Какви стъкла за очила

  • 147 016
  • 180
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 7
За антирефлексните стъкла, предназначени за хора работещи с компютър

Обективни предпоставки:

Произход.Има 5-6 „марки” Цайс и Сола (Германия), Рьоденсток(Германия), Есилор (Франция), Хойа/Хоя и Сейко (Япония), Индо (Испания), Италленти-Прима (Италия).
Другите се водят китайски, корейски, сингапурски, но странно защо в оптиките не се говори за конкретни наименования, а те са Vision (Корея),  Nexus (Сингапур), Futurex (Сингапур).
Освен произхода си стъклата се отличават и с екстри като непопиване на влага и непопиване на мазнини, самопочистване, изтъняване (среден клас 1,5 и 1,56, а над 1,56 са висок клас изтъняване).
Освен произхода и екстрите си имаме и различен диоптър, астигматизъм и т.н., което оскъпява стъклата в съотвествие с нарастване на диоптъра.

Относно цената – тя зависи от горните фактори(произход,екстри, диоптър), но..... когато отидете в най-близката оптика се натъквате и на други предпоставки от субективен характер (висок наем за магазина, различни доставчици, опит да ви заблудят в най-добрата марка и най-добрата цена и т.н.).
Най-общо казано едни и същи стъкла се прoдават на различни цени на различните места. Говори се за цени ( в повечето случаи най-високите цени, а не минимални и максимални цени), но не и за конкретни предложения в зависимост от вашите изисквания:

а/ бюджет;

б/ нужда,т.е. колко време ще носите очилата (при някои хора се налага по-честа смяна, следователно възможна е неголяма инвестиция, особено за хора след 40 години и за хора работещи много с компютър);

в/ конкретни разновидности, предложения и решения за каталожното наименование на вашето стъклo съответстващо на уникалните ви нужди  и бюджет. Тук няма да споменавам конкретни неща защото ще прозвучи като реклама. Само ще кажа, че 2 бр. хубави антирефлексни стъкла са около 50-60 лв.

Изисквайте опаковката на стъклата за идентичност на произхода им!

Съветвам ви да направите собствено проучване – или по интернет, или чрез информиране на място в най-мако 3-4 оптики и сравнителен анализ, или чрез приятели и познати. Премислете добре, става дума за здраве!
Възможно е да разделите задачата на части – от едно място купувате рамки, от друго стъкла, на трето - монтаж. Очният преглед по принцип би трябвало да е безплатен, но все още има и по-консервативни офталмолози.

# 151
  • Мнения: 22 444
Може ли да ми дадете инфо за цената на фотосоларни стъкла.
Искам качествени такива, с минимално време за потъмняване и изсветляване след това (по-важно ми е бързо да изсветляват).
Преди време ми беше попадала брошурата на такива, но не помня марката и тогава ходех с лещи.
И нещо важно, за диоптър -8.
Защото в момента гледам няколко марки стъкла, но са до -4, което не ми върши работа за съжаление.

# 152
# 153
  • Мнения: X
Искам да се консултирам с вас по въпрос, който ме притеснява напоследък. Преди около две седмици си смених очилата. Имам предвид, че смених самите очила цялостно, рамки плюс стъкла, само защото рамките остаряха, стъклата се надраскаха, без смяна на диоптри. Новите очила ми ги направиха по старите. Едното стъкло на старите беше доста надраскано. В момента, в който сложих новите очила изведнъж все едно прогледнах, виждах толкова ясно, че чак ме заболяваше главата. ( Това без да съм сменяла диоптри). Само че, вече две седмици чувствам някакъв дискомфорт. Накак си ми е прекалено ясно, чак на моменти, все едно нещо ме блъсва в главата. Освен това понякога като че ли, леко ми се завива свят. Жената в оптиката казва, че няма нищо сбъркано, просто надраскванията на старите ми очила са нарушили ясното виждане. Наистина сега като сложа старите ми е мъгливо, а преди не беше. Та въпросът ми е, нормално ли е това, да не мога да свикна две седмици при положение, че не е променяно нищо в диоптрите? Да добавя, че имам астигматизъм.

# 154
  • Мнения: 7
Искам да се консултирам с вас по въпрос, който ме притеснява напоследък. Преди около две седмици си смених очилата. Имам предвид, че смених самите очила цялостно, рамки плюс стъкла, само защото рамките остаряха, стъклата се надраскаха, без смяна на диоптри. Новите очила ми ги направиха по старите. Едното стъкло на старите беше доста надраскано. В момента, в който сложих новите очила изведнъж все едно прогледнах, виждах толкова ясно, че чак ме заболяваше главата. ( Това без да съм сменяла диоптри). Само че, вече две седмици чувствам някакъв дискомфорт. Накак си ми е прекалено ясно, чак на моменти, все едно нещо ме блъсва в главата. Освен това понякога като че ли, леко ми се завива свят. Жената в оптиката казва, че няма нищо сбъркано, просто надраскванията на старите ми очила са нарушили ясното виждане. Наистина сега като сложа старите ми е мъгливо, а преди не беше. Та въпросът ми е, нормално ли е това, да не мога да свикна две седмици при положение, че не е променяно нищо в диоптрите? Да добавя, че имам астигматизъм.

1.Не виждам причина да не ти направят безплатен преглед преди направата на нови очила, това е особено важно за след 40 годишна възраст.
2.Не споменаваш дали тези очила са очила за четене (за близко разстояние), за далечно разстояние, или за компютър.
Ако очилата ти са за компютър и имаш късогледство, принципно компютърните очила са малко по-слаби като диоптър. Ако компютърните очила не са по-слаби следва едно напрягане на очния мускул и главоболие + дискомофорт. Разбира се това е един пример.
Решението на проблема ти е обстоен преглед: компютърно отчитане, механично отчитане на дефектите, включително астигматизма! За по-сигурно може втори преглед.
Не е нормално да изпитваш дискомфорт.

# 155
  • Мнения: X
Под 40 години съм, имам късогледство. Очилата ми не са само за четене, постоянно ги нося.Имат защита за компютър( или поне така ми казаха).
Благодаря за мнението, наистина трябва да отида на преглед.

# 156
  • Мнения: 7
Не бях ходила на очен преглед 5-6 години. След като се прегледах се установи, че очилата "2 в 1" (за далече и компютър) вече са изживяли функцията си и ми трябват 2 отделни очила - едни за далече и едни за компютър.

# 157
  • Мнения: 186
Ще ми кажете ли мнение за стъкла сола?Днес минах през джой оптикс,взех рамки за 44лв,стъкла за работа с компютър,предложиха ми тези стъкла по 40лв бройката?Дали са хубави.Не си спомням старите какви бяха стъкла.Досега винаги там съм си правела очилата заради отсъпката която правят за служители на МВР.
Само,че сега не намирам инфо за стъкла сола newsm78

# 158
  • Мнения: 19
Sola е марка стъкла,собственост на ZEISS.
Иначе казано "бюджетен вариант" за високо качествени диоптрични стъкла.
2г.гаранция+много високо качество...
Повече тук:http://www.solahistory.com/contents.html

# 159
  • Мнения: 487
Здрайвейте.Имам въпрос.Миналата седмица направихме първите очила на детето ми-на 6г. е.Избрах да са със стъкла Цайс ,направихме ги в оптика Вижън.Така,нещата които ме притесняват....Дадоха ми опаковките на лещите,но на тях единствено пише модела LOTUTEC никъде не пише Clarlet а аз точно за тази разновидност платих-най скъпото стъкло избрах.Второ-маркировка на стъклото има единствено на дясното стъкло и то не в някой ъгъл,а цопната в средата на стъклото.На лявото няма нищо.Имам чувството ,че са изрязани и двете стъкла от една леща newsm78Трябва ли и на двете да има знака на цайс?И да не говорим,че детето твърди ,че вижда по-размазано с тях,а уж при докторката с този диоптър беше ОК #Cussing out
Благодаря ви.

# 160
  • Мнения: 7
Здрайвейте.Имам въпрос.Миналата седмица направихме първите очила на детето ми-на 6г. е.Избрах да са със стъкла Цайс ,направихме ги в оптика Вижън.Така,нещата които ме притесняват....Дадоха ми опаковките на лещите,но на тях единствено пише модела LOTUTEC никъде не пише Clarlet

Покрития наCarl Zeiss - Gold ET,Combi NT,LotuTec,XP. Покрития на Sola - HMC, UTMC, HMC+,Teflon
Има 6 вида Carl Zeiss Clarlet Lotutec:

Clarlet 1.5 Lotutec
Clarlet 1.5 Transitions VI Brown/Grey Lotutec
Clarlet 1.6 Lotutec+
Clarlet 1.6 AS Lotutec+
Clarlet 1.67 AS Lotutec+
Clarlet 1.74 AS XP

описания

На втората част на въпроса не мога да отговоря.

Последна редакция: пт, 02 авг 2013, 17:00 от ДидиС

# 161
  • Мнения: 19
Kg,
Стъклата със сигурност са Zeiss LotuTec.
На опаковките CLARLET е със съкращение...  нещо от сорта на CL или CT.Я това, че знака/маркировката липсва или е на необичайно място, най- вероятно се дължи на това, че стъклата, които са Ви предписани  са астигматични. Тогава маркировката може да се извърти при центрирането  и дори да се изреже.
Ако детето не вижда добре с очилата проверете ги в някоя оптика и ако са О.К., консултирайте се отново с преглеждащият лекар.
Ако имаш нужда от съдействие , пиши на лични....
Успех,

# 162
  • Мнения: 487
Благодаря ви за отговорите.Ще погледна за съкращение на опаковката.Стъклата не са астигматични.Имат само +0,75 диоптър.Явно стъклата са си оригинални,просто в оптика Вижън са си некадърници и така са ги изрязали,че на едното маркировката да се падне в средата ,а на другото хептен я няма #Cussing out.Понеже са детски и не мога да си навра главата в тях,дали това значе по средата пречи на детето да вижда ясно newsm78

# 163
  • Мнения: 22 444
Здравейте и от мен.

Реших, че ще си правя нови очила, тъй като ще преустановя за известно време носенето на лещи.
Сегашните нямам спомен точно с какви стъкла са, но със сигурнст имат антирефлексна защита (ако така се казва точно).
Диоптъра ми е много висок и това ме ограничава и в избор на рамка.
С -9.0 съм и на двете очи.
Какви стъкла бихте препоръчали в този случаи. Евентуално пак да попитам за фотосоларни, така и така като ще правя изцяло нови очила.

# 164
  • София
  • Мнения: 12 554
Мирама, зависи от парите, с които разполагаш. Аз вече писах, че последните 3 години нося Цайс с всички възможни екстри - фотосолар, антирефлекс и т.н. И понеже съм със сходен диоптър като теб цената на едно стъкло е висока. Но! За 3 години употреба очилата ми нямат нито една драскотина, нито едно зацапване или някакъв проблем със стъклата. Слава богу, вторнишкият ми преглед при офталмолог показа, че съм качила само четвърт диоптър за 3 години, което не налага смяна на очилата. Та с две думи - аз съм за Цайс - цената им е оправдана.

За рамките - моите са Азаро. И те не са мръднали. Няма изкривяване, няма разчекване, нищо.

Общи условия

Активация на акаунт