СОФИБОР пада, а падат ли лихвените проценти?

  • 12 721
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
И аз да попитам нещо. Имам потребителски кредит в ДСК, изтеглен преди 1г.6м., кредита е за 10г. и искам сега да си направя застраховка живот. В банката ми казаха, че това е можело да стане до 1 месец след изтеглянето на кредита, а сега вече не може. Все трябва да има някакъв начин. Някой има ли идея какво мога да направя в такъв случай?
Това не зависи от банката. ВИнаги можеш да отидеш в избрано от теб застрахователно дружество и да си направиш застраховка в чиято полза избереш.

# 46
  • София
  • Мнения: 13 206
Днес си получих отговора от Булбанк. В потрес съм - лихвата по кредита ми била обвързана с индекса ЛЕОНИА........... Той не се споменава нито в общите условия, нито в договора ми.
Я виж какво пише в договора ти и си настоявай на това. Каквото сте подписали това е!! А ако софибора е обвързан с въпросния индекс и се влияе от него, това е друг въпрос. В моя договор изрично е споменат СОФИБОР  Wink

# 47
  • София
  • Мнения: 13 206
И аз да попитам нещо. Имам потребителски кредит в ДСК, изтеглен преди 1г.6м., кредита е за 10г. и искам сега да си направя застраховка живот. В банката ми казаха, че това е можело да стане до 1 месец след изтеглянето на кредита, а сега вече не може. Все трябва да има някакъв начин. Някой има ли идея какво мога да направя в такъв случай?
Това не зависи от банката. ВИнаги можеш да отидеш в избрано от теб застрахователно дружество и да си направиш застраховка в чиято полза избереш.

Тя говори за друг вид застраховка живот, не стандартната. Тази в банките (пак през застр. дружество се правят) е ако се случи нещо с теб да покрият заема ти. В моя има и опция ако се разболея за дълго също се покрива някаква част от вноските. Ако умра се покрива целия заем. То няма общо със стнадртната застраховка живот  Wink

# 48
  • Мнения: 10 629
Днес си получих отговора от Булбанк. В потрес съм - лихвата по кредита ми била обвързана с индекса ЛЕОНИА........... Той не се споменава нито в общите условия, нито в договора ми.
Я виж какво пише в договора ти и си настоявай на това. Каквото сте подписали това е!! А ако софибора е обвързан с въпросния индекс и се влияе от него, това е друг въпрос. В моя договор изрично е споменат СОФИБОР  Wink
Никъде не се споменава тази ЛЕОНИЯ, пише, че левовите кредити са обвързани със СОФИБОР. Ще се разправям аз с тях до дупка. И ще пиша какво става, разбира се.
ЦЯлата тая история с лихвите обаче е нагласена и се подкрепя от БНБ. Изпаднах в потрес като разбрах, че Общите условия на банките не подлежат на одобрение от БНБ. Това означава, че те всеки ден могат да си ги сменят. Недопустимо е според мен, защото ОУ на застахователите например задължително се одобряват от комисичта за финансов надзор и няма как да са изцяло в ущърб на клиента.

# 49
  • Мнения: 884
ще събера малко инфо и ще ви пиша за целия проблем как точно хванахме булбанк в няколко издънки Simple Smileза сега само ще кажа че имам кредит от 200 000 лева и цяла година съм без застраховка жовот
Ние сме В Евробанка-според договора трябва в средата на декември да внесем определена сума, която покрива застраховка и такса някаква за кредита. Обаче, поради грешка  на банката, две години не са ни искали тези пари-ходих миналата година , питах в нашия клон-отговорът беше-"от централата като ви се обадят-тогава". А в договора има точна дата за това. И сега получавам писмо, в което банката ме уведомява за грешката, и посочва 4.02 и 4.03 като дати, на които аз трябва да внеса пропуснатите суми за изминалите две години. Това , което ме подразни, че ми навират твърде нагло правното си основание, че еднолично посочват дата, която в договора не съществува. Не трябва ли да срещне служител с мен, да обсъдим удобен и за мен начин, да подпишем анекс към договора? Аз знам, че това е грешка, но е слаб сезон в нашия бизнес и тридесеттина дена да отделя 400лв ми е малко трудно.На посочените дати, системата автоматично бърка в сметката ми, и си взема каквото е необходимо, независимо какво пише на вносната бележка, с която съм си оставила парите там под"основание"-вноска по кредит, лизинг, плащане на някакви4 смитки или каквото и да било друго.

# 50
  • Мнения: 1 547
Не изчетох цялата тема, дано не се изказвам не на място, но миналата седмица получихме писмо от Уникредит, с което ни уведомяват, че вноската ни се преиндексира надолу. Кредитът е в евро.

