Как мислите да спасите бизнеса си?

  • 3 951
  • 62
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 300
Зависи от бизнеса.
Аз лично смятам за добър варианта, в който известна сума се влага в относително бързоликвидни активи ( ДЦК например), коио носят сигурен доход. Те биха били буфер пти затруднена икономическа ситуация. Същевременно текущата си дейност можеш да финансираш с револвиращ или друг оборотен кредит, като заплащаш лихва само върху използваната част. Така имаш достатъчно паричен ресурс, при някакво временно затруднение няма да ти се налага тепърва да искаш кредит, което може да те забави неприятно във времето ( което пък обикновенно е свързано с неустойки по додоговори).
Освен това лихвите по кредити ти намаляват финансовия резултат, т.е. пестиш от данъци ( 10%).
Формираш добро кредитно досие, което ти намалява цената на цялостното банково обслужване и да ти направи достъпа до кредитен ресурс в бъдеще по лесен.
Да пазиш пари, достатъчни ти за повече от година, без да ги вложиш в нещо е в общи линии нелогично, да не кажа по силна дума.

Между другото и физически лица теглят кредити срещу обезпечение от блокирани парични средства, и то не заради прането ( така или иначе като ги внасяш в банката пак попълваш декларация за произход).

# 61
  • Мнения: 3 634
Рокси е написала това, което ме мързеше да добавя към своето мнение.  Peace

# 62
  • Мнения: 51
И аз ще се включа в тази дискусия.
Както Рокси е написала много зависи от бизнеса и бранша. В цялата ни икономика е пълна каша и разруха, само че има браншове, които са по - малко засегнати и браншове, които са много силно засегнати. Тези фирми и предприятия, които са с големи банкови кредити и с намалени приходи ще страдат най - много. При мен в единия бранш нещатат са много зле, ниски цени, дълги срокове за плащане, и съответно и работата е намаляла на половина. В другия бранш, който работя идва сезона и трябва да се свърши работата, но нито има пари за да се свърши работата, нито държавата помага. Та мисълта ми беше, че най - малко ще са засегнати фирмите, които се занимават с дейности от типа на счетоводство, зъболекари и т.н. А много варианти за спасение няма. Ако имаш добър финансов буфер за да покриваш евентуално загубите за по дълъг период от време ще оцелееш.
Но пък има нещо много хубаво в тази криза, което на мен лично много ми допада. Това е че самата криза ще има оздравителен ефект - тези, които имат лошо управление или лошо качество на предлаганата стока или услуга много бързо ще залязат. Наистина има много фирми и фирмички, които просто пречат на сериозните и добри фирми.
Между другото при нас в България искам да кажа, че тази кризи има и малко преувеличен смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт