Още не говори

  • 64 001
  • 204
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 7 821
Всъщност фактите са, че повечето деца проговарят цяла година по-рано, около 2 годишни. Всъщност единици са тези, които проговарят след 3, нямат проблеми и настигат сами връстниците си проговорили година и половина по-рано.

А ти се вижда не си чела цялата тема Wink.

# 151
  • Мнения: 46 580
... А дву, три езичието за едно нормално дете не е никакъв проблем ...

Аз мислех, че проговарят по-късно, но вече съм убедена, че си е до дете. Зълва ми и племенницата живеят във Франция, малката на 1г. и 7 м. имаше запас от думи и на двата езика, какъвто Софиясъбра на 2 г. и 3-4 месеца Crazy

# 152
  • София
  • Мнения: 12 557
При двуезичните деца има различни случаи, но не виждам защо двуезичието трябва да затруднява детето да проговори.  newsm78 Напротив, има теории, според които двуезичните деца проговарят дори по- лесно, защото избират по- лесните за произнасяне думи от двата езика. Моят съпруг е бил двуезично дете и до пет годишна възраст е говорил смес от двата езика. Сега моят син казва около 20-тина думички само на български и няколко смесени- например, вместо "не" или "но" казва "ня". Разбира еднакво добре казаното и на български, и на френски. За децата тези неща са естествени и ги усвояват без да придават значение на вида на езика, без да се прекалява с езиците, разбира се. (Имам една позната българка в Испания и детето на 4 години отказваше да говори, въпреки че си беше проговорило, но тя му говореше на български, бабата на немски, детегледачката на испански, а през деня ходеше на английска детска градина. )

# 153
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 963
Имам една книга, "How the brain and mind develop in the first five years of life", писана от невролог, с обширна глава, касаеща езика и речта. Много интересно четиво, предоставящо доста  информация, подкрепена с емпирични изследвания, но и признаващо колко неща всъщност не знаем, не само ние, но и невролозите.

По отношение на въпроси като, Защо някои деца проговарят рано, а други - късно? Защо някои 3 годишни са способни на дълги монолози, докато други едва успяват да скалъпят прости изречения?, са посочени двата фактора - генетичната база (включително полът) и средата.

Особено внимание е обърнато на позитивния фийдбек от родителите, като фактор, имащ отношение към езиковите умения на децата. Тези, които прекомерно много чуват "не", "недей", "престани" от родителите си, имат по-слаби езикови умения. Поправянето на грешно произнесени думи и настояването да се кажат правилно в ранна възраст също оказват негативно влияние.

Факторите от средата, които оказват влияние върху богатството на езика на едно дете, общо взето са следните:

- езикова стимулация от най-ранна възраст - родителите трябва да говорят на бебетата си;
- количествено измерение на езика - повече думи;
- качествено измерение - езикът, с който се обръщаме към малките деца трябва да бъде прост, ясен и позитивен;
- повторения;
- водене на разговор - да се говори лице в лице,  да се пита какво иска (да му се предлага избор - това или това),  а не само да му се казва какво да направи;
- детето да бъде чувано и да му се покаже, че е чуто още с първата произнесена дума;
- книгите, особено тези, с картинки, и "диалогово четене", т.е. задаване на въпроси, в зависимост от възрастта на детето:  "Как прави кравата?", "Какво е това на картинката?", "За какво мислиш, че е книжката?"

Между впрочем, в книгата не е обяснено, но е споменато под черта, че в двуезична (че и повече езична) среда, децата усвояват и двата езика идеално, но могат да са по-бавни. На мен ми звучи абсолютно логично като се има предвид, че трябва да се справят с граматическите, лексикални и т.н. особености на всеки един от езиците.

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 01:00 от ЧеКа

# 154
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Много хубаво е, че си завела на специалист детето си и искрено се надявам всичко да е наред.

Айнщайн не е могъл да говори до 7г възраст  Wink.

Това не е успокоение, защото се твърди, че е бил аутист.

При двуезичните деца има различни случаи, но не виждам защо двуезичието трябва да затруднява детето да проговори.  newsm78 Напротив, има теории, според които двуезичните деца проговарят дори по- лесно, защото избират по- лесните за произнасяне думи от двата езика.

При моята дъщеря е така. Като я попитат на колко е години казва "ена (1 на гръцки) години".

Дъщеря ми е на година и половина. Не сме махнали залъгалката Wink, но това не и пречи да бърбори непрестанно, въпреки че расте в двуезична среда. Използва около 30-40думи, а ако и посочиш нещо знае още поне толкова.
Нелепо е да се успокоява една майка, която вижда, че с детето и нещо не е наред. Колкото по-рано се установи проблема толкова по-бързо ще се намери адекватно решение за него. Точно както и отричането на такъв, води до задълбочаването му.

Желая ти искрено всичко да се подреди по най-добрия начин Hug.

# 155
  • Мнения: 2 757
Тeopr , кой език чува повече, български или гръцки

# 156
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
NikiFin, аз говоря на български, баща и на гръцки, аз и мъжа ми помежду си говорим на български, но живеем в Гърция и контактува основно с гръцките родини, така че бих казала 50 на 50 Wink (аз съм приказлива).

# 157
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 963
И малкият ми син засега не е по-голям бърборко от брат си. На година и половина казва 5-6 думи, точно като брат си. Но пък разбира доста.

# 158
  • Мнения: 17
Здравейте, майчета! И аз да се включа в темата. Не можах да изчета цялата тема, но по късно ще го направя...Имам огромни притеснения и искам да се допитам до вас. Моята дъщеричка е на 11 месеца и все още не казва нищо, освен буу, а..., и мн рядко ам. Знам, че още и е рано да говори, но ме притеснява това,че не казва срички... За слуха й мисля, че е мн остър, изпълнява дребни поръчки, дава целувка, показва, че ще стане на годинка, маха за здравей и др. подобни, но не казва срички ба-ба, ма-ма, та-та и се притеснявам дали се развива добре. Къде трябва да я заведа и имали нужда? От всичко изчетено дотук разбрах, че за всеки е индивидуално и май сме още малки, но все пак....

 

# 159
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
да,малка е,така че бъди спокойна.аз не съм специалист и мога само да ти кажа моя опит.синът ми на 11 мес. нищо не казваше и аз се чудех като теб какво става.много му говорех и се занимавах с него,майки преди мен много добре са обяснили как става това. и на 1г. и 2-3 мес. той проговори с изречения,верно прости изречения от по 2-3 думи,но за тази възраст това е голям успех. мисълта ми е че за много малко време имаше огромен напредък.щом детето е здраво и като цяло се развива добре,не се тревожи поне засега.проблем е ако не търпи никакво развитие дълго време.

# 160
  • Мнения: 118
За истински проблем може да се говори след 2,5 год. и то при условие че нищо не казва.

# 161
  • Мнения: 1 632
Тeopr , кой език чува повече, български или гръцки
Който и да чува, гръцкият е по-лесен, като произношение за децата!

# 162
За мамитата, които се чудят, има безплатен телефон относно дислексията - 0 800 1 DSLX ( 0 800 1 3759) всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа.

# 163
  • София
  • Мнения: 6 372
За мамитата, които се чудят, има безплатен телефон относно дислексията - 0 800 1 DSLX ( 0 800 1 3759) всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа.

дислексията не е ли нещо по-различно от това, за което говорим в тази тема?

# 164
  • Мнения: 7 821
За мамитата, които се чудят, има безплатен телефон относно дислексията - 0 800 1 DSLX ( 0 800 1 3759) всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа.

дислексията не е ли нещо по-различно от това, за което говорим в тази тема?

http://www.technews.bg/info.php?id=11880

Общи условия

Активация на акаунт