Примерна схема на захранване (13)

  • 34 570
  • 472
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 69
Косе Босе, благодаря ти!

# 46
  • Мнения: 822
Mомичета, след вчерашното и днешното даване на пюре на Хип от картоф и тиква забелязвам пъпчици в областта на памперса, около крачетата най-вече. Днес и акото й беше зеленикаво, със слуз. Това алергична реакция ли е? По вратлето също има пъпчици.
Миналата и по-миналата седмица като въвеждах картофа и тиквата (с домашно пюре) нямаше такова нещо...  Confused
Мисля да спра захранването до 6-тия месец май-май...

п.с. обривът изключвам да е от памперсите, защото ползваме многократни такива.

# 47
  • Мнения: 117
Косе Босе, имам въпрос към теб. Мога ли да давам на дъщеря ми мюсли? Примерно ще ги правя с малко АМ и да ги давам за следобедна/сутрешна закуска? И другият въпрос- направих й днес нишесте със сока от компот от кайсии (домашен, без захар) и после намачках плодовете и разбърках. Това става ли за закуска следобедна или няма да я засища? Тя го яде, но не знам дали не си остана гладна. А от кога мляко с ориз?  Благодаря искрено за това, че си толкова търпелива и отговаряш на всички нас.  bouquet

# 48
  • Мнения: 1 115
Косе Босе,
Макар и с огромно закъснение едно голямо благодаря за предишния отговор  Hug
Сега те моля отново за коментар дали всичко е ОК и можеш ли да дадеш някаква препоръка.
Беба е вече на 9 месеца и половина. Откакто я захранвам имам чувството че цял ден се занимавам само с изхранването й  Simple Smile
Храни се основно с изцедена кърма от шише през деня и нощем суче 2 до 3 пъти. Количеството на това, което давам с шишето на ден е от 550 до 650 мл. Като цяло не успявам да й дам повече колкото и да се мъча. Предполагам че бих успяла ако постоянно я гоня с шишето, но гледам да остава поне по 1,5 часа интервал между храненията.
Твърдата храна която приема е около 250-300 гр (макс 350 много рядко) разпределена на 3 хранения (сутрин, обед и следобедна закуска). Сутрин яде каша с вода, или с вода и кърма ако ми е останала, но кърмата е по-малко винаги. На обяд яде зеленчуково или меснозеленчуково пюре. След обяд плодово пюре с оризова каша в съотношение 50:50
Това което на мен ми се вижда странно е че храненията са много на често по малко количество от около 100 мл кърма или 100 гр твърда храна.
Режима изглежда общо взето така
8 ч кърма 100-120 мл (това често се проточва до 9 часа)
9.30 -10.00 -  90-100 гр каша с вода или с малко кърма
12.30 кърма 100-120 мл (това също продължава до към 13.30)
13.30 - 100-120 гр пюре
16.00-16.30 кърма 120-130 мл
17.30-18.30 - 110-120 гр каша с плодово пюре
19.00-19.30 - 80-90 мл кърма
20-30-21.00 - 150-180 мл кърма
Най-дългата почивка е максимум 2,5 часа.
Като цяло беба е слаба, но жизнена и енергична. Едва днес като че ли достигна 7 кг.
Въвела съм до момента от кашите: ориз, царевица, елда в този ред
От зеленчуците: картоф, морков, тиква, тиквичка, царевица в пюре, карфиол (като тиквичката само е въведена, но не я предлагам сега, защото не й харесва изобщо тази от бурканчето)
От плодовете: круша, ябълка и синя слива
От месото: заек домашен и пуйка

Имам усещането че изоставам в захранването от гледна точка на разнообразие, но не смея да въвеждам на по-малък интервал от 4-5 дни, а й понеже сме назад с ваксините имаме доста дълги интервали на почивка около тях. И сега се чудя какво да въвеждам с приоритет дали още някое месо или жълтък понеже е слаба, или още някои зеленчуци за разнообразие или пък глутен или млечни.
Беба беше с много слуз и кръв в акото от 2 до 6 месец. Аз бях на 100% безмлечна диета от 3 до 6 месец. Нещата се оправиха като че ли след като захраних с каша и картоф. После постепенно аз се захраних със сирене кашкавал и кисело мляко. И от скоро с шоколад и сухомляко съдържащи неща, и от съвсем наскоро с много малко прясно мляко. Забелязвам обаче, че слуз все още се появява около даването на тиквичка и особено на по-голямо количество карфиол. От време на време се появяват и пъпчици и зачервено дупе. Но тях не мога да ги свържа с нищо конкретно нито от моята нито от нейната диета.
Какво според теб е подходящо да яде при това положение и дали количествата на храната са й ОК. Честно казано лекичко я убеждавам да си изяде пюренцата до край. От една страна ми е гузно, че може би я тъпча, от друга се притеснявам че е слаба и малко яде. Дали мога да направя нещо, да променя в режима към по-правилно?
И също се чудех тежко ли е за нея, когато й приготвям многокомпонетно пюре например от 7 си месец яде домашно приготвено от мен пюре от картоф, морков, тиква и заек. Това вредно ли е?
Обмислях също да въведа млечни чрез адаптирано мляко НА в кашите, като евентуално да наблюдавам за реакция, но не се престраших. И сега се чудя - от една страна си мисля че й трябват повече хранителна стойност, която адаптето може да й даде, от друга не смея заради евентуална реакция. Какво мислиш и по този въпрос.
ОХ, колкото и да се старах да съм кратка, пак стана дълъг пост. Извинявам се и ти благодаря предварително   bouquet

# 49
  • Мнения: 1 449
има ли някаква разлика в хранителните ценности на кашата, ако е направена от брашно или от цели зърна ...
още се чудя дали да купя брашна или цели зърна ...

Хранителната ценност е сходна.

Брашното е подходящо за началото на захранването:
- получава се по-гладка и по-фина консистенция
- по-бързо и по-лесно с приготвя малко количество каша

На 8 м. спокойно можеш да пробваш зърна – сварени и пасирани или дори само намачкани. Брашното от различни зърна може да се използва за готвене, а може и за каша, ако прецениш, че така ще е по-удобно. 
Примерно просото става много меко след като се свари хубаво и почти не запазва формата на зърната си, би могло да се предложи евентуално без пасиране. Зависи от детето, но от 8-9 м. нататък може да се пробва такъв вариант. Елдата е по-специфична, зависи донякъде и от сорта – примерно кафявата елда има доста люспички и е добре зърната да се пасират в началото  на въвеждането, за да не дразнят и залепват по небцето; зеленикавата елда, която се предлага и с био етикет в БГ, няма толкова люспички, вари се малко по-продължително от кафявата независимо дали е със или без накисване, пасира се подобно на ориза. Оризът, амарантът и киноата се пасират лесно с малко повече течност или заедно с по-течно пюре, консистенцията е напълно подходяща за 8 м.

# 50
  • Мнения: 1 449
Мога ли да давам на дъщеря ми мюсли? ...
направих й днес нишесте със сока от компот от кайсии (домашен, без захар) и после намачках плодовете и разбърках. Това става ли за закуска следобедна или няма да я засища?
Какво имаш предвид под мюсли - овесени и други ядки със сушени плодове и дървесни ядки?

Нишесте с плодове става за следобедна закуска. За да е още по-хранителна, може да добавиш мляко – това ще си прецениш ти според режима.
За да разбереш дали е гладна – предложи мляко след нишестето. Може да я дохранваш с мляко, може да добавиш малко АМ в готовото нишесте или да увеличиш самото нишесте. Всичките варианти стават, зависи как е млечният режим и другите твърди храни.