# 51
  • София
  • Мнения: 13 206

Oo, разправяй се разбира се! К'ва Леония, к'ви пет лева  newsm78. Носиш си договора и им го тръсваш да ти покажат Леония  Mr. Green

П.С. Освен ако не става дума за леВония (Левон Ха... не мога да му напиша името)  Crazy

# 52
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
И аз да попитам нещо. Имам потребителски кредит в ДСК, изтеглен преди 1г.6м., кредита е за 10г. и искам сега да си направя застраховка живот. В банката ми казаха, че това е можело да стане до 1 месец след изтеглянето на кредита, а сега вече не може. Все трябва да има някакъв начин. Някой има ли идея какво мога да направя в такъв случай?
Това не зависи от банката. ВИнаги можеш да отидеш в избрано от теб застрахователно дружество и да си направиш застраховка в чиято полза избереш.

Тя говори за друг вид застраховка живот, не стандартната. Тази в банките (пак през застр. дружество се правят) е ако се случи нещо с теб да покрият заема ти. В моя има и опция ако се разболея за дълго също се покрива някаква част от вноските. Ако умра се покрива целия заем. То няма общо със стнадртната застраховка живот  Wink
И в банката и извън банката е едно и също. Има клиенти, които например не искат в дружеството, с което банката работи и са свободни да си сключат в друго. Казват за какво им трябва и им правят абсолютно същата със същите клаузи като тади в банката. Може да си направи и да я сключи в полза на банката. Но е добре да пита първо в банката за клаузите. Банката никога няма да откаже да е подсигурена допълнително  Peace

# 53
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Благодаря ти Stanislava_     bouquet
Гледах договора, няма никакви специални клаузи, някакъв съвсем стандартен договор. Не че най-добрата банка е точно ДСК, но пък само там ни  предложиха добри за нас условия. Ами ще търся  тогава застрахователи, да видим какво ще стане.

# 54
  • Мнения: 168
В Булбанк имаме и евров/ипотечен/ заем и левов/потребителски преди около 10 дена попитах има ли промени във вноските и за моя радост левовия беше качен с около 7-8 лв/като проценти не питах/ от 172-3лв на 180лв, а евровия от 267 евра е паднал на 211 евра, но казаха че най-вероятно ще го вдигнат с 1%, но пак ще е по малко от когато го изтеглихме Whistling
В ДСК имаме евров/потребителски/, но не съм питала скоро. Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 215
А банката, в която ние имаме кредит се застрахова като въведе минимален лихвен процент
за кредити обвързани със Софибор или Юрибор.
Май при всички положения банката няма да е загуба.
Дори на база общи условия по договора могат да се парят промени.

# 56
здравеите казвам се Красимир Кръстев и съм застрахователен агент.По темата бих ви предложил една застраховка със спестовен характер ,която припокрива всички възможни рискове в двоен и троен размер от самата застрахователна сума ,а ако не се случи нищо с вас през периода на застраховката вие си получавате внесените до момента пари +лихва върху тях.

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 12:44 от Tatti

# 57
    Прочетох, че има много недоволни от Уни Кредит Булбанк. Не съм изненадана от това. Имам ипотечен кредит при тях. Договора подписах с "Хеброс", защото още не бяха обединени. След сливането им започна истински кошмар. Специалистите на така наречената най-голяма банка правят каквото си искат. Не се съобразяват нито с условията по Договора, нито с моите непрекъснати жалби. На два пъти първата година ми върнаха надвзетите суми и ми се извиняваха за "недоразумението", но две години вече не мога да се преборя с тях. По Договора, който съм сключила с "Хеброс" лихвевия ми процент се сформира от базисния лихвен процент на банката минус 1,326. В Общите условия на банката е записано как се сформира базисния лихвен процент. Това е сбор от тримесечния Софибор плюс надбавка от 5,1. Въпреки, че не е необходимо да си специалист в тази област, всеки може да си изчисли процента при положение, че има Договор и Общи условия на банката действащи по време на вземането на кредита. Последните обяснения бяха, че са променили методиката на определяне на базисния лихвен процент. Това в моя случай е недопустимо, защото в Общите условия на "Хеброс" е записано, че методиката може да се промени само за кредити сключени за период по-голям от 10 години. Моят е за 78 месеца.
     Последно, което ще направя е да пусна жалба до БНБ, Министерство на финансите и Комисията за защита на потребитела. Мисля, че тези институции няма да си затворят очите пред безобразията, които извършва обслужващата ме банка. Не ми се иска да ги съдя, защото живея далеко от София и това ще ми създаде допълнителни неудобства.
     В заключение ще кажа, че е недопустимо институция като Уни Кредит Булбанк да работи по този начин с клиентите си. Банката е длъжна като страна по договора да го изпълнява, както и аз. Договора е закон и за двете страни.

Общи условия

Активация на акаунт