Да дадеш заем днес?

  • 4 945
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 161
А как ще оспори документа,след като запис на заповед се попълва саморъчно от платеца?Една запис на заповед преди време,ми спести много тревоги.

# 46
  • Мнения: 278
Пари на заем не давам и не взимам. Основно правило в живота. Аз не знам кога ще ги върна, а на обещания не вярвам.
И още нещо: Аман от роднини. Брат ми, като се върна от чужбина денонощно висяха на вратата ни "роднини и приятели" и всичките пари им трябваха, а пък за връщането все до дни беше.

# 47
  • Мнения: 81
Без да вмъквам цитати, че ме мързи...
... има бързо производство - през декмеври миналата година се сдобих с такъв изпълнителен лист за около 3 седмици и то просто защото топлофикация е заела в момента ресурса на съдиите, заради делата с неплатените сметки за парно, иначе щеше да стане и по-бързо...
... отново повтарям да слушате Chanel - такава разписка при физ. лица (бившата запис на заповед) става пред нотариус, където собственоръчно длъжника се подписва, че ще върне парите в указания в документа срок и съответно ако това не се случи, то той е уведомен за действията, които ще бъдат предприети срещу него...
...когато има вече издаден изпълнителен лист, се започва поетапно запор на заплати (оставяне на сума екзистенц минимум), запитвания до всякакви институции за притежавано имущество, вкл. и до КАТ за притежавани автомобили, официално писмо до работодателя на длъжника за образуваното дело срещу него, допитвания до банки за сметки и авоари по тях на името на длъжника... плюс, че дължи лихва за всеки просрочен ден, която е ОЛП + 10 пункта завишение... плюс процент от сумата, която съдия изпълнителя ще си удържи за това, че търчи да върши всичко това (ако не се лъжа е 15%)...

... и всякакви такива красоти. Така че, има смисъл... когато нямаш такъв документ, минаваш по общия исков ред...
ох, уморих се, егати дългия пост...  Wink

# 48
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Давай заеми,че и безлихвени,щом си толкова "щедра"спонсорка[/b],че чак ...дрънкаш.

Ерика, здравей!

 Shocked Shocked Shocked

# 49
  • Мнения: 242
пари на заем, ако не са за:
1/ болен човек
2/за сестра ми,майка ми,свекърва ми или зълва ми
3/приятели,които имат реални доходи
 НЕ ДАВАМ вече. напарих се достатъчно!!!!! Naughty
давала съм на приятели и аз съм взимала и съм ги връщала и съм си ги получавала, но само от проверени хора!
имам да взимам от още хора, добре че са дребни суми, но ми се случи покрай раждането на малкия да нямаме пари, а да ни трябват - как мислите, дали успяхме да си съберем нашите парички Close или се наложи ние да взимаме  Confused кофти....
аз ако съм на теб ,мноооогооо добре ще си помисля. колкото и да имаш - не си ги намерила на улицата  Peace

# 50
  • Мнения: 2 161
pronobis ,само едно допълнение към перфектното ти обяснение-платеца попълва собственоръчно тази частт документа,в която се пише каква сума дължи,на коя дата ще я върне,лични данни и тн.Ако например се уговорите за датата 28 май и той не я спази,ти на 31 май вече си цъфнала при адвоката си и тойот там нататъка действа.Учудвам се,че толкова хора не вземат под сериозно внимание запис на заповед.

# 51
  • София
  • Мнения: 7 995
Внасям допълнително уточнение към изпълнителното производство, за да са наясно хората, които дават заеми.
Теоретично бързото производство все още съществува. Но само теоретично. На практика с измененията в ГПК от мин. година се даде възможност на ответника да възразява, с което всъщност цялата т.нар. "бърза процедура" отива на кино. След изваждане на заповед за изпълнение (стария изп. лист), се дава възможност на длъжника да възрази в двуседмичен срок от връчването на заповедта. Възражението не трябва да бъде обосновано. При наличие на подобно възражение, процесът отива по общ исков ред. И там опирате до процедурата, която описах по-горе.
Да, слушайте Chanel, но и бъдете наясно какво можете да очаквате, снабдени с такъв документ.

# 52
  • Мнения: 1 064
Има хора - не само майки, които нямат пари да помогнат, но имат влияние да ги осигурят. Понякога не само за да си почешат егото. Ако не си помагаме в нужда, хора ли сме изобщо?

Не мога да подходя към темата принципно - има хора, които заслужават да получат заем, защото са честни и ще върнат парите, ако ще по корем да лазят, за да ги осигурят. Други не заслужават. Въпросът е в личната ни преценка. Да сме на ясно на кого даваме. Какво значи "ако е за болен, дай". Няма да дам, ако знам, че няма да ми върне парите, а само за очи казва, че е заем. Да има дупе и да поиска открито помощ, дарение. Тогава ще дам. Не обичам да ме лъжат.

На мен много са ми давали, повечето пъти без да имам време да си отворя устата да поискам, затова знам колко скъпо и мило е да ти гласуват такова доверие. Аз го ценя и благодаря на онези, които са ми вярвали. И давам своето доверие на тези, които го заслужават.

# 53
  • Мнения: 3 394
не бих дала пари на заем ,защото ни виси цяла къща тука на плещите и знам какво е да пестиш, да изплащаш ипотека, пък и деца да имаш Rolling Eyes
Ако сестра ми или майка ми ми поискат, първо ще питам мъжо, и ако можем бих ги подарила, без да чакам да ми ги върнат.....така няма да ги мисля. Пък ако ми ги върнат-какво по-хубаво!

Но имаме познати тука, които събираха пари за депозит за апартамент и намекнаха дали имаме излишни пари. Казах не, защото същият ден бях ходила по магазините с жената и тя си купи рокля за 240 паунда, за да ходи на сватба в бг Crazy Е който харчи такива пари за рокля, значи не може да пести пари и няма да ми върне заема Whistling

# 54
  • София
  • Мнения: 7 995
Blanka, от доста години се занимавам и с преценки на това кой ще върне парите и кой не, повярвай ми, още греша... Случва се всичко... Да не говорим, че в случая авторката питаше, защото тя самата не искаше да даде заем и се чувстваше манипулирана.

# 55
  • Мнения: 1 064
Blanka, от доста години се занимавам и с преценки на това кой ще върне парите и кой не, повярвай ми, още греша... Случва се всичко... Да не говорим, че в случая авторката питаше, защото тя самата не искаше да даде заем и се чувстваше манипулирана.
Предполагам, оценяваш непознати хора - професионално. А близките си?
Иначе, за другото си права, просто бях провокирана от някои отговори.

Всъщност истинската дилема на авторката е морална - може ли да откаже на майка си, какво ще си помислят за нея роднините и дори вероятно има страх дали няма да й лепнат етикет, че е стисната. Така го чувствам - въпросът й не е финансов.

# 56
  • Мнения: 2 161
Аз изобщо не държа да ме слуша който и да било.Споделям моят опит,а дали някой ще даде пари назаем,дали ще изиска документ или просто ще ги хвърли на вятъра,това си е негов проблем.Всеки има глава,която да мисли.Аз лично не бих се допитала до форум по този въпрос.

# 57
  • София
  • Мнения: 16 067
С нотариална разписка  от длъжник ще вземите на босия цървулите. Толкова възможности има за отлагане, за скатаване. Голямо чудо, че КАТ ще му запорира Голф-2 за 850 лв. За кокошарник ли да го ползвам. Бях касиерка, идваха изп. листи от частен съдебен изпълнител. Щом видеха във фиша първата удръжка по делото напускат и отиват в строителството на осигуровка 240 лв. А удръж му тогава.
Обикновенно тия, които сами предлагат да ти подпишат документ са в течение и лъжат яко само да докопат парите.
За това винаги казвам - пари само за семейството ми или много близки роднини при болест.

# 58
  • Мнения: 0
Как така,и к'во?Отиваш при адвоката си и той вече си знае работата.
В момента умишлено изчаквам, няколко пъти по-нагоре се спомена за на босия цървулите. Някъде по средата на периода ми се върна част от сумата, после пак ми искаха... сложна работа. И да пусна изпълнителен лист, все тая, пак ще продължа да си чакам, няма какво да им се запорира. Имат някакви имоти, но са в съсобственост с роднини, не знам как ще стане. Освен да им запорират апартамента, но пък не знам да има такава практика. Все още имам някакви надежди, че може и да не са измамници хората, а просто със струпали се проблеми, но сумата не е малка и на мен наистина вече ми трябва, ще се наложи по-бързичко да си ги разрешат.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 363
и днес, и утре - пари назаем вече не давам.
бих дала безвъзмездно само на най-тесния си семеен кръг, ако има сериозна нужда.

виждам колко много хора са писали същото, което съм преживяла и аз - дадени пари назаем на близки приятели, после невидяни.

Общи условия

Активация на акаунт