# 51
  • Мнения: 1 449

Количество кърма
Кърмата е напълно достатъчна – от шишето и кърменето. Щом през деня поема средно 600 мл, това осигурява минималното количество за възрастта, а през нощта със сигурност си набавя поне още 100-200 мл от кърменето. Дори може да намалиш с малко някой прием, ако детето не проявява желание.

Интервал между храненията
Добре е да има по-голям интервал между храненията на тази възраст. Доколкото разбирам, млякото от шише също отнема време, а не би трябвало да е така. Можеш да слееш последното и предпоследното мляко и да даваш кърма непосредствено преди сън около 21 ч., за да спечелиш повече време за вместване на другите хранения. 4 пъти кърма на ден е напълно достатъчно, макар че след 10 м. можеш вече да ги направиш и 3 пъти, защото детето суче 2-3 пъти нощем. По същата логика можеш да обърнеш едното хранене като „хранене+кърмене”. Поздравления, че спазваш стриктно модела „кърмене+хранене”. Но в случая между кърмата и следващата твърда храна интервалът може да е около 30-40 мин. или до 60 мин., няма нужда да е повече.

Ето три варианта на теория – разликата е в обедното хранене: 1) в единия случай даваш кърмата след обедното пюре; 2) в другия случай я предлагаш около 30-40 мин. преди пюрето; 3) в третия случай я пропускаш:
8:00 кърма
9:30 каша
12:30 пюре (и дохранване с кърма; или кърма около 11:30-12:00; или без кърма)
16:00 кърма
18:00 каша
21:00 кърма

Така се получава:
- 4 пъти кърма (сутрин и на обед по 100 мл, следобед и вечер по 200 мл, плюс нощно кърмене = поне 600-700 мл кърма)
- пауза от 3.5 часа между обеда и следобедната кърма (детето би могло спокойно и с желание да поеме 200 мл кърма)
- пауза от 2.5-3 часа между кашата и последното мляко (може да се очаква, че детето ще иска поне 200 мл предвид сегашния режим)
- сутрешната кърма е добре да остане, би могла да добавяш в кашата кърма или АМ (ако и когато прецениш) и да отпдане самото хранене от шише по това време, но по-добре да си остане само кърмене за началото на деня

Количество храна
За момента грамажите са добре – това е обичайното количество храна за активно кърмените деца. На книга се препоръчват малко по-големи количества, примерно 160-180 мл, но за момента не се концентрирай върху грамове и обеми храна. Ако успееш да разместиш малко режима, тогава е вероятно да се променят количествата храна, детенцето самичко ще подскаже кое е оптималното количество за него.

Следващи храни
С най-голям приоритет е глутена – възрастта е повече от подходяща, няма смисъл да се отлага след 10 м., пък и това понякога е рисково. Проблемите, които описваш, не са причина да се отлага прекалено. Това ще осигури по-разнообразно хранене и по-лесен избор на храни. Може да се въведе още някое месо, но от друга страна и 2 вида са достатъчни, особено ако се дава домашно месо в прясно приготвена храна. Жълтъкът също е хубав вариант на 10 м., действително е хранителен и има доста калории в малък обем. Млечните засега са с най-малък приоритет и може да изчакаш още месец-два, след като има предистория. 

Съставки на пюретата
Няма проблем да смесваш 3 зеленчука и месо, все пак вече сте напред в захранването, а и детето няма чувствително стомахче.

Дни за въвеждане на 9-10 м.
На вашата възраст вече можеш да даваш някои храни за 3 дни, това е достатъчно за по-безобидните и по-леките зеленчуци и плодове (напр. банан, авокадо, манго, праскова, грозде, броколи, чушка, цвекло, лук и др.).

# 52
  • Мнения: 469
Танита, сигурно си срещнала и други майки във форума със подобен на твоя случай но и аз да те успокоя. Калина беше с абсолютно същия проблем от третия месец до захранването й в шестия, когато от раз спря и слузта и кръвта. Вече сме въвели без проблем всички млечни, единствено прясното мляко съм го давала само като част от баница, а не да го пие отделно. 1-2 пъти сме имали периоди на разхлабване, но са минавали сравнително бързо.

