Кисело мляко в домашни условия с продукти от магазина

  • 46 214
  • 107
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 336
снощи подквасвах с "Родопея" 3,6%,  седя цяла нощ за да се хване пустото мляко, стана леко кисело но при толкова дълго стоене е нормално.
А знам ще колкото е по-стара квас та толкова е по-хубаво става млекото  Wink

# 61
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Съжалявам, че нямам търпението и време да заквасвам в домашни условия.
Благодаря за темата и полезната информация.

# 62
  • Мнения: 7
Миналата вечер с мъжа ми заквасихме успешно домашното мляко с 2% Елена и оттогава не искаме и да кусаме купешко!
Ясно е, че ще става мандра тука... Laughing Зарибих се да правя сирене, кашкавал и масло. Но да видим какво ще стане... Whistling

# 63
  • Мнения: 1 672
здравейте
аз искам да споделя за Ханското кисело мляко.От доста време го ползвам,но като стана студено времето нашия хладилник започва да изстудява повече и въпросното кисело мляко ставаше камък в кофичката,при което аз направо се бях ужасила и се бях ядосала на х;адилника,а е нов.От 3 седмици купувам Активия за малката и онзи ден уставих че ХАнското което ми беше останало отново е станало камък,а Активията си беше Ок.Та извода до който аз стигнах е че най вероятно ХАнското мляко в само вода и нишесте незнам дали някой друг има наблюдения

# 64
  • Мнения: 74
Благодаря много полезна информация  bouquet

# 65
  • Мнения: 389
Снощи заквасих мляко от две различни,домашни пресни млека.За закваска използвах Елена 3.6%
Държах млякото 5ч. и резултатът беше различен.И двете се сквасиха,но едното(това,от което аз си квася) беше по-водно,но на вкус ми по харесва.
Въпроса ми е разредено ли е с вода?Има иначе много каймак,леко жълтее даже.
Другото мляко пък е много бяло и си мисля дали не слагат сухо мляко.Тъй като ми го донесоха сварено,без каймак незнам какъв каймак има.Въобще каймака критерий ли е за хубаво мляко?И по какво да позная дали е хубаво?

# 66
  • Мнения: 66
Заквасих 1 л домашно прясно мляко с Мизия за заквас и отделно  от същото прясно мляко 1 л+ Тонус.Това с Мизия не можа да стане,приличаше на такова като таратор,а с Тонуса стана супер-
вкусно и гъсто.Ще ми се да пробвам и заквас от Боженци,ама по-късно,като свърши това което спретнах.

# 67
Радвам се, че все пак някои се интересува от квасенето на киселото мляко в домашни условия, защото това си е една практика в България която започва да се забрави. Прочетох голяма част от темата и забелязах някой грешки и искам да споделя опита си Simple Smile
Прясното мляко е добре да бъде домашно, издоено от крава. Пастьоризираното мляко не е лошо, защото е пастьоризирано ( всяко мляко преминава пастьоризация дали в домашни условия, дали в мандра) а защото много често купеното мляко е оводнено, а това намалява количаството сухо вещество в обем продукт. Също така за това колко хубаво ще е киселото млякото има значение и сезона, и вида на фуража с които се хранят животните, затова понякога лятото млякото се получава рядко - животните основно пасът, и не поемат по малко сух фураж , следователно по малко белтъци, които се отделят в малкото и го правят така гъсто при своята денатурация. Подобен е случая с оводняването. Хубавото необезмаслено мляко, когато се превари, и се остави да изтине в халадилника в голям буркан от 700мл прави около 1см каймак!
Когато купувате кисело мляко, не се водете по неговата гъстота, защото тя се постига с добавки при квасенето като сухо мляко и нишесте и т.н., а по микрофлората, защото тя ще направи мялкото ви кисело. Има съществена разлика между Българското кисело мляко и Йогурта, както в микробиална гледна точка, така и в технологията на производство, но едно е сигурно, че само българското кисело мляко  има лечебни своиства!!! Йогурта, така лансиран от данон не е нещо почеве от пресечен белтък, и ако ви се яде такъв просто си купете извара, повече полза ще има. Не че ако заквасите с данон няма да стане, но ползата от квасенето не е само да омажем бурканите в къщи, ами и да получим едни здравословни продукти.  Иначе кисело мляко с добра микрофлора е Албена - произвеждано от Седрика Добрич. Не знам какво ще стане с него след затварянето на мандрата но се надявам Фама да продлжи производството му. То е доста ефтино кисело мялко но едно от малкото които нямат добавки.
Една революция в производстото на кисело мляко е "Елена плюс" при нея вместо 10 на 7-ма , концентрацията на полезна микрофлора е 10 на 12-та което е неветоятно, поне от микробиологична гледна точка. За съжеление аз това мляко още не съм го видял на пазара, но най - вероятно защото необичам да обикалям по магазините Simple Smile
Като цяло е трудно да се определи кои кисели млека са хубави за квасене поради невъзмойноста да се разбере без необходимата апаратура.
Не забравяйте че киселото мляко ТРЯБВА да има сурватка и да е КИСЕЛО. Навярно си спомняте колко по кисело беше млякото преди 10-15-20 години.
Относно технологията, Когато се вземе прясното мляко се кипрва и се оставя така за 4-5-6 минути. За да незагаря може да сложите обърната кафена чиниика на дъното на тенджерата. Така и ще кипи по спокоино ( не затваряите тенджерата с капак). След това охладете млякото до прибилизително 45 градуса, вземете половин кофична кисело мляко и я разбиите добре, добавете до горе с прасно мляко и пак разбиите, получава се нещо с консистенция като айрян, и тогава го добавяте към млякото и разбърквате добре, разливате в буркани и ги затваряте. После ги увивате изцяло в някаква стара връхна дреха, най- добре палто или яке. НЕ използваите метален поднос на които да редите бурканите, а дървена дъска или поне пласмасова. Не слагайте заквасеното мляко в места където има течение. Оставете го в стая с температура нормална за живеене. От температурата зависи колко време ще се кваси млякото. Аз лично го слагам увито в старо палто при стаина температура за около една нощ през есенно - зимно - пролетния сезон, и за 4-5 часа през лятото. Ако времето не е било недостатъчно тогава млякото е леко сгъстено но няма следи от сурватка.  Ако мялкото е преквасено тогава има много сурватка отгоре. Желания ефект е между тези два случая Simple Smile
С малко повече късмет ще получите един гъст, но в същия момент много лек продукт, с мек леко кисел вкус. И ако вземете това мляко и го разбиете с МИКСЕР то тагава става с консистенция почти като прясно мляко. Ако разбиете кисело мляко "На баба" това няма да стане Wink Ако желания ефект не се поучи,  обърнете внимание на :
1. температурата при която добавяте закваската
2. температурата при която квасите
3. времето за което квасите
4. условията при които квасите
5. и накрая продуктите които ползвате за квасенето на киселото мляко
И накрая, най-вероятно имате малки деца които обичат кремчера, плодови млека и всякакви йогурти. Всичко това се преви в домашни условия - за да е сладко млякото добавете захар още преди да сте го заквасили. Със същия успех може да добавите сладко от ягоди, малини и др. Така и децата са щастливи, и се хранят здравословно, и вас ви обичат Wink

# 68
  • София
  • Мнения: 6 363
dlike,

благодаря за подробната и полезна информация. имам един въпрос - как в домашни условия да определим най-добре точната температура на прясното мляко (45 градуса), при която се добавя закваската?
правих няколко опита с едни и същи продукти и постигах различни резултати - от пълен провал до пълен успех, та очевидно грешките идват от температурата на млякото.

# 69
  • Мнения: 66
За да се определи температурата на млякото има два начина -единия е, който знам от моята майка е като си пъхнеш пръста в топлото мляко,да ти издържа без да ти пари ,но с времето женските пръсти поне моите привикват и издържат и на по-висока температура така,че този метод не ми върши работа.Другия начин е с термометър за течности.Аз ползвам него -той от -45 до+140 градуса и с него няма как да не е точно .Той ми е полезен и при приготвянето на сладка-температурата за готовото сладко е 105 градуса и не се триумя с капки
в/у чинийки и т.н. меря т-рата и като стане 105 градуса и свалям тавата от котлона .Та това беше отклонение,но целта беше, чв ако си вземете такъв термометър,то можете да го ползвате не само за млякото.

# 70
  • Мнения: 389
dlike, и аз благодаря за изчерпателната информация Hug

# 71
  • София
  • Мнения: 6 363
Другия начин е с термометър за течности.Аз ползвам него -той от -45 до+140 градуса и с него няма как да не е точно .Той ми е полезен и при приготвянето на сладка-температурата за готовото сладко е 105 градуса и не се триумя с капки
в/у чинийки и т.н. меря т-рата и като стане 105 градуса и свалям тавата от котлона .Та това беше отклонение,но целта беше, чв ако си вземете такъв термометър,то можете да го ползвате не само за млякото.

а такъв термометър откъде би могъл да се намери? търсих в Гугъл - не намерих нищо. в аптеката питах - не бяха и чували за такова нещо.

# 72
  • Мнения: 66
Моят е от баща ми -той е химик,но аз работя във фотолаборатория и на работа ползваме фотогрфски,коити са  също за течности,трябва да ги има в магазини или сайтове за фотографски материали.Виждала съм подобни ,но по-широки от обикновенните
термометри във магазин за домакински неща-термометри за проверка готовността на печено агне или голямо нещо печено,който се забучва в месото,но не се сещам за точната т-ра на готовност(тричленно семейство сме и не печем големи пуйки или обемни месца под фолио и не ми е нужен такъв),та такъв също ще върши работа. Simple Smile
Учудвам се че няма,разбира се не ми се е налагало да търся Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 23:22 от gabrielagaby

# 73
  • Мнения: 521
dlike  , много полезна информация. Идеята за сладкото е страхотна. Не че е за тук - но с кафява захар може ли да се правят конфитюри и компоти?

# 74
  • Мнения: 3 810
Не прочетох всичко назад, но винаги заквасвам с Роса или Сердика на Фама и никога не съм имала проблем. Температурата меря с кутрето Wink, завивам с нещо вълнено. Колкото повече стои, толкова по- кисело става.
А подобно плодово мляко(със сладко или мед) съм се опитвала да пробутвам ,но не върви.
Иначе темата е страхотна и полезна, защото класификациите в сайта за защита на потребителите е от 5-6г., а съдържанието на млеката се променя почти всеки месец....

Общи условия

Активация на акаунт