Профил на перфектния (желания) работодател

  • 3 319
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 93
За да ползваш болничен трябва да имаш документ за това, нали така? Е, ако не ми донесеш, няма как да ти се води боничен, ще си взимаш отпуска. Така е в законите, които цитираш. По телефона бонични не приемам. А и от един месец 20 дни да си болничен, заради ОВИ, няма как да стане. И да си платиш за този болничен, пак няма да ти го издадат.
А за това коя е фирмата, можеш да подшушваш къде си искаш, нищо няма да постигнеш  Laughing

# 31
  • София
  • Мнения: 932
За да ползваш болничен трябва да имаш документ за това, нали така? Е, ако не ми донесеш, няма как да ти се води боничен, ще си взимаш отпуска. Така е в законите, които цитираш. По телефона бонични не приемам. А и от един месец 20 дни да си болничен, заради ОВИ, няма как да стане. И да си платиш за този болничен, пак няма да ти го издадат.
А за това коя е фирмата, можеш да подшушваш къде си искаш, нищо няма да постигнеш  Laughing
ooooh! Извинявай но и това изказване както и предишното ти е доста глупаво. Аз съм съобщавала, че съм в болница по телефона и..., какво трябваше да ме уволнят ли. Хайде тогава, бях бременна и така се случи , че влезнах за задържане , цял месец.
 Съобщих точно по телефона и след един месец , след като излезнах от болницата ми издадоха чак тогава болничен представи си, и чак тогава го и занесох на работодателя ми. Всичко беше ОК , както от негова , така и от моя страна. Била съм преди няколко години и в болничен , заради бъбречна криза, просто сутринта не успях да ида на работа , едвам се довлачих до лекаря - буквално. Е пак съобщих по телефона и ме нямаше на работя цяла седмица , болничния пак го занесох , когато се явих на работа - на него пишеше от кога до кога е и кога да го представя. Става въпрос за двама различни работодателя и два различни случая за болнични , но и двата бяха дадени , след като се върнах на работа, а не в деня в който ми се е  случило нещо. И двата пъти беше съобщено по телефона , а как иначе - да ми е зле, да съм за лекар и да ходя специално първо да си взема болнични, после да ти го донеса и чак тогава да се лекувам  Rolling Eyes. И давамата го приеха , като нещо нормално, не ме уволниха.
Добре, че не си ми работодател, не че щеше да е за дълго де. Не знам каква ти е логиката, да ти се носи болничния на крака , лично  и тогава да ходи човека да се лекува, ама на мен не ми се връзва.

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 14:01 от nellyani

# 32
  • Мнения: 5 370
Нели, нали знаеш, че в Интернет можеш да се пишеш за всякакъв. Дори и за собственик на фирма. Wink
Веднага мога да кажа на гордия работодател, че не той може да прецени колко точно дена можеш да лежиш от ОВИ и какви усложнения може да имаш постфактум.
Друг е въпросът, че ИМА ХОРА, които си вземат болничен , за да ходят да вадят картофи на село, примерно.

# 33
  • Мнения: 93
Нели, нали знаеш, че в Интернет можеш да се пишеш за всякакъв. Дори и за собственик на фирма. Wink
Веднага мога да кажа на гордия работодател, че не той може да прецени колко точно дена можеш да лежиш от ОВИ и какви усложнения може да имаш постфактум.
Друг е въпросът, че ИМА ХОРА, които си вземат болничен , за да ходят да вадят картофи на село, примерно.

Аз мога да ти кажа, 10 дни. А за усложненията си има отделни пътеки. И точно тези хора с "картофите" визирам в моя случай.

# 34
  • Мнения: 93
Виж сега, какво ще ти кажа първо: Коментираме доста различни ситуации. Освен това едно е да си в болница, друго е да си си вкъщи. прекрасно знам кога се издава болничен след престой в болница и кога- след посещение при личния лекар. Второ: когато съответния работник наистина е болен, то следва това да се докаже с въпросния болничен лист. Когато няма такъв как според теб мога да го заведа аз? Трябва ли да му платя съответното време като отработено? Защото, както предполагам ти е известно, за този период се заплаща от НОЙ след представянето на документите, нали? След това, ако работника реши да си търси правата, то той може да го направи пак със същата документация, а ако такава липсва, какво се случва? Не мисля, че четеш правилно какво и да съм написала в предните си постове. Никъде не виждам, а ако ти виждаш ми го посочи, да съм написала, че искам да получа въпросния документ в първия ден от отсъствието. В случая, който коментирам, става въпрос за системни отсъствия от работа, все с обяснението, че работника е болен, но някакъв документ, който да потвърждава думите му не съм виждала. Хайде сега, когато описах по-подробно ситуацията, ми кажи не съм ли в правото си да не искам да платя нито заплта, нито болничен? Аз не виждам законова основа, на която това да се случи, ти ако я виждаш, моля...

# 35
  • София
  • Мнения: 932
Друг е въпросът, че ИМА ХОРА, които си вземат болничен , за да ходят да вадят картофи на село, примерно.
 Joy
 Бе колко му е да извадиш едни картофи - една събота и неделя стигат Simple Smile. То не си заслужава да плащаш за болничен.  Говоря от опит, колко картофи съм вадила преди години- не е голяма философия, само изморително де. Ма откак поотраснах и тръгнах да уча ВисшУ, че взеха и ме приеха, взехме та се залюбихме със софиянче и то взе, че ме взе , рядко се случва-щото аз съм от далече, ама определено болнични за това не вземаме  Joy
Сори за спама  Embarassed, днес ми  едно лигаво.

П.П.
Eni_ba,
Виж сега, какво ще ти кажа първо: Коментираме доста различни ситуации. Освен това едно е да си в болница, друго е да си си вкъщи. прекрасно знам кога се издава болничен след престой в болница и кога- след посещение при личния лекар. Второ: когато съответния работник наистина е болен, то следва това да се докаже с въпросния болничен лист. Когато няма такъв как според теб мога да го заведа аз? Трябва ли да му платя съответното време като отработено? Защото, както предполагам ти е известно, за този период се заплаща от НОЙ след представянето на документите, нали? След това, ако работника реши да си търси правата, то той може да го направи пак със същата документация, а ако такава липсва, какво се случва? Не мисля, че четеш правилно какво и да съм написала в предните си постове. Никъде не виждам, а ако ти виждаш ми го посочи, да съм написала, че искам да получа въпросния документ в първия ден от отсъствието. В случая, който коментирам, става въпрос за системни отсъствия от работа, все с обяснението, че работника е болен, но някакъв документ, който да потвърждава думите му не съм виждала. Хайде сега, когато описах по-подробно ситуацията, ми кажи не съм ли в правото си да не искам да платя нито заплта, нито болничен? Аз не виждам законова основа, на която това да се случи, ти ако я виждаш, моля...
Ти си знаеш, каква ти е ситуацията. Ама болничен и от личен лекар да е издаден, пак мога да го донеса , след като изтекат дните, за които е и аз се явя на работа.
Иначе случая , който описваш ти, ми не знам - той тоя твой работник има ли договор поне  Rolling Eyes, че така си отсъства, когато иска, без да представи след това съответния документ , който да оправдае отсъствието.

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 14:40 от nellyani

# 36
  • Мнения: 5 370
Въобще никъде не си пояснил/а , че се касае за болничен БЕЗ БОЛНИЧЕН лист. Първоначалното звучене беше така :"Ай посмее някой да ми донесе болничен за повече от седмица, ай чао".
Иначе си има ясни правила в кодекса - до 2 дена отсъствие без предупреждение се води самоотлъчка. Или пък го завеждаш неплатен отпуск и спи градът.Но ти говореше така, сякаш си готов/а да оспориш издаден от лекар болничен лист. Явно не сме се разбрали.

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 14:38 от Пъзел

# 37
  • Мнения: 4 300
В интерес на истината и за болничните доколкото помня има изискване колко дни след издаването да бъдат предоставени на работодателя. Щото има и за по шест месеца, това значи ли че на шестия ще го занесеш?
Да не говорим, че не му е работа на работодателя да мисли кой от какво е болен и можеш ли да ходиш. Има пощи, куриери, приносители.
Апък за правото " да не ти платя болничен" освен че звучи нагло, все пак с изключение на първия ден болничните се изплащат от НОИ, не от работодателя.

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 14:41 от Рокси

# 38
  • Мнения: 5 370
Рокси, тези, дето са за по 6 месеца, обикновено са такива ситуации, в които работодателят по дефолт си знае за какво иде реч, и, да , принципно до 2 дни след заболяването някой би трябвало да го занесе или най-късно в първия работен ден след това.
Работодателят плаща САМО първия ден. Но това и децата май го знаят.

# 39
  • Мнения: 4 300
Жоз, недей гледа от твоята камбанария:) Моят работодател има 6 хил служители, ориентировъчно. И да иска за 6 хил човека изобщо не може да знае за какво иде реч, нито да преценява за всеки болничен по отделно. Има си закони за тая цел. Ако някой реши да ти направи жест - ОК- ама да си го търсиш като бащиния не е много редно.

# 40
  • София
  • Мнения: 932
В интерес на истината и за болничните доколкото помня има изискване колко дни след издаването да бъдат предоставени на работодателя. Щото има и за по шест месеца, това значи ли че на шестия ще го занесеш?
Да не говорим, че не му е работа на работодателя да мисли кой от какво е болен и можеш ли да ходиш. Има пощи, куриери, приносители.
Апък за правото " да не ти платя болничен" освен че звучи нагло, все пак с изключение на първия ден болничните се изплащат от НОИ, не от работодателя.
Рокси съгласна, ама в случая се говореше, точно за това ,че не се приема, да се каже , по телефона ,че си болен. Ами как тогава да съобщя, че съответния ден няма да съм на работа, ако не мога да ида на крака с документ в ръка.
После е ясно ,че ако болничния е за дълъг период - повече от седмица примерно, ще трябва да го пратиш, то зависи за какво е де.
Не твърдя, че съм запозната много , много с болничните - общо взето досега само два пъти съм вземала(като втория път беше точно за проблеми с бременността и после се върнах на работа,  като отшумяха), а работя от 17 годишна, от 18-тата на договор. подразни ме точно наглото изказване Eni_ba,  в първия й пост. Все едно за нея/него, работят роботи, а не хора, които не само нямат нужда от  уважение и много дружелюбност(за да си знаят мястото),но и ако се разболеят не дай си боже, да се оправят както искат, сами са си виновни, да си вземат от платения отпуск и това е, поне така ми прозвуча.

# 41
  • Мнения: 5 370
И на мене така ми прозвуча , затова и се получиха дългите обяснения. Явно повредата не е била само в моя телевизор.

# 42
  • Мнения: 93
извинявам се за неточността на постваното. И да, точно това имам предвид: "Аз съм болна, няма да дойда на работа", на следващата седмица няма проблеми, идва си на работа, слдеващата седмица: "Болна съм, няма да дойда на работа" и в крайна сметка аз реално не получих никакъв документ. Е какво правиме тогава? Естествено, че следва уволнение, аз поне така виждам нещата. А договрът е трудов, безсрочен.
Аз съм склонна за 2-3 дни отсъствие да не искам болничен и да не се прави проблем от това, но когато стане системно и от един работен месец служителя е на работното си място 3 дни, не мога да направя компромис. Нападайте ме колкото си искате за такава позиция, но смятам, че съм в правото си.

# 43
  • София
  • Мнения: 932
извинявам се за неточността на постваното. И да, точно това имам предвид: "Аз съм болна, няма да дойда на работа", на следващата седмица няма проблеми, идва си на работа, слдеващата седмица: "Болна съм, няма да дойда на работа" и в крайна сметка аз реално не получих никакъв документ. Е какво правиме тогава? Естествено, че следва уволнение, аз поне така виждам нещата. А договрът е трудов, безсрочен.
Аз съм склонна за 2-3 дни отсъствие да не искам болничен и да не се прави проблем от това, но когато стане системно и от един работен месец служителя е на работното си място 3 дни, не мога да направя компромис. Нападайте ме колкото си искате за такава позиция, но смятам, че съм в правото си.
Ако нещата са наистина така , както ги описа в последния си пост, то тогава си си в правото. Имаш право и да уволниш доколкото знам.

Общи условия

Активация на акаунт