Нещо неТипично...

  • 9 872
  • 133
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 585
Абсолютно, бамята е друго, слагаме я в тюрлюгювеч и паприкаш.
Стоп Mr. Green Имам предвид бакла, а не баклава. Joy

Баклата се почиства и нарязва на късчета, след което се измива и се пуска във вряща вода. Заедно с баклата се пускат шепа измити кисели джанки. Посолява се, след като заври и се вари до омекване. Брашното се запържва леко в мазнината, разбърква се няколко пъти с червения пипер и се изсипва при баклата. След десетина минути готовата супа се отстранява от огъня.

# 121
  • София
  • Мнения: 38 523
Като говорите за супи, се сетих за една люта супа от охлюви, дето се продаваше на един панаир в Белгия! Sick
Блонди може да я знае.
Блонди, една кутийка "лакмо" може ли дами пратиш? Mr. Green

# 122
  • Мнения: 347
Абсолютно, бамята е друго, слагаме я в тюрлюгювеч и паприкаш.
Хмм, ок, просто за първи път чувам за супа от баклава и хич не си го представям това нещо. А сладка или солена е?

# 123
  • Мнения: 4 585
Разбрах си грешката и от що се шашкаш. Извинявай, че те въведох в заблуждение.

# 124
  • Мнения: 347
Разбрах си грешката и от що се шашкаш. Извинявай, че те въведох в заблуждение.
Извинен си. 
Аз иначе странни работи не ям, в смисъл такъв, че ако не знам от какво е манджата, няма начин да я пробвам, ако ще и да умирам от глад. Така ме бяха излъгали веднъж с някаква карантийка от не знам си какво животно и само при мисълта какво съм преглътнала след усърдно преживяне върнах поръчката Laughing

# 125
  • Мнения: 18
Аз пък съм чувала за обичай  в Узбекистан в някакво село май  беше - когато посрещат гости в къщи домакинята прави специални пирожки , тестото на които се меси на вътрешната част на бедрото и  Mr. Green Госта  е длъжен да опита - в противен случай  е  неуважение към домакинята ! Sick Sick Sick Mr. Green Mr. Green

Стига, де, сещам се онзи виц за едноръкия готвач с кюфтетата и пълнените чушки  Sick

Вуйна ми е от Каварна и много обича кокоши крака. Сега разбирам защо.

# 126
  • Мнения: 18
Мойта баба опичаше воденичката на кокошката на жар, върху дилава и ми я мяташе на една филийка.

какво е дилава ? Воденичката е страшна в супичка  Heart Eyes

# 127
  • Мнения: 251
На закуска в  хотел в Бърно ни  сервираха охлюви с мед. Беше ужасна гнусотия. Чудехме се дали не е някаква подигравка. Няма да го забравя,.

# 128
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Забелязали ли сте, че най-вкусните неща който сме яли ни ги е готвила баба.
Майка ми е от едно село, което сега се казва Сладка вода, а преди това Аджи дере(озн. горчиво дере). Там също се прави супа от бакла, мисля,че и слагаха и джанки. Попара с брешно и червен питер - нар. я триенца и естественно прословутата супа от кокошка с крака (без нокти). Но пък такава вкусна супа никога не съм яла. Някой знае ли какво е огрибка?

# 129
  • Мнения: 4 585
Огрибката е нещо като шпакла, цялата от метал, ковано желязо. Думата идва от огрибвам, остъргвам нощвите от полепналото тесто. С огрибката се бръщат катми, кюфтета, риба, когато се пърже на сач. Нощвите е дървено корито, в което се меси и се оставя да втаса хляба. Дилафа е машата. Дилаф - поз.38

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=72057&view=2

Последна редакция: нд, 31 май 2009, 08:20 от Вълкът с дълъг ник

# 130
  • Мнения: 3 425
За новородените какви ли не суеверия има  newsm78

Но ме изуми...детето се плезело,означава,че майка му е пишкала на открито, докато е била бременна  #Crazy #Crazy #Crazy

Стряскало се,защото майка му изпитала страх - това по-нормално някакси звучи,но все си мисля....

а за белег,ако майката се е сепнала и се пипнала,а и ако се сетела до 40ден на детето и го каже,изчезвало  newsm78

# 131
  • Мнения: 8 999
Веднъж ходих на гости в селото, от което произхожда дядо ми, при роднини някакви далечни, които не познавах, но пък те много ми се зарадваха. Заколиха кокошка хората и седнахме да вечеряме. Питат ме мило какво предпочитам - крилце или краче в супата. Аз наивно отговарям "краче", като, естествено, визирам бутчето. Колко бях удивена, погнусена и объркана, когато изрових с лъжицата краката на кокошката - с подрязани нокти!
В този край и това се ядяло, при това май се считало и за деликатес. Оказа се, че и главата се яде, добре че не си поръчах нея - с отворена човка, ококорени очички и навирено гребенче. Брррррр!

# 132
  • Мнения: 4 651
Агнешко със зелени бадеми (преди да образуват твърдата костилка) и мариновани зелени бадеми, за да се прави същата манджа и след като пресните бадеми вече не стават за тая цел. Ястието е нещо като яхния с много зелен лук и бадеми. Въпросните зелени бадеми се ядът и натюр. На село едното дърво го ошмулвахме хлапетата, та не оставаше бадем да узрее ...

# 133
  • Мнения: 4 585
Байбиби, споко. Човката с мингушките се отрязва.

Общи условия

Активация на акаунт