Българската кухня.Традиции и обичаи.

  • 49 863
  • 157
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 12 554
Мерси, Мастърче  Heart Eyes Hug

# 151
  • Мнения: 27
Много ми хареса темата.  Ще се включа и аз с една бабина рецепта.
Баба ми прави много вкусна баница с месо /месник/, но аз не знам съставките за тестото.
Ако някой знае да помага.  Иначе се продават готови кори.
След като се омеси тестото се разточват кори колкото тавата и се пекат на печката от двете страни / от старите печки на дърва/.
Сварява се джолан с малко сол. Обезкостява се и се къса на малки парчета.
Намазнява се тавата, слага се кора и горе-долу 1 черпак от бульона. Втора кора + месо + мазнинка + 1 черпак бульон и т.н. Последно отгоре е кора.
Аз го покривам / но не задушавам/ с фолио, за да не изгори горната кора.
Страшно е вкусна. Дано ви хареса.

# 152
  • Мнения: 1 394
И аз се сетих за една рецепта на баба ми.Тя прави пълнен шаран с ориз и праз.Страшно вкусно го приготвя.Всеки път се каня и аз така да го направя,но нещо не ми се получава същият ,като нейният....или може би у тях винаги ми е било по-вкусно яденето.  Crazy newsm78....и аз не знам....

# 153
  • Мнения: 9 109
Идва свинско време. Едно типично нашенско предложение за Пача  Wink

# 154
  • Мнения: 517
А моята баба пък е от едно ямболско село-там много правят катък.Тя го прави от овче мляко мисля,сол и май това е и доколкото си спомням се обръщаше буркана ,бъркаше се по няколко пъти на ден-не помня точно трябва да я питам.Но такъв катък става-този в магазините,няма нищо общо.Ако някой знае точно как се прави -да напише,защото скоро няма да я видя баба ми,а ми се ще да направя.
Nana77 , мисля,че говорим за боба ,който споменах-онзи големият.

Moята баба беше от ямболското село Ханово и беше невероятна готвачка (това и беше и професията). Те питам мама 3а рецептата на катъка, макар че никоя от нас (мама, леля, братовчедка ми и а3) не може да и стъпи на малкия пръст. Баба ми правеше и катми на сач, дъхави ко3унаци с бадеми на Великден и пр. 

# 155
  • Мнения: 228
хубава тема.

# 156
  • Мнения: 42
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=377129
Да съживим хубавата тема  bouquet

# 157
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Моята баба /на баща ми майката/ прави "ишмер"-това е бяла каша със сирене-това е в Пловдивска област.А бях едно време на моя приятелка на баба и на гости-тя е от с.Бисер-това е някъде към Харманли нататък.Та там правят гюзлеми.Това е страшно вкусно нещо-прилича на баничка със сирене,само ,че се пече отгоре на някакъв сач и има съвсем различен вкус.Страхотно е. http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=meal&id=3611 това е линка към рецептата ,ако някой иска да си направи.Наистина става страхотно.
и баба ми го правеше,но му казваше ишмирия. Аз си имам и обяснение от къде е - Преселници са от Манафлар (Анадола)

Общи условия

Активация на акаунт