Не иска да яде!

  • 3 880
  • 82
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 820
Извинявай, Припряна, но ти не ядеш ли каквото искаш?  Rolling Eyes
Защо трябва да лишавам детето си от право на избор, който аз имам и да решавам, че то няма право на вкус?

Цитат
Няма да убеждавам някоя тука дето за нея света е виждаш ли крив,и само тя е правата

Няма защо да се мъчиш да убеждаваш когото и да било, защото форума я за споделяне на мнения, не за убеждаване.  Wink
Именно,за това и  аз написах,че  не убеждавам,а и не искам,нито мога. NaughtyФорума е за обмяна и споделяне.И аз не лишавам,детето си.Писах го още когато се включих в темата,в началото,ако се прочете ще е ясно.И спора ще се изясни.Писах и че предлагам и по 10 неща ако трябва.Ама да ми се говори тука за господ,че ми пазел детето....и т.н.   #Crazy

# 76
  • Мнения: 227
Цитат
ol успех в разрешаването на проблема,  Hug защото до колкото виждам при вас има и здравословен проблем със стомахчето.  Sad
Благодаря ти!
Тези здравословни проблеми,специално при дъщеря ми(която да чукна на дърво вече се пооправи)са именно от не ядене и ядене само на суха храна.И за това съм толкова изплашена и за сина си,който продължава щафетата на кака си,а аз знам,какви са последствията. При малкия и рефлукса усложнява нещата,а може би именно и заради него отказва да се храни с манджи,нямам представа.Не при всички деца се появяват сигурно такива проблеми.При нас има и наследственост,явно от мен.И аз съм с гастрит.
Та за това коментарите от типа-лелеее,мале кво станало толкова,не искало да яде манджи....меко казано ме дразнят.

Последна редакция: нд, 08 мар 2009, 17:24 от ol

# 77
  • Мнения: 2 757
Аз наистина не разбирам кое прави манджите толкова полезни, пък сухата храна вредна. Ако ядеш сандвич и си пииваш водичка  в стомаха пак се превръща на супичка. Трябва ли задължително да е запържена предварително манджа.  Едва ли, пържено за гастрит не се препоръчва. А и вече казах тук как се хранят традиционно, казват му топла храна, а не манджа, защото са просто варени заленчуци и поднесени топли. Пък нямат проблем с гастрити и т.н. Важно е качеството на храната, а не колко е течна и запържена. Супите са полезни защото подпомагат храносмилането и после ядеш по малко от второто и така не се преяжда. Ама за българския тип манджи наистина не мога да се сетя кое им е здравословното.  newsm78.
Ако някой знае моля да каже.

# 78
  • Мнения: 227
Ами аз също не говоря за манджи в този смисъл за който ти споменаваш.Трябва да се консумират храни приготвени посредством варене, печене и задушаване и избягване на такива приготвени посредством пържене,опушване и паниране.
Но ето днес,малкия е цял ден на мекици,пържени...Това иска и по никакъв начин не можах да го накарам да хапне примерно макарони като кака си.Или пък тези кашкавалки дето ги дъвчи от няколко дена-филия с масло  и кашкавал пекана на парти грила.Да,ама кашкавала е забранена храна при гастритно болни и болни от рефлукс.Абе мъка...И не знам защо,но докторката настояваше да яде и супичка или попара,но само на обяд-вечер,течни храни (заради рефлукса)трябва да избягвам да му давам.
п.п.Основните предполагаеми фактори за появата на тези заболявания са:наследственост,стрес,инфекция с един микроб-Хеликобактер пилори и нередовното хранене.

# 79
  • Мнения: 1 820
Именно сухите храни причиняват гастрит.Може да не са основен фактор,но един от тези.
Аз наистина не разбирам кое прави манджите толкова полезни, пък сухата храна вредна. Ако ядеш сандвич и си пииваш водичка  в стомаха пак се превръща на супичка.....
Ако някой знае моля да каже.

Пък ако си хапнеш кисело мляко,пиеш вода и ядеш карставица,скачаш много и става таратор  LaughingЩе си играем да готвим ,ама ма -ма ха ooooh!В 21 век сме разбира се  Mr. Green

# 80
  • Мнения: 227
Именно сухите храни причиняват гастрит.Може да не са основен фактор,но един от тези.

Със сигурност има някаква връзка.Иначе не виждам защо лекарите ще настояват да се дават готвени храни при такива проблеми.

# 81
  • Мнения: 1 820
Именно сухите храни причиняват гастрит.Може да не са основен фактор,но един от тези.

Със сигурност има някаква връзка.Иначе не виждам защо лекарите ще настояват да се дават готвени храни при такива проблеми.
Има разбира се,и те са много(връзките и причините).Не само манджите,а зеленчуците и плодовете.Най добре е да се консумират пресни. Съдържат ензими, които са термолабилни и се разрушават при t° над 60 °С. Ензимите са необходими за качественото разцепване на храните до съставните им части, а когато разцепването е некачествено, се дава ход на ферементация и гниене с клинични прояви като подуване на корема, повишена киселинност, запек, лошо усвояване на храните с два аспекта- затлъстяване или измършавяване, намалена работоспособност ,гастрит,колит,язва и пр. 
Растителни мазнини и риба. Регулират нивото на холестерола и което е по- важно, са градивни елементи на ензими, хоромони, простагландини без които животът е немислим и от които зависи качеството на имунната защита. Примери: царевично и соево олио, студено пресован зехтин и др.
А по повод манджите и манталитета ни,мисля че много е изписано по този въпрос.Не напразно има граници в храненето на новородено,до 1 год,до 3,до 17 и т.н.

# 82
  • София
  • Мнения: 362
Никак не ми е приятно, че се завихри спор, покрай моят въпрос тук Sad
Реших, без да се намесвам в спора, да дам своето мнение по казуса. А то е, че аз съм упорит застъпник на теорията, че децата ТРЯБВА да хапват всеки ден готвено, което не е задължително да включва запръжка. Твърд застъпник съм и на приемането на хляб, но не само на него. Признайте - дори и ние възрастните, когато прекалим с тестените продукти и не приемаме "манджи" ( а имам предвид готвено) и баластни вещества и витамини (зеленчуци и плодове) - какво се случва?  Първоначално идва запекът, а след това и по-задълбочените проблеми, които с тъга чувам, че се срещат и при деца Sad
Вижте, момичета, според мен някой се обиди, че беше обвинен в лошо отглеждане и възпитание на децата си. Аз такова нещо не бих понесла също ( а най-вероятно има насоки, в които и аз не се справям), не поощрявам също... Нека бъдем добри, да не се нападаме, да не се пращаме по "местата си" и да се опитаме да си помогнем. Във форума съм от времето малко преди да забременея - предимно като читател - и съм намерила отговори на всичките си въпроси. Това ме кара да ви имам доверия, а не да се съревновавам с която и да е от вас. Не обичам да давам съвети, но ви препоръчам - не се състезавайте, а си помагайте   Peace

Общи условия

Активация на акаунт