Майчинството - счетоводно - 15

  • 72 192
  • 1 034
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5
здравейте  Joy
и аз имам малко нужда от помощ  Embarassed
термина ми е 1.08.09,би трябвало да изляза в болничен по бременност и раждане( б.б.р.) на 15.06.08. но от 1.02.09 мисля да изляза болничен за общо заболяване. знам че той се изчислява на базата 01.08.08 до 31.01.09, в при изчисляването на б.б.р  за база се взема 01.06.08 до 01.05.08 , но при положение че от 1.02.08 ще съм болничен , за  месеците 02,03,04,05 /2009  каква ще е базата ми за изчисление на б.б.р ? малко е объркано  #Crazy
ако някой може да ми помогне с изчисленията ще съм благодарна  Heart Eyes:
за 2008 г брутния осигурителендоход  е 475 а нетния ми доход е 375
за януари 2009 бруто 600, нето 475 , февруари трябва да съм болничен  Wink
ще съм благодарна ако ми помогнете   bouquet

# 31
  • Мнения: 1 208
момичета,може ли и аз да попитам нещо - предварително се извинявам ако сте го обсъждали
В момента съм прехвърлила майчинството си на майка ми а аз съм на работа.Бременна съм с второ и май месец ще изляза в майчинство.Искам да попитам след като аз изляза в майчинство какво става с майчинството на майка ми,което ползва сега за първото ми дете.
Благодаря ви

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
момичета,може ли и аз да попитам нещо - предварително се извинявам ако сте го обсъждали
В момента съм прехвърлила майчинството си на майка ми а аз съм на работа.Бременна съм с второ и май месец ще изляза в майчинство.Искам да попитам след като аз изляза в майчинство какво става с майчинството на майка ми,което ползва сега за първото ми дете.
Благодаря ви

След като ти излезнеш в майчинство,майка ти продължава да ползва майчинството за първото дете до 2 години.Майчинството на майка ти не се прекъсва.

# 33
  • Мнения: 1 208
момичета,може ли и аз да попитам нещо - предварително се извинявам ако сте го обсъждали
В момента съм прехвърлила майчинството си на майка ми а аз съм на работа.Бременна съм с второ и май месец ще изляза в майчинство.Искам да попитам след като аз изляза в майчинство какво става с майчинството на майка ми,което ползва сега за първото ми дете.
Благодаря ви

След като ти излезнеш в майчинство,майка ти продължава да ползва майчинството за първото дете до 2 години.Майчинството на майка ти не се прекъсва.
А с плащането как е- 50% ли взема или цялото майчинство

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
момичета,може ли и аз да попитам нещо - предварително се извинявам ако сте го обсъждали
В момента съм прехвърлила майчинството си на майка ми а аз съм на работа.Бременна съм с второ и май месец ще изляза в майчинство.Искам да попитам след като аз изляза в майчинство какво става с майчинството на майка ми,което ползва сега за първото ми дете.
Благодаря ви

След като ти излезнеш в майчинство,майка ти продължава да ползва майчинството за първото дете до 2 години.Майчинството на майка ти не се прекъсва.
А с плащането как е- 50% ли взема или цялото майчинство

Цялото майчинство.както си е било да излизането ти в 45дневен

# 35
  • Мнения: 1 208
момичета,може ли и аз да попитам нещо - предварително се извинявам ако сте го обсъждали
В момента съм прехвърлила майчинството си на майка ми а аз съм на работа.Бременна съм с второ и май месец ще изляза в майчинство.Искам да попитам след като аз изляза в майчинство какво става с майчинството на майка ми,което ползва сега за първото ми дете.
Благодаря ви

След като ти излезнеш в майчинство,майка ти продължава да ползва майчинството за първото дете до 2 години.Майчинството на майка ти не се прекъсва.
А с плащането как е- 50% ли взема или цялото майчинство

Цялото майчинство.както си е било да излизането ти в 45дневен

Благодаря ти много- пожелавам ти да си родиш най-здравото и усмихнато бебче  Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 5 285
Много съм благодарна на всички, които са вложили своя труд в първия пост на темата   bouquet
С негова помощ, купчинка фишове за заплати, сайта на НОИ (за болничните) и една проста екселска табличка днес успях да изчисля вълшебното СДВ, от което ще зависим, живот и здраве, през следващите 410 дни. Още веднъж - благодаря    bouquet

Искам обаче да помоля, ако знаете, да ме насочите към място, където се публикува броят работни дни за месеца. Притеснявам се, че като спрях работа, може да пропусна някоя от приетите "отработваници" и да объркам броя работни дни, а искам да следя НОИ изкъсо  Embarassed

# 37
  • софия
  • Мнения: 56
Здарейте и голяма благодарност,че ви има.Аз имам малко странен казус.Утре ще подавам документи за остатъка до 410 дни,тъй като сме от завареното положение.С мъжа ми се оженихме октомври 2008 и аз си смених фамилията.Това има ли значение за НОИ,тъй като там фигурирам със старата? newsm78

# 38
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
здравейте  Joy
и аз имам малко нужда от помощ  Embarassed
термина ми е 1.08.09,би трябвало да изляза в болничен по бременност и раждане( б.б.р.) на 15.06.08. но от 1.02.09 мисля да изляза болничен за общо заболяване. знам че той се изчислява на базата 01.08.08 до 31.01.09, в при изчисляването на б.б.р  за база се взема 01.06.08 до 01.05.08 , но при положение че от 1.02.08 ще съм болничен , за  месеците 02,03,04,05 /2009  каква ще е базата ми за изчисление на б.б.р ? малко е объркано  #Crazy
ако някой може да ми помогне с изчисленията ще съм благодарна  Heart Eyes:
за 2008 г брутния осигурителендоход  е 475 а нетния ми доход е 375
за януари 2009 бруто 600, нето 475 , февруари трябва да съм болничен  Wink
ще съм благодарна ако ми помогнете   bouquet

Обезщетение за общозаболяване
- Среднодневен брутен осиг. доход = (5*475+1*600 )/126 р.дни = 2975/126=23.61 *90 % = 21.25 лева
-Среднодневен нетен осиг. доход = 5*375+1*475 = 2350/126 = 18.65 лева

За дневна база се взема 18.65 лева и се умножава по работните дни в болнчиен за месеца. например, ако е м. 02.2009 - 20 р. дни*18.65 = 373.02 лева обезщетение

При изчисляване на б.б.р. за месеците в болничен за общо заболяване се взема доходът, от който е изчислено обезщетението, т.е. дневни брутен осиг. доход = 23.61 * раб. дби в месеца в болничен за общо за боляване. Например м. 02.2009 - 23.61*20 = 472.20 лева.
Виж колко са раб. дни за целия 12 месечен период и по същия начин, както по-горе се получава размерът на обезщетението, но с осиг. доходи за 12 месеца.

# 39
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здарейте и голяма благодарност,че ви има.Аз имам малко странен казус.Утре ще подавам документи за остатъка до 410 дни,тъй като сме от завареното положение.С мъжа ми се оженихме октомври 2008 и аз си смених фамилията.Това има ли значение за НОИ,тъй като там фигурирам със старата? newsm78

Няма как да фигурираш със старата фамилия, защото там данните периодично се обновяват с информация от ГРАО, където ти вече си с нова фамилия. Това има значение за подаваните документи. Те трябва да са с новата фамилия, но и данните за обр. 1, които подава фирмата ти също трябва да са с новата фамилия. Уведо ми ги, че имаш промяна в името.

# 40
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Много съм благодарна на всички, които са вложили своя труд в първия пост на темата   bouquet
С негова помощ, купчинка фишове за заплати, сайта на НОИ (за болничните) и една проста екселска табличка днес успях да изчисля вълшебното СДВ, от което ще зависим, живот и здраве, през следващите 410 дни. Още веднъж - благодаря    bouquet

Искам обаче да помоля, ако знаете, да ме насочите към място, където се публикува броят работни дни за месеца. Притеснявам се, че като спрях работа, може да пропусна някоя от приетите "отработваници" и да объркам броя работни дни, а искам да следя НОИ изкъсо  Embarassed

Раб. дни през м.12.2008 са 20, а през м. 01.2008 - 21. Други месеци с отработвания за момента няма.

# 41
Скъпи, знаещи мами!Майчинството ми изтича и искам да Ви попитам - трябва ли да подам някаква молба/ и имали образец/ ,че се връщам на работа или да започвам такава на деня след изтичане на майчинството?Благодаря Ви предварително!

# 42
  • Мнения: 60
Въпросът ми е свързан с тълкуванието на следния текст:
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.

Става въпрос за мен - искам да работя в част от периода, който ми се явява 45-дневен преди раждане и 45-дневния болничен да се оформи например за 20-дни! Посещавала съм редовно ЖК и има назначен термин за раждане! От ТП на НОИ  отговарят, че това е възможно и няма проблем! От друга страна лекарите твърдят, че това е невъзможно и този текст се отнася само, ако жената не е посещавала ЖК и не й воден картон ! Т.е. за тях няма друг освен 45-дневен болничен и трябва да се мести термина ( което е свързано с много усложнения за тях)! Лекарката твърдо отказва да ми издаде такъв болничен - освен с наредбата, кък да я оборя и въобще права ли съм? От различни счетоводители получих различни мнения по въпроса и много моля, ако някой е имал подобен случай да ми даде отговор!
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

# 43
  • Мнения: 3 835
Скъпи, знаещи мами!Майчинството ми изтича и искам да Ви попитам - трябва ли да подам някаква молба/ и имали образец/ ,че се връщам на работа или да започвам такава на деня след изтичане на майчинството?Благодаря Ви предварително!

Кое "майчинство" ти изтича?

# 44
  • Мнения: 3 835
Много съм благодарна на всички, които са вложили своя труд в първия пост на темата   bouquet
С негова помощ, купчинка фишове за заплати, сайта на НОИ (за болничните) и една проста екселска табличка днес успях да изчисля вълшебното СДВ, от което ще зависим, живот и здраве, през следващите 410 дни. Още веднъж - благодаря    bouquet

Искам обаче да помоля, ако знаете, да ме насочите към място, където се публикува броят работни дни за месеца. Притеснявам се, че като спрях работа, може да пропусна някоя от приетите "отработваници" и да объркам броя работни дни, а искам да следя НОИ изкъсо  Embarassed

http://www.jobtiger.bg/calendar/?month=3&year=2008&ln=2&cached

Общи условия

Активация на акаунт