# 53
  • Мнения: 317
Здравейте мами Hug
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА  newsm68 newsm51
ВЕСЕЛИ РУМЕНИ И ЗАСМЕНИ  /малки и големи/  Laughing


Косе-босе имам въпросче:   bouquet
от два дни давам на Ема препечена филийка намазана с фастъчено масло.
После се сетих, че някъде беше дадено като алерген ooooh!, днес забелязах съвсем малки пъпчици на нослето.
Мислиш ли, че може да е реакция? Rolling Eyes
И кога мога да й давам фастъчено масло?

# 54
  • Мнения: 68
Тази седмица в Била има БИО КРАСТАВИЦИ - някой купувал ли е от тях?

На етикета пише, че са произведени в Бг според съответните изисквания за био продукти.
Имайки предвид, че сега не им е сезона дали е подходящо да се дава или е по-добре да се изчака?

А по принцип кога се въвежда краставицата, че нищо не откривам по въпроса?

# 55
  • Мнения: 469
Тази седмица в Била има БИО КРАСТАВИЦИ - някой купувал ли е от тях?

На етикета пише, че са произведени в Бг според съответните изисквания за био продукти.
Имайки предвид, че сега не им е сезона дали е подходящо да се дава или е по-добре да се изчака?

А по принцип кога се въвежда краставицата, че нищо не откривам по въпроса?

Аз съм купувала био краставици от Била но не бяха български. Вкусни бяха но не съм давала още на малката. Имам копирано от Косе Босе това за краставицата:


Краставица 
- за опитване, смучене, хранене с пръсти и прочие е подходяща
- няма голяма ценност в детското хранене (откъм витаминен и минерален състав)
- може да създаде чувство за ситост (детенцето да не поеме достатъчно друга храна)
- фибрите са предимно в кората (предлага се добре обелена; без семки – според възрастта)
- слабоалергенна
- въвеждане 8-18 м. (според различни източници) 
Горе-долу същото важи за динята – извън сезона няма много смисъл. 
Краставицата е средно нитратен зеленчук. Ако не е био, махат се поне 1-2 см откъм дръжката (там се натрупват най-много нитрати) и задължително се бели (в кората има поне 2 пъти повече нитрати от вътрешността).

# 56
  • Мнения: 1 100
Искам да попитам с какво пюре въведохте рибата /вид,марка.../?
С едно от рибните пюрета на Хип - това с доматения сос /другият вариант е с броколи/, рибата е треска.

Малинкова, аз още не съм давала краставица, но определено бих избрала био-произдводство, независимо от сезона.

# 57
  • Мнения: 2 641
Възнамерявах да захраня риба...обаче захранвам сега белтък. Така се получи.

Мислех си за хранителната стойност на ядките. Дали да не меля и давам в закуската с овесени ядки?

Косе Босе, с кои би препоръчала да започнем? Сурови орехи примерно? Или някои по леки? Или може би да намеря рецептата за бадемово мляко и да правя него?
Лео отказва да яде. Отдавам го на зъбоникнене, или поне се надявам. Днес почетох пак малко д-р Сиърс и май децата след/около годинката спират да ядат. Забелязали ли сте нещо такова? И как се преборва?

# 58
  • Мнения: 1 100
Н, на каква възраст е детето?

# 59
  • Мнения: 117

Какво имаш предвид под мюсли - овесени и други ядки със сушени плодове и дървесни ядки?


Честит празник, момичета!
Точно това имам предвид- овесени ядки със сушени плодове. Евентуално със кисело мляко или АМ или пък да ги варя и с тяхната вода да ги правя?. А млякото с ориз от кога мога да го предлагам? Възнамерявам скоро да започна да взимам домашно краве мляко и да се пробвам да й правя кремчета и ориз с мляко, ако може вече на тази възраст. Какво е мнението ти? Благодаря отново  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт