Относно неистинските сирена и кашкавал

  • 55 093
  • 754
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 2 623
Препоръчвам кашкавал "Родопчанка".
За найсти път купувам - божествен е  Hug
Толкова години купувах "Пършевица", но
тотално го развалиха  Sick

# 721
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Ще го пробвам този кашкавал, аз съм фенка на маслото "Родопчанка"  Peace

# 722
  • Мнения: 82
Ние ядем сирене Ралица,и кашкавал Драгоданово,и сме много доволни.

# 723
  • Мнения: 234
аз съм абсолютно съгласна с Пена. на никой не му дреме за нищо в тази държава. Всеки гледа единствено и само по-голяма печалба, с минимум разходи. Правят експерименти с народа. не само с млякото и сиренето, а и с хляба, кремвиршите, безалкохолните, месото, яйцата и всичко, в което може да се набута ефтин материал (разбирай абсолютно всичко)
В нашата къща НЕ консумираме повече кашкавал. Сирене - рядко и то купено от по-малка, селска мандра. И така....ще ги изключваме едно по едно нещата докато не се върнем на село да си ги гледаме ние, защото ще сме изправени пред дилемата дали да умра след поредния експеримент или да си го отгледам аз и да знам какво ям.

# 724
  • Мнения: 1 788
Уникално е как нито едно заведение не е фалирало, независимо, че обслужва лошо клиентите си. Но - това е БГ, това е София - клиенти винаги има - никой не се бори за тях.

Ние пробвахме доста марки и сме се спряли на кисело мляко "Сердика" от Добрич. От както казаха, че завода фалирал и започнаха да го продават в близкия магазин и във "Фантастико". Вие четете ли какво пише върху млякото? Трябва да се огледа хубаво - някои пишат върху капачката, други върху кофичката. Обикновенно пише "мляко и сухо мляко и...". Ако не намерите нищо, вероятно е 100% сухо мляко Simple Smile. Срещат се термини като - бг закваска, оригинална закваска - ако някой може да ми обясни какво означава това. Много рядко пише "лактобацилус булгарикус" или "бацилус блабла" - до колкото знам няколко бацила за закваска има. Аз предпочитам бацила, който японците взимат от нас и си е типично бг бацила, на който се дължат "лечебните" свойства на киселото мляко. В заводите преди даваха кисело мляко за здраве, днес ако някой някъде дава е за социално подпомагане.

Прочетохме за два начина за тестване на мляко и млечни продукти:
- капка йод - ако се оцвети в лилаво, значи има нишесте. Незнам дали работи, тествали сме само "Сердика", сирене, кашкавал и домашно мляко (купено от село)

- сода за хляб и малко кисело мляко - ако млякото шупне значи няма примеси на сухо мляко. Домашното мляко (купено от село) шупна по-добре. Пробвахме и "Сердика", макар че беше стояла в хладилника няколко дена, шупна по-малко.
Трябва малко опит, докато човек научи колко сода, колко мляко и какъв резултат да очаква от купено и от домашно мляко.

Намерихме и форум за "какво се слага в млякото/месото/т.н." и "как в домашни условия да тестваме млякото/месото/т.н.". Тук: http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.2264.html
Жалко че точно тези теми не се посещават особено. Това е БГ, това е София - обичаме да се наприказваме и оплакваме.

Намерихме и това: http://www.scci.bg/modules.php?op=modload&name=News&file … icle&sid=2970
Темата е, колко качественни продукти продава една частен произвдител. Малко като реклама, но освен това има и друга информация:
- как от 1 кг месо + 0.5 кг вода да получим 1.5 кг месо за продаване (oкрехкотяване)

- течен пушек за пушени колбаси и меса - важното е да се продава, а това как променя качеството и вкуса, незнам, защото съм забравила вкуса на истински пушени колбаси.

- пуешки прат - готов продукт за малотрайни колбаси и кренвирши – като се добавят само подправки иовкусители (цена 0,80 лв за 1кг.?!?). Съдържа - кожа, мазнина, костен мозък и оскъдно количество червено месо.

Последното е направо "върхът на сладоледа". Жалко, че не са успели без месо да го направят. Как се пренасят наркотици през границата - в някои филми идеята е концентрата да се преработи, така че да не мирише и да не изглежда като наркотик. Ако изглежда като желе, най-добре (примерно).
Незнам дали намирате приликата, но според вас какво се случва с месото, което е заразено и трябва да се унищожи. Аз не вярвам, че това се случва в този комерсиален свят, в който живеем. Може би заразеното месо не го продават на запад, но едва ли го унищожават при положение, че имат пазар в държави като нашата.

Месо не купувам от магазините - нито Фантастико, нито Пикадили, нито Метро, нито един не заслужава доверие. Стремя се да го купувам от частници, до колкото мога.

Много рядко срещам хора по магазините, които разпитват подробно кое от какво, къде и как идва, говорят с управители, питат за дата на пакетиране на продукти и какво ли още не. Радко срещам и хора, които подробно четат етикетите със състава на храните. Ето какво означават повече от добре познатите като име Е-та: http://www.deltanews.bg/index.php?id=888

Определено да се спасяваме по единично по тези въпроси, не е решение. Това, което става е, че всяка дискусия се превръща в кавга между нас. Вместо да се разтоварваме тук в форума, препоръчвам да се разтоварваме в магазините - защо на етикета пише 2лв а на касата цената е 3лв; защо няма правилни етикети за натуралните продукти и за другите; каква е датата на призводство, пакетиране, годност на даден продукт; защо боб се внася от Китай, на кой щанд има български - а как ми гарантирате, че е такъв и т.н. и т.н.  Трябва непрекъснато да се прави нещо и от всички, особено когато се отнася до това, което ядем.

