32 майки в Канада

  • 24 563
  • 287
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9
Здравейте момичета и от мен.
 Аз ще продължа с моите въпроси сързани с гражданството. Laughing
На моят мъж един приятел му казал,че когато си подадеш документите и след това решиш да напунеш страната трябва да предупредиш гавърманта за това.Така ли е наистина споделете опит.
Другото нещо е че, това отсъствие щяло да ти забави интервюто с 1год. горе-долу.
Ако някой знае нещо за това,моля да сподели.
Благодяря ви предварително.

# 61
  • Мнения: 5 713
Момичета, искам да ви питам каква течна сметана използвате за готвене, а не за сладки и торти?
Аз бая време не съм купувала такава, защото се опитвам да се отказвам от разни продукти, но съм взимала от тази, на която има нарисувани спагети или макарони с гъби и броколи. Марката е или Лактания или Кебон или Беатриче.

Последна редакция: вт, 13 яну 2009, 08:40 от Вери

# 62
  • Мнения: 256
За акта за раждане - искат дългата форма.
Но аз го вадих в Бг, не тук.

# 63
  • Мнения: 319
TarikMom, аз като тръгвахме 2005-та попълвах молба в Здравната каса, че заминавам в чужбина и то за дълго. Дължах им към 100лв, но им казах че няма да ги платя. А те предварително ми бяха казали, че няма да имам проблем на границата заради такава малка сума. Докато попълвах тогава молбата няколко пъти се опитваха да ми натякват, че дължа пари, ама аз им казах, че не ми пука, аз заминавам и няма да ги платя. Казаха ми тогава, че щели да се трупат много бързо лихви. Като си ходихме преди 1 година хич не съм ходила да се разправям, а и те досега нищо не са пращали на адреса ми във Варна. В молбата искаха да им напиша конкретно за колко години заминавам. Казах, че емигрирам и нямам идея дали някога ще се върна, ама въпреки това трябвало да напиша няколко години. Написах 2005, 2006, 2007. Оттогава насам какво става, нямам идея, ама и не ме интересува Whistling

# 64
  • Мнения: 636
За нас е късно за регистрация, тъй като сме тук от 25ти декември. До колкото разбрах от мненията ви, ще се пробвам да извадя ЕГН-то и с малко повече късмет може пък и да стане навреме. Ако не - каквото дойде. Едва ли сме единствените, които не познават българското законодателство относно задължителната регистрация на чужденци  Twisted Evil

Само не ми е ясно това българско законодателство, дето задължава бг граждани да влизат с бг паспорти, пък децата-българчета минават с канадските  Crazy но какво ли разбирам аз  Crazy

За всеки случай ще се осланяме на неясните правила и се надявам да нямаме проблеми. Защото наистина не ми се занимава с още един паспорт...

# 65
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Правилата не само че са неясни, ами и тъпите им служители нищо не разбират и никога нищо не знаят, дори и не знаят кой знае, че поне да те насочат  ooooh! Tired Да си имаш взимане даване с тия хора си е направо борба с вятърни мелници, особено със сладурите, дето са в Щатите по консулствата, иначе в Отава имаше една страхотна жена, която много ни помогна.
Пчеличка, когато аз излязох от България нямаше изобщо здравно осигуряване, мисля че го въведоха същата или следващата година, та оттогава милите родни чиновници са ми начислявали сметки, за какъв дявол, само те си знаят. Thinking Сега нали щяха да освобождават всички българи, живеещи в чужбина от натрупалите се дългове, ОБАЧЕ, понеже никой никъде не можа да ми даде информация как става, реших да ги оставя да се спасяват. Ако щат да ме спират на границата, което дълбоко ме съмнява, защото едва ли имат някаква връзка между учрежденията, че да знаят кой колко и за какво дължи аджеба.

# 66
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
На моят мъж един приятел му казал,че когато си подадеш документите и след това решиш да напунеш страната трябва да предупредиш гавърманта за това.Така ли е наистина споделете опит.
Другото нещо е че, това отсъствие щяло да ти забави интервюто с 1год. горе-долу.

Ако след подаване на документите ще напускаш страната за повече от 2 седмици трябва да предупредиш - ние пратихме писмо - аз си бях в БГ за 4 месеца точно през това време и теста, интервюто и клетвата (бяха в един ден) ни ги насрочиха за 10 дни след връщането ми. Няма проблем просто предупреждаваш иначе за забавяне и дума не може да става просто се съобразяват хората че няма да те има да не ти насрочат дата точно докато си извън страната.

TarikMom ако нямаш избран личен лекар можеш да си свалиш задълженията с представяне на паспорта с датите на излизане от страната.

Ние също подадохме декларация че ще сме извън страната но по-късно тъй-като нея я гласуваха след като бяхме дошли тук. В общи линии май служебно ще ги махнат тия задължения щото иначе половината страна трябва да е с несъбираеми задължения.

