Най-често срещани имена в BG? Статистика.

  • 25 748
  • 185
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 350

Данче, пусни една анкета да видим какъв процент от четящите ще кажат, че Трифон е хубаво име, което биха избрали за свои близки.  Бас ловя, че ще е около 10-15% максимум. 

Мислиш ли?  newsm78 Все си мисля ,че процентът ще е по-голям.Явно във форума има много традиционалисти  newsm78
Е,ще пусна ,тъкмо наближава и Трифон Зарезан  Laughing

# 121
  • Мнения: 4 555
Особено за име, което наистина не е лошо.
Това е въпрос на лична преценка от страна на бъдещата майка.

Не разбирам защо трябва да се приема, че жената се изпокарва с роднините, отказвайки да използва конкретното име, а не че те се изпокарват с нея, настоявайки.
Всъщност от моя гледна точка изпокарва се този, който отправя заплахи и поставя ултиматуми, а не този, който отказва да се поддаде на въпросния психологически тормоз. Още по-недостойно го прави и това, че е отправен към бременна жена. Аз пък не бих направила услуга на някой, който демонстрира подобно неуважение и към личността и към състоянието на бъдещата майка.

# 122
  • Мнения: 948
Комуникация/разговор - имах предвид, че бъдещата майка сяда и обсъжда със съпругът си как ще се казва първородния син. Става въпрос за семейство, все пак, по-логично е да се решават тези неща така (и по-скоро това си мечтаят романтичните момиченца - как измислят име с любимия мъж, не сами  Mr. Green)

Също така, ако все пак кръстите детето така, по-добре да не му втълпяваш, че името му е ужасно.

===========================
Между другото, ако ви попадне "The namesake," на Jhumpa Lahiri (книгата, не филма), не знам дали е преведена на български, прекрасна е, за момченце, което израства с грешното име и между две култури.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 14 077
Ами аз по задължение, но и имената си ми харесваха все пак, кръстих първото дете на единия дядо, второто на другия и след като уважих и двете страни третото си го кръстих с име, които ми харесва и си го избрах.

# 124
  • София
  • Мнения: 2 481
А защо не помислим за обратния вариант: откъде накъде роднините ще се карат с бъдещата майка за това как тя да кръсти детето си? Името на детето трябва да го изберат родителите, а не бабите и дядовците да налагат мнението си, пък ако ще имената да са им най-модерните в момента. Ако те са традиционалисти, това не предполага, че и майката е традиционалистка.
Все пак е тяхна кръв, ако ще го обичат по-малко или ще тормозят майката, ако тя му даде различно име, то значи въобще не заслужават да се наричат баба и дядо. Уважение се показва не само с кръщаването на детето с нечие име.

За справка- имам поне трима връстници, кръстени на дядовците или бабите си, които въобще не си общуват с тях, както и родителите им. Какво от това, че някога същите тези родители са били изнудени от дядото или бабата-традиционалисти. Обратно, дядо и баба са настояли изрично да не съм кръстена на тях и да имам модерно име, което да  нося със самочувствие Grinning Винаги ще съм благодарна на тях и на родителите ми, че не са били традиционалисти в това отношение  Peace

Детето трябва да носи име, което носи радост на родителите и на него в бъдеще Peace Не одобрявам нито измислената традиция, нито извращения тип Ихтиандър  Sick

# 125
  • Мнения: 1 907
Недоумявам как може да се налагаш над хората да си кръщават децата на теб  ooooh! Името не знам дали е селско, но постъпката е връх на селянията.
Не бих си кръстила детето Трифон, мерси. Ако ще да се изяде от яд. С такива настоявания и претенции, както и да се казва дядката, не бих кръстила детето на него.  Да си гледа работата, като е имал собствени деца, да си ги е кръстил както си иска  Crossing Arms Много съм крайна за тези неща.
Данче с трабантче  Mr. Green- бъди смела и решителна, не позволявай да ти се качват на главата за такива неща! Да ти е здраво детето, заслужава си да бориш да не го е срам един ден, когато се представя с името си!

Моята дъщеря се казва Йоана, не е кръстена на никого. Преди 10 години познавах само една Йоана, моя съученичка, в чието име бях влюбена. после се народиха небивало количество Йоанчета, да са живи и здрави- има защо да се казват така.

Някой спомена Жечка- в нашия край това е било доста разпространено име- моята прабаба се е казвала така, още куп роднини също. Също и Тенчо- май само при нас го има това име.

Иначе, по темата, около мен има най-много Мартин, Кристиян и Александър сред момчетата и Виктория, Кристина и Алекс/андра сред момичетата.

# 126
  • Мнения: 4 520
Има и трета страна на проблема. Докато има нерешителни бъдещи майки, които само свиват рамене и тихо подсмърчат под чаршафите нощем, роднините ще подължават да ги тормозят. Моята свекърва навремето е била бунтарката. Падал се ред бебето /мъжът ми/ да се казва Желязко или поне нещо с Ж. Е познайте - нищо общо. Бабата на свекър ми спряла да й говори, чудо голямо. Имаш си мъж, имаш си бебе, това е твоето семейство. Ти ще си го храниш, ти ще си го гледаш. Няма нищо лошо в това да кръстиш детето си на някой близък, това го има абсолютно по цял свят, но не и ако това е против волята ти.

# 127
  • Мнения: 28
Георги, Димитър и Иван.

# 128
  • Мнения: 948
Бабата на свекър ми спряла да й говори, чудо голямо. Имаш си мъж, имаш си бебе, това е твоето семейство. Ти ще си го храниш, ти ще си го гледаш.  

Но в случая с Трифон, доколкото разбрах, съпругът държи да кръсти на баща си. За мен това променя ситуацията. И ако така и така не иска да я води тази битка сама, по-добре да намери добрата страна в името и да престане да се тормози, и да си изкара спокойно последните седмици.

За прякорите: ако решат децата да му викат Туньо, ще му викат Туньо, ако ще и Тодор да е записан. Сещам се за половин дузина Александровци, които носят красивото Сандьо.
(благодаря, на Х беше на този компютър)

Последна редакция: пн, 08 фев 2010, 22:13 от мишолина

# 129
  • Мнения: 4 520
Каква азбука използваш? На фонетичната 'ь' се намира на X.

# 130
  • Мнения: 399
Особено за име, което наистина не е лошо.
Това е въпрос на лична преценка от страна на бъдещата майка.

Не разбирам защо трябва да се приема, че жената се изпокарва с роднините, отказвайки да използва конкретното име, а не че те се изпокарват с нея, настоявайки.
Всъщност от моя гледна точка изпокарва се този, който отправя заплахи и поставя ултиматуми, а не този, който отказва да се поддаде на въпросния психологически тормоз. Още по-недостойно го прави и това, че е отправен към бременна жена. Аз пък не бих направила услуга на някой, който демонстрира подобно неуважение и към личността и към състоянието на бъдещата майка.

  202uu

# 131
  • София
  • Мнения: 23 098
Много ми е смешно, когато родителите следват някаква мода в имената.
През изминалите 2-3 години се напълни с момиченца с имената Рая, Дея/а, Ния и прочие. За момченцата Мартин и Виктор направо изтрепаха рибата. А както винаги са актуални Александър и Александра. В никакъв случай не твърдя, че имената не са хубави, напротив, но лично аз не бих искала като извикам името на детето си, да се обърнат поне още 5-6 дечица със същото име.

# 132
  • Мнения: 340
Много ми е смешно, когато родителите следват някаква мода в имената.
През изминалите 2-3 години се напълни с момиченца с имената Рая, Дея/а, Ния и прочие. За момченцата Мартин и Виктор направо изтрепаха рибата. А както винаги са актуални Александър и Александра. В никакъв случай не твърдя, че имената не са хубави, напротив, но лично аз не бих искала като извикам името на детето си, да се обърнат поне още 5-6 дечица със същото име.

Е, хубаво де, ама не е необходимо да се ходи от едната крайност в другата. 

# 133
  • София
  • Мнения: 23 098
Сиси Боата, не става дума за крайности. Моето дете се казва просто Катерина  Peace Нито е рядко име, нито е често срещано - средна работа  Peace

# 134
  • Мнения: 276
 Кристиян за мен води всички класации по най-често срещано име за момче, поне около мен е така. За момиче може би Виктория.
 Моята дъщеря се казва Калия, измислихме го спонтанно. Досега съм срещала само една мама, чиято дъщеря се казва така и то във форума. Надявам се като порасне малката да си харесва името. Между другото преди да родя бях пуснала анкета Кристина или Калия (колебаех се) и надделя Кристина, ама аз пак си я кръстих Калия  Mr. Green
 Аз се казвам Станислава и като малка не си харесвах името, защото е дълго, но сега си го харесвам.
В началото на темата бяхте коментирали името Десислава. И аз мисля, че беше истински хит през 80-те. Познавам много мои наборки или няколко години по-големи, които се казват така.

Последна редакция: чт, 11 фев 2010, 09:39 от stasi8510

Общи условия

Активация на акаунт