Ти си циганин!

  • 15 353
  • 209
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 9 517
тук се дадоха много съвети към Izida. а какъв съвет бихте дали на майката на циганчето? мисля, че и тя се нуждае остро от компетентни съвети.
Ами страхувам се, че няма как да й дадем съвет - тя най-вероятно не чете тук.
Иначе е добре дошла в осиновители - там тези проблеми се разискват обстойно.

Пенелопа, моля те, спри да ръсиш бисери най-накрая  Praynig.

# 151
  • Мнения: 9 990
Виж, Фоксче, ако за теб са бисери-жаля те, наистина.Реагираш крайно негативно на съвсем добронамерени думи.
Джам е дала добро обобщение и се оттеглям заради това, въобще не заради твоята молба.Имам право на мнение и далеч не ми пука допада ли ти.

# 152
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
A такааа, можело и Нормално да го кажете на Иса значи.Благодаря от нейно име.Колкото до мен-аз Знам  методите.А жените с осиновени деца е Хубаво да задълбават и да обясняват.Това е мнение на осиновителка, не мое. Peace

Пенелопа, аз не съм била бременна и не съм раждала и НИКОГА не бих си позволила да твърдя, че знам как се ражда от това, което съм съпреживявала с мои близки и приятели, още по-малко да им давам съвети какво е Хубаво да правят, и съвсем пък - като не познавам нито човека, нито конкретния му проблем.

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 10:06 от Gankata

# 153
  • Мнения: 712
[...] изобщо не става ясно, че детето е нагрубило, тоест, че е вложило негативен смисъл в думата. така описано, звучи като констатация. става дума за дете на 3 години, все пак. чуло, повторило. със същия успех и вероятност можеше да ги посочи с пръст и да каже "ти си канарче".
основният проблем е, че майката на циганчето е възприела думата като обида
 [...]
 

Аз не бих определила нещата по този начин. Как да кажа наивно, че само реакцията на майката е проблема, като чета следното:

Кристиян научи думичката циганин в детската градина от едно момченце там (днес разбрах, кой е първоизточника, който между другото пръв е казал на момиченцето - Ти си циганка. Учителката каза, че още тогава веднага реагира, но как точно - не знам). Имаше период, в който честичко използваше тази дума, явно за да провери реакцията ми. Тогава му обясних, че циганите са хора, като нас, че не са лоши (защото той вече знаеше, че били лоши  Rolling Eyes)...

Затова и дадох примера със седящия пред телевизора баща, който ругае по циганите.  Просто си го представих и предположих, че другарчето на Криско  е бил в подобна ситуация и след това е разказал в градината, как стоят нещата  Wink (Пенелопа, това е причината, поради която не са ми странни думите на ДарЗаМене и на останалите, че те трябва да се концентрират върху възпитанието на децата си и че не могат да променят външната реалност. Наистина ли ти е толкова странно това и не го разбираш? Ами то това се отнася за всички деца - осиновени или не... Ти не би успокоявала дъщеря си, че има прекрасно "р" и другите са в грешка... Но би могла да и кажеш, че точно това може да е нейния чар... )

Цитат
…тук се дадоха много съвети към Izida. а какъв съвет бихте дали на майката на циганчето? мисля, че и тя се нуждае остро от компетентни съвети.
Възможно е майката действително да има остра нужда от съвет. Факта, че не е успяла да се контролира и се е разплакала сигурно наистина е проблем.
Но ние не знаем, как възприема етноса на детето си и какви точно са притесненията на тази жена! И тъй като тя не е тук, за да ни обясни какво мисли е по-добре, да си спестим съветите към нея…

П.П. И аз си мислех, да дам подобен на Ганката пример... Да пише някой, че осиновителите се вкарват във филм е все едно друг да каже, че всички раждали се изказват по въпроси, с които не са много наясно  Wink

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 11:25 от Chandra_Den

# 154
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 472
Кристиян научи думичката циганин в детската градина от едно момченце там (днес разбрах, кой е първоизточника, който между другото пръв е казал на момиченцето - Ти си циганка. Учителката каза, че още тогава веднага реагира, но как точно - не знам). Имаше период, в който честичко използваше тази дума, явно за да провери реакцията ми. Тогава му обясних, че циганите са хора, като нас, че не са лоши (защото той вече знаеше, че били лоши  Rolling Eyes)...