# 725
  • Мнения: 234
servallan, съгласна съм с всичко, което си написала, но много често, да не кажа почти винаги самият магазин не отговаря за това какво има в продукта, а за това как го продават, т.е дали е в срок на годност (който е посочен от производителя), дали ако е насипно се пакетира, съхранява и обозначава правилно.
Последният път когато си купувах сирене от местният магазин, в който предлагат 5-6 вида сирене ги разпитвах за това какво има в сиренето и те ми отговориха, че незнаят. И е нормално според мен,  нали именно производителите трябва да имат "Система за самоконтрол на качеството".
Проблемът ни е в производството. И без това бедната ни държавица има толкова скромно производство на каквото и да било (Повечето пари се въртят в обслужващият сектор и услугите), а не стига, че са малко производителите и вместо да се борят за клиентите си с качество, те гледат да окрадат каквото могат на гърба на другите. За съжаление цялата ни държава е такава, всеки гледа да граби за последно, защото знае, че скоро ще си отиде (понеже не предлага качество). Това важи дори и за политиците.

# 726
  • Мнения: 875
за 'неистинските' сирена и кашкавал - ясно, а има ли някъде списък с 'истинските' такива?

# 727
  • Бургас
  • Мнения: 1 134
за 'неистинските' сирена и кашкавал - ясно, а има ли някъде списък с 'истинските' такива?


а дали има по магазините истински продукти, а не само с  подобрителите които всички знаем???

# 728
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
за 'неистинските' сирена и кашкавал - ясно, а има ли някъде списък с 'истинските' такива?


а дали има по магазините истински продукти, а не само с  подобрителите които всички знаем???

Може би, единствено истинско е домашно приготвеното!

Не прочетох назад в темата. Напоследък купувам кисело мляко на Сердика... Харесва ми, въпреки че незнам доколко е истинско, предвид голямата разлика в цената и грамажа, в сравнение с другите марки кисели млека!

# 729
  • Мнения: 1 788
Не прочетох назад в темата. Напоследък купувам кисело мляко на Сердика... Харесва ми, въпреки че незнам доколко е истинско, предвид голямата разлика в цената и грамажа, в сравнение с другите марки кисели млека!
Аз също харесвам много точно Сердика. Имам съмнения, че е поне малко повече истинско от останалите, защото на няколко пъти ми се случи да вкисне, а един път бях забравила кофичка навътре в хладилника и след известно време беше хванала "гъба" чак Simple Smile ...и става ужасно кисело след два-три дни Simple Smile

# 730
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 442
Млякото "Роса" 0,1 % също вкисва (ако това може да е тест за истинското мляко) Rolling Eyes

# 731
  • Мнения: 505
Ъхъ. А случва ли се да е вкусно? Преди да вкисне, де?   ooooh! Ако се храня с боклуци и припявам всичко, което се опитват да ми натъпчат в главата медиите, дали ще съм в състояние да създам нещо качествено и оригинално в моята работа? Интересно. А какъв ли приход ще реализира икономиката от моята посредствено свършена работа и как ли ще го дефинират умните глави?   Crazy КРИЗА  Crazy.

# 732
  • софия
  • Мнения: 25 656
Вкисването на млякото не е показател за истинността му. Квася наистина истинско прясно мляко (често го доят пред мен и го взимаме топло) и на него му трябва доста време да вкисне. Днес доядохме едно овче (истинско, с истинска подкваса) - леко киселееше, а бурканът сме го отворили преди около 2 седмици. Тук подробно е разисквано за киселото мляко.
И аз искам списък с истински сирена и кашкавали. За сега купувам само Маджаров и Карабунар, с презумпцията, че са скъпи и би трябвало да са истински. От Хит бяхме взимали кашкавал от козе мляко на Маджаров - много вкусен, но само там съм виждала.

Последна редакция: пт, 08 май 2009, 23:10 от zvanche

# 733
  • Мнения: 505
Вярно. Спомням си и аз, като си купувах прясно мляко от едни хора и си го подквасвах, не се разваляше по 10 - 15 дни. Като се прибере навреме в хладилника, преди да започне да киселее, издържа много дълго. Ама не успявам хем да купувам мляко, хем да си го подквася, хем да си свърша и другата работа. А и не е спасение - трябва да правя още куп неща.

# 734
  • Мнения: 1 788
Честно казано и аз не съм много сигурна дали е "тест" това с вкисването и развалянето, но поне се надявам да е така, тъй като ако вземем например едно мляко "На баба" и го оставим в хладилника, то си е наред и след 2-3 месеца (проверено). А точно за това мляко съм чувала, че е най-малко истинско.
И аз, когато квася, забелязвам, че млякото ми издържа повече време. Но може би се дължи по-скоро на това, че вземам много прясно млякото, което заквасвам. А все пак, не вярвам по фермите и заводите, процесът на квасене да е толкова бърз, а като прибавим и транспорта и седенето по складове и т.н. Незнам, наистина.

Общи условия

Активация на акаунт