Ти си циганин!

  • 15 328
  • 209
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 593
... нито в България, нито по света, думата "циганин" е лоша дума".

Ами тогава какъв е проблема и защо го дъвчете вече 11 страници?
Факт е, че циганите се обиждат, както се вижда от поста на авторката.
Просто се опитах  да помогна. Нямам какво повече  да добавя.
Have a nice day, ladies!

# 166
  • Мнения: 712
... нито в България, нито по света, думата "циганин" е лоша дума".

Ами тогава какъв е проблема и защо го дъвчете вече 11 страници?
Факт е, че циганите се обиждат, както се вижда от поста на авторката.
Просто се опитах  да помогна. Нямам какво повече  да добавя.
Have a nice day, ladies!

Cybercat, може да е станало недоразумение,тъй каато не си прочела до край поста на авторката - в случая обидените не са били от ромски произход.

Meine Damen, ich wünsche Ihnen einen schönen Tag!    Wink Grinning Laughing

# 167
  • София
  • Мнения: 6 370
ти как би искала да те наричат в екипа в който работиш ?

dil, нека се върнем към корените на темата - става дума за 3 годишно дете, все пак! както вече писах, дали ще каже "ти си циганин" или "ти имаш очила" - горе-долу му е все тая. констатира нещо. не знаем как се обръща към това дете по време на игра и занимания.

естествено, че възрастните общуват помежду си с имена или учтиви безлични форми. защо толкова принизявате дискусията?

# 168
  • Мнения: 712
Добре, Jam...
Значи според тебе майката трябва да си каже "Дете е, не разбира" и да не предприема нищо, правилно ли разбирам?

# 169
  • София, център
  • Мнения: 3 455

Ясно, значи при всички случаи детето ти копира нечие поведение. Някой някога е нарекъл момиченцето циганка. Синът ти просто е повторил чутото.

# 170
  • Мнения: 9 052
ти как би искала да те наричат в екипа в който работиш ?

dil, нека се върнем към корените на темата - става дума за 3 годишно дете, все пак! както вече писах, дали ще каже "ти си циганин" или "ти имаш очила" - горе-долу му е все тая. констатира нещо. не знаем как се обръща към това дете по време на игра и занимания.

естествено, че възрастните общуват помежду си с имена или учтиви безлични форми. защо толкова принизявате дискусията?

не приниzяваме дискусията . идеята е, че майката пита какво да направи, когато детето и иzполzва нарицателни, които могат да се въzприемат обидно от някого. Е даваме и идеи какво да направи ... да учи детето си да комуникира , както е прието в нашето общество.
В крайна сметка обидни думи в речника няма . има само думи и zначения ... ами да премахнем правилата на фовума тогава. Който си се обижда си е негов проблем.

Ако детето ти хвърля пясък в оЧите на  а хората на плажа , го учиш да не прави така, ако бърка в контакта ... също, ако иска да се пъхне в zапалената фурна ... не му каzваш ами дете си може ... учиш, учиш и това е.

един ден в училище ще се делят на харесвани и нехаресвани, модерни и немодерни, богати и бедни , с интересни тетрадки и с неинтересни, на учещи и неучещи на  полово раzвити и на нераzвити , на дългокоси и късокоси, на руси и тъмни , на цигани и бели , по блокове и квартали ... и пр... и ще се учат да приемат, да раzбират и да бъдат примани и раzбирани и нераzбирани ... 
Имаше един руски филм "Плашилото" ами вzемете го иzгледайте.

Сина ми е на 3. Ами уча го да не полzва нарицателни. Има едно момиченце в групата юлия, която е страшно дребна , но умна и играе добре. Викат и бейби юлия и  не сикат да играят с бейби и тя плаче . Ами обясних му, че не може да нарича хората, zащотот се обиждат и плачат и че ако иска мога да му викам бейби Сашко ... той каzа , Еч не е бейби , аz му каzах, че zа мен си е бейби ... е не иска?ш да му викам така и спря да наричА момиченцето.

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 13:23 от jabata_dil

# 171
  • София
  • Мнения: 6 370
Добре, Jam...
Значи според тебе майката трябва да си каже "Дете е, не разбира" и да не предприема нищо, правилно ли разбирам?

в предния си постинг, който цитираше твоя, съм написала ясно какво мисля по случая. нека не доскучавам на аудиторията с повторения...

# 172
  • Мнения: 593
jabata_dil ,Mi6  202uu

Chandra_Den може и да си права  Wink

Стори ми се, че темата е повече за расизма, отколкото за различията.
Относно отношението към различните деца, какво можем да направим ние? Възпитаваме нашите деца да се отнасят с разбиране към другите и като с равни. Но не всички родители го правят. И ако детенцето на Izida има приятелче, на което баща му примерно "псува циганите пред телевизора", то е нормално да прихване нещо от него.  А тя като родител много ясно че ще се намеси и ще се помъчи да го поправи. Затова сме възрастни.
Има възрастни, които никога не порастват, те така са си възпитани и така възпитават своите деца.  А нашите деца, за добро или лошо, контактуват с тях. Какво да правим? Можем да повлияем единствено на нашите деца, но проблема не идва от тях.
Ами не можем да променим света...  Peace

# 173
  • Мнения: 1 217
Не съм чела всички мнения назад,но и аз мисля,че обидното в названието "циганин" идва от "културни" хора,които го използват в момент на ярост,като обида към някого,затова и нашето семейство не използва тази дума,въпреки че има хора,които не влагат лошо чувство в нея.
Cybercat,как да не можем да променим света? Можем,разбира се! Simple Smile Ето,самия факт,че учим децата си да приемат различните показва,че някой ден ще живеем по-спокоен живот,без класови и етнически предразсъдъци  bouquet Hug

# 174
  • Мнения: 3 804

Cybercat,как да не можем да променим света? Можем,разбира се! Simple Smile Ето,самия факт,че учим децата си да приемат различните показва,че някой ден ще живеем по-спокоен живот,без класови и етнически предразсъдъци  bouquet Hug

 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 175
  • Мнения: 2 123

Cybercat,как да не можем да променим света? Можем,разбира се! Simple Smile Ето,самия факт,че учим децата си да приемат различните показва,че някой ден ще живеем по-спокоен живот,без класови и етнически предразсъдъци  bouquet Hug

 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

УРРРРРРРРРРРРРРРРААААААААААААААААААА
http://www.youtube.com/watch?v=xj4yxhE2TRo

# 176
  • Мнения: 4 138
и музиката свири туш...................
и всички са щастливи.
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 177
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Защо се трият мнения!?!?!?!  Rolling Eyes

# 178
  • Мнения: 2 123
Предполагам заради политически некорестен език. Напълно основателно са изтрити. Мисля, че имаш предвид това изказване, дето вдъхнови Мата  Laughing

Авторите на подобни трябва да бъдат благодарни на модераторите, че трият невероятните им умопостроения. Сериозно се замислям за умствения капацитет на някои, нищо, че никовете им издават доста високата  самооценка ...

# 179
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз пък си мисля, че ако точно такива мнения се трият, няма какво повече да си говорим в тази тема.

Общи условия

Активация на акаунт