Гери мисля че не си длъжна да влезеш с бг-паспорта - можеш да влезеш и с канадски но ако имаш издаден бг-паспорт трябва да го представиш на влизане - доколкото знам той може да е изтекъл но пак си длъжен да го представиш  Confused  И на мен не ми е много ясна схемата. По принцип може да се пита за ЕГН-то и бг-акта за раждане дали не може някой друг да го получи с пълномощно например.

Последна редакция: вт, 13 яну 2009, 18:05 от shemet_neveroiaten

# 67
  • Мнения: 417
Toва е по отношение на здравното осигуряване:

http://forum.ide.li/index.php?showtopic=524

Ние 2003г. когато се прибирахме знаехме че дължим за 1,2 години период. Дори бяха пратили писма на адресите. Но морално нямат право да ни искат пари.... че малко се влива в държавата чрез изпращене на пари от чужбина по родители. На летището никакви проблеми, а декларация не съм попълвала. Тогава и процедурата беше тромава (не че сега не е ).Отказах се да губя време по бюрокрация за и без това нищожната ми ваканця в БГ. А 2004г кой знеше, че трябвало да се подават подобни декларации..... естествено законите се пазят в "тайна" Simple Smile
От тогава до сега не е получено писмо пак от тях.
Мисля, че оправдаха парите със задна дата.

# 68
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Момичета, каня ви на виртуалния протест:
http://feelfriendly.com/

За повече информация, кликнете на темата в подписа ми  Hug

# 69
  • Мнения: 150
Здравейте,

Относно осигуряването в България можете да потърсите информация на сайта на НАП http://nap.bg/
В момента на мен ми предстои заминаване за Канада и ще попълвам декларация че напускам страната.

Доколкото знам вече освобождават българи живеещи в чужбина, трябва да се попълнят някои документи, най-добре е да им пратите е-маil или да им звъннете, обслужването много се е подобрило, повечето служители са исключително любезни, казвам го от личен опит, естествено не всички и навсякъде, но с малко повече питане и упорство, всичко става доста бързо. Това го казвам за Варна, но мисля че е навсякъде ...

# 70
  • Мнения: 1 216
Шемет и Чевръста, мерси много за инфото   bouquet

Поздрави!

За здравното осигуряване - аз попълних една декларация в НАП през 2006 година, че се отказвам от услугите на здравната каса  до 2010 / мисля, че тогава това беше най-дългият възможен период/.

# 71
Здравейте мили мами !

Каролина, на въпроса ти за сметаната. Аз съм взимала на Neilson. В зависимост за какво ти трябва има различна масленост - 5%, 10%, 18% и 35% ( може би има и други, но не съм ги забелязала).

За здравните осигуровки, мисля че декларацията която се попълва важи от момента на напускане на страната нататък. Аз проучвах въпроса за дължимите осигуровки заради брат ми, който е в чужбина от началото на 2001 г. и като е напускал страната  не е попълвал такава декларация ( нямаше такива). Съгласно новия закон става ясно, че ще му опростят дължимото от 2001 до 2007 г. Не ми е ясно обаче, за след 2007 г. трябва ли да подава декларация и къде ( само в БГ) ли се прави това ? Някой знае ли нещо по въпроса ?

Поздрави и успешен ден на всички !

# 72
  • Мнения: 449
Вери и sanja_2, благодаря ви за отговорите.   bouquet Досега никога не съм използвала сметана за готвене, предполгам, че и не е много здравословна, но ми се иска да експериментирам няколко рецепти.

За здравните осигуровки, мисля че декларацията която се попълва важи от момента на напускане на страната нататък.

Да и на мен така ми казаха, че важи безсрочно или до момента, в който се върнеш да живееш отново в България.
Най-абсурдното беше, че ако се върнеш и започнеш да си внасяш здравни осигуровки първите 6 мес. нямаш право на безплатно здравно обслужване.  Rolling Eyes

# 73
  • Мнения: 191

Да и на мен така ми казаха, че важи безсрочно или до момента, в който се върнеш да живееш отново в България.
Най-абсурдното беше, че ако се върнеш и започнеш да си внасяш здравни осигуровки първите 6 мес. нямаш право на безплатно здравно обслужване.  Rolling Eyes

Да, така е. Ние като отидохме в НАП, за да им кажем, че заминаваме за чужбина, попълнихме някаква молба, но служителката на гишето се опитваше 15 минути да ни убеждава как няма смисъл да правим такива неща, по-добре да си плащаме, защото като се върнем някой ден и няма да имаме право на безплатно обслужване първите 6 месеца. Ние обаче си подадохме. Много се учудихме обаче (вече бяхме в Канада) когато баща ми ми каза, че е проверил в НАП и въпреки че съм подала молба, осигуровките си се начисляват (и моите и на мъжа ми)!!! Към днешна дата незнам какво е положението, но ние си имаме изходни номера на молбата, ама все си мисля, че пак нещо са объркали в НАП  Close

# 74
  • Мнения: 449
Много се учудихме обаче (вече бяхме в Канада) когато баща ми ми каза, че е проверил в НАП и въпреки че съм подала молба, осигуровките си се начисляват (и моите и на мъжа ми)!!!

А от личния си лекар отписахте ли се?

Общи условия

Активация на акаунт