Тук от недоглеждане съм написала нещо, което може да се разбере двуяко. Става въпрос за учитлеката. Та тя ми каза, че тя самата е реагирала веднага, когато за пръв път се е случило другото дете да се обърне така към момиченцето..(а не че синът ми тогава е реагирал)

# 155
  • Мнения: 712
Да Изида... аз поне така го разбрах.  Simple Smile Но мисълта ми беше, че учителката не би реагирала за нещо наивно, което не е проблем..

# 156
  • Мнения: 9 052
основният проблем е, че майката на циганчето е възприела думата като обида:

Цитат
Майката много се разстроила, разплакала се

това се опитваме да ви посочим няколко души вече няколко дни и по няколко различни начина. проблемът е в главата на майката, която не приема нормално етноса на детето си и се обижда от това, че някой го е изтъкнал. особено показателно за психичната увереност на въпросната жена е фактът, че се е разплакала от думите на едно 3 годишно дете.

тук се дадоха много съвети към Izida. а какъв съвет бихте дали на майката на циганчето? мисля, че и тя се нуждае остро от компетентни съвети.


Според мен основния проблем не е в главата на майката , а в сърцето и , zащото ако си раzбира, оценява и обича детето и вижда на какво Ще бъде подложено, поради грубостта, нераzбирането, невъzпитанието и пр. на хората около него ... би се раzплакала и още как.

Моето дете е българче в Германия и zа сега в градината няма проблем, но ми се е случвало деца по площадките да ме питат той на какъв еzик говори (ние двамата си прикаzваме на български ) и като им обясня раzбират, но ако вzемат нарочно да го драzунят с факта , чЕ е чужденец ще бъде доста тъпо. Мобинг и дискриминация могат да се органиzират по всякакви критерии и съществуват доста в училища и градини. Някои деца са по уяzвими, zащото попадат в раzни групи. Майката може да си въzприема детето , да му обяснява, да го въzпитава, но ... не може да промени околните , а те могат да са доста жестоки.
Ние не сме от желяzо пък децата ни. Коя от нас би иzтърпяла беz да се раzстрои или иzнерви мобинг на работното място?
Ами zатова се е раzплакала според мен майката, zащото zане , чЕ каквото ида направи тя детето ще бъде подложено на иzкаzвания, които ще го нараняват.
Хора всякакви , неможеш да ги иzбегнеш.

# 157
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Но мисълта ми беше, че учителката не би реагирала за нещо наивно, което не е проблем..

Ами това е - има проблем в тази група и може би е имало и други инциденти, с други деца, за които Изида не знае, затова реакцията на майката да е била такава. А може и самото "цигане" да разказва в къщи за лошо отношение към него в детската градина. Тук се изказаха доста крайни мнения на "препатили" от това, че са мислели че и "циганите са хора като нас". И тези хора възпитават деца, нека не забравяме. Не бива да съдим ей така - тя е със слаба психика и има проблем с приемането на етноса на детето си.

Още веднъж ще го напиша - решаването на проблема е в ръцете на учителките. Те са тези, които трябва да не позволяват да се създават особени отношения към "различните" - нито негативни, нито особено фаворизиращи, което също е проблем в някои групи.

# 158
  • Мнения: 593
"Циганин" не е лоша дума, "негър" не е лоша дума, но са забранени. Могат да си викат помежду си "ей, циганин!" или "hey, nigga", но ние не можем да ги наричаме така, защото се обиждат. Това е положението и трябва да го приемем. Аз лично не виждам нищо лошо в тези думи и не мога да си обясня този факт, защото циганина си е циганин, а негъра си е негър, но...  Циганите предпочитат да ги наричаме "роми", а негрите - "черни".  Ами на нас не ни остава нищо друго, освен да се съобразяваме с тях и да уважим желанието им.
Авторката (Izida) ни обясни как майката на циганчето се е разстроила и разплакала, може би трябва да й поднесете извинение, незнам... Тука ако се обърнем към някой черен с "nigga",  направо не ми се мисли... може да отнесем някой здрав тупаник  box
По принцип тези думи не ги употребяваме вкъщи. Детето трябва да знае, че са забранени. Просто ако ги чуе отнякъде, ще му обясня, че тези думи не бива да се употребяват по никакъв повод.  Не искам да казвам голяма дума, детенцето ми е малко, още не е тръгнало на детска градина в тази държава и затова нямам проблеми (да чукна на дърво, дано и да нямам).
Стискайте ми палци!
Късмет на всички!    261uu

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 11:37 от cybercat

# 159
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Добре де, а как тригодишното дете на авторката разбра, че в групата му има циганче, при това осиновено.

Питам, защото моето дете има принципно негативно отношение към циганите, вероятно насадено в детската градина. Нямаме там циганчета.

Но вчера, например, бяхме в Банкя, и там дъщеря ми се заигра с две циганета. Стигна до там, че ми обясни, че едното вече й било най-добрата приятелка. И през ум не й минаваше, че детето е циганче. Напротив, обясни ми че било черничко, защото е почерняло на морето. Ако обаче аз бях обяснила, че е циганче, тя щеше да рипне и да започне да го коментира.

Та за това питам, откъде детето ти знае, че момиченцето е циганче, и отгоре на всичко осиновено? Кой му разясни?

# 160
  • Мнения: 113
На мен ми се е случвало. Детето ми , едното , сочеше и викаше  - мамо  виж, циганче. Не одобрявам подобно поведение и многократно им е обяснявано, че всички хора са различни и затова е шарен и хубав светът. Та в този случай спокойно казах : Пък ти си с очила, и какво от това.  След това, когато ги хванах да се подиграват на дете с забавено развитие от тяхната група, седнахме заедно и намерихме различията на всяко дете в групата. Оказа се ,че за всяко може да се намери и мисля, че с това приключихме този род прояви. Беше полезно и за тях да не се възприемат като лошо различни, защото носят очила.

За Иза - позволявам си да ги наричам, кьорчо, цаис и т.н. със много смях и любов, на шега и те не го приемат лошо- напротив когато навън децата се опитват да ги обидят нещата не са доста нормални, не го приемат като нещо ужасно лошо и обидно.
Никой не може да те обиди , ако не му разрешиш.

За майката на циганчето - Когато разбрах, че децата ми са с тежки очни проблеми и няма да се оправят, плаках много. Обаче насаме. Сигурна съм, че проблемът ми е несравнимо по-малък с проблема на жената с осиновеното дете, но за всеки неговият си проблем му се вижда най-голям. Та да си кажа.Колкото по-нормално приемаш нещата или поне показваш пред детето, че ги приемаш, толкова по-нормално ще ги приемат и те. Ако правиш драма от нещо и те ще го приемат като нещо срамно и драматично.

И последно. Мисля, че трябва да научим децата си да приемат различията независимо дали става дума за етнически, здравословни, социални или просто във външния вид. От нас зависи да направим обществото ни такова с каквото искаме да бъде.

# 161
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 472
Nansen, детето ми не знае това..Аз научих тази информация, защото бях "просветена" от учителката. Въобще не ми е минавало през ума, че детето може да е циганче..виждала съм го много пъти..Детето ми знае думата, но въобще не знае, какво стои зад нея. Аз само съм му казвала, че циганите са хора като нас и не са лоши задължително.., но даже на снимка не съм му ги показвала..не съм смятала за нужно.., нито пък на улицата да се спра и да му  кажа "Ето, маме, ей този човек там е циганин" примерно. Кристиян знае думата, но въобще не знае какво стои зад нея. Както знае и думата ракета, но въобще си няма и на идея какво е това..Това, което той е усетил, е негативното чувство, което е вложено в думата, когато я е чул първия път (поне така смятам) и е бил свидетел на реакцията на учителката при друг такъв инцидент. Може да и е бил ядосан (казва ми, че била лоша, защото не му давала играчките си  Crazy)..може и да се е лигавил..Това е най-общо казано..

# 162
  • Мнения: 3 804
Моми4ета следя темата още от самото на4ало,но 4ак сега реших да пиша.Първо не забравяйте 4е става въпрос за деца за в детска градина-при тях едва ли има злоба,такава каквато има при големите,и ако не била думата -циганин/ка е можело да бъде друга дума,с която да се засегне детето-например-дебело,о4илато и т.н вси4ки сме минали през този етап.
За реакцията на майката-не знам,няма осиновено дете-аз ли4но не бих се разлакала-пиша от опит защото минахме през подобна ситуация  в малко по късен етап,когато голямата тръгна на у4илище тук-имаше проблем с едно моми4енце,всеки ден се връщаше и оплакваше от нея 4е я е удряла защото била 4ужденка,е говорих с у4ителките-но не те са хората които в действителност могат да решат проблема,помагаха колкото могат.Следващата кра4ка беше да се обърна към родителите- и това помогна за малко-просто детето си я беше наро4ило,проблема се разреши малко след това когато тя се вписа в класа си и самите деца застанаха на нейна страна.Децата усещат разли4ното отношение,и ако към моми4енцето има такова от страна на у4ителките,било защото било осиновено или пък от друг етнос няма да оправи нещата -дори ще ги задълбо4и.
За това 4е детето е видимо разли4но-е имах съу4ени4ка-доста тъмна,но 4иста българка-така,4е и това не е сериозен проблем,децата ще я приемат,просто сега им е по интересна.
При мен големите са си светли и с бг 4ерти,а дребната е по тъмна и видимо с небългарски произход-нищо ,4е са от един баща и една майка-и до сега пред нея ме питат защо тя е 4ерна/въпреки 4е за тук,си е съвсем добре като цвят/ в на4алото ме беше страх  как ще и се отрази това после,но после и обясних,4е, да тя е по тъмна като цвят-но за нас си е прекрасна и си я оби4аме такава.

# 163
  • София
  • Мнения: 6 373
"Циганин" не е лоша дума, "негър" не е лоша дума, но са забранени.

абсолютно си измисляш за първата част. при вас в Южна Африка и в САЩ думата негър е лоша дума и е "забранена", но нито в България, нито по света, думата "циганин" е лоша дума".
ще ти кажа коя е лошата дума - "мангал"! ето така ако беше наречено детенцето и родителите му, спор нямаше да водим. има и английски аналози на "мангал"...

тука Джордж Сорос се опита да наложи тая политическа коректност с "ромите" и "циганите", не ми се навлиза в детайли, но нито е успешно, нито е вярно. циганите не изискват да бъдат наричани роми, нито се обиждат от думата "циганин".

# 164
  • Мнения: 9 052
"Циганин" не е лоша дума, "негър" не е лоша дума, но са забранени.

абсолютно си измисляш за първата част. при вас в Южна Африка и в САЩ думата негър е лоша дума и е "забранена", но нито в България, нито по света, думата "циганин" е лоша дума".
ще ти кажа коя е лошата дума - "мангал"! ето така ако беше наречено детенцето и родителите му, спор нямаше да водим. има и английски аналози на "мангал"...

тука Джордж Сорос се опита да наложи тая политическа коректност с "ромите" и "циганите", не ми се навлиза в детайли, но нито е успешно, нито е вярно. циганите не изискват да бъдат наричани роми, нито се обиждат от думата "циганин".

ти как би искала да те наричат в екипа в който работиш ?
Ей жена. Или по име?
Как би искала да те наричА мъжа ти? Жено. Или по име?
Как би искала да те наричат в чужбина? Ей българке  . Или по име?
...
Ами не са обидни думи, наистина, но да си наричаш другарчето циганин ... ами не ми zвичи блестящо  newsm78

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт