напрежението е достигнало своя предел.
В тази извънредна ситуация работят всичките 22 сондажа и на денонощие се подават по 4.2 млн. куб. м природен газ.
Младен Йорданов, началник на газохранилището в Чирен, каза: "Имаме 750 млн. буферен газ и 537 активен. Колкото повече черпим, толкова повече намаляват количеството и налягането."
Специалистите уточниха, че проектният капацитет на хранилището е надхвърлен.
"За разширяване на капацитета в момента сме в различни процедури, които ще уточнят колко може да се увеличи", заяви Младенов.
Според ръководството най-важно в този момент е да не се допусне авария на двата електропровода, които свързват газохранилището с подстанциите във Враца и Криводол."
------
"...пред Агенция „Фокус” даде ст.н.с. д.г.н. Кристалина Стойкова от Геологическия институт при БАН.
... Газохранилището в Чирен е държавна собственост. Проектът между „Булгаргаз” и „Мелроуз” вече е преминал първият стадий на изучаване. Пресметнато е, че ще бъдат необходими вложения от 90 млн. щатски долара, за да се завърши напълно проекта и да се преобразува това находище в газохранилище. То ще е с капацитет около 1,8 млрд. куб. м. Ако това стане, първото нагнетяване на газ би било най-рано в последното тримесечие на 2009 г. Евентуално след още година или две, то ще бъде напълно завършено. Като се има предвид, че другите две новооткрити находища са в близост с Галата, има възможност те също е да станат хранилища. Перспективата е точно по тази линия – да се проучват и откриват находища, да се добива газ и след това да се превръщат в газохранилища. Това е модерният подход, който цял свят го практикува. Крайно време е и ние, като страна-членка на Европейския съюз, да го направим."


Някой оня ден беше възмутен, защо Станишев казал, че много депутати и политици не са наясно технически с нещата. Ми прав е човекът. За да знаеш как функционира едно газохранилище, какви запаси има, колко от тях могат да се използват, защо друга част не могат и какъв е минималният запас, който задължително трябва да се запази, за да не гръмнем например, си искат съответното образование и поне няколко годишна практика. С четване оттук и оттам по вестници и форуми, особено предубедено, не става.

# 1 021
  • Мнения: 6 628
Вчера по Канал 1 казаха ,че  ще издържим до 20,01 ,а в цитираното пише до края на зимните месеци newsm78

# 1 022
  • Мнения: 631
Украйна отказа транзит на руски газ
14 януари 2009 / News.dir.bg
Украйна заяви, че няма да възобнови доставките на руски газ за Европа заради условията на Газпром, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

# 1 023
  • София
  • Мнения: 2 840
Супер!

Те това е новина. Заедно с протеста, днес ми направи деня.

# 1 024
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, сега и на ЕС в лицето на Барозу му писна. От всичките, които са замесени в конфликта, най-много от Газпром и Нафтогаз. Преди малко го чух с ушите си по Еuronews като го каза.
Всякакви вихрения в тази тема кой е по-виновен - Русия или Украйна са безсмислени. Изобщо, чудя ви се на акъла как така вземате нечия страна, все едно сте футболна агитка.

# 1 025
  • Мнения: 4 380
Еди, какво ти попречи линка ми към сайта на БТВ с интервюто на Васил Филипов, та си го изтрил?

xsenia Да не си украйнска гражданка   бивша , че така се палиш и без да искаме сме те засегнали ?- Казах го по-напред, аз съм българка и защитавам българските интереси. Нямам никаква връзка с Украйна, никога там не съм била. Имам обаче връзка с Русия и имам руско гражданство. Представи си.

Да си припомним фактите :
1. Русия продава синьо гориво за европа и Украйна
2.От 01.01.2009 г м/у Украйна и Русия няма договор за доставка на газ за украйно
3.Украйна обаче има подписана харта за транзитиране на доставяния от Русия газ , т.е. дали тя получава газ и на каква цена нас не ни интересува . Нашия газ само минава през странта и тя с подписа си на хартата е поела ангажимент тези доставки да идват до нас непокътнати. -Не ни интересува, да. Това са си техни проблеми с Русия. Допреди вчера, когато Украйна отказа да транспортира поради технически причини, тя си изпълняваше задълженията по трансфера и без да има сключен договор за цена. [/b Да припомним обаче че Русия също има договор с нас за продажба на газ, който договор не осъществява. Кранчето врътна именно Русия, а нас проблемите и с Украйна не ни интересуват, нали?


4. Русия не се споразумява със Украйна за цената и им намалява  доставката , като +това Украйна има задължения към Русия няколко милиона неизплатени.- Украйна обяви, че няма дългове към Русия за 2008г.

5.Украйна използува това , че газа минава през нея и започва да отклонява количества за собствена консумация, съответно налягането към ЕС спада и Русия се усеща. Пожелава замерване , но УКРАЙНА НЕ ДОПУСКА ЕКИПИ НА СВОЯ ТЕРИТОРИЯ . Русия спира изцяло доставка на газ САМО ЗА УКРАЙНА. Украйна врътва крана на ЕС и Балканите. - Украйна официално не престава да заявява, че никакво количестьво за собствени нужди не е отклонявала. Докато кражбата не бъде доказана чрез съд, не можеш да го обявяваш за факт. Украйна не допуска руски проверки и е напълно логично. Те могат да си преправят и фалшифицират факти защото са заинтересована страна.

6. Русия разбира , че газа не тече по направление и спира изобщо газа за всички. -Истинските причини за спирането не са несъществуващите кражби.

7. ЕС Украйна и Русия подписват споразумение за наблюдение от страна на ЕС на руска и украйнска територия. Путин иска да има и руски екипи / абсолютно логично според мен все пак това е тяхна стока /. Украйна не се съгласява . Путин отстъпва за това условие и казва , че след като наблюдателите от ЕС пристигнат по места и споразумението подписано от Украйна пристигне в Русия ще възобновят доставките. - Това са абсолютни глупости. В мониторинговата група присъстват и руски специалисти.

8. Споразумението пристига , но с дописана политическа декларация : Украйна иска от Русия да я признае за надежден партньор, които никога не е спирал газа за европа, не е отклонявал газ и се е разплатила до рубла за изминалия период. Медведев и Путин отказват / нормално е това е живо изнудване /. -  Украйна нищо и от никого не иска. Декларацията е изказване на нейната гледна точка. Това го каза и ЕС, но някои вманиячени, търсят заговор навсякъде.

9. Украйна оттегля декларацията Русия пуска газа.
10.Газа стои на границата м/у Русия и Украйна защото Украйна искат Русия да поеме техническия газ необходим за запълване на тръбите. Русия отказва / с право според хартата подписана от Украйна транзитиращия осигурява техническото изпълнение на транзита /.-  Техническия газ е част от заплащането за транзита от страна на Русия и не от техническото изпълнение. Русия досега по договор и с определена цена си е поемала тези задължения. Т.к. сега няма цени, отказва.

11. Украйна заявява , че след като Русия е спряла доставките тръбите за ЕС и Балканите се използват за вътрешни доставки и ако сега пусне газа за ЕС три области на Украйна ще останат без газ.

-Не е точно така. Има някакъв технически проблем с противоток. Не схванах същността на проблема защото официално се съобщава за технически проблем и без подробности. Никой и никъде не е казвал че тръбите се ползват за вътрешни нужди. Путин каза че им е повреден газопровода. Спекулира се със САЩ, т.к. се твърди за договор между Америка и Украйна за поддръжка на газопровода. Истината е някъде там и ще излезне наяве.

Мамицата им мръсна , а тук мръзнат цели държави.
Ксения фактите са си факти колкото и да ги извърташ. Няма нужда да ми отговаряш ясно ми е , че по - гръб не искаш да падаш , но Украйна за мен се опитва да манипулира всички. Помни ми думата ако не споменат и по бързо влизане в ЕС като условие. Бясна съм. # области без газ     Овчари скоро чакам тук половината детски градини да затворят , че им свършват запасите. Производствата не работят. Словения и те са в бедствено положение , цяла европа с те 3 области гадни ш....и манипулатори.

Аз съм не по-малко бясна от теб. Газовата мафия си е газова мафия. Но в случая ти е доста замъглено съзнанието. Манипулирането и изопачаване на факти е в много по-голяма степен от страна на Русия.

# 1 026
  • Мнения: 4 380
Е, сега и на ЕС в лицето на Барозу му писна. От всичките, които са замесени в конфликта, най-много от Газпром и Нафтогаз. Преди малко го чух с ушите си по Еuronews като го каза.
Всякакви вихрения в тази тема кой е по-виновен - Русия или Украйна са безсмислени. Изобщо, чудя ви се на акъла как така вземате нечия страна, все едно сте футболна агитка.

Да, четох че ги е сплашил, че ако Европа не получи газ до броени дни, ще съди и двете страни. Съвсем с основание- дано го направи! Учудвам се на търпението на Европа. Сигурно защото не мръзнат като нас.
Нашите обаче са големи марди и бъзльовци. Нито ще предявят иск за обещетение, нито ще посмеят да отворят атомен блок.

# 1 027
  • Мнения: 6 628
xenia стига вече с тези чаршафи.Явно няма да се съгласим с това ,което пишеш .И какво значение има по дяволите .Газ няма .
Другата седмица вече съвсем ще студуваме.

# 1 028
  • Мнения: 4 380
xenia стига вече с тези чаршафи.Явно няма да се съгласим с това ,което пишеш .И какво значение има по дяволите .Газ няма .
Другата седмица вече съвсем ще студуваме.

Явно няма. Някои хора не четат и не мислят. Ей така, на пук, като кон с капаци. Ако на мен не вярваш, послушай Васил Филипов и не бъди толкова твърдоглаво убедена, в това в което цели да убеди руската преса! Те открай време, откак се помня манипулират хората и нагло лъжат.

Вече и аз не знам има ли и какво значение всъщност има. България я е страх да си търси правата за нанесените и щети. От памтивека, каквото кажат братушките, това слушаме и изпълняваме.

# 1 029
  • Мнения: 1 343
Ксения ,
Няма как газ да стигне до нас след като Украйна я взима за себе си.
Това дали е така или не неможеш да докажеш нито една от позициите. Плюеш Русия . Плючеш Путин .
Пропагандираш русофобски мнения. Насъскваш хората срещу Русия ?
Няма как да промениш масовото мнение . Всеки човек мислещ с главата си ще разбере , че е тъпо да се оправдава Украйна . При положение , че видяхме и декларацията и ингелите дето прави сега.
ТИ КЪДЕ ВИДЯ ДА СЕ КАЗВА , ЧЕ ДОСЕГА РУСИЯ Е ОСИГУРЯВАЛА ТЕХНИЧЕСКИЯ ГАЗ ?
И моля някой който е наясно да обясни :Газа техническия когато спре подаването на газ от източника къде остава .
Аз съм убедена , че в УКРАЙНА защото тръбите не са под наклон ? Т.е. ако пак направи ингел един газ и остава подарък . Че защо ?
Спри да се плюнчиш и да се надъхваш. Обвиненията си ги смучиш от пръстите защитаваш някой който доказа , че манипулира ситуацията и вероятен крадец.
Аз ако бях ПУТИН и аз щях да постъпя така.
Аз давам газа те ще ми казват кога и по колко ще плащат , че и на кого ще доставят. Трябва да не си добре че да го защитаваш.

# 1 030
  • Мнения: 545
Ако някой сметне, че е обиден от определена публикация, или че тя нарушава правилата на форума, да използва 'информирай модератор'.
еди.

# 1 031
  • Мнения: 523
Не съм убедена, че едните са добрите, а другите лошите. Предполагам, че знаете, Русия и Украйна си имат и други дърпания. Последно Русия много се ядоса на : желанието на Украйна да влезе в НАТО; подкрепата им за Грузия; както и заплахата, че ще изгонят руската военно морска база. Та на мен ми се струва, че от там идват игрите, но всеки си има право на мнение. Аз по стар български обичай на политици много не вярвам, включително и на американски и западноевропейски.

# 1 032
  • Мнения: 6 628
Някъде в интернет вчера ми попадна нещо интересно цитирам по памет-ако Украйна реши да продава газовата си компания ,то Русия би проявила интерес.
Явно интереса си е чисто търговски .

# 1 033
  • Мнения: 1 343
Данни от Новинар :
"Путин предложил на Станишев да купуваме газа от Украйна "  #Cussing out
Украйна отряза окончателно доставките на газ за Балканите ! Украйна пише вестника е отказала доставките заради условията на "ГАЗПРОМ" европейски, руски и украйнски наблюдатели да контролират ТРАНЗИТА на РУСКИ газ предаде вчера агенция "Асошиейтед прес ".
Вчера отново Русия е подала 76.6 мил.куб.метра газ за балканите по едното направление и 22.2 милиона за Словакия по друго направление. И двата транзита не са допуснати на Украйнска територия.
А така ето специално за КСЕНИЯ .
Олег Дубина шефът на "Нафгаз" отправи молба към "ГАЗПРОМ" да осигури необходимите 18 млн.куб.метра за запълване на тръбите,а сумата за този газ да се прибави към ДЪЛГА на дружеството към "Газпром".
САМО ДА НАПОМНЯ :
В декларацията която бяха пуснали украинците искаха Русия да подпише , че Украйна се е издължила до рубла на "Газпром "  #Cussing out - е не изобщо не беше шантаж ще кажа.

# 1 034
  • Мнения: 1 343
Някъде в интернет вчера ми попадна нещо интересно цитирам по памет-ако Украйна реши да продава газовата си компания ,то Русия би проявила интерес.
Явно интереса си е чисто търговски .

Ми мила то няма да е лошо и нашите да проявят интерес . Но доколкото чета май вече са се насочили наистина към САЩ ... Днескашно заглавие : Киев иска да даде тръбите си на САЩ.

Общи условия

Активация на акаунт