Още не говори

  • 63 884
  • 204
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 305
Първо се консултирай с УНГ,и ако ти кажат че всичко е наред и детето чува,потърси логопед.Не слушай съвети от типа на "някой деца проговарят по трудно",може да съжаляваш след това.

# 181
  • София
  • Мнения: 6 364
Първо се консултирай с УНГ,и ако ти кажат че всичко е наред и детето чува,потърси логопед.Не слушай съвети от типа на "някой деца проговарят по трудно",може да съжаляваш след това.

Спрете да говорите на хората глупости, защото от такива мнения доста майки са на антидепресанти. Замисляли ли сте се какъв стрес може да окажат всичките тези съвети, където давате.

това не е никаква глупост, а напротив - много разумен и правилен съвет.

# 182
  • Мнения: 395
Моят син проговори на 3г и3м и на толкова свали памперса, проходи на 1г и 1м, зъбчета 2те извади на 7м, но той учеше 2 езика наведнъж. Аз го заведох на логопед на 3г и 9м, защото бъркаше буквички и тя ми каза,че при двуезичните е нормално, но иначе не. Дъщерята пък е на 11м ги дърдореше като балалайка и на двата езика. 

# 183
  • Мнения: 667
И ние сме с 2 езика и си говори почти всичко,като всеки ден включва все нови и нови думички,произнася съзнателно думички още от година и половина,проблема при нас е че не може да казва С,Ш,Щ,ч и р замества ги с омекотено т и ц и затова на думички в които има повече шипящи съгласни само ние му разбираме ,решила съм превантивно да го заведа на логопед или да питам дали в детската му градинка ще има такъв.

# 184
  • Мнения: 121
Аз не съм специалист, не съм медик и въобще не се наемам да обсъждам мнение на специалист, включително и в случая. Нито знам, какво е констатирано, нито какви медикаменти са точно изписани.
То е ясно, че повечето хора са специалисти, освен в политиката и футбола и във всички останали научни и социални отрасли.
Лично към авторката:
Ако те притесняват лекарствата виж и друг специалист. Ако имаш доверие на лекарката- не е нужно. Лечение, когато е необходимо, се предприема дори от момента на раждането, когато е установена причината. Диагноза на заболяване може да се даде винаги. Иначе това, което може да направиш, вече го знаеш- повече активни контакти с хлапето, повече приказки и игри навън, по- малко страх от физическо нараняване и даване възможности за движение и работа за ръцете, краката, ума, устата и всичко останало!  Laughing
Да не сте прекарали рахит, останал несвоевременно открит?
Понятия и определения от типа на "небрежна" и "брежна" майка, особено дадени от хора, които не те познават, се надявам да не те интересуват наистина.
Заинтригува ме...Моя син прекара рахит които беше установен прекалено късно..но с много слънце и вит Д се оправи..Сега е на 2г и 10 месеца и казва само 10-тина думи...Има ли връзка рахита с късното проговаряне?


# 185
  • Мнения: 24 467
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

# 186
  • Мнения: 121
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

......въпреки рахита не сме имали проблеми-човека се катери тича много бързо и е супер подвижен даже бих казала хиперактивен защото не се спира за секунда ..Е..ако дават любимото му предаваня сяда и гледа 1 час..Но само тогава...И си говори на бебешки-аяяяяяяй..сочи и така сме..на почти 3..Предиатрите казаха  "малък е за логопед"..

# 187
  • София
  • Мнения: 9 517
Не е малък за логопед - заведи го  Peace

# 188
  • Мнения: 121
Не е малък за логопед - заведи го  Peace

Имаме час за 9-ти септември..Това е 2-ри опит-първия логопед заяви че не работи с деца под 3 години..Да види 2-рия какво ще каже...

# 189
  • Мнения: 24 467
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

......въпреки рахита не сме имали проблеми-човека се катери тича много бързо и е супер подвижен даже бих казала хиперактивен защото не се спира за секунда ..Е..ако дават любимото му предаваня сяда и гледа 1 час..Но само тогава...И си говори на бебешки-аяяяяяяй..сочи и така сме..на почти 3..Предиатрите казаха  "малък е за логопед"..


На 3 години не е никак рано, съвсем навреме е. Колкото по- рано се проработи по дефекта, толкова шансовете за изправянето му са по- добри.

# 190
  • София
  • Мнения: 7 242
Моят проблем е малко по-различен, извинявам се, че ще ползвам темата. Дъщеря ми е на 3 г. 2 м. Говори добре. Обаче отказва да говори в ДГ, която посещава с малки прекъсвания от м. май. Проблемът категорично не е в персонала. Отношението към нея е много добро и тя ходи с желание. Случвало се е да шепне на някои деца и то рядко. Предполагам, че първоначално мълчанието й е било от някакъв шок поради промяната (въпреки, че плака само първия ден и от тогава ходи с желание и участва в общите занимания). Но вече май се е превърнало в навик и ми се струва все по-малко вероятно да започне да говори. Още повече, че е голям инат, а явно е решила, че ще мълчи (понякога ми се струва, че за нея това е игра и ситуацията я забавлява). На въпросите ми защо, първо отговаряше "Говоря само с мама", "не ги познавам", а сега казва, че я "Мързи". Притеснявам се, най-вече как я приемат и как ще я приемат другите деца. Дали трябва да предприема нещо? Логопедите занимават ли се и с такива проблеми? Или може би да оставя нещата така, щом тя се чувства добре?

# 191
  • Мнения: 24 467
Големият ми син ми сви този номер в една ясла. Изтърпях го по- малко от месец и го спрях, очевидно той се чувстваше недобре /без значение как се държат персоналът и деца, на него не му бе добре/. Дори и да казва, че му е добре /аз не разчитам на верността на общи изводи, направени от малки деца/, липсата на говор за мен е някакъв показател, че това не е така. Прибрах си го у нас. След 3 месеца го пуснах директно в ДГ, но друга. Проговори си нормално с деца и учителки. Просто му допадна новото място.
Не твърдя, че при всяко дете е така, споделям нещо аналогично само. Четири месеца мълчание, специално за мен, са доста, ако иначе детето говори свободно. Честно казано не виждам какво ще свърши логопед в такава ситуация.

# 192
  • Мнения: 121
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

......въпреки рахита не сме имали проблеми-човека се катери тича много бързо и е супер подвижен даже бих казала хиперактивен защото не се спира за секунда ..Е..ако дават любимото му предаваня сяда и гледа 1 час..Но само тогава...И си говори на бебешки-аяяяяяяй..сочи и така сме..на почти 3..Предиатрите казаха  "малък е за логопед"..


На 3 години не е никак рано, съвсем навреме е. Колкото по- рано се проработи по дефекта, толкова шансовете за изправянето му са по- добри.
Задължително тръгваме по логопеди..При нас случаят е малко по-различен..нашия малък човек говори постоянно..Не спира да говори..измислил си е негови си думи и за всяко нещо си има негова дума..Яйцето е коко и само така си го нарича..За харана за която няма дума е амам и сочи..Ние започнахме да понаучаваме неговия речник и го рабзираме но това е неправилно...Не казва "не" казва "на"...Не кзва "тати" а казва "тита"...Изобщо мноооого объркващо...Аз не спирам да се притеснявам естествено колкото и да слушам за късно проговорили деца ....Искам да знам "ЗАЩО"???Каква е причината той да не може да говори..Аз го виждам че се мъчи милото но не може..а иска!

# 193
  • София
  • Мнения: 7 242
Judy, не е проблема в градината. Тя не говори и с възрастни освен с нас, бабите и дядовците си. Имаме например един семеен приятел, т.нар. от нея "бате Кало", когото тя много обича, винаги чака с нетърпение, постоянно го закача, не слиза от него... но не му говори. Доскоро това не ми правеше впечетление, т.к. с нас е много бъбрива, но вече започна малко да ме притеснява, т.к. говори отдавна и явно възприе това поведение като "нормално". Има и по-голяма кака и често я използва за "посредник", когато иска да каже нещо на някой извън семейството.
А логопеда, доколкото знам, не третира само проблеми с говора, но дали и това е в неговия резон...

# 194
  • Мнения: 24 467
Значи да приемем, че не говори с чужди хора по принцип?
А иначе правилно ли изговаря думите и звуковете? Построява ли правилни изречения, когато говори с вас?
Да не би да не става въобще въпрос за говорен дефект? Не е ли по- скоро въпрос за психолог, който да установи дали и какъв проблем има детето по принцип при общуване с външни /извън семейната му среда/ хора? Проблемите с общуването са по- скоро от неговия ресор, на психолога.
Аз бих опитала, детето не е толкова малко вече.
Логопедията се занимава предимно с нарушенията на речта и езика, гласовите наручения и нарушенията на гълтането (според най-новите тенденции), и разработва терапевтични методи за преодоляването им. Ако има проблем по- скоро в общуването и себеизразяването за мен, лично, специалистът е друг, не логопед.
Ще ти кажа откровено какво ме притеснява- заради клиента си един специалист би приел и би се опитал да диагностицира и нещо, в което не е специалист. Не всеки ще препрати проблемът до нужния такъв.


 ikea , на твое място и аз бих направила всичко възможно, за да установя причината.

Общи условия

Активация на акаунт