Лекарства без рецепта?

  • 89 812
  • 380
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6
Здравейте отново, г-н Вълев!
Благодаря Ви много за изчерпателния отговор и за времето, което отделяте, за да ни информирате! Чак сега разбирам колко отговорна и дълбоко хуманна е работата Ви, колко познания се изискват, за да бъде един фармацевт на ниво! В бъдеще мисля, че ще бъда много по-толерантна и разбираща по отношение на взаимоотношенията аптекар-пациент! Бихте ли ми отговорили дали билковите таблетки на д-р Тошков и на Хербамедика ще бъдат без рецепта? И още нещо: сестра ми по време на цикъл се подува, защото задържа много вода. За това когато дойде такъв момент взема по някоя таблетка фурантрил и това много я облекчава. Иначе нищо не помага, дори солени неща не хапва и пак се подува. Сега, обаче, видяхме, че го няма в списъка за продажба без рецепта. Бихте ли препоръчали някакъв медикамент, добавка или билки, които се отпускат без рецепта и да помагат срещу  задържането на вода. Благодаря Ви предварително и искрено се възхищавам на търпението и ерудицията Ви!
Поздрави, Cocacola

# 46
  • Мнения: 2 480
Я, колко много са се загрижили да няма самолечение! Не мога да повярвам! А когато искат пари от пациентите за щяло и нещяло(дори от онкоболните преди операция) и тогава ли са толкова загрижени? А Вие г-н Вълев сте тръгнали да обяснявате, че редът за отпускане на лекарства и това какво се плаща са съвсем различни неща! Вярно, но след като лекарствата са скъпи и прескъпи и повечето не се плащат от здравната каса, смисълът да търсим за тях рецепти изчезва! И Вие ги защитавате за това безобразие! Не е достатъчно това, че лекарствата са доста скъпи, ами и при JP-тата трябва да се ходи по-често! Аз пък няма да ходя! Ето днес си купих Геродорм без рецепта! Момичето ми каза:"За него трябва рецепта!" Аз отговорих:"Е, няма рецепта!" И тя ми даде.  Ако не беше ми дала, щях да се разходя до някоя от моите познати аптекарки, които са по-далече и пак нямаше да търся рецепта.  Мога да ви кажа, че в Италия и болкоуспокояващи се продават без рецепта, лексотан-с обикновена, а не със специална-зелена, червена, пепитена или друга.
Една рецепта била валидна за 6 месеца! Ами ако я загубим? Пак при JP-то-чакане, опашки, загубено време за тоя, който вее! Но така е за пациентите! За лекарите е добре дошло! Регламентирано изнудване! Това е напълно достатъчно, за да излязат на масови протести БГ-мамите! А и не само те!

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 01:01 от vl

# 47
  • Мнения: 647
... Бихте ли ми отговорили дали билковите таблетки на д-р Тошков и на Хербамедика ще бъдат без рецепта?

И още нещо: сестра ми по време на цикъл се подува, защото задържа много вода. За това когато дойде такъв момент взема по някоя таблетка фурантрил и това много я облекчава. Иначе нищо не помага, дори солени неща не хапва и пак се подува. Сега, обаче, видяхме, че го няма в списъка за продажба без рецепта. Бихте ли препоръчали някакъв медикамент, добавка или билки, които се отпускат без рецепта и да помагат срещу  задържането на вода. Благодаря Ви предварително и искрено се възхищавам на търпението и ерудицията Ви!
Поздрави, Cocacola

Здравейте!

Както се казва, с фармацевт да говорите за таблетките на Тошков е кощунство! Това е таблетирана слама! МОля ви, забравете това име завинаги! Това е пример за безочието на единици хора от епохата на прехода в България!

Хербамедика произвеждат хранителни добавки и те са без рецепти.

Фурантрил (фуроземид) може да вземате само след консултация с наблюдаващия гинеколог, тъй като е абсолютно противопоказан пред първите три месеца от бременността, а склед това рисковете са немалки. Не знам как сте решили, че именно тоди диуретик трябва да ползвате, като има други препарати.

Ако търсите алтернатива, можете да приемате чай от цветовете на черния бъз (Sambucus nigra) или чай от полски хвощ (Equisetum arvense).  Те имат мощно диуретично действие.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 48
  • Мнения: 647
Я, колко много са се загрижили да няма самолечение! Не мога да повярвам! А когато искат пари от пациентите за щяло и нещяло(дори от онкоболните преди операция) и тогава ли са толкова загрижени? А Вие г-н Вълев сте тръгнали да обяснявате, че редът за отпускане на лекарства и това какво се плаща са съвсем различни неща! Вярно, но след като лекарствата са скъпи и прескъпи и повечето не се плащат от здравната каса, смисълът да търсим за тях рецепти изчезва! И Вие сте тръгнали да ги защитавате за това безобразие! Не е достатъчно това, че лекарствата са доста скъпи, ами и при JP-тата трябва да се ходи по-често! Аз пък няма да ходя! Ето днес си купих Геродорм без рецепта! Момичето ми каза:"За него трябва рецепта!" Аз отговорих:"Е, няма рецепта!" И тя ми даде.  Ако не беше ми дала, щях да се разходя до някоя от моите познати аптекарки, които са по-далече и пак нямаше да търся рецепта.  Мога да ви кажа, че в Италия и болкоуспокояващи се продават без рецепта, лексотан-с обикновена, а не със специална-зелена, червена, пепитена или друга.
Една рецепта била валидна за 6 месеца! Ами ако я загубим? Пак при JP-то-чакане, опашки, загубено време за тоя, който вее! Но така е за пациентите! За лекарите е добре дошло! Регламентирано изнудване! Това е напълно достатъчно, за да излязат на масови протести БГ-мамите! А и не само те!

Здравейте пак!

От вашия постинг разбрах, че вие:

1. Прозовавате към самолечение;
2. Нарушавате закона, подтиквате трети лица към същото нарушение и се гордеете с това;
3. Мислите за загубеното си време, но не и за евентуално увреденото си здраве, поради риск от некомпетентна терапия.

Ако ще правите митинги, протести и шествия, и аз бих се присъединил, ако вашите искания са следните:

1. Да се премахне монопола на НЗОК и да се въведат много здравни каси;
2. Да се увеличи процента на заплащане на лекарствата от тези здравни фондове;
3. Да ни се увеличат заплатите (пък дали ние ще ги даваме за скъпи лекарства или за скъпи осиггуровки или за скъпи екскурзии - нека ние сами си решаваме);
4. Да се намали ДДС на лекарствата.
5. Да се въведат фиксирани държавни цени на лекарствата.
6. Да се даде право пациента да си избира при кой лекар да иде за преглед, без да има ограничение за направления.
7. Да се въведат отново лекарските консилиуми за определени типове състояния.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 49
  • Мнения: 2 480
Да, подкрепям Ви относно Вашите искания!
И останалото е вярно-подкрепям самолечението, но не винаги и за всичко. Например самолечението на болно сърце е пълно безумие, но на главоболие или хрема? Подкрепям нарушаването и отмяната на такъв безобразен закон и насърчавам всички към това без да се срамувам! Дали терапията ми ще бъде компетентна или не, оставете ме аз да преценя! Нямам нужда МЗ или който и да е да се грижи за това. Имам достатъчно близки лекари, които търся за съвет, когато е необходимо.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 01:52 от vl

# 50
  • Мнения: 647
Да, подкрепям Ви относно Вашите искания!
И останалото е вярно-подкрепям самолечението, но не винаги и за всичко. Например самолечението на болно сърце е пълно безумие, но на главоболие или хрема? Подкрепям нарушаването и отмяната на такъв безобразен закон и насърчавам всички към това без да се срамувам! Дали терапията ще бъде компетентна или не, оставете ме аз да преценя! Нямам нужда МЗ или който и да е да се грижи за това. Имам достатъчно близки лекари, които търся за съвет, когато е необходимо.

Хубаво, но по друг набор от закони, вие не носите отговорност за терапията си, понеже нямате компетенция нито да си свалите анамнезата, нито да си поставите диагнозата сама, нито да си назначите лечение. Това е компетенция само и единствено на дипломиран лекар, положил Хипократовата клетва. В частта за лекартвената терапия- и на дипломиран магистър-фармацевт (не се разрешава дори на помощник-фармацевт).

Ако нещо ви стане от един Ацефеин, нищо че сама сте си го назначила, отговорност нося аз, ако съм ви го отпуснал. В закона никъде и дума не се споменава за отговорност на пациента - има отговорности само на лекаря и на фармацевта.

Атакувайте този закон, освободете ме от тази законово-вменена ми отговорност, и аз ще ви отпускам каквото си пожелаете в аптеката. Но, дотогава, решението дали да ви отпусне един препарат, си оства само и единствено на магистър-фармацевта.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 51
  • Мнения: 2 480
Имам си хора, които да ми дават каквото поискам без рецепта и толкоз! Понякога аптекарките преценяват какво да ми дадат. Може би занапред, ако това безобразие се утвърди, ще ги търся по-често. А лекарите-само когато е необходимо! Това го решавам аз! Не МЗ!!! Така че мерси за "ценните съвети"!
Ами ако някои хора, въобще не искат да се лекуват, ще ги задължат ли? Ами ако нямат личен лекар, пак ли ще ги задължат? Напр. аз допреди година и половина нямах, отидох веднъж да се запознаем, чух "ценните съвети идеи и какво ли не", взех написаната рецепта, изпълних я-от нея нямаше никакъв резултат и дотам. Може би, ако някой ден реша да искам направление за специалист,  ще я търся.
Вие пак наблегнахте на "Загрижеността на МЗ" за нас, пациентите. Аз пък твърдя, че загрижеността е за техните джобове и че това се нарича РЕГЛАМЕНТИРАНО ИЗНУДВАНЕ!!!
И къде намесихте отговорността на лекаря, че и на фармацевта! Колко лекари досега са в затвора заради техни груби грешки, донесли летален изход???

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 02:33 от vl

# 52
  • София
  • Мнения: 7 097
Според мен, разговорът е излишен, защото със закон или не, със санкции или без, нещата ще си продължат по стария начин, както се случва в нашата скъпа Родина по принцип. Одеве се обадих в една аптека за едно лекарство, което се отпуска само с рецепта и аптекарката ми каза, че правят компромиси и го дават и без, няма проблеми... Thinking

# 53
  • София
  • Мнения: 168
Нурофен сироп за деца с ягода и портокал го има в списъка на  лекарствата без рецепта.Защо казвате, че ще е с рецепта? newsm78
Калциевия глюконат с рецепта ли ще е ? Thinking

# 54
  • Мнения: 647
Нурофен сироп за деца с ягода и портокал го има в списъка на  лекарствата без рецепта.Защо казвате, че ще е с рецепта? newsm78
Калциевия глюконат с рецепта ли ще е ? Thinking

Здравейте!

Правилно сте забелязала, че нурофен е без рецепта. Само че, е без рецепта за пациенти НАД 2 години, а за по-малките- с рецепта.

Калциевият глюконат на ампули е с рецепта, понеже е инжекционен разтвор (нищо, че го пиете най-често). Калциевият глюконат на сироп е хранителна добавка и е без рецепта. Виждате ли как едно и също нещо може да е със или без рецепта, в зависимост от лекарствената форма...

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 55
  • Мнения: 647
Според мен, разговорът е излишен, защото със закон или не, със санкции или без, нещата ще си продължат по стария начин, както се случва в нашата скъпа Родина по принцип. Одеве се обадих в една аптека за едно лекарство, което се отпуска само с рецепта и аптекарката ми каза, че правят компромиси и го дават и без, няма проблеми... Thinking

Не, не е излишен, защото има някакво ново правило и целта ми не е нито да ви агитирам колко е хубаво, нитода му се опъвам. Просто ви обяснявам как да се ориентирате в него.

Сега, ако искате да го заобикаляте, може и подкупи да давате, но пак ще го заобиколите. Нима някой може да върви срещу водата?

Като специалист, аз твърда, че правилото е по-скоро положително, отколкото отрицателно. Глобалния му замисъл е да се канализира лекарствената терапия. Нормално е това да не сте много "за" от първия път, но то е защото не сте виждали с очите си какво значи "злоупотреба с лекарства"!

Санкциите този път са жестоки и мисля, че ще озаптят намеренията на някои колеги да пренебрегват закона.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 56
  • Мнения: 6
Здравейте, г-н Вълев!
Благодаря Ви за отговора за пореден път Simple Smile! Изненадана съм от мнението Ви за таблетките на д-р Тошков. Несъмнено сте прав, вие сте компетентен! Но аз винаги съм си мислела, че натуралните билки са нещо много полезно и с добър ефект. Не е ли така? Моля Ви, бихте ли разяснили с две думи, ако не Ви затруднява. Как да Ви разбирам? Че не действат, така ли?
Споменавате, че има и други препарати с диуретично действие. Бихте ли споменали някои, защото си мисля, че чайовете от полски хвощ и черен бъз няма да подействат. Разбира се, питам за такива препарати, които за в бъдеще ще бъдат отпускани без рецепта.
Благодаря Ви за отделеното време и за отговора!
Поздрави, Cocacola

# 57
  • Мнения: 647
... Изненадана съм от мнението Ви за таблетките на д-р Тошков. ... Но аз винаги съм си мислела, че натуралните билки са нещо много полезно и с добър ефект. Не е ли така?
Споменавате, че има и други препарати с диуретично действие. ...  Разбира се, питам за такива препарати, които за в бъдеще ще бъдат отпускани без рецепта.

Здравейте отново!

Накратко, аз въобще не съм противник на билките, дори в нашата аптека има доста билки, а в момента тече ремонт, зада можем да се разширим и да продаваме много повече билки. Както виждате, препоръчах ви билки са обезводняване.

ОБАЧЕ...

Продуктите на Томил Херб (фирмата на д-р Тошков) са далеч от всякакво качество и смисъл. В таблетките на Томил Херб няма извлеци от растения, а самите растения смляни, като смески за прасетата. Това не е фармация, не е дори хранителна добавка в нейния смисъл.

Представете си, за да направите чай от жълт кантарион, за една чаша отиват към 5-6 грама суха билка (една супена лъжичка). А една таблетка от споменатите тежи общо ПОЛОВИН грам. И в нея пише, че има например 8 билки плюс нишестето, с което се омесва самата таблетка. Според вас, като излизаме от тази проста сметка, колко е лечебната субстанция от жълтия кантарион в една таблетка? Освен това, понеже е таблетираната слама (да ме прощават), никъде не пише по колко има от всяка билка, тоесто това е нестандартизиран продукт, в който няма гаранция, че в таблетките, които пиете има попаднало листо от мащерка, да речем.

Има и друго, има пациенти, които имат чувствителен стомах и те не трябва да приемат подправки, именно защото тези лигнани и други целулозни влакна им дразнят стомаха. Какво става, като такъв пациент приеме таблетка със смляни части от растения? Гастритна криза - знаете ли колко често пациенти на тези таблетки обострят гастрит или язва?

Проблемът на таблетките на Томил Херб се състои не в билките, а в начина, по който се правят тези таблетки. Да ви прави впечатление, че трябва пациентът да гълта по минимум 6 таблетки на ден? И, колко му излиза това в пари?

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 10:31 от маг.фарм. Антон Вълев

# 58
  • Мнения: 3 621
Аз съм абсолютен противник на самолечението. Последните години, се изумявах как хора около мене вместо да отидат на лекар, отиват в аптеката и си купуват антибиотик ... да не говорим че понякога лекуват на своя глава и децата си
Дори и билките трябва да се приемат много внимателно, че и от тях може да си докараме проблеми
Според мене забраната за продажба на лекарства без рецепта е стъпка напред, и дано да се спазва от всики аптеки

Colacola по отношение на таблетлите на "д-р Тошков" мога само да препоръчам да сте абсолютно внимателни, моя приятелка си докара големи проблеми след употребата им

# 59
  • София
  • Мнения: 7 097
Санкциите този път са жестоки и мисля, че ще озаптят намеренията на някои колеги да пренебрегват закона.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Може да е станало въпрос по-напред в темата, но как точно ще се разбере, че даден фармацевт ми е дал лекарството без рецепта? Нали в крайна сметка рецептата си остава в мен - само я показвам и после ми я връщат. От къде става ясно за контролиращия орган, че примерно не съм я показала изобщо?

Общи условия

Активация на акаунт