Примерна схема на захранване (13)

  • 34 575
  • 472
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 2 111
erota благодаря   bouquet
Но проблем имаме и в това че той не всичко яде, мръщи се на домат, краставица, от плодовете яде само банан и ябълка  Tired

Ох,на мен ли го казваш  Grinning Единственият плод който яде Симона е банан,но добре,че не я запича/давам 3-4 пъти в седмицата по 1 банан за следобедна закуска/.
Пресни зеленчуци-никакви, и още куп други неща не яде.


# 466
  • Мнения: 38
1. Какъв процент масленост да бъде?
2. Подлежи ли на някаква подготовка - изцежда ли се, например, или както си е, мога да го давам?
3. Същият ли е подходът, както при другите нововъвеждани храни -първо малко количество и постепенно увеличаване на количеството?
4. Какъв е дневният/седмичен минимален прием и колко пъти в седмицата мога да го предлагам?

1. По принцип е добре да бъде пълномаслено, като само в началото може да се даде разредено с вода или 2%, а после да се мине на 3-4% масленост.
Ако детето е на кърма, може да бъде 2% до 1 год., после задължително от 3% нагоре.

2. Дава се със стайна температура.
Киселото мляко може да е доста коварно, защото не се усеща правилно истинската му температура.

3. Въвежда се като всяка нова.
Възможно е обаче с увеличаване на количеството да се получи нежелана реакция, за разлика от други храни, където първите няколко приема за достатъчни за тестване на класическа имунна алергия. Захранва се както с всяка нова храна и се следи за необичайни признаци (обриви, слуз и др.)

4. Преди 1 год. е само допълнение към кърмата и/или АМ.
Няма стриктни количествени указания за количеството и колко често, но един полезен ориентир е стандартните млечни продукти, въведени преди 1 год., да бъдат не повече от 1/3 от кърмата или продуктите с преходно мляко. Това правило може да се приложи както за деня, така и за седмицата.
Би могло да замести едно млечно хранене, но не повече.


Много благодаря.

# 467
  • Мнения: 2 401
А ние сме още малки за захранване ли?Посаветваха ни да даваме сок от морков и ябълка веки ден , и да увеличаваме с една . newsm78
Да малки сте за захранване, изчакай поне още един, два или три месеца и тогава започвай, но не със сок, а с зеленчуково пюре, плодово пюре или каша. Ето две статии по въпроса защо на бебетата не е необходимо да се дава сок:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119547.0





# 468
  • Мнения: 3 743
Хиляди благодарности, Косе Босе  bouquet

А проблем ли е, ако вместо попара, давам на дъщеря ми коричка, намазана с масло и сирене. Нещо не й харесва попарата, а "сандвичът" го обожава Peace

# 469
  • Мнения: 89
Относно суровите плодове, единствения вариант да ги яде е като и аз ям с него и му давам да си отхапе. Преди ги настъргвах в кашата следобед, но вече започна да ми отказва да яде бебешки храни. Затова пък с охота яде всичко, което и аз. Явно иска да прилича на големите. Така че покрай него и аз започнах да се храня полезно и пълноценно.

# 470
  • Мнения: 770
Косе Босе, можеш ли да ме насочиш къде мога да прочета повече информация относно храненето и храните. Иска ми се да знам кои зеленчуци и плодове на какво са богати, кои имат фибри или повече целулоза  други особености, и най-вече как е правилно да се комбинират различните храни, защото сега чета тука в старите теми, че на по-напреднал етап от захранването е важно храните да се комбинират правилно, а аз нямам представа кое с кое трябва да се комбинира  Blush. Сега като й правя меню за седмицата, просто гледам да изредя всички неща, които съм въвела по 2-3 пъти и да ги редувам, но дали ги комбинирам подходящо, нямам дея  Crazy

Да побутна  Blush че и мен живо ме интересува  Simple Smile Косе Босе, ще ни помогнеш ли с инфо  Praynig

Айде и аз на опашката за този отговор!

И пак да питам някой давал ли е алабаш и на каква възраст?Ако има и някакво инфо ще съм много благодарна!

# 471
  • Мнения: 1 115


Ето три варианта на теория – разликата е в обедното хранене: 1) в единия случай даваш кърмата след обедното пюре; 2) в другия случай я предлагаш около 30-40 мин. преди пюрето; 3) в третия случай я пропускаш:
8:00 кърма
9:30 каша
12:30 пюре (и дохранване с кърма; или кърма около 11:30-12:00; или без кърма)
16:00 кърма
18:00 каша
21:00 кърма

Така се получава:
- 4 пъти кърма (сутрин и на обед по 100 мл, следобед и вечер по 200 мл, плюс нощно кърмене = поне 600-700 мл кърма)
- пауза от 3.5 часа между обеда и следобедната кърма (детето би могло спокойно и с желание да поеме 200 мл кърма)
- пауза от 2.5-3 часа между кашата и последното мляко (може да се очаква, че детето ще иска поне 200 мл предвид сегашния режим)
- сутрешната кърма е добре да остане, би могла да добавяш в кашата кърма или АМ (ако и когато прецениш) и да отпдане самото хранене от шише по това време, но по-добре да си остане само кърмене за началото на деня

Косе Босе,
Опитвам се да следвам схемата, която ми предложи. Като ритъм й пасва добре, обаче имам проблем с кърмата. Не успявам да дам по 200 мл след обяд и вечер, а само по около 140 след обяд и 150 вечер. Така всъщност кърмата става максимум 500 мл от шише, а нощните кърмения са много кратки, по-скоро за успокояване и не вярвам да поема много. Проявява все по-голям интерес към другата храна и отказва млякото. Голяма борба е докато го изпие, ставам на клоун. Знам че това не е редно но не намирам друг начин.
Питането ми е каква е долната граница кърма, под която не трябва да падам. Ако това все пак се случи как да захраня с АМ. Малко по малко в пюрето удачно ли е. Предвид предисторията със слузта и кръвта в акото много ме е страх да въведа чуждо мляко. Имам едно фризо НА и мислех него да ползвам.
Имам и още няколко въпросчета, които изникнаха в последните дни и просто не ми стига време да те изчета.
За овесената каша. За 10 дни достигнах количество 2/3 от порцията и не смея да увеличавам повече, за да не стане твърде много. Мога ли да си позволя вече да дам цяла порция?
След като започна пшеничената каша, мога ли в овесената да я слагам или пак по 1 лъжичка в безглутенова каша?
Мога ли да смесвам елдена каша с плодово пюре и да я давам след обяд?
По време на нашата вечеря, която е около 20.30 ч беба стои с нас и крещи за храна. Няколко вечери под ред си позволявам да й дам парченца картоф или банан (който въвеждам от 3 дни успешно). Проблем ли е а да приема твърда храна толкова късно? Тежи ли на стомахчето? Количествата са символични. (да речем картофче с размер 2-3 см или 2 см банан)
Много много БЛАГОДАРЯ   bouquet

# 472

Общи условия

Активация на акаунт