3 или 4 имена при брак"уване"

  • 5 576
  • 82
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 537
Кофти, че се налага от сега да се карате за такива глупости.

Аз се омъжих, след като бях завършила вече 2 университета и имах маса дипломи и сертификати на моминската фамилия. За мое собствено удобство, за да не ми се налага после все да пиша декларации, че съм същия човек, приех двойна фамилия, с тире. В началото просто си бях по-свикнала с моминската и затова ползвах двойната фамилия, с времето вътрешно приех тази на мъжа ми, сложих си само нея и на визитките и т.н. Сега си спомням двойната  1-2 пъти в годината, като се попълват официални документи. Но стана бавно, постепенно и никой не ми е тропал с крак как да бъде, това си е твоето име все пак.

Имам приятелка, която запази моминската фамилия, защото е красива, а тя е едно дете и фамилията ще си иде с нея, но така направи жест към родителите си. Мъжът й е интелигентен човек и нямаше нищо против.

По-екстремно, имам колега, който прие рядката фамилия на жена си и си смени всички документи. Та така, важно е да се разбират хората и да не се карат за дреболии.  Wink

# 76
  • Мнения: 1 441
Аз се омъжих, след като бях завършила вече 2 университета и имах маса дипломи и сертификати на моминската фамилия. За мое собствено удобство, за да не ми се налага после все да пиша декларации, че съм същия човек, ...........

Странно, аз също имам доста дипломи и сертификати с моминската си фамилия, но никъде не са ми искали да доказвам, че "онова" и "това" лице сме си все аз.  Thinking Все пак имаме и ЕГН-та, с които си се движим "от люлка до гроб" и мисля, че едно и също ЕГН е достатъчно като доказателство.

# 77
  • Мнения: 17 407
Хах, ЕГН-то никва роля не играй в моята професия, например. Искат си хората документа, че си същото лице и толкоз. Тъпо, но факт.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 25 249
Това пък е живо безумие Tired

# 79
  • София
  • Мнения: 3 679
Изобщо не съм искала мнението на никого - като видях че има тази възможност в документите просто попълних"добавям"
На съпруга си казах, че ще си добавя неговата фамилия към моята когато подавахме документите- той не каза нищо-дори и да му е било неприятно ...имах "страхотен" аргумент- на брат му жената е със същото име като моето и ако и фамилиите ни станеха същите- щеше да е какафония Twisted Evil
Не често казано незнам защо го направих- просто ми хрумна на момента ...но сега понякога ме е яд че така си усложних нещата с тези  4 имена- доста проблеми имах докато обяснявам тук и там....
По темата- не виждам защо н амъжа ти му е толкова неприятно- защо той не си смени името ,или да добави твоето - остаряло е това според мен жената само да си сменя името ....

# 80
  • Мнения: 11 682
Аз приех фамилията на съпругът ми. Исках цялото семейство да сме с една фамилия  Flutter Но пък, ако някой беше настоявал пред мен за това сигурно щях да откажа просто ей така, за спорта  Crazy (едва ли някой обича да му се налагат)
Колкото до смяна на документите, аз  смених само лична карта. За всички останали - дипломи и други ми извадиха документ за идентичност на име  Peace  За това не мога да разбера за какви смени говорите, да не би да има нов закон и да не съм разбрала  newsm78

# 81
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Винаги съм си мислила, че ако някога сключа брак ще си запазя фамилията. В крайна сметка не името е важно а човека. Излишни главоболия.

# 82
  • Мнения: 712
Спомням си, че още в университета по административно право доцентката ни съветваше, ако се омъжваме да не приемаме фамилията на съпруга, за да си спестим куп неприятности. Точно с документите и с доказването на това, че сме едно и също лице. Явно ЕГН-то не е достатъчно...
Аз лично съм предупредила, че името си няма да сменям. Кой както ще да се тръшка, не ме интересуват циркове, представления и прочее "волни програми" от която и да било, почувствала се засегната, страна.
Но аз имам прецедент вкъщи. Майка ми е обещала на баща си, че няма да смени името си, защото - "който иска да има доктор, да си го отгледа и изучи". Е, аз не съм доктор, но смятам, че дължа на семейството си много повече, отколкото на новото. И смятам, че е част от моята идентичност.
Затова, както майка ми преди мен, когато и ако тръгна да се омъжвам, просто ще добавя името на съпруга ми с тире. Като знак на уважение. А ако това не е достатъчно на някой, значи той не уважава мен и семейството ми. И тогава така ще се запъна, че може и с тирето да се размине моята нова рода...
А иначе, в къщи тримата (майка ми, баща ми и аз, доколкото все още фигурирам на табелката на пощата) сме с три различни фамилии. Никога не сме имали каквито и да било проблеми - и дори много се забавляваме от това Simple Smile

На бъдещата булка, пуснала темата, пожелавам сила да отстоява решението си, каквото и да е то  Peace
И понеже чак сега дочетох цялата тема, редактирам леко, специално за авторката: при положение, че твърдо искаш да си запазиш името (твое право си е), понеже имаш причини да го направиш и понеже определено се опитват да те... дори не да те манипулират, а направо да те притиснат... интересно ми е как ли би реагирала родата, ако им кажеш, че поради непреодолими различия сватбата се отменя, до преодоляването им  Mr. Green И като са такива "традиционалисти" новата рода, кое ли ще предпочетат - съпруга с двойно име (или дори без промяна на името) или дете, родено без брак  Wink (стига за теб това да не е важно, разбира се, защото моето мнение е, че бебто ми не би го вълнувало какъв документ са подписали родителите му)?
Поне така бих постъпила аз - понеже за мен името е идентичност, името е принадлежност. И се дава от родителите.
И не, не бих си сменила името, ако съпругът ми ме помоли и го иска като израз на любов? Ако е така, той да вземе моето, че да докаже колко ме обича...

Последна редакция: пт, 30 яну 2009, 12:40 от roxanne25

Общи условия

Активация на акаунт