Образованието ви в чужбина

  • 14 473
  • 130
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 914
от магистир инжинер, ми признаха бакалавър инжинер... което не е зле -  първите 2-3 години се опитах да  оползотворя дипломата си, после започнах да мсиля за преквалификация....
 сега искам да се занимавам с нещата наречени лични интереси, хобита и тн...  Crazy

Питам се като сте толкова обучени, свръхинтелигентни и бакалавъро-докторантски-възвишени какво ви е интересно при тукашното форумско простолюдие.
Аз толкова учители, адвокати, инженери и гениални мислители не съм срещала на едно място.
 Joy
та нищо, че съм инж., доста добре се  вписвам във форумското простолюдие, нали? Mr. Green

# 46
  • Мнения: 3 394
Аз пък искам да питам всички преквалифицирали се, как съчетавахте ученето с децата, когато те още не ходят на училище?  newsm78 Замислям се в момента за преквалификация ( лек завой за матистър) и просто ум не ми го побира как ще се оправя, при положение, че не мога да си позволя гледачка. Баби и подобни екстри нямаме.

Като започнах  колежа Стела беше на 11 м. Ходех на работа, а вечер в колежа. мъжът ми работи и събота да обяд, тъй че учех събота вечер и неделя. Почти не си виждах семейството. бабите за 4 год дойдха 2 пъти и то за кратко. Да си призная без тях ми е по-добре. Детето си ходи на детегледачка през деня, а вечер тати си е в къщи. Живот и здраве през септември тръгва на у-ще Peace

Последната година обаче минах дневен курс (1 ден в седмицата) - просто последното ниво си е доста трудно. работодателя ми се съгласи да работя само 4 дена, съответно и заплащането беще само за толкова. Като имаше ваканция, ходех по 5 дена на работа.

Като капак забременях и като дойдоха Юнските изпити изпратих мъжа и детето в бг, за да мога да уча. бая се натоварих, все ми се гадеше, а трябваше да уча. Но ги взех.

Тъй че може да се справи човек, не е да не може.

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 19:59 от Арвен

# 47
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
 
Точно това си мислех и аз- понеже имах доста състуденти с деца,на които нитоп родителите имаха време да се порадват,нито децата да имат истинска връзка с родителите си,че точно този контакт не бива да се жертва.И аз си мисля за нещо,което да мога в удобно за мен темпо да уча, или евентуално вечер.

Холандското задочно (deeltijd) орбазование е много удобно. Ходи се на лекции вечер ( моите са от 16 до 20.30), един или два пъти седмично.
Ти с какво точно искаш да се занимаваш? Мога малко инфо да ти дам.

# 48
  • Мнения: 7 091
Тандури, в университета, който те интересува, няма ли дейкеър сентър? Също може и да посещаваш вечерни часове. Много университети сега предлагат изцяло вечерни програми специално за хора, които работят и не са свободни през деня.

Точно това се опитвам да разбера! Писах им преди малко.
Иначе аз съм си завършила бакалавъра с Калин, но с едно, с по-малки деца и бебета е друго, когато обаче едното вече има някакви постоянни ангажименти, по които трябва да се бяга, а другото още не е на възраст за училище е малко по-различно.

Друг проблем, че съм на 40+ мин от университета път, което допълнително усложнява каквото и да било, защото ако вземам някой да гледа децата, час и половина съм загубила в най-добрия случай само в път.

# 49
  • Мнения: 19 296


Аз пък искам да питам всички преквалифицирали се, как съчетавахте ученето с децата, когато те още не ходят на училище?  newsm78 Замислям се в момента за преквалификация ( лек завой за матистър) и просто ум не ми го побира как ще се оправя, при положение, че не мога да си позволя гледачка. Баби и подобни екстри нямаме.
А au pair не излиза ли по-евтино?

# 50
  • Мнения: 7 091
А au pair не излиза ли по-евтино?

В никакъв случай не излиза по-евтино, дори напротив, а и аз съм предубедена към тази професия ( имам лични наблюдения) и това трябва да съм на смъртен одър, за да го взема въобще предвид като вариант.

# 51
  • UK
  • Мнения: 1 334
Аз уча вечер след като си легне детето. Обикновено всеки ден не повече от час, но уча за професионална квалификация и не ми се налага да пътувам. Като наближат изпитите чета и уикенда-тогава всичко друго минава на заден план, мъж ми влиза в главната роля  Grinning
Днес ми излязоха резултатите от един изпит-взех го  bowuu

# 52
  • Мнения: 613
Tandoori, само като идея сега се сетих, че съм използвала също така и студентки да гледат детето, докато съм била в клас. Говоря за момичета, които я гледаха в самия кампус, много често в близка/съседна стая. Така, ако имаше нужда от мене, аз бях наблизо, а и аз бях спокойна. Взимаха ми само по 5 долара, беше много евтино, а и самите момичета бяха undergrad начална педагогика, (което всъщност не е било определящо за мене). Знам, че практиката я има и из други университети.

# 53
  • Мнения: 1 169
Като ви чета направо настръхвам. Не ви е било лесно. Аз бях абсолютна щастливка.
Моя позната, която е на около 60г. с осиновено детенце от Китай, (за което разбирате как се грижи) ми помагаше страшно много. Аз винаги бях на среща, когато тя имаше нужда от мен. Няма родители или роднини тук и само на мен има доверие да остави Ерин. Почти всеки петък тя и мъжа й излизат на вечеря и тяе с нас. Взимат я на следващия ден. Нито сме си плащали, нито сме си броили, кой колко.
Аз съм до тук с ученето.
Дъщеря ми има толкова много домашни, аз винаги имам да до свършвам служебни задължения, така че нямам много време за учене.
Всяко свободно време посвещавам на семейството ми. Винаги, всеки ден като се прибера първо говоря с дъщеря ми поне половин час. Тя е при-тиn и гледам да направя транзишъна по- лесен.
Много мислих и бях готова да се преквалифицирам, но за себе си прецених, че семейството ми е по- важно и децата имат нужда от мен. Особено на тази възраст. Не знам, уморих се и май остарявам  Wink

# 54
  • Мнения: 295
Признаха ми дипломата много лесно тук, легализирах си я, ама си я държа в шкафа - кой знае каква полза от полска филология в Полша нямам. Изкарах един курс за лектори по полски език за чужденци, записах и един курс по цветарство за кеф и до там.
Но понеже съм ученолюбива, дадох стимул на мъжа ми да запише на стари години да учи Mr. Green. И то нещо съвсем различно от професията му.
Имаше период, когато работех на две места плюс работа, която вземах за в къщи (то беше нещо трето). В един момент обаче реших, че моите амбиции ми отнемат от времето за детето и постепенно намалих темпото. Сега си останах с едната работа и така ми е много по-спокойно.
Но живот и здраве, като завърши мъжа ми, може аз да запиша нещо.

# 55
  • Мнения: 19 296
А au pair не излиза ли по-евтино?

В никакъв случай не излиза по-евтино, дори напротив, а и аз съм предубедена към тази професия ( имам лични наблюдения) и това трябва да съм на смъртен одър, за да го взема въобще предвид като вариант.
Аз нямам кой знае какви наблюдения, но мислехме такъв вариант за няколко месеца, докато търся материали за тезиса. Не искаме да я пускаме на ясла, защото много боледува.
А иначе, когато живеехме в семейни общежития, имаше много обяви за взаимопомощ  за гледане на деца. Може да се комбинираш с няколко майки.

# 56
  • Мнения: 5 475
И аз съм от тези, които не щат да се разделят с учебния процес  Mr. Green Няма друга дейност, от която да извличам толкова удоволствие и удовлетворение...

И аз съм от същата порода.  Wink

След завършено висше хуманитарно образование в СУ се впуснах да уча второ - икономическо в Италия.  Peace
МБА в САЩ, доста години работа във външнотърговски и финансови фирми в България, САЩ и Италия.

Сега работя като административен и финансов мениджър, което все още не е нивото, до което искам да стигна, но се надявам на бъдещо развитие .  Simple Smile

Доста съм се лутала, и между времето на обучение ми се е налагало да работя всякаква работа,  но не съжалявам, опита е много ценен, какъвто и да е .  Tired

Много съм горда, че години наред съм се справяла сама с издръжката на мен и дъщеря ми, без това да ми е попречило на кариерата и обучението.  Peace
  Сега, когато отново имам семейство и прекрасен съпруг, съм още по-стимулирана да вървя напред.   Peace

# 57
  • Мнения: 2 907
Ох, Крисимами, историята на изкуството не е най-практичното следване. Със сигурност - интересно, но после си обикновено безработен. Или пък работен, ама не по специалността ти  Sad Аз като бях на 20 години си въобразявах, че ще надмина Кенет Кларк, ама не само, че не, ами още по-не  Grinning Та малко се мразя, че съм била такъв идеалист. И не прост идеалист, ами наивен идеалист.
Особено, че години по-късно открих, че имам виталната нужда да работя в социалната сфера, с хора на които да мога да помагам.  Обаче как да започна да уча отново, със семейство + дете, на 30 години, като ученето е минимум 4 години. Аз чувствам, че няма да мога, а и желание да седна на скамейка нямам.
През последните 6 месеца премислях много сериозно такава алтернатива и стигнах до извода, че няма да го бъде.

Странно - точно днес имах среща със социален работник за преквалификация. Отидох всъщност за да питам как стоят нещата с място на половин работен ден като асистент по археология + две години още учене. Обаче на 10тата минута попитах кога е конкурсът за мед. сестри. Толкова съжалявам, че навремето не записах някакава медицинска професия. Та се оказа, че за тазгодишния конкурс всичко е вече пълно, остава за февруари 2010, а ако те приемат - още 4 години. Ееее, тръгнах оклюмана.

# 58
  • Мнения: 871
Едно от трите ми висши образования е история на изкуството и съвсем не съм безработна, а позицията ми е доста сериозна и свързана в не малка степен с тази ми диплома. Моята истина е, че ако си достатъчно упорит и амбициозен винаги можеш да постигнеш целта си. Винаги съм учила с децата си, без да прекъсвам. Първо бакалавърска и магистърска степен в България - с бебе, което родих във втори курс. Баби не са го гледали и ден, въпреки че живеехме близо и те са пенсионерки. Ходеше с мен на изпити и както някой по-горе написа, участваше активно в упражненията на групата. Даже накрая му издадоха диплома заедно с мен  Simple Smile После започнах докторат, изпитите си ги взех в 9 месец бременна с второто дете. После писахме заедно статии  Crazy А, следва имиграция, ново учене и нова магистърска степен в сходна дисциплина с предишните две, децата ми бяха на 2 и 6 години. Като завърших, съответно на 4 и 8 години - между детската градина и началното училище. Помощ съм видяла само от баща им, който естествено работи на пълен работен ден. Аз също поработвах, но контракти, стажове (един в друга държава, но платен), доброволен труд - стаж трябва да се трупа по специалността. Децата не сме ги оставяли на никой и към днешна дата се поздравяваме с доброто им възпитание и личностно развитие. Винаги се намира време да поиграеш и да излезеш някъде с тях, да им обърнеш внимание. Зависи как си представяш живота си и колко можеш да инвестираш в себе си, семейството си и свободното си време.

Мистик, струва ми се, че просто не знаеш какво искаш.  Peace А дали сме високо извисени и одухотворени, това не е нещо, което се доказва с дипломи. Форумите са също и за разтоварване от ежедневието, за общуване с най-различни хора и споделяне на различни гледни точки, т.е. доста интересно  bowuu

# 59
  • Мнения: 2 907
Грийндрийм, освен да ти кажа браво, друго незнам  Simple Smile

Малко са тези, които знаят точно какво искат. Ако сега всички кажат, че знаят, няма да им повярвам.

Общи условия

Активация на